Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy Ordinace.cz

Ordinace.cz - aktuální články


 Ordinace.cz - aktuální články

Dna - bolestivé onemocnění kloubů

Dna - bolestivé onemocnění kloubů Dna je revmatologické onemocnění metabolického typu spojené s vysokou hladinou kyseliny močové. Prvním příznakem dny je velmi bolestivý otok kloubů, nejčastěji kloubu palce u nohy. Zánět většinou brzy odezní a nastupuje bezpříznakové období, kdy je pacient zdánlivě zdráv. Dnu je ale nutné považovat za celoživotní onemocnění.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 0:21


Detoxikace organismu: Kdy se do ní pustit a jak dlouhodobě udržet tělo bez škodlivých látek

Detoxikace organismu: Kdy se do ní pustit a jak dlouhodobě udržet tělo bez škodlivých látek Poradíme, jak zbavit organismus škodlivých látek, které se v něm usazují například vlivem užívání léků. Také vysvětlíme, kdy detox dává smysl, kdy se ho naopak vyvarovat, a navíc přidáme návod, jak dlouhodobě udržet tělo bez toxinů.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 0:06


5 tipů na zdravý a kvalitní spánek!

5 tipů na zdravý a kvalitní spánek! Kvalitní spánek je základním stavebním kamenem zdraví, dobré kondice i pevné imunity, která je zvláště v této době velmi potřebná. V posteli strávíme až třetinu života, což odpovídá přibližně 25 letem! Jak tedy vytvořit nejlepší podmínky, abyste se probouzeli odpočatí a plní energie? Vyzkoušejte naše tipy!
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 0:10


Zdraví klíčí v semínkách... Stačí je „odemknout“!

Zdraví klíčí v semínkách... Stačí je „odemknout“! Posilují imunitu, pomáhají při některých civilizačních chorobách, jsou skvělým pomocníkem při různých dietách... Semínka či ořechy patří do oblíbené rodiny superpotravin, které jsou pro naše tělo prospěšné v mnoha směrech. Věděli jste ovšem, že díky vodě nabobtná nejen jejich objem, ale zároveň také několikanásobně zvýšíte obsah živin? Aktivujte prospěšné látky a objevte klíč ke svému zdraví!
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  10.4.2021 | 0:12


Parkinsonova nemoc postihuje i třicetileté

Parkinsonova nemoc postihuje i třicetileté Zpomalení pohybů, třes, ztuhlost svalů, poruchy rovnováhy – to jsou jen některé z příznaků Parkinsonovy nemoci, která postihuje stále nižší věkové kategorie. Dle lékařských statistik je mezi pacienty, kteří touto nemocí trpí, plných deset procent pod hranicí 40 let.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  9.4.2021 | 9:55


Kyselina acetylsalicylová: Proč jsou její vlastnosti klíčové při léčbě příznaků covid-19?

Kyselina acetylsalicylová: Proč jsou její vlastnosti klíčové při léčbě příznaků covid-19? Ukazuje se, že léčivé přípravky na bázi kyseliny acetylsalicylové, kterou obsahuje například známý český Acylpyrin, hrají nejen důležitou roli při mírnění symptomů nemoci covid-19, ale nejspíš pomáhají předcházet i jejímu vážnému průběhu. Odborníci skloňují především její protisrážlivé a protizánětlivé účinky.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  8.4.2021 | 0:54


Preventivní prohlídky: Na co máte nově nárok?

Preventivní prohlídky: Na co máte nově nárok? S účinností 24. 2. 2021 došlo k úpravám vyhlášky o preventivních prohlídkách. Většina změn se týká preventivních prohlídek u praktického lékaře pro děti a dorost.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  7.4.2021 | 9:26


Oční alergie: Jak ohrožuje zrak a proč si určitě nesahat do očí?

Oční alergie: Jak ohrožuje zrak a proč si určitě nesahat do očí? Pylová sezóna odstartovala. I když díky delší zimě letos začala o něco později než v předešlých letech, alergici už její nástup pociťují. Během časného jarního období trápí alergiky právě pyly stromů a keřů, například olší a lísek, které se objevují již od začátku března. Projevy alergií jsou nejen nepříjemné, ale neléčená oční alergie může být dokonce pro zrak nebezpečná.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  6.4.2021 | 9:01


Warfarinu „odzvonilo“, ke slovu se hlásí moderní léky

Warfarinu „odzvonilo“, ke slovu se hlásí moderní léky Desítkám tisíc lidí, kterým kvůli jejich nemoci hrozí mrtvice, plicní embolie, žilní trombóza a podobné, přinesl rok 2021 zásadní změnu v jejich léčbě. Lékaři jim mohou za určitých podmínek nově rovnou nasadit moderní léky, které brání nežádoucímu srážení krve, tzv. NOAC.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  5.4.2021 | 0:15


Slezina – postradatelný, ale přesto důležitý orgán

Slezina – postradatelný, ale přesto důležitý orgán Tento často opomíjený orgán je sice pro lidský organismus postradatelný, ovšem jeho absence má značný vliv na náš imunitní systém. Jakou funkci slezina má v našem těle, kdy je nutné slezinu chirurgicky odstranit a jaká rizika jsou s tím spojena, například náchylnost k infekcím, naleznete v následujícím článku.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  4.4.2021 | 0:07


