Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy Ordinace.cz

Ordinace.cz - aktuální články


 Ordinace.cz - aktuální články

Šeroslepost: Co to je a jak se projevuje?

Šeroslepost: Co to je a jak se projevuje? Riziko dopravní nehody je během zimy až patnáctkrát vyšší než v letním období. Tisíce řidičů pociťují zhoršení vidění při nedostatku světla, což může nepříznivě ovlivnit bezpečnost za volantem.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 8:42


Proč tak dlouho kašlu? Chronický kašel může být předzvěstí vážného onemocnění

Proč tak dlouho kašlu? Chronický kašel může být předzvěstí vážného onemocnění Je to zvuk, který jsme kolem sebe zvyklí slyšet především během chladných měsíců. Kašel máme většinou spojený s nachlazením a víme, že v takovém případě se jej při troše péče zbavíme celkem rychle. Kromě toho ale může mít ještě další příčiny, které není radno podceňovat – zvlášť, pokud kašel přetrvává.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 0:18


Neplatná výpověď a zdravotní pojištění

Neplatná výpověď a zdravotní pojištění Ke dni 30. 4. se mnou zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr. Podal jsem žalobu z důvodu neoprávněné výpovědi ze strany firmy, tento spor byl ukončen dohodou v červenci. Bývalý zaměstnavatel uznal výpověď jako neoprávněnou s tím, že mi za období od 1. 5. do opětovného nástupu do zaměstnání vyplatí ušlou mzdu, a to ve mzdě za měsíc srpen. Jaký je správný postup při odvodu pojistného na zdravotní pojištění?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 0:07


Stroupky a suchá sliznice nosu

Stroupky a suchá sliznice nosu Dobrý den. Poslední dobou se mi dělají v nose pupínky nebo mám suchý nos. Jak se toho zbavit prosím?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  26.11.2022 | 0:39


Zploštělá hlavička miminka není jen vada na kráse

Zploštělá hlavička miminka není jen vada na kráse Otáčení hlavičky novorozence jen na jednu stranu a zploštění lebečních kostí jsou signály chybného vývoje. Namísto tvrzení, že „z toho vyroste“, by měli rodiče věřit své intuici a jakékoli podezření konzultovat s dětským fyzioterapeutem. V prvních týdnech života lze většinu odchylek snadno opravit, později už hrozí trvalé následky.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  25.11.2022 | 8:43


Na zubní sklovinu buďte opatrní, její ztráta je nevratná

Na zubní sklovinu buďte opatrní, její ztráta je nevratná Zubní sklovina patří k nejtvrdším tkáním v těle. Úkolem skloviny je chránit zub před bakteriemi, které způsobují zubní kaz, i před vnějšími vlivy jako chlad nebo horko. O sklovinu bychom se měli starat velmi pečlivě a nezanedbávat prevenci, protože již jednou poškozenou zubní sklovinu nejde znovu plnohodnotně nahradit.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  24.11.2022 | 0:39


Děložní polypy mohou způsobovat neplodnost

Děložní polypy mohou způsobovat neplodnost Děložní polypy jsou výrůstky tvořené nahromaděnou vrstvou sliznice obvykle nezhoubného charakteru. Nejčastěji se projevují nepravidelným krvácením mimo menstruační cyklus, ale nemusí být původcem žádných obtíží. U žen v reprodukčním období však mohou způsobovat neplodnost. Proto je vhodné každý polyp odstranit, aby se předešlo možným komplikacím v budoucnosti.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  23.11.2022 | 0:40


Měření krevního tlaku jen u lékaře nebo i doma?

Měření krevního tlaku jen u lékaře nebo i doma? Vysoký krevní tlak je často skrytým, přitom ale zásadním nepřítelem, který ovlivňuje naši cévní soustavu a může tak způsobit spousty závažných problémů s mozkem, srdcem i třeba zrakem. Zatím se krevní tlak sleduje hlavně při pravidelných lékařských prohlídkách, pouze u doktora v ordinaci, ale tato metoda pomalu přestává být vnímána jako dostačující.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  22.11.2022 | 8:48


Rakovinu prostaty lze zdědit

Rakovinu prostaty lze zdědit  Má to v genech. Tohle úsloví se bohužel může vztahovat i na onemocnění rakovinou prostaty. Podle lékařů je až 10 % případů dědičných, zasažení muži navíc karcinomem trpí dříve a nádory jsou agresivnější. Postupně se však vědcům daří odhalovat jednotlivé geny a mutace, které nemoc způsobují a jež se předávají přes generace. To by do budoucna mělo nejen pomoci varovat potenciální pacienty, ale v případě pozitivního nálezu zvolit tu nejúčinnější léčbu podle jednotlivých genů.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  21.11.2022 | 0:08


Změny klimatu, znečištěný vzduch i nezdravá práce se podílí na vzniku plicních chorob

Změny klimatu, znečištěný vzduch i nezdravá práce se podílí na vzniku plicních chorob Nejen kouření a věk, ale také místo, kde člověk bydlí nebo pracuje, hrají roli v tom, jak vysokému riziku plicních chorob je vystaven. Tyto údaje by měly hrát významnou roli při nastavování preventivních programů včetně screeningů.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  20.11.2022 | 0:31


