Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy ČT 24

ČT 24 - Hlavní zprávy


 ČT 24 - Hlavní zprávy

Dodávky plynu Nord Streamem 1 se na tři dny zastaví. Jde o údržbu, tvrdí Gazprom

Dodávky plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. Oznámila to v pátek ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 18:23


Do daňového řízení s hamburskou bankou jsem nezasahoval, řekl vyšetřovatelům kancléř Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz opět odmítl, že by jako někdejší starosta Hamburku měl jakýkoli vliv na daňové řízení s tamní bankou Warburg při skandálu kolem takzvaných cum-ex transakcí s cennými papíry. Scholz to v pátek prohlásil před vyšetřovacím výborem regionálního hamburského parlamentu, který kauzu rozplétá.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 17:04


Okupaci Československa z roku 1968 přirovnali slovenští politici k invazi na Ukrajinu

Vojenskou okupaci někdejšího Československa z roku 1968 v pátek vrcholní slovenští politici přirovnali k současné invazi Ruska na Ukrajinu. Učinili tak ve svých projevech při pietní vzpomínce na oběti vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa, jehož 54. výročí připadne na neděli. Premiér Eduard Heger vyjádřil přesvědčení, že se Ukrajinci dočkají svobody. Šéf sněmovny Boris Kollár zase doufá, že ruská vojska nakonec opustí Ukrajinu, podobně jako odjeli na začátku devadesátých let sovětští vojáci z Československa.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 15:07


Stanjura prověří postup Finanční správy v reklamní větvi kauzy Čapího hnízda

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) prověří postup Finanční správy v reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo. Novinářům řekl, že bude zkoumat, zda nedošlo k pochybení. Připomněl také, že kauza ještě není uzavřená, protože odložení případu policií a dozorujícím státním zástupcem nyní prověřuje pražské vrchní státní zastupitelství.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 14:47


Diplomat Karlík dál usiluje o 271 tisíc za stíhání v kauze Promopro. Obrátil se na Nejvyšší soud

Diplomat Radomír Karlík chce i nadále vysoudit 271 tisíc korun za ušlý zisk kvůli nezákonnému stíhání v kauze Promopro. Obrátil se proto dovoláním na Nejvyšší soud. České televizi to potvrdila Hana Wágnerová z Obvodního soudu pro Prahu 2, který se případem zabýval v první instanci. Karlík původně žádal stát celkem o 6,4 milionu korun za nemajetkovou újmu, ušlý zisk a délku trestního řízení. Později ale část žaloby vzal zpět. Odvolací soud mu v květnu pravomocně přiznal odškodné 300 tisíc korun za nemajetkovou újmu. Odškodné 271 tisíc korun za ušlý zisk ale zamítl.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 14:11


Školy se sociálně znevýhodněnými žáky dostanou podle ministerstva dvě miliardy z dotací

Asi čtyři sta vybraných škol s vyšším počtem sociálně znevýhodněných žáků dostane v dalších letech na zlepšení vzdělávání dětí dvě miliardy korun z evropských dotací. Peníze půjdou z Národního plánu obnovy a budou se rozdělovat od letošního září do konce roku 2025. Cílem projektu je snížení nerovností v českém vzdělávacím systému, uvedli zástupci ministerstva školství a Národního pedagogického institutu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 13:31


Úřady by měly začít vyplácet žadatelům příspěvek na dítě po 24. srpnu

Úřady práce mají začít žadatelům vyplácet příspěvek pět tisíc korun na dítě 24. srpna. Uvedl to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Rodiny s přídavkem na dítě, které dostaly peníze automaticky, už obdržely 1,2 miliardy korun. Resort od pondělí přijal 272 tisíc žádostí o příspěvek pro 428 tisíc dětí. Vláda chce jednorázovou dávkou pro rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun zmírnit dopady zdražování, výdaje by měly činit asi 7,8 miliardy korun.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 13:21


V Čechách hrozí silné bouřky. Na rozpálenou Moravu dorazí později

V Čechách se v pátek odpoledne vyskytnou velmi silné bouřky s opakovanými srážkovými úhrny až 70 milimetrů, kroupami o velikosti až tři centimetry a nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle meteorologů lze očekávat škody na majetku, výpadky proudu a problémy v dopravě. Na Moravu a do Slezska mají dorazit bouřky až večer, srážkové úhrny by v nich ale už měly být menší. Na východě země naopak odpoledne platí varování před vysokými teplotami, které překročí i 34 stupňů Celsia.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 12:59


Policisté pátrají po desetileté dívce z Příbrami. Mohla by být i v Praze

Policisté z Příbrami vyhlásili pátrání po pohřešované desetileté Natálii Gáborové. Naposledy byla viděna v pátek po deváté hodině ranní v místě bydliště v Příbrami. Kam odešla, není známo. V minulosti už byla dívka několikrát pohřešovaná a vydala se do Prahy. Policie proto nevylučuje, že by se mohla nacházet právě tam.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 12:46


Česko by při průměrné zimě a snížené spotřebě mělo vystačit s plynem zhruba do srpna

Pokud přestane proudit plyn z Ruska do Evropy, je Česká republika s kapacitami plynu, které má zajištěné, schopna při běžných průměrných teplotách pokrýt zcela bezproblémově chod domácností a firem zhruba do srpna příštího roku. Počítá se přitom s požadovanými úsporami spotřeby plynu ve výši patnácti procent. Informovali o tom společně ředitel odboru hospodářské politiky ministerstva financí David Prušvic a šéf resortu Zbyněk Stanjura (ODS).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 12:39


Rusové se chystají odpojit Záporožskou elektrárnu od ukrajinské sítě, tvrdí Enerhoatom

Rusové se chystají odstavit dosud fungující reaktory v Záporožské jaderné elektrárně a odpojit ji od ukrajinské sítě. Kvůli tomu již omezili přístup personálu do elektrárny, na pracoviště směli pouze zaměstnanci, kteří zajišťují provoz jaderných bloků, uvedla ukrajinská státní společnost Enerhoatom, která za normálních okolností tuto největší jadernou elektrárnu v Evropě spravuje. O situaci po telefonu jednali ruský prezident Vladimir Putin s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 12:29


Ministerstvo financí zlepšilo letošní odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta

V nové makroekonomické predikci pro letošní rok zlepšilo ministerstvo financí odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta a pro příští rok odhad zhoršilo na 1,1 procenta. V předchozí dubnové prognóze resort čekal letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 3,6 procenta. Loni hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 3,5 procenta.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 12:25


Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a bank půjde ještě o jedno odvětví. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Neřekl ale, o který sektor jde. O možném zavedení daně z neočekávaného zisku musí kabinet podle něj rozhodnout do 10. září.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 12:22


Vyschlý Rýn odhalil hladové kameny

Do části vyschlého Rýna dorazil ve čtvrtek po dlouhém suchu déšť. I přes dočasné zvýšení hladiny toku však meteorologové očekávají, že voda zase rychle klesne. Z toho mají obavy také dopravci, nízký průtok totiž výrazně komplikuje provoz lodí po této důležité obchodní tepně. A v některých částech koryta odhalil vyschlý Rýn i takzvané „hladové kameny“.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 11:33


Komáři jsou schopni vnímat pachy různými cestami, zjistili vědci

Vědci z Rockefellerovy univerzity v New Yorku údajně našli mechanismus, pomocí kterého jsou komáři schopni vypátrat člověka vhodného ke štípnutí. Na rozdíl od většiny živočichů může tento hmyz vnímat pachy několika různými cestami. O studii informoval list The Guardian.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 11:12


Prezident Zeman opustil nemocnici, podle Hradu tam byl na kontrole

Prezident Miloš Zeman byl v pátek krátce po desáté hodině dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice, kde byl podle Hradu na plánované návštěvě od čtvrtka. Všechny zdravotní testy dopadly podle Hradu uspokojivě, sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zařízení prezident opustil na vozíku, z něhož za pomoci ochranné služby před budovou nastoupil do přistaveného automobilu. Ovčáček uvedl, že Zeman zamířil na zámek v Lánech.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 10:32


Natáčí se Stopy Járy Cimrmana, vydává se po nich herec Táborský

Z dílny České televize vzniká dokumentární hraný cyklus Stopy Járy Cimrmana o místech spojených se životem a dílem tohoto českého génia. Štáb natáčí na pětadvaceti místech po celé republice, nedávno například ve Staré Huti na Příbramsku. Do šestidílné cestopisné série se zapojí všichni členové jeho divadla. Roli průvodce má Miroslav Táborský, režisérem dokumentu je Patrik Ulrich.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 10:03


Ochranu národních parků je třeba řešit individuálně, shodla se Hubáčková s expertem

V národních parcích by měly fungovat systémy, které je pomohou lépe chránit před požáry a které budou preventivně vyhledávat podmínky jejich vzniku. Ve čtvrtečních Událostech, komentářích to řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Petr Zahradník z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti upozornil, že je nutné mít na paměti individuální přístup v rámci jednotlivých národních parků.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 9:02


V Horních Počernicích shořela střecha zámku Čertousy

V pražských Horních Počernicích v noci na pátek hořela střecha nevyužívaného zámku Čertousy, který je kulturní památkou. Oheň zničil střechu i vnitřní část budovy, částečně také obvodové stěny. Nikdo nebyl zraněn. Škodu a příčinu požáru určí vyšetřovatelé.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 8:36


30 let zpět: Vasil Biľak popřel podpis na zvacím dopisu

V červenci 1992 byl v ruském Státním archivu objeven takzvaný zvací dopis z roku 1968, jímž podepsaní čeští a slovenští komunisté vyzvali vedení SSSR, aby zasáhlo proti údajné hrozící kontrarevoluci v Československu. List se poté stal záminkou k invazi takzvaných spřátelených armád do ČSSR. Po převozu kopie dopisu do ČSFR byl stíhán poslední žijící z celkem pěti podepsaných, Vasil Biľak. Pravost svého podpisu ale vytrvale popíral.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 7:02


U ruské letecké základny na Krymu jsou hlášeny exploze

Z ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 anektovalo Rusko, jsou hlášeny exploze. Podle agentury Reuters, která se odvolává na tři místní zdroje, byly slyšet nejméně čtyři výbuchy v blízkosti letiště Belbek u Sevastopolu. Ruskem dosazený sevastopolský gubernátor Michail Razvožajev mezitím uvedl, že ruská protivzdušná obrana sestřelila ukrajinský bezpilotní letoun a že nejsou hlášeny žádné škody ani zranění.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 22:54


Debata o možném zrušení státní podpory stavebního spoření štěpí vládu, lidovci jsou proti

Snížení nebo úplné zrušení státní podpory stavebního spoření je jedním z nástrojů, jak vláda může získat prostředky na řešení problémů, které přináší inflace a zdražování energií. Debatu nad změnou připustil ve čtvrtek i premiér Petr Fiala (ODS). Vedení vládní KDU-ČSL ale ve čtvrtečním usnesení ukončení státní podpory u stavebního spoření odmítlo. O úpravě či zrušení debatovali hosté pořadu 90' ČT24. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 21:23


Černochová: Spojené státy dají Česku zdarma osm vrtulníků

Česká republika dostane od Spojených států šest bojových vrtulníků a dva transportní, uvedla v Událostech, komentářích ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Tyto stroje věnuje americká strana tuzemsku nad rámec objednávky dvanácti vrtulníků, které Česko od USA kupuje.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 20:59


Bouře v Rakousku zabily nejméně pět lidí, šest obětí hlásí Korsika

Prudké bouře si ve čtvrtek v Rakousku vyžádaly nejméně pět lidských životů. V jihorakouské spolkové zemi Korutany stromy vyvrácené bouří zabily dvě dívky, později agentura APA informovala o dalších třech obětech, na něž spadl strom v dolnorakouském okrese Scheibbs. Na jihu Rakouska živel poškodil elektrické vedení a železniční infrastrukturu tak těžce, že byl zastaven provoz ve spolkových zemích Korutany, Štýrsko a také ve Východním Tyrolsku. Bouře a silný vítr si vyžádaly oběti také na Korsice, kde je podle předběžných údajů šest mrtvých, a v Itálii, kde zemřeli dva lidé.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 20:54


Cena plynu pro evropský trh překonala rekord. Na nová maxima vystoupala i elektřina

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh ve čtvrtek překonala rekord ze začátku března, tedy z doby těsně po zahájení invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku zvýšila o 6,7 procenta a uzavřela na 241 eurech (asi 5930 korun) za megawatthodinu. Nová maxima si zapisuje i cena elektřiny. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 20:33


Pro děti s depresemi a ohrožené závislostmi připravili adiktologové prázdninový tábor

Přibývá dětí s depresemi, úzkostmi či závislostmi, třeba na mobilním telefonu nebo na sportu. Shodují se na tom terapeuti a adiktologové, podle kterých jde zároveň stále i o dopady covidové izolace. Specialisté proto v Kladně připravili pro tyto děti ojedinělý prázdninový kemp.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 19:18


Nový školní rok se blíží. Na mnoha místech Ukrajiny se ale děti do lavic nevrátí

Válečné podmínky postihují na Ukrajině i děti. Za necelé dva týdny by se měly vrátit do škol, mnoha z nich se to ale nepodaří. Prezenční výuka bude v části země obnovena jen ve školách, které mají bezpečný kryt. Ostatní zařízení budou pokračovat v on-line výuce, na kterou přešla už během covidu. Na Ukrajině natáčel štáb ČT s redaktorem Andreasem Papadopulosem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 18:54


Když dojde plyn, vláda musí lidem jasně říct, kde bude šetřit, prohlásil Kuba

Šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) radí vládě, aby srozumitelně sdělila lidem, jaká budou platit opatření, když dojdou zásoby plynu. Podle něj je naprosto absurdní v této chvíli řešit, zda Češi budou mít doma osmnáct, nebo devatenáct stupňů. Kuba zároveň upozornil, že situaci musí řešit ministerstvo, nikoliv kraje. Komunikace vlády v této situaci není přehledná, sdělil Kuba v Interview ČT24.   


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 17:58


Bývalý manažer Trump Organization přiznal podvody. Proti exprezidentovi ale zřejmě svědčit nehodlá

Dlouholetý finanční ředitel firmy Trump Organization amerického exprezidenta Donalda Trumpa se po dohodě s obžalobou přiznal k daňovým podvodům, z nichž byl obžalován loni v létě, píše agentura AP. Podle amerických médií si Allen Weisselberg vyjednal mírný trest výměnou za svědectví, které poskytne v podzimním procesu s Trumpovou firmou. Soud v USA ve čtvrtek nařídil upravit a zveřejnit dokumenty o prohledání Trumpova sídla. Tento krok požadují média, pro je i Trump, zatímco ministerstvo spravedlnosti je striktně proti tomu. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 17:49


Do vesmíru poletí příští měsíc první Američanka domorodého původu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle 29. září posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Její součástí a zároveň i velitelkou mise bude astronautka Nicole Anuapuová Mannová (45), která se stane první domorodou Američankou ve vesmíru. Informoval o tom web stanice BBC.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 17:25


Prezidentské volby v Keni stále vzbuzují emoce. Poražený kandidát se obrátí na soud

Prezidentské volby v Keni sice skončily, ale dobojováno není. Poražený kandidát opozice Raila Odinga se výsledky, podle nichž vyhrál William Ruto, chystá napadnout u Nejvyššího soudu. Panují obavy, aby nevypukly násilnosti se stovkami obětí jako po volbách v roce 2007. Napětí ve společnosti navíc zvyšuje nