Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy Ordinace.cz

Ordinace.cz - aktuální články


 Ordinace.cz - aktuální články

Bolest břicha v těhotenství. Kdy je vhodné vyhledat lékaře?

Bolest břicha v těhotenství. Kdy je vhodné vyhledat lékaře? Budoucí maminky se velmi často potýkají s bolestí břicha. Ta bývá většinou způsobena roztahující se dělohou nebo zažívacími problémy. Sama bolest nemusí znamenat nic závažného, důležitější je věnovat pozornost dalším příznakům, které ji provázejí.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  25.2.2020 | 9:35


Šampony z lékárny

Šampony z lékárny Stejně tak, jako máme odlišný typ pokožky, i naše vlasy se liší. A proto je vhodné si vybírat tu nejvhodnější péči adaptovanou jednotlivým potřebám každého, která by měla přihlížet na stav vlasů a vlasové pokožky, být účinná, bezpečná, šetrná k vlasům i pokožce, být kosmeticky příjemná a přitom zanechávat vlasy krásné a zdravé. Jaké nejčastější problémy s vlasy řešíme v lékárně? Vypadávání vlasů, lupy a citlivá vlasová pokožka. Zeptali jsme se expertů na péči o vlasovou pokožku a vlasy Dercos Laboratoří Vichy, na více informací a jaké jsou možnosti řešení.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  24.2.2020 | 0:51


Čistička vzduchu - jak vybrat tu pravou?

Čistička vzduchu - jak vybrat tu pravou? Viry a bakterie, alergeny v podobě prachu, pylu, plísní či odumřelých kožních buněk zvířecích mazlíčků, ale i nepříjemné zápachy... Vzduch, který doma dýcháme, je zkrátka plný nečistot, což může znepříjemňovat život nejen alergikům a astmatikům. Díky čističce vzduchu už se nemusíte bát zhluboka se nadechnout! Poradíme vám, podle čeho vybrat tu správnou...
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  23.2.2020 | 0:16


Cystická fibróza: nová naděje pro „slané děti“

Cystická fibróza: nová naděje pro „slané děti“ Cystická fibróza je vzácným geneticky podmíněným onemocněním, které se vyskytuje u jednoho z 4 500 narozených českých dětí. Léky cílené na příčinu onemocnění, tedy na gen pro funkci chloridového kanálu, jsou již k dispozici, ale čeští pacienti se k nim (zatím) nemohou dostat. Dnes narození pacienti, kteří jsou léčeni dostupnými metodami, mají naději přežít 40 let. Moderní genová terapie by jim mohla přinést vyšší kvalitu života a prodloužit jejich život.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  22.2.2020 | 0:03


Zánět očních víček (blefaritida) dokáže nepříjemně potrápit

Zánět očních víček (blefaritida) dokáže nepříjemně potrápit Co je ječné nebo vlčí zrno, ví asi každý a mnozí dokonce z vlastní bolestivé zkušenosti. Méně je známo, že tyto hnisavé útvary jsou jedním z možných projevů zánětu očního víčka, odborně zvaného blefaritida. A právě neléčená blefaritida může vést k řadě komplikací, jak zdravotních, tak estetických.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  21.2.2020 | 9:24


O mléčné zuby není nutné pečovat, protože stejně vypadnou

O mléčné zuby není nutné pečovat, protože stejně vypadnou Mezi lidmi panuje mýtus, že o první zuby není nutné se příliš starat, protože stejně vypadnou. To je obrovský omyl! Dočasné zuby plní důležité úkoly, jako ukusovat a žvýkat potravu nebo držet místo pro stálé zuby. Také hrají zásadní roli při vývoji řeči a mají významný podíl na vzhledu dítěte. Tudíž na nich naopak záleží!
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  20.2.2020 | 14:33


Atopický ekzém: hýčkejte si svůj kožní mikrobiom

Atopický ekzém: hýčkejte si svůj kožní mikrobiom O střevním mikrobiomu se v posledních letech často píše. Výzkum totiž prokázal, že mikrobiom souvisí s mnoha zdravotními obtížemi a onemocněními: cukrovkou, autismem, úzkostí, obezitou. Střeva však nejsou jedinou částí těla osídlenou množstvím mikroorganismů - kůže je rovněž domovem milionů bakterií, plísní a virů, které sehrávají klíčovou roli při zachování zdraví naší pokožky.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  19.2.2020 | 0:46


Malá mrtvice má nenápadné projevy, které není dobré podcenit

Malá mrtvice má nenápadné projevy, které není dobré podcenit Třetina postižených mozkovou příhodu nepřežije. Významné procento se musí smířit s trvalými následky a jen zlomek lidí se dá po mrtvici takzvaně úplně dohromady. Příchod mrtvice však nemusí být úplně překvapivý, dokáže vyslat varovné signály.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  18.2.2020 | 0:03


Lék na bolavá záda? Správné sezení

Lék na bolavá záda? Správné sezení Jak vypadá moderní zaměstnání? Z továren jsme se přesunuli do kanceláří, od stání u strojů k pracovním stolům. Zaměstnání už nejsou fyzicky namáhává, pacientů s problémy zad však stále přibývá. Příčina je ve většině případů jednoduchá – tělo fyziologicky uzpůsobené pro pohyb strnule sedí několik hodin denně. Výsledkem jsou bolesti zad, šíje nebo kloubů. Jak těmto problémům předcházet? Pracujte na ergonomické židli a pravidelně se protahujte.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.2.2020 | 0:20