Nejúčinnější prevence infekčních chorob? Očkování

Nejúčinnější prevence infekčních chorob? Očkování Očkování, nejúčinnější metoda prevence infekčních chorob, patří k nejvýznamnějším objevům v historii medicíny. Za dobu své existence pomohlo zachránit stamiliony lidských životů. Díky očkování se v minulosti podařilo vymýtit některé infekční nemoci (např. celosvětově pravé neštovice, v Evropě dětskou obrnu), některé infekce se podařily utlumit na jednotky případů (záškrt nebo invazivní Hib infekce), výskyt dalších se podařilo výrazně snížit.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  3.4.2021 | 0:32


Jak si užít Velikonoce a nepřibrat

Jak si užít Velikonoce a nepřibrat Během kalendářního roku se naskytne hned několik příležitostí, které nás přímo vybízejí ke zvýšené konzumaci jídla. A Velikonoce patří se svými beránky, mazanci a svátečními obědy mezi ně.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  2.4.2021 | 7:11


Zdravotní pojišťovny spouští aplikaci k podání žádosti o příspěvek na samotestování

Zdravotní pojišťovny spouští aplikaci k podání žádosti o příspěvek na samotestování Od 1. dubna je možné prostřednictvím aplikace zdravotních pojišťoven zažádat o příspěvek na samotestování. Na ten mají nárok společnosti podnikající v České republice, živnostníci, spolky nebo třeba nadace. Na spuštění nového internetového portálu se podílely všechny zdravotní pojišťovny v České republice.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  1.4.2021 | 6:37


Prevence náhlého úmrtí kojenců: poloha na zádech a dudlík

Prevence náhlého úmrtí kojenců: poloha na zádech a dudlík Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS) je pojem, který označuje náhlé úmrtí kojenců do jednoho roku života během spánku bez varovných signálů nebo jasného důvodu.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  30.3.2021 | 9:59


Cukrovka - bez změny životního stylu se nemoc nezlepší

Cukrovka - bez změny životního stylu se nemoc nezlepší Pocit žízně, častější močení i únava jsou jedny z nejčastějších projevů cukrovky. Chronickým onemocněním nyní trpí bezmála milion Čechů. Většina z nich pak tzv. diabetem druhého typu, se kterým se lidé nerodí, ale rozvine se až v průběhu života. Špatně kompenzovaná cukrovka končí poruchou vidění, onemocněním ledvin nebo srdce a může skončit i smrtí. Pro úspěšnou léčbu je podle lékařů důležitá spolupráce pacienta a změna životního stylu.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  29.3.2021 | 0:09


Psycholožka radí, jak překonat tabu o nemocech

Psycholožka radí, jak překonat tabu o nemocech Nemoci můžeme rozdělit nejen na vážné a lehké, ale také na onemocnění, o nichž se mluví, a ta, která jsou tabu. Zábrany mluvit o nemoci mohou souviset se strachem ze smrti nebo například ze společenské nepřijatelnosti. Do druhé z uvedených patří i poměrně běžné hemoroidální onemocnění nebo inkontinence. Výsledkem je odkládání návštěvy lékaře a zhoršování obtěžujících příznaků.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  28.3.2021 | 0:18


Příběh pacienta: Kvůli lupénce jsem strávil 900 dnů mimo domov

Příběh pacienta: Kvůli lupénce jsem strávil 900 dnů mimo domov Už téměř čtyřicet let se Otakar potýká s lupénkou. Během té doby vyzkoušel všechny možné způsoby léčby, nemoc ale přesto ovládala jeho každodenní život. Teprve biologická léčba mu umožnila žít opět jako zdravý člověk.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  27.3.2021 | 0:23


Epilepsie - nemoc opředená mnoha mýty

Epilepsie - nemoc opředená mnoha mýty Přestože se epilepsie může objevit v kterémkoli věku, jsou životní období, ve kterých je nový výskyt epileptických záchvatů častější než v jiných – hlavní vrcholy jsou u malých dětí a v období stáří.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  26.3.2021 | 9:52


Příznakem rakoviny ledvin může být i pouhá únava

Příznakem rakoviny ledvin může být i pouhá únava Rakovina ledvin patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u nás. Nádor ledviny se navíc nemusí dlouhou dobu projevit, proto by lidé neměli podceňovat pravidelné návštěvy u urologa.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  25.3.2021 | 10:55


Tuberkulóza napadá nejen plíce, ale i kosti a klouby

Tuberkulóza napadá nejen plíce, ale i kosti a klouby Vykašlávání krve, pocení, slabost, teplota, bolesti na hrudníku – to jsou některé z typických příznaků tuberkulózy. Loni počet případů této nebezpečné infekční choroby rekordně ubylo, může jít však jít jen o ticho před bouří.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  24.3.2021 | 0:37


Osobni asistence.cz
léčebné masáže * poskytovatelé péče * hospicová péče * hospicová péče


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[70]