Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy Ordinace.cz

Ordinace.cz - aktuální články


 Ordinace.cz - aktuální články

10 tipů pro zdraví močových cest!

10 tipů pro zdraví močových cest! Záněty močových cest patří k onemocněním, které často postihují ženy, ale mohou znepříjemnit život i mužům. Zvláště v chladných měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci bránit?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 8:48


Pomůcky pro diabetiky - co zaplatí pojišťovny automaticky a o co musíte požádat?

Pomůcky pro diabetiky - co zaplatí pojišťovny automaticky a o co musíte požádat? Recept od lékaře neznamená pro diabetika automaticky nulový doplatek na léky a zdravotnické pomůcky. Zatímco základní léčbu cukrovky 2. typu hradí pojišťovny, u dalších variant musí lidé s diabetem počítat s tím, že si na lékyy připlatí. Pokud ale víte, jak požádat, vynaložené peníze se vám mohou částečně vrátit.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 9:14


Pleť pod rouškou trpí. Jak o ni pečovat?

Pleť pod rouškou trpí. Jak o ni pečovat? Možná trávíte s rouškou na obličeji jen krátký čas při nakupování. Pokud ji však máte na obličeji dennodenně delší dobu, může vaše pleť nepříjemně reagovat – začervenáním, svěděním, ale i výskytem akné.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 9:38


Zubní korunka pomůže tam, kde plomba nestačí

Zubní korunka pomůže tam, kde plomba nestačí Jakmile chybí větší množství zuboviny, obyčejná plomba jednoduše nestačí. Zubní korunka umí tento problém vyřešit, i když z původního zubu zůstane žalostně málo. Nahradí totiž celý původní povrch zubu – od dásně až po špičku zubu a vy se budete moci usmívat stejně jako předtím.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  19.1.2021 | 10:21


Špatná nálada nebo deprese?

Špatná nálada nebo deprese? Blue Monday neboli nejdepresivnější den v roce. Ke zjištění, že právě tento den je nejchmurnější v roce dospěl britský psycholog Cliff Arnall. Vycházel z toho, že radostné opojení z Vánoc pominulo, dovolená je v nedohlednu a slunce minimum. Letos vše navíc podtrhují zákazy související s pandemií nemoci Covid-19.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  18.1.2021 | 10:21


Anémie a homeopatie

Anémie a homeopatie Dobrý den, je mi 47 a pomalu se blížím k přechodu. Poslední menstruace trvala 18 dní s velmi silným krvácením. Skončila jsem v nemocnici. To by nebyl až tak velký problém, ale odhalila se výrazná chudokrevnost. Tímto se pojmenovaly mé problémy, které jsem pozorovala cca od září. Dostala jsem dvě krevní konzervy a lék - Maltofer. Stravu se snažím také orientovat na potraviny s vyšším obsahem Fe. Jsem ale stále unavená, psychika nic moc, velký úbytek vlasů, bolest hlavy i těla v oblasti horní části zad. Mám náročnou práci a ještě k tomu studuji. Potřebuji se dostat do normálu co nejdříve. Prosím, byla by možná nějaká homeopatická pomoc? Mockrát děkuji.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.1.2021 | 8:51


Jak může onemocnění COVID-19 poškodit ledviny?

Jak může onemocnění COVID-19 poškodit ledviny? Nový typ koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, se bohužel chová velice nevyzpytatelně. Je složité předem odhadnout, koho postihne a jak, kdo se s ním vypořádá lehce a koho naopak skolí. O tom, jak lidský organismus konkrétně zasáhne, rozhoduje řada faktorů, jako je věk, index tělesné hmotnosti (BMI), vysoký krevní tlak, diabetes, imunita, přidružená onemocnění apod.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  16.1.2021 | 8:40


Pravidelný pohyb jako předsevzetí? Jak se motivovat a vydržet.

Pravidelný pohyb jako předsevzetí? Jak se motivovat a vydržet. Každý den proležený u televize stojí člověka až tři procenta svalové hmoty. S uzavřením sportovních center a nárůstem práce na home office je hlavní výzvou překonat vlastní lenost a zařadit pravidelný pohyb do svého denního režimu.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  15.1.2021 | 10:38


Červené oči - únava, ale i závažné onemocnění

Červené oči - únava, ale i závažné onemocnění Mezi nejčastější příčiny akutní návštěvy pacientů u očního lékaře patří syndrom suchého oka. Ten o sobě dá vědět zčervenáním, pocitem unavených očí, pálením a řezáním. Výhodou syndromu suchého oka jsou viditelné a citelné příznaky. U některých onemocnění ohrožujících zrak takové příznaky ale chybí. Co se nám snaží naše oči říci a kdy nás naopak nevarují včas?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  14.1.2021 | 8:32


Koronavirus u dětí: Nejen horečka, ale i průjem a zvracení

Koronavirus u dětí: Nejen horečka, ale i průjem a zvracení Převážná většina dětí, u kterých byla diagnostikována nemoc covid-19, nemá žádné příznakyy a na to, že jsou pozitivní, se u nich většinou přijde ve chvíli, kdy onemocní dospělý. Některé děti nemají žádné nebo jen příznaky podobné nachlazení či chřipce, u jiných se ale mohou objevit i vážnější symptomy a komplikace. Mezi takové patří i nová pediatrická choroba známá jako syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi spojené s COVID-19 u dětí (též PIMS-TS nebo MIS-C).
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  13.1.2021 | 0:37


Bolest břicha po jídle. Může se jednat o onemocnění slinivky

Bolest břicha po jídle. Může se jednat o onemocnění slinivky Běžné zažívací obtíže lidé často přecházejí. Mírné bolesti břicha se mohou vyskytovat nepravidelně, např. po těžkém jídle, nebo po dietní chybě a nehrozí při nich přímé poškození zdraví. Opakované, pravidelné bolesti mohou spíše poukazovat na vážnější onemocnění. Může jít o chronický zánět slinivky břišní neboli pankreatitidu, která si zaslouží léčbu.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  12.1.2021 | 0:46


Rakovina děložního čípku. Jak se můžete obávané nemoci bránit?

Rakovina děložního čípku. Jak se můžete obávané nemoci bránit? Leden byl vyhlášen jako měsíc boje proti rakovině děložního čípku. Upozorňuje na onemocnění, na které v České republice v průměru každý den umírá jedna žena. Často zbytečně, protože lze nemoci díky pokrokům medicíny ve většině případů předejít.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  11.1.2021 | 9:36


Sex a intimní onemocnění: tabu, o nichž mezi sebou partneři nemluví

Sex a intimní onemocnění: tabu, o nichž mezi sebou partneři nemluví Řekne-li se intimní onemocnění, nemusí se jednat jen o „klasické“ nemoci jako je syfilis, chlamydie, HPV, kapavka anebo HIV. Věděli jste, že každou pátou ženu trápí bakteriální vaginóza? Že je sex častou příčinou problémů s močovými cestami a jejich zánětu? Onemocnění intimních partií není příjemná věc a pokud je něco v nepořádku, je třeba to řešit.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  10.1.2021 | 9:03


Změny výše plateb pojistného v roce 2021

Změny výše plateb pojistného v roce 2021 Jak se mění v roce 2021 výše plateb pojistného na zdravotní pojištění a jaká je splatnost?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  9.1.2021 | 0:54


Předčasný porod. Lékaři již dopředu dokážou zjistit, že se tak stane

Předčasný porod. Lékaři již dopředu dokážou zjistit, že se tak stane V Česku se každoročně předčasně narodí kolem 8000 dětí a tento počet neustále pozvolna roste. Lékaři dnes dokážou zachránit i takové děti, které by ještě v nedávné době neměly šanci na přežití. Navíc dokážou i na základě unikátního vyšetření včas zjistit, zda ženám hrozí riziko předčasného porodu, a na základě toho je dopředu připravit na to, co je čeká a jak co možná nejvíc oddálit samotný porod.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  8.1.2021 | 0:36


Zimní rady pro diabetiky

Zimní rady pro diabetiky V zimním období se každý člověk přizpůsobuje chladnějšímu a vlhčímu počasí. Diabetici si však musí dát pozor na spoustu dalších věcí. Co všechno je pro cukrovkáře důležité v zimě?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  7.1.2021 | 0:37


Mohu ignorovat zubní kámen? Pět častých otázek na téma zdravé zuby

Mohu ignorovat zubní kámen? Pět častých otázek na téma zdravé zuby Je zubní kaz to samé, co zánět? Jaký kartáček je pro čištění zubů nejvhodnější: měkký, či tvrdý? S pražskou zubní klinikou Schill Dental Clinic jsme připravili pět častých otázek z oblasti zubní péče a doplnili je o odpovědi a doporučení.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  6.1.2021 | 9:15


Křečové žíly, jak se jich zbavit?

Křečové žíly, jak se jich zbavit? Pokud se vám na dolních končetinách udělaly křečové žíly, určitě uvažujete, co s nimi. Možností, jak se jich zbavit, existuje víc a díky nízkým venkovním teplotám je zima vhodnou dobou pro podstoupení zákroku. Ačkoliv se současné zdravotnictví orientuje na jiná onemocnění, nyní je ta nejlepší doba poradit se s lékařem, jaká metoda by pro vás byla nejlepší.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  5.1.2021 | 0:09


Některé preventivní prohlídky se od ledna 2021 mění

Některé preventivní prohlídky se od ledna 2021 mění Od ledna se změní některé preventivní prohlídky, které lidé absolvují u lékařů. Změna čeká například preventivní oční vyšetření, dětské nebo gynekologické prohlídky. Vyplývá to z vyhlášky, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  4.1.2021 | 9:50


Správná dentální hygiena snižuje riziko rakoviny či mrtvice

Správná dentální hygiena snižuje riziko rakoviny či mrtvice Dentální hygiena není důležitá jen pro stav chrupu a parodontu, ale i pro celkové zdraví. Výzkumy předních mikrobiologů totiž stále častěji přinášejí důkazy o spojitosti onemocnění parodontu (tkání, které „drží“ zuby v čelistní kosti) s výskytem kornatění tepen, mrtvice, cukrovky, revmatoidní artritidy, rakoviny či s předčasnými porody.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  3.1.2021 | 0:57


Osobni asistence.cz
problémy plegiků * výměna odkazů * zákon o sociálních službách * sociální dávky


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[70]