Suchý únor jako první krok v léčbě neplodnosti

Suchý únor jako první krok v léčbě neplodnosti Tisíce Čechů se v únoru dobrovolně vzdávají alkoholu. Pivo, víno a koktejly vyměňují za vodu nebo limonádu. Hromadně se tak připojují k akci Suchý únor, která nabádá veřejnost k alespoň měsíční abstinenci. Alkohol však neničí jen játra a mezilidské vztahy, podle lékařů také významně ovlivňuje šance na zplození potomka. Problémy s početím má přitom v Česku každý pátý pár.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  16.2.2020 | 9:48


Fixní nebo snímatelná rovnátka u dospělých

Fixní nebo snímatelná rovnátka u dospělých Dobrý den, již jsem měl dříve fixní rovnátka, ale bohužel ze své nedbalosti jsem přestal nosit snímací, které na ně navazovaly a po čase mi horní střední řezák vylezl ven. Myslíte, že bych kvůli jednomu zubu musel mít znovu fixní aparát nebo i v mém věku 22 let, by se mnou zmiňována vada dala řešit pouze snímacím aparátem. Děkuji za odpověď
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  15.2.2020 | 9:38


Kortikosteroidy pomáhají i škodí – je třeba to s nimi umět

Kortikosteroidy pomáhají i škodí – je třeba to s nimi umět Slovo „steroid“ si lidé spojí spíše s nafouklými svaly kulturistů a dopingem u sportovců. Kortikosteroidy jsou však v první řadě léky, které díky svému protizánětlivému účinku ročně ulevují stovkám tisíc pacientů s astmatem, revmatoidní artritidou či pomáhají při onkologické léčbě. Při jejich nasazení je však třeba myslet na další onemocnění pacientů, například když mají vysoký tlak, cukrovku nebo prodělali tuberkulózu.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  14.2.2020 | 9:53


Soutěžte s námi o červenou šálu Oscillococcinum® + bezdrátovou myš Boiron

Soutěžte s námi o červenou šálu Oscillococcinum® + bezdrátovou myš Boiron Chřipková epidemie je tu a velmi rychle se šíří. Jak se s ní co nejlépe poprat? Základem léčby je klid na lůžku, dostatečný přísun tekutin a tlumení příznaků pomocí volně prodejných léků. Jednou z účinných metod, jak se s chřipkovými stavy vypořádat, je i homeopatická léčba.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  13.2.2020 | 11:30


Důležitost prevence s věkem stoupá

Důležitost prevence s věkem stoupá „Koho po čtyřicítce nic nebolí, není již mezi živými.“ S trochou nadsázky nelze než s tímto rčením souhlasit. Již v tomto věku důležitost prevence významně stoupá, protože i při zdravém životním stylu se mohou objevit zdravotní potíže. Naštěstí máme už v dnešní době k dispozici širokou paletu možností léčby, terapeutických postupů a léčivých přípravků, které nám mohou efektivně pomoci.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  12.2.2020 | 0:03


Kdy je možné po operaci očí cestovat letadlem?

Kdy je možné po operaci očí cestovat letadlem? Mezi lidmi koluje mýtus, že se po operaci očí nesmí létat letadlem. Ve většině případů k takové opatrnosti není důvod, existují pouze dvě výjimky. A jak je to s létáním s kontaktními čočkami?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  11.2.2020 | 0:59


Nezhoubné zbytnění prostaty: unikátní šetrná léčba za pomoci teplé páry

Nezhoubné zbytnění prostaty: unikátní šetrná léčba za pomoci teplé páry Nezhoubné zbytnění prostaty neboli benigní hyperplazie prostaty (BHP) postihuje přibližně 40 % mužů po padesátce, po sedmdesátce se týká takřka každého. Nyní mohou pacienti využít nového způsobu léčby za pomoci sterilní teplé páry. Technologie REZŪM nabízí šetrné řešení bez bolesti a rizika ztráty erekce.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  10.2.2020 | 0:00


Revmatoidní artritida: léčba je dostupnější, ale chybí revmatologové

Revmatoidní artritida: léčba je dostupnější, ale chybí revmatologové Otoky kolene, chodidel, prstů na nohou, bolest kloubů, pohyb pouze s berlemi, neschopnost uvařit, pracovat – toto zažívala dlouhých 17 let Eva (39). Za potížemi, které vedly k plnému invalidnímu důchodu, stojí nemoc zvaná revmatoidní artritida.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  9.2.2020 | 0:57


Odpočty u pojistného na zdravotní pojištění

Odpočty u pojistného na zdravotní pojištění Co jsou to odpočty u pojistného na zdravotní pojištění a na koho se vztahují?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  8.2.2020 | 0:18


Pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy v těhotenství Pálení žáhy trápí nastávající maminky poměrně často. Pro některé představuje pálení žáhy příznak těhotenství, který dříve či později sám vymizí. Jiné ženy se s touto nepříjemnou komplikací však potýkají téměř během celého těhotenství. Jak těmto nepříjemným komplikacím předejít nebo je alespoň zmírnit?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  7.2.2020 | 9:28


Prevence otoků a křečových žil: nedávejte nohu přes nohu, dejte je nahoru

Prevence otoků a křečových žil: nedávejte nohu přes nohu, dejte je nahoru Moderní způsob života je u mnohých z nás spojen s dlouhodobým sezením či stáním. Nedostatek pohybu a dlouhý čas strávený v jedné poloze přitom mohou být důvodem různých zdravotních komplikací – od nadváhy a bolestí zad, přes otékající nohy, metličky a křečové žíly až po hemoroidy. Jak nám pomůže změna sezení?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  6.2.2020 | 8:35


Osobni asistence.cz
ošetřování dekubitů * deklarace lidských práv * paliativní péče * hledám asistenci


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[70]