Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy Ordinace.cz

Ordinace.cz - aktuální články


 Ordinace.cz - aktuální články

Na selhání srdce upozorní rychlý test z krve. Provádí jej praktik, internista a kardiolog

Na selhání srdce upozorní rychlý test z krve. Provádí jej praktik, internista a kardiolog Už z malého vzorku krve mohou lékaři zjistit, jestli za zdravotními potížemi jejich pacientů nečíhá srdeční selhání. Pokud totiž tento životně důležitý orgán není v pořádku, začne produkovat specifický hormon. Zvýšená přítomnost tohoto hormonu v krvi znamená, že člověk s velkou pravděpodobností trpí srdečním selháním. Test může nyní provést praktický lékař, internista a kardiolog, a to rovnou u sebe v ordinaci nebo s pomocí externí laboratoře. V Česku trpí selháním srdce statisíce lidí, desítky procent o tom neví.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 9:19


Afty na jazyku

Afty na jazyku Jak se zbavit aftů na jazyku?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  26.11.2023 | 6:19


Plíce ohrožuje znečištěné ovzduší i užívání tabáku

Plíce ohrožuje znečištěné ovzduší i užívání tabáku Většina území České republiky je ale více či méně znečištěná, což má negativní dopad na dýchací ústrojí. Celoročně splňuje normy pro čistý vzduch pouze Šumava a okrajové hornaté části několika menších krajů. Plíce podle lékařů ohrožuje i kouření a užívání nikotinových výrobků, jako jsou elektronické cigarety nebo zahřívaný tabák. Pneumologové na to upozorňují v rámci Dne pro zdravé plíce.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  20.11.2023 | 11:33


Brýle proti modrému světlu

Brýle proti modrému světlu Dobrý den, můžete mi, prosím poradit coby expert, zda brýle proti modrému světlu skutečně chrání zrak v případě, že na pc pracuji více než 17 hodin denně? Děkuji.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  18.11.2023 | 6:49


4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu

4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu Časté nemoci, poruchy spánku, neustálá únava, bolavé klouby – to vše ukazuje na oslabenou imunitu. Jak ji podpořit? Nestačí-li zdravý životní styl, může pomoci terapie vitamínem C nebo blahodárná lymfodrenáž.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  16.11.2023 | 6:35


Cukrovku můžete přemoci pohybem - stačí denní procházky

Cukrovku můžete přemoci pohybem - stačí denní procházky Nejčastější formou cukrovky – diabetem 2. typu – trpí v Česku přes 800 tisíc lidí. Onemocnění většinou provázejí různé zdravotní komplikace, ty ale lze zvrátit vhodným pohybem. Zásadní je pravidelnost a přiměřená zátěž. Závažnost cukrovky připomíná Světový den diabetu 14. listopadu.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  14.11.2023 | 0:55


Bolesti zad samy nepřejdou – kdy navštívit maséra, fyzioterapeuta a kdy raději lékaře?

Bolesti zad samy nepřejdou – kdy navštívit maséra, fyzioterapeuta a kdy raději lékaře? Bolesti svalů a kloubů postihnou alespoň párkrát v životě každého člověka. Někdy jde o chvilkové přetížení, jindy o akutní blokády, poúrazový stav nebo chronické potíže. Vždy je ale dobré situaci řešit. Na jaké specialisty a s jakými problémy pohybového aparátu se obracet?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  13.11.2023 | 10:00


Suchý kašel u dětí

Suchý kašel u dětí Dobrý den. Co pomáhá na suchý kašel u dětí?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  12.11.2023 | 6:17


Musíte se u praktického lékaře registrovat?

Musíte se u praktického lékaře registrovat? Registrace pacienta je administrativní úkon, který podle zákona č. 372/2011 Sb. (o zdravotních službách) musí následovat vždy po tom, co lékař registrujícího poskytovatele přijme pacienta do své pravidelné péče. Registrace se provádí u praktického lékaře, u zubního lékaře a ženy se registrují u ženského lékaře.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  10.11.2023 | 10:02


Přírodní projímadla

Přírodní projímadla Dobrý den. Jaké je nejlepší přírodní projímadlo? Děkuji
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  5.11.2023 | 1:11


Deprese a úzkost: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Deprese a úzkost: Jaký je mezi nimi rozdíl? Úzkost a deprese jsou dvě rozdílné věci, trpět ale můžete oběma naráz, vysvětluje MUDr. Lenka Trdlová z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  1.11.2023 | 6:50


Čeká vás výměna kyčelního kloubu? Co je vhodné vědět předem?