1 z 10 miminek je předčasně narozené

1 z 10 miminek je předčasně narozené Každý rok spatří světlo světa 15 milionů předčasně narozených dětí, až 8500 z nich se narodí v České republice. Pro jejich spokojenost a zdravý vývoj je zcela zásadní blízkost a dotek rodičů.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  19.11.2022 | 0:34


Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak! Muži jsou více ohroženi barvoslepostí, ženy po menopauze zase syndromem suchého oka, tmavoocí lidé mívají častěji glaukom, populace po čtyřicítce ztrácí schopnost zaostřovat a u národů, kde je práce spojena s neustálým hleděním do blízka, odborníci pozorují epidemii krátkozrakosti. Zjistěte, jaké oční nemoci hrozí vám!
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  18.11.2022 | 0:34


Kouření zkracuje život. Je čas s ním navždy přestat.

Kouření zkracuje život. Je čas s ním navždy přestat. Už tento čtvrtek oslavíme tradiční Mezinárodní nekuřácký den – a jak zvyk káže, při této příležitosti se vždy hodí připomenout si závažné důsledky kouření i strategie, kterými se dají co nejefektivněji snižovat. Komplikace spojené s kouřením si totiž v Česku vyžádají průměrně 16 až 18 tisíc lidských životů ročně, a jde tudíž o jedny z největších zabijáků.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.11.2022 | 0:47


Menstruační kalhotky: alternativní řešení vašich dnů

Menstruační kalhotky: alternativní řešení vašich dnů Menstruace je součástí života každé ženy. Ještě donedávna byly velkou vymožeností menstruační vložky s křidélky, pak přišla revoluce v podobě menstruačního kalíšku. V poslední době se na trh dostaly menstruační kalhotky.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  16.11.2022 | 0:59


Jak zkrotit glykémii

Jak zkrotit glykémii Stabilní hladinu krevního cukru by si měli hlídat všichni, ale pro diabetiky je to naprosto zásadní. Co způsobuje výkyvy a co pomůže, když přijdou?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  15.11.2022 | 0:19


Lékárna.cz vyzývá veřejnost: Zkuste to dnes bez cukru!

Lékárna.cz vyzývá veřejnost: Zkuste to dnes bez cukru! Největší lékárna na českém internetu vyhlašuje akci „Zkuste do dneska bez cukru“ na pondělí 14. listopadu, který je Světovým dnem diabetu. Chce upozornit na to, že Češi vedou příliš sladký život, a proto jsou ve vážném ohrožení obezitou a dalšími chorobami. Právě obezita spolu s nedostatkem pohybu pak často vedou k diabetu.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  14.11.2022 | 7:30


Mnoha diabetikům selhávají orgány zbytečně, k dispozici je moderní léčba

Mnoha diabetikům selhávají orgány zbytečně, k dispozici je moderní léčba S neléčeným diabetem žijí mnozí pacienti roky, aniž by je trápily nepříjemné příznaky – proto nevěnují cukrovce dostatečnou pozornost. Dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi však silně poškozuje cévy a tím také funkci životně důležitých orgánů. Proto patří cukrovka mezi hlavní příčiny selhání ledvin a srdce, má však na kontě i nejvíce případů získané slepoty v produktivním věku. Před těmito komplikacemi může moderní léčba pacienty chránit.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  14.11.2022 | 0:14


Diabetes může vážně ohrozit naše ledviny

Diabetes může vážně ohrozit naše ledviny Diabetes nebo také cukrovka je chronické onemocnění, které má vliv na mnoho životních funkcí a orgánů, a to včetně našich ledvin.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  13.11.2022 | 0:27


Chlapci trpí alergiemi častěji než dívky. Vědci z pupečníkové krve zjišťují proč

Chlapci trpí alergiemi častěji než dívky. Vědci z pupečníkové krve zjišťují proč Zatímco v dospělosti postihují alergie o něco více ženy než muže, v dětství jsou alergici naopak častěji chlapci. Vědci z Ústavu imunologie a mikrobiologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se pokusili zjistit proč. Zaměřili se na buňky, které vznikají během vyzrávání imunity těsně před porodem a po něm a které hrají klíčovou roli v toleranci vůči alergenům. Vzorky z pupečníkové krve ukázaly, že chlapci mají těchto buněk při narození méně než dívky. Zjištění by mohlo v budoucnu přispět k možnostem screeningu a prevence alergií.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  12.11.2022 | 0:08


Čechům chybí vitamin D, jeho nedostatek může zhoršit průběh covidu i chřipek

Čechům chybí vitamin D, jeho nedostatek může zhoršit průběh covidu i chřipek Lidem s nedostatkem vitaminu D hrozí, že snadněji chytí covid-19 nebo další respirační nemoci. Na tuto skutečnost upozorňují rozsáhlé vědecké studie. Z výzkumů dále vyplývá, že pacienti s deficitem vitaminu D nemoci hůře prožívají. Vitamin, který lidé získávají především ze slunečního záření, chybí podle odhadů až jednomu ze sedmi Čechů.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  11.11.2022 | 0:16


Osobni asistence.cz
soubory ke stažení * výživa nemocných * hospice a umírání * péče o nemocné


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[70]