Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy Ordinace.cz

Ordinace.cz - aktuální články


 Ordinace.cz - aktuální články

Kovová pachuť v ústech má většinou jednoduché vysvětlení

Kovová pachuť v ústech má většinou jednoduché vysvětlení Kovovou pachuť v ústech může způsobovat řada faktorů, od špatné ústní hygieny až po vedlejší účinky léků nebo těhotenství. Jestliže tento stav přetrvává delší dobu, může být příznakem vážnějšího onemocnění.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  27.5.2024 | 8:58


Vypadávání vlasů u žen v menopauze

Vypadávání vlasů u žen v menopauze Můžete doporučit vhodný šampón na vlasy, který je vhodný proti vypadávání vlasů u žen v menopauze?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  26.5.2024 | 7:41


Jak postupovat při reklamaci lékařského zákroku?

Jak postupovat při reklamaci lékařského zákroku? Komplikace po lékařském zákroku mohou vznikat z mnoha příčin. Kdy ale můžete reklamovat lékařský zákrok, s jehož výsledkem nejste spokojeni?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  24.5.2024 | 4:11


Hereditární angioedém: bolestivé otoky, které jsou často zaměňovány za alergii

Hereditární angioedém: bolestivé otoky, které jsou často zaměňovány za alergii Náhlé otoky obličeje, hrtanu či končetin jsou v jarním a letním období časté. Ne vždy se ale jedná o alergickou reakci na pyl či píchnutí hmyzem. Může jít o hereditární angioedém (HAE), vzácné onemocnění imunitního systému. Způsobuje nebezpečné a opakující se bolestivé otoky projevující se ve formě atak, které mohou být mylně zaměňovány právě za alergie.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  16.5.2024 | 16:42


Anafylaktický šok po bodnutí hmyzem. Jak pomoci.

Anafylaktický šok po bodnutí hmyzem. Jak pomoci. Letos se dá kvůli mírné zimě očekávat více bodavého hmyzu. Roste tak i šance, že se staneme svědky závažné alergické reakce, tzv. anafylaktického šoku. Ten může znamenat ohrožení života a včasná reakce naopak umí život zachránit. Jak postupovat, ať už anafylaktický šok postihne vás, vaše blízké nebo třeba náhodného kolemjdoucího na výletě, radí odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz Michal Závacký.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  15.5.2024 | 7:09


Vyrážka na tvářích, pažích a nohách u dítěte

Vyrážka na tvářích, pažích a nohách u dítěte Dobrý večer, dnes malému vyskočila vyrážka na tvářích, pažích a trochu i na nožkách. Horečku nemá, ale vyrážka ho občas svědí. Je něco co můžu použít, aby se mu ulevilo?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  11.5.2024 | 5:25


Patní ostruha je poměrně běžným ortopedickým problémem

Patní ostruha je poměrně běžným ortopedickým problémem Jedná se o bolestivé a často na terapii rezistentní onemocnění, postihující pacienty různých věkových kategorií, především mezi 30-50 lety. Pacient trpí výraznou bolestí při došlapu s maximální intenzitou po odpočinku – nejčastěji ráno, při vstávání. Dochází k poruše pohybového stereotypu, s následnými bolestmi i jiných kloubů a páteře. Bolest limituje pracovní činnost i běžné denní aktivity.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  7.5.2024 | 8:09


Vysoký tlak v plicích mohou mít i děti. Důležité je na to přijít včas

Vysoký tlak v plicích mohou mít i děti. Důležité je na to přijít včas Nestačíte s dechem, bolí vás na hrudi? Nemusí to být jen nedostatkem fyzické kondice. Podobné příznaky s sebou může nést zvýšený krevní tlak v plicích neboli plicní hypertenze, která se může vyskytnout také u mladších pacientů, dokonce i u dětí. Pokud se chorobu podaří odhalit včas, mají díky inovacím v léčbě velkou naději na normální život. Experti na to poukazují u příležitosti Světového dne plicní hypertenze (5. května), který tradičně připomenou modře nasvícené významné budovy v Praze, Brně a Olomouci. Modrou barvu pro nasvícení volí proto, že pacientům kvůli nemoci často modrají rty.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  5.5.2024 | 6:01


Suchý kašel a rýma v těhotenství

Suchý kašel a rýma v těhotenství Dobrý den. Přítelkyni trápí suchý kašel a rýma, s tím bychom si poradili. Ale je v 6 měsíci těhotenství a nevíme, co můžeme použít a čemu se určitě vyhnout. Zatím jsme to řešili pouze čaji a mořskou vodou do nosu.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  3.5.2024 | 9:23


Alergie na jarní pyly

Alergie na jarní pyly Je tu jaro. Sluníčko svítí, ptáci zpívají, stromy a keře kvetou. Pro ty, kteří trpí alergií na jarní pyly pak jaro znamená rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  30.4.2024 | 0:56


Jak pečovat o kontaktní čočky a co určitě nedělat?