Čeká vás výměna kyčelního kloubu? Co je vhodné vědět předem? Totální endoprotéza kyčle (TEP) je chirurgický zákrok, při kterém je nahrazena poškozená kyčelní kloubní část umělou náhradou, tzv. endoprotézou. Tento zákrok je obvykle indikován u pacientů s těžkými a bolestivými degenerativními změnami kyčelního kloubu, které omezují jejich schopnost chůze a provádění každodenních aktivit.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  30.10.2023 | 6:48


Lupénka ve vlasech

Lupénka ve vlasech Dobrý den, mám lupénku ve vlasech. Můžete mi prosím poradit nějaký přípravek. Děkuji
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  29.10.2023 | 6:46


Na zubní sklovinu buďte opatrní, její ztráta je nevratná

Na zubní sklovinu buďte opatrní, její ztráta je nevratná Zubní sklovina patří k nejtvrdším tkáním v těle. Úkolem skloviny je chránit zub před bakteriemi, které způsobují zubní kaz, i před vnějšími vlivy jako chlad nebo horko. O sklovinu bychom se měli starat velmi pečlivě a nezanedbávat prevenci, protože již jednou poškozenou zubní sklovinu nejde znovu plnohodnotně nahradit.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  24.11.2022 | 0:39


Kašel není nemoc, ale pouze její projev. Kdy jít s kašlem k lékaři?

Kašel není nemoc, ale pouze její projev. Kdy jít s kašlem k lékaři? Kašel je náš základní obranný reflex, který pomáhá udržet průchozí dýchací cesty. A samozřejmě může být i příznakem mnoha více či méně závažných onemocnění.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  10.11.2022 | 9:54


Alergie na roztoče se na podzim a v zimě zhoršuje

Alergie na roztoče se na podzim a v zimě zhoršuje  Roztoči jsou nejčastější příčinou vzniku astmatu a celoroční alergické rýmy. Milují teplo a vlhko, a tak nejčastěji zasídlí v našich postelích, kde mají ideální podmínky pro množení. Samotní roztoči ani alergickému jedinci nevadí. Problémem jsou jejich výkaly, které spolu s domácím prachem vdechujeme. Jestliže se tedy chceme uchránit, musíme snížit množství prachu i množství roztočů.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  15.10.2020 | 0:28


Probiotika jsou důležitá nejen jako podpora při léčbě antibiotiky

Probiotika jsou důležitá nejen jako podpora při léčbě antibiotiky Nízké teploty, velká vlhkost vzduchu a zima se zavrtává pod kůži. Den je kratší, býváme rychleji unavení i náchylnější k nachlazení. Stav, kdy ulehneme, a lékař předepíše antibiotika, není nijak vzácný. Co dělat, abyste bez nepříjemných problémů zvládli období během užívání antibiotik i po něm?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  23.1.2020 | 0:52


Hořčík - přirozený ochránce organizmu nejen v době stresu

Hořčík - přirozený ochránce organizmu nejen v době stresu  V dnešní době je psychická zátěž pro většinu lidí každodenním jevem. Neprojevuje se pouze v podobě pozitivního stresu, který člověka aktivizuje a někam posouvá, ale stále více se objevuje také v podobě chronického traumatického stresu, který je pro lidský organizmus velmi destruktivní.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  11.5.2018 | 0:47


Trápí vás nadýmání?

Trápí vás nadýmání? Špatně rozkousané jídlo, nedostatek tekutin a pohybu, psychické problémy a samozřejmě špatná volba potravin. Pokud jíte za chůze a v rychlosti, pak možná často řešíte delikátní problém: plynatost.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  27.4.2015 | 0:45


Vši - noční můra maminek

Vši - noční můra maminek S novým školním rokem přichází i noční můra maminek a tou jsou vši. Ve školách a školkách se opakovaně objevují a děti chodí domů s notýsky s varováním.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  30.9.2014 | 0:09


Osobni asistence.cz
ošetřování dekubitů * prevence vzniku dekubitů * hospice a umírání * o bolesti a její léčbě


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[70]