Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy Ordinace.cz

Ordinace.cz - aktuální články


 Ordinace.cz - aktuální články

Rychlý test odhalí ohrožené srdce i ledviny

Rychlý test odhalí ohrožené srdce i ledviny Zvýšená hladina bílkoviny v moči nebolí, přesto není radno ji podceňovat. Ukazuje totiž na řadu zdravotních problémů. Například na poškození ledvin nebo riziko ischemické choroby srdeční či selhání srdce. Odhalit bílkovinu přitom dnes není složité – stačí rychlý test ze vzorku moči, o který mohou pacienti požádat při preventivní prohlídce u svého praktika.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  20.1.2025 | 9:57


Vracející se zánět spojivek u dítěte

Vracející se zánět spojivek u dítěte Dobrý den, dcera 12 měsíců. Řešíme vracející se zánět spojivek. Dostala Tobrex 10 dní, za čtyři dny se zánět vrátil, nasazen Spersadex 7 dní, po pár dnech se zase vrátil. Nyní nasazen Maxitrol. Jak pokračovat pokud se zánět zase objeví? Nebrali ji zatím žádné stěry. Může to mít vliv na zrak? Případně mít nějaké následky? Jsme dost bezradní, táhne se to už skoro měsíc. Vždy ji zčervenají oči, tře si je, do dalšího dne začne trosku hnis. Děkuji za odpověď.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  19.1.2025 | 6:06


Červené žilky a citlivá pleť? Jak těmto potížím předcházet?

Červené žilky a citlivá pleť? Jak těmto potížím předcházet? Citlivá pokožka, náchylná k začervenání, praskání žilek a kuperóza, trápí mladší i starší lidi bez rozdílu pohlaví. Právě podzim a zima jsou pro takovou pleť velice náročnými obdobími. I těmto problémům lze ale předcházet, nebo je alespoň zmírnit.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.1.2025 | 9:22


Potřebuji na virózu antibiotika?

Potřebuji na virózu antibiotika? Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Proč tomu tak je vysvětluje MUDr. Václava Adámková, Ph.D., primářka Klinické mikrobiologie a ATB centra Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  15.1.2025 | 10:39


Kdy zdravotní pojišťovna proplatí služby nutričního terapeuta?

Kdy zdravotní pojišťovna proplatí služby nutričního terapeuta? Chtěli byste konzultovat jídelníček s nutričním specialistou? V jakých případech jsou tyto služby hrazeny zdravotní pojišťovnou?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  14.1.2025 | 9:59


Nadměrné slzení očí v chladném počasí

Nadměrné slzení očí v chladném počasí  Zimní období je více spojeno s chladným, mrazivým vzduchem, který může způsobovat nepříjemné slzení očí nebo naopak jejich vysoušení, pálení či zarudnutí. Náchylnější bývají většinou oči, které mají sníženou schopnost tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  10.1.2025 | 18:08


Sedm tipů, jak v novém roce posílit své zdraví

Sedm tipů, jak v novém roce posílit své zdraví Sedm tipů pro novoroční předsevzetí sestavil prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., přednosta Centra diabetologie IKEM a předseda České obezitologické společnosti ČLS JEP.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  9.1.2025 | 8:06


Domácí test na salmonelu?

Domácí test na salmonelu? Dobrý den. Lze udělat domácí test na salmonelu?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  5.1.2025 | 9:37


Přeplatky za léky na recept: Pacient se nemusí o nic starat

Přeplatky za léky na recept: Pacient se nemusí o nic starat Od Nového roku nás čekají změny v úhradě doplatků za léky na recept. Lidé už nebudou dostávat vzniklé přeplatky zpětně od svých zdravotních pojišťoven (poštou či na účet). Po dosažení ochranného limitu prostě přestanou započitatelné doplatky v lékárně platit. Rozdíl v ceně uhradí lékárně přímo zdravotní pojišťovna.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  2.1.2025 | 9:11


Krásný nový rok 2025 přeje Ordinace.cz

Krásný nový rok 2025 přeje Ordinace.cz 
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  1.1.2025 | 7:26


Novoroční ohňostroj: Jak postupovat při poranění oka

Novoroční ohňostroj: Jak postupovat při poranění oka Silvestrovské oslavy si každoročně zpestřuje zábavní pyrotechnikou mnoho Čechů. Kvůli neodborné manipulaci se ale zábava často promění v horor, kdy veselí končí na pohotovosti. Ožehnutí, ale také amputace prstů, masivní krvácení z tržných ran nebo zranění očí – to jsou nejčastější silvestrovské úrazy vzniklé při odpalování ohňostroje.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  31.12.2024 | 0:34


Pásový opar a sprchování?

Pásový opar a sprchování? Dobrý den. Mám pásový opar, mohu se sprchovat?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  29.12.2024 | 6:15


Lyže nebo snowboard? Jak nejlépe připravit tělo na zimní sporty?

Lyže nebo snowboard? Jak nejlépe připravit tělo na zimní sporty? Zimní sportovní sezona nám pomalu začíná. A Češi jsou známí milovnicí lyžování a v posledních letech i snowboardingu. Oba sporty jsou ale velmi náročné na naše pohybové ústrojí a pokud se sportem teprve začínáte, je dobré se správně rozhodnout, jestli si vyberete lyže či snowboard. A samozřejmě před tím, než vyrazíte na hory, je důležité tělo připravit na zátěž. Vaše kolena i svaly vám později poděkují.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  27.12.2024 | 6:42


Krásné Vánoce a pevné zdraví vám přeje Ordinace.cz

Krásné Vánoce a pevné zdraví vám přeje Ordinace.cz Tak opět po roce jsou tady Vánoce - svátky klidu, míru a pohody.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  24.12.2024 | 10:07


Zažívací potíže o Vánocích. Pokud už na ně dojde, buďte připraveni!

Zažívací potíže o Vánocích. Pokud už na ně dojde, buďte připraveni! Zatímco se během roku dokážeme stravovat jakž takž umírněně, o Vánočních svátcích jíme nezdravé jídlo od rána do večera. Kombinace množství cukroví, smažených jídel, chlebíčků a alkoholu nestíhá tělo zpracovávat, z čehož vznikají nejrůznější zažívací potíže, třeba nadýmání, pálení žáhy, zácpa, průjem nebo potíže se žlučníkem.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  23.12.2024 | 0:39


Proč jíst ořechy a v jakém množství?

Proč jíst ořechy a v jakém množství? Mezi tradiční symboly Vánoc patří ořechy. Používají se nejen jako součást cukroví, přírodní dekorace vánočního stolu, ale i jako zdravé mlsání. Mnoho lidí se snaží ořechům vyhýbat kvůli vysokému obsahu tuků, přesto je jejich přínos větší než zápory. Ořechy jsou prospěšné pro zdraví člověka, a neměly by proto chybět ani v běžném jídelníčku.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  20.12.2024 | 1:46


Ostropestřec mariánský - přispívá k ochraně a očistě jater a podporuje trávení

Ostropestřec mariánský - přispívá k ochraně a očistě jater a podporuje trávení Ostropestřec mariánský je statná bodlákovitá rostlina s červenofialovými květy a tuhými bíle skvrnitými ostnitými listy z jehož semen se získává extrakt silymarin. Silymarin má řadu příznivých účinků, zejména však na správnou funkci jater.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  18.12.2024 | 2:03


Ganglion - vada na kráse, která může způsobovat bolest

Ganglion - vada na kráse, která může způsobovat bolest Ganglion je hmatné zduření, které se vyskytuje na zápěstí, v dlani nebo na prstech ruky, může se vyskytovat i na dolních končetinách. Zpravidla nezpůsobuje žádné potíže, může však být bolestivý, hlavně při jeho prvním výskytu, při pohybu nebo při větší pracovní zátěži. Některým pacientům vadí kosmeticky.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  3.12.2019 | 0:48


Chladné ruce aneb Raynaudův syndrom

Chladné ruce aneb Raynaudův syndrom Raynaudův fenomén (také syndrom, nemoc) je charakteristický výrazným zbělením prstů rukou v chladu, které následně zmodrají a poté zčervenají. Během celého procesu jsou prsty méně citlivé, bolí, studí a brní.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  18.12.2018 | 0:38


Chřipka versus nachlazení

Chřipka versus nachlazení Lidé mají tendenci nazývat chřipkou každé nachlazení. Ta opravdová chřipka však mívá mnohem vážnější příznaky než jen rýmu a zvýšenou teplotu. Na rozdíl od virózy vás upoutá do postele a nebudete schopni ji jen tak přechodit. Chřipka také může mít za následek vážné zdravotní problémy, jako je zápal plic a v některých případech je nutná hospitalizace.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  10.1.2017 | 0:20


Osobni asistence.cz
riziko vzniku dekubitů * práva duševně postižených * práva pacientů * o bolesti a její léčbě


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[70]