Jak pečovat o kontaktní čočky a co určitě nedělat? Kontaktní čočky nosí zhruba deset procent Čechů, kteří mají potíže se zrakem. Častěji je volí mladí lidé, zejména ženy. Nošení kontaktních čoček má ale svá pravidla. Pokud se jimi jejich nositelé neřídí, riskují nepříjemné záněty očí i trvalé poškození zraku.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  26.4.2024 | 5:50


Vtáčení špiček a šmajdání. Kdy a jak ho řešit?

Vtáčení špiček a šmajdání. Kdy a jak ho řešit? Co znamená, když děti při chůzi vtáčejí špičky dovnitř? Obvykle jde o špatné nastavení držení těla, které může vést až ke vzniku skoliózy nebo špatnému tvaru kyčelních kloubů. V dětském věku lze tuto „vadu“ pohybem a správným cvičením odstranit. Později už hrozí velké riziko celoživotních zdravotních problémů.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  24.4.2024 | 9:41


Zalepené oči po ránu

Zalepené oči po ránu Dobrý den. Když ráno vstávám tak si musím otevřít oči ručně jak je mám zalepené, často pořád slzím. Děkuji za odpověď
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  21.4.2024 | 6:52


Pátá nemoc: neohrožuje děti, ale těhotné ženy

Pátá nemoc: neohrožuje děti, ale těhotné ženy Pátá nemoc patří k nejčastějším onemocněním dětí, které se projevují teplotou a kožní vyrážkou. Jedná se o infekční nemoc, která není nebezpečná a sama po čase odezní. Riziko představuje pouze pro těhotné ženy.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  10.1.2019 | 0:03


Jarní paprsky jsou pro pleť nebezpečnější než ty letní

Jarní paprsky jsou pro pleť nebezpečnější než ty letní Konečně jsme se dočkali prvních skutečně teplých dní. Lidé si ale neuvědomují, že právě v těchto dnech jsou sluneční paprsky nejagresivnější. Pokožka, která byla po celou zimu zahalená, je totiž mnohem citlivější, a pokud ji ze dne na den vystavíme přímému slunci, po patnácti až dvaceti minutách může dojít k jejímu spálení. Pocitově se může zdát, že slunce nemá takovou sílu jako v létě, ale opak je pravdou.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  4.5.2018 | 0:10


Únavová zlomenina

Únavová zlomenina Únavová zlomenina je nepříjemné zranění, které může potkat jakéhokoliv sportovce, od rekreačních až po ty vrcholové. Ohroženou skupinou jsou rovněž lidé s osteoporózou, jejichž kosti jsou oslabené vlivem onemocnění, tudíž náchylnější k poškození i při normální zátěži. Její záludnost spočívá v tom, že nepřichází až tak náhle, jako když si prostě něco zlomíte.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  7.6.2017 | 0:03


Nehty jsou obrazem vašeho zdraví

Nehty jsou obrazem  vašeho zdraví  Věděli jste, že nehty mohou odhalit vaše celkové zdraví? Prakticky všechny změny barvy, tvaru a struktury nehtu mohou být znakem nemoci.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.4.2017 | 0:17


Celiakie - příznaky se mění s věkem

Celiakie - příznaky se mění s věkem Celiakie je nemoc mnoha tváří, její příznaky se mění s věkem. Může se projevit jako problémy se střevy, ale také neplodností nebo nedostatečným růstem.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  30.3.2017 | 0:21


Oční migréna

Oční migréna Oční migréna je onemocnění, které se projevuje světelnými záblesky či mžitky v očích, trvá obvykle několik minut až hodinu a obvykle na ni navazuje záchvat bolestí hlavy. Vždy je třeba vyšetření oftalmologem a neurologem.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  1.4.2016 | 0:33


Jak začít s bezlepkovou dietou

Jak začít s bezlepkovou dietou Možná jste se nedávno dozvěděli, že vy nebo vaše dítě trpíte chorobou, která vyžaduje celoživotní dodržování bezlepkové diety. Tuto dietu nemusíte chápat jako nutné zlo, ale třeba jako pozitivní změnu životního stylu. V první řadě je třeba si uvědomit, že jde především o vaše zdraví.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  15.5.2015 | 11:13


Osobni asistence.cz
asistenti pro osoby s postižením * charta práv tělesně postižených * léčebné masáže * poskytovatelé péče


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[70]