Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy Ordinace.cz

Ordinace.cz - aktuální články


 Ordinace.cz - aktuální články

Svrab může postihnout každého

Svrab může postihnout každého Svrab je infekční onemocnění způsobené parazitem zákožkou svrabovou. Projevuje se zarudlými pupínky a úporným svěděním. Léčí se mastmi, které parazita vyhubí
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  21.3.2023 | 0:26


Fenistil kapky při rýmě a kašli

Fenistil kapky při rýmě a kašli Dobry den. V lékárně mi byly doporučeny Fenistil kapky na kašel a zahlenění u mého syna. Mohu se prosím zeptat, k čemu jsou tyto kapky vhodné? Používají se i při nachlazení, chřipce a zahlenění?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  18.3.2023 | 0:26


Každá plena se počítá!

Každá plena se počítá! Správný výběr plenek pro Vaše miminko je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, i když se to možná nezdá, ale Vaše správná volba ovlivní nejen Váš rodinný rozpočet, ale i budoucnost nás všech. Poznejte výhody moderních látkových plen! A hlavně nevěřte předsudkům a mýtům!
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  13.3.2023 | 10:08


Lékárnička na hory: Co si přibalit do lékárničky na zimní dovolenou?

Lékárnička na hory: Co si přibalit do lékárničky na zimní dovolenou? Školáci si v těchto dnech užívají jarní prázdniny a mnoho rodin vyráží na dovolenou, nejčastěji na hory. Změna běžného denního režimu přináší zvýšenou pravděpodobnost zdravotních komplikací, které dokážou znepříjemnit nejednu dovolenou. Základem každé cesty ať už do zahraničí, nebo po Česku je proto dobře nachystaná lékárnička.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  7.3.2023 | 0:22


Péče o dýchací cesty: zdravá strava, inhalace i úklid domova

Péče o dýchací cesty: zdravá strava, inhalace i úklid domova Dýchací cesty jsou velmi zranitelné, proto jejich onemocnění potká během sezóny respiračních infekcí téměř každého z nás. Pokud vás trápí opakované potíže s dýchacími cestami, přečtěte si článek, kde se dozvíte, jak je průběžně posilovat.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  1.3.2023 | 18:06


Nejčastější těhotenské obtíže. Jak jim předcházet a jak je zmírnit?

Nejčastější těhotenské obtíže. Jak jim předcházet a jak je zmírnit? Těhotenské obtíže jsou běžné a v určité míře přirozené. Přesto se však vždy vyplatí věnovat jim pozornost a snažit se jejich projevy mírnit. Co tedy zabírá na tyto potíže?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  27.2.2023 | 0:16


Bezlepková dieta není vhodná pro každého

Bezlepková dieta není vhodná pro každého Stále více lidí vyřazuje lepek ze své stravy, i když netrpí žádnými symptomy, které by naznačovaly jeho nesnášenlivost. Z dlouhodobého hlediska však může dodržování bezlepkové diety tyto jedince ohrozit na zdraví, protože bezlepková dieta s sebou přináší i určitá rizika.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  1.2.2023 | 0:48


Laryngitida u dětí: typickým příznakem je štěkavý kašel

Laryngitida u dětí: typickým příznakem je štěkavý kašel Laryngitida neboli zánět hrtanu patří mezi onemocnění, která trápí především kojence a předškolní děti. Příznaky jsou hodně typické – jde zejména o štěkavý kašel doprovázený sípáním, většinou bez horečky, ale průběh nemoci může být u každého dítěte jiný. Co zvládnete doma a kdy volat lékaře?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  5.12.2022 | 11:22


Plané neštovice postihují hlavně děti

Plané neštovice postihují hlavně děti Plané neštovice je vysoce nakažlivé virové onemocnění typické pro dětský věk. Zatímco u malých dětí mívá choroba mírnější průběh, u dospělých může onemocnění způsobit řadu závažných komplikací. Hlavním příznakem onemocnění jsou svědivé vyrážky s puchýřky naplněnými tekutinou. Virus se šíří nejčastěji kapénkami z dýchacích cest nebo dotekem tekutiny z puchýřků.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  26.4.2022 | 0:49


Co dělat, kdy dítě bolí ucho?

Co dělat, kdy dítě bolí ucho? S podzimem a klesajícími teplotami přichází období rýmy a bolavých dětských oušek.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 8:13


Bolest prsou má mnoho příčin. Od banálních až po ty závažnější

Bolest prsou má mnoho příčin. Od banálních až po ty závažnější Bolest prsou nemusí nutně ukazovat na závažný zdravotní problém. Ačkoli se ženy obávají toho, že signalizuje rakovinu, je tomu tak jen velmi zřídka. Obvykle bolest prsou způsobují mnohem běžnější a banálnější příčiny. Které to jsou a jak je řešit?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  27.11.2020 | 0:44


První menstruace: Co se děje s tělem a jak poznáme, že se blíží?

