Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy Ordinace.cz

Ordinace.cz - aktuální články


 Ordinace.cz - aktuální články

Nejčastější chyby českých diabetiků, které komplikují léčbu

Nejčastější chyby českých diabetiků, které komplikují léčbu Diabetes je komplexní onemocnění, jehož úspěšná léčba vyžaduje kontinuální spolupráci pacienta a lékaře. V rámci pravidelných prohlídek hodnotí ošetřující lékař míru kontroly nad onemocněním, tj. jak společně zvládají pomocí léčiv a režimových opatření optimalizovat hodnoty glykémie (hladiny cukru v krvi), krevního tlaku, lipidů a udržet optimální tělesnou hmotnost.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 0:03


Jak v létě snížit riziko gynekologických zánětů

Jak v létě snížit riziko gynekologických zánětů Horké počasí a koupání dovedou potrápit. Své o tom ví mnoho žen, které právě v tuto dobu sužují opakované záněty. Jak jim předejít a jak případné gynekologické obtíže řešit?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 8:44


Autolékárnička – víte, co musí v roce 2022 obsahovat?

Autolékárnička – víte, co musí v roce 2022 obsahovat? Autolékárnička je v České republice povinnou výbavou každého motorového vozidla, na tom se už mnoho let nic nemění. Často se předkládá při policejní kontrole a za její absenci nebo nevyhovující vybavení můžete dostat pokutu. Co vše musí autolékárnička 2022 obsahovat? A jak je to s ní v zahraničí?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 0:23


Spáleniny od slunce, průjem nebo včelí bodnutí. S letními neduhy pomohou i zásoby ze spíže

Spáleniny od slunce, průjem nebo včelí bodnutí. S letními neduhy pomohou i zásoby ze spíže Spáleniny od slunce, průjem nebo včelí bodnutí patří k těm méně příjemným chvilkám léta. Tyto zdravotní komplikace se dají vyřešit mastičkou či několika prášky, zbavit se jich ale lze i potravinami či bylinkami, které mají lidé běžně doma. Tato přírodní léčiva jsou prověřena generacemi a podporují je i lékaři. Na rozdíl od klasických léků se lidé většinou nemusí bát předávkování nebo vedlejších účinků.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  16.8.2022 | 0:31


ePoukaz: Co to je a jak funguje?

ePoukaz: Co to je a jak funguje? ePoukaz je nová funkcionalita eReceptu, kterou letos v květnu spustil Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jedná se elektronický poukaz na zdravotnické prostředky. Stejně jako eRecept i ePoukaz může lékař vystavit, aniž by pacient musel do ordinace.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  15.8.2022 | 9:05


Nosní kapky omylem nakapány do očí

Nosní kapky omylem nakapány do očí  Dobrý den. Spletla jsem si oční kapky s nosníma a nakapala jsem je synovi do očí. Hned jsem si tu záměnu uvědomila a nakapala ophthalmo-septonex, pak převařenou vodu a pak zase ophthalmo-septonex. Bude to stačit, nebo je nutné vyhledat lékaře. Děkuji.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  14.8.2022 | 0:28


Milujete běhání? Jak proběhat horké léto bezpečně?

Milujete běhání? Jak proběhat horké léto bezpečně? Praktické tipy na bezpečné běhání i pro období, kdy teploty běžně atakují třicet stupňů.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  13.8.2022 | 0:04


Nedaří se vám zhubnout? Problém může spočívat i v nedostatku tekutin.

Nedaří se vám zhubnout? Problém může spočívat i v nedostatku tekutin. Ze všech stran se na nás hrnou více či méně seriózní doporučení, jak rychle zhubnout přebytečná kila a vylepšit si postavu do plavek. Tato doporučení se obvykle týkají redukčních diet, v lepším případě i aktivního pohybu, ale často zapomínají na pitný režim. Žádný redukční režim přitom nemůže fungovat bez toho pitného – ať je nám 20, 30 nebo 50 let...
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  12.8.2022 | 10:26


Letní koupání s sebou nese zdravotní rizika. Jak se jim vyhnout?

Letní koupání s sebou nese zdravotní rizika. Jak se jim vyhnout? Léto je v plném proudu a teploty přímo vyzývají k návštěvě bazénů a koupališť. Den strávený u vody nese i jistá zdravotní rizika, na která je potřeba dávat si pozor. Jaká jsou a jak se jim účinně vyhnout?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  11.8.2022 | 10:08


Zvracení a průjem u dětí. Kdy k lékaři?

Zvracení a průjem u dětí. Kdy k lékaři? Zvracení a průjem patří mezi druhou nejčastější infekci dětského věku. Projde si jím většina dětí, některé i opakovaně. Většinou se nejedná o závažné onemocnění a díky správné léčbě během několika dnů odezní. Zejména u kojenců a batolat se ale musíme mít na pozoru před dehydratací.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  10.8.2022 | 0:33


Potíže s hemoroidy: Jak se projevují a co čekat u lékaře?

Potíže s hemoroidy: Jak se projevují a co čekat u lékaře? Trápení s hemoroidy zná z vlastní zkušenosti polovina lidí. Málokdo ale o těchto problémech mluví. Nějakou dobu je možné všechno to pálení, řezání, tlak, otok a krvácení ignorovat. Je to ale škoda, protože se kvůli oddalování řešení zcela zbytečně ochuzujete o plnohodnotný život.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  9.8.2022 | 8:10


Vyšetření v těhotenství. Na co máte v těhotenství u lékaře nárok?

Vyšetření v těhotenství. Na co máte v těhotenství u lékaře nárok? Každá žena je ode dne zjištění těhotenství aktivně a dlouhodobě sledována u svého gynekologa. Tato péče je hrazena zdravotní pojišťovnou, ale její rozsah se liší podle zdravotních potřeb a rizik těhotné ženy. Na jaká vyšetření má budoucí maminka nárok ze zdravotního pojištění?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  8.8.2022 | 9:10


Zánět močových cest a oblékání

Zánět močových cest a oblékání Je pravda, že zánět močových cest ovlivňuje i správné oblékání?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  6.8.2022 | 0:58


Co bychom měli vědět o houbách a možná nevíme?

Co bychom měli vědět o houbách a možná nevíme? Houby sbíráme pro potěšení, krásu a ceníme si je pro chuťové a aromatické vlastnosti. Pokládáme je za pochutinu s vysokými organoleptickými účinky na naše smysly. Jejich využití je široké – můžeme jimi dochutit vařené pokrmy, používat je jako koření, anebo je použít hlavní složku bezmasého pokrmu, pokud z nich uděláme řízky nebo třeba smaženici.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  5.8.2022 | 0:06


Jak se vyhnout puchýřům z nových bot?

Jak se vyhnout puchýřům z nových bot? Plánujete letní výlety a dovolené a jediné, co vám ještě schází, jsou nové pohorky. Těšíte se, jak si je obujete a nohy si budou libovat. Pokud si ale nové boty doma nerozšlápnete, ale obujete je až na výlet, po pár hodinách zjistíte, že boty nepříjemně dřou a tlačí. V místě dlouhodobějšího tlaku či odírání vznikne puchýř. V lepším případě nebolí a v pohybu nijak neomezuje. V tom horším je pak každý krok utrpením.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  4.8.2022 | 0:36


Čeká vás dlouhá cesta před vytouženou dovolenou? 5 tipů na prevenci proti cestovní trombóze.

Čeká vás dlouhá cesta před vytouženou dovolenou? 5 tipů na prevenci proti cestovní trombóze.  Je léto a vy se konečně vydáváte na svou zaslouženou dovolenou za chvílemi odpočinku. Pokud vás čeká dlouhá cesta letadlem, autem či autobusem, zůstaňte obezřetní a raději dodržujte následující opatření proti vzniku cestovní trombózy.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  3.8.2022 | 8:43


Potíže s početím? Důvodem může být špatný dechový stereotyp nebo bolavá páteř

Potíže s početím? Důvodem může být špatný dechový stereotyp nebo bolavá páteř Neplodnost řeší v Česku až pětina párů. Mnohým přitom zdravotní testy vycházejí v pořádku. Za funkční sterilitou často stojí porucha pohybového aparátu, kterou může odhalit zkušený fyzioterapeut. Odstranění potíží je pak otázkou několika cvičení.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  3.8.2022 | 0:25


Máte šedý zákal? Operaci neodkládejte, je bezpečné ji podstoupit i v létě.

Máte šedý zákal? Operaci neodkládejte, je bezpečné ji podstoupit i v létě. Operace šedého zákalu je nejčastějším chirurgickým zákrokem na světě. Podle dat Světové zdravotnické organizace proběhne na světě ročně zhruba 17 milionů operací šedého zákalu. Jen v Česku je jich provedeno ročně přes sto tisíc. Jedním z častých mýtů kolujících mezi pacienty je, že by se operace neměla podstupovat během letních měsíců.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  2.8.2022 | 0:21


Rakovinu plic „umí“ nejlépe v centrech, mnoho pacientů se ale léčí mimo ně

Rakovinu plic „umí“ nejlépe v centrech, mnoho pacientů se ale léčí mimo ně I tak závažné onemocnění, jako je rakovina plic, nemusí znamenat rozsudek smrti. Záleží na rychlosti diagnózy, ale také na tom, kde se pacient léčí. Největší šanci na uzdravení nebo co nejdelší život v dobré kvalitě má, pokud se dostane do některého ze sedmi pneumoonkochirurgických center. Přesto se 40 % pacientů s plicním karcinomem ocitá mimo tato centra. Pneumologové na to upozorňují při Světovém dni rakoviny plic, který připadá na 1. srpna.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  1.8.2022 | 0:30


Preventivní vyšetření k odhalení rakoviny plic: většina lidí by šla, značná část ale o programu neví

Preventivní vyšetření k odhalení rakoviny plic: většina lidí by šla, značná část ale o programu neví  Každý rok onemocní rakovinou plic přibližně 6500 Čechů. Asi 5400 lidí ročně onemocnění podlehne. U 85 % pacientů je nemoc objevena pozdě – ve stádiu, které nelze vyléčit. Odhalit nádor co nejdříve pomáhá od ledna národní program časného záchytu rakoviny plic. V dospělé populaci ČR je však zatím povědomí o programu nízké. Ukázal to reprezentativní průzkum, který v červenci 2022 realizovala výzkumná agentura Evalytics pro vzdělávací platformu Plice.online ku příležitosti Světového dne boje s rakovinou plic. Ten připadá každoročně na 1. srpen.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  31.7.2022 | 0:32


Osobni asistence.cz
zajímavé odkazy * problémy plegiků * nabízím asistenci * zajímavé odkazy


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[70]