První menstruace: Co se děje s tělem a jak poznáme, že se blíží? Protože kolem první menstruace koluje ve společnosti neustále mnoho mýtů, přinášíme odpovědi na několik základních otázek, které poskytl renomovaný gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  8.9.2018 | 0:33


Syndrom ruka – noha – ústa (HFMD)

Syndrom ruka – noha – ústa (HFMD) Pokud se u dítěte, zejména zařazeného do dětského kolektivu, znenadání objeví vyrážka kolem úst, na dlaních a na chodidlech, pravděpodobně se nakazilo virem způsobujícím syndrom ústa-ruka-noha. Jedná se o vysoce nakažlivé poměrně nezávažné dětské onemocnění, které obvykle doprovází mírně zvýšená teplota, nechutenství a apatie.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  6.9.2017 | 0:13


Febrilní křeče - zachovejte chladnou hlavu a jednejte rychle

Febrilní křeče - zachovejte chladnou hlavu a jednejte rychle Záchvat febrilních křečí při vysoké horečce prodělají jednou za život přibližně čtyři procenta dětí. Objevuje se hlavně u malých dětí a je spjat s rychle rostoucí teplotou. Přestože se jedná o stav, který vypadá velice dramaticky, většinou jde o jednorázový jev bez vážných následků. Jak těmto potížím předcházet a jak postupovat, pokud se křeče objeví?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.1.2017 | 0:11


Ušní maz a problémy s ušními zátkami

Ušní maz a problémy s ušními zátkami Mazová zátka ve zvukovodu je jednou z nejčastějších příhod, s nimiž pacienti navštěvují ušní specialisty.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  16.9.2016 | 0:48


Hyperglykémie – vysoká hladina cukru v krvi

Hyperglykémie – vysoká hladina cukru v krvi Hyperglykémie označuje zvýšení koncentrace cukru (glukózy) v krvi. Je základním projevem diabetes mellitus. Můžeme se však setkat i s přechodnou nediabetickou hyperglykemií, např. při stresových situacích, při akutním infarktu myokardu nebo náhlé cévní mozkové příhodě, při operacích nebo traumatu. Obvykle ustupuje během jednoho týdne.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  29.7.2016 | 0:36


Žaludeční neuróza - může za ni stres

Žaludeční neuróza - může za ni stres Žaludeční neuróza je funkční porucha žaludku, kdy pacienta trápí nepříjemné zažívací obtíže, bez přítomnosti jiného nálezu. K rozvoji žaludeční neurózy dochází především u citlivých jedinců v důsledku dlouhodobého vystavení jejich organismu stresu. Onemocnění je řazeno do skupiny psychosomatických onemocnění.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  21.7.2016 | 0:11


Nejčastější příčiny nočního pocení

Nejčastější příčiny nočního pocení  Nepříjemný pocit uprostřed noci. Probudíte se a zjistíte, že máte propocené pyžamo. Na vině může být příliš tlustá pokrývka, teplé věci na spaní z nevhodného materiálu nebo velká teplota v ložnici. Nadměrné noční pocení ale může být projevem nějaké zdravotní komplikace.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  20.4.2016 | 0:01


Co znamená, když se objeví krev ve stolici

Co znamená, když se objeví krev ve stolici Stopy krve na toaletním papíru by vás měly nasměrovat do ordinace vašeho lékaře. Nejčastěji se bude jednat o hemoroidy. Krev ve stolici je ale příznakem i mnoha dalších onemocnění, často velmi vážných, jako jsou rakovina tlustého střeva, Crohnova choroba nebo žaludeční a dvanáctníkové vředy.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.2.2010 | 11:01


Vytržení zubu (extrakce). Co dělat a nedělat po chirurgickém zákroku v ústech?

Vytržení zubu (extrakce). Co dělat a nedělat po chirurgickém zákroku v ústech? Vytržení zubu zpravidla probíhá hladce, jsou ale výjimky. Často se také dostaví následné problémy. Jak se tedy po vytržení zubu správně chovat? A jak rozpoznat možné komplikace a reagovat na ně?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  28.4.2009 | 19:59


Osobni asistence.cz
nabízím asistenci * ošetřování dekubitů * zákon o sociálních službách * nabízím asistenci


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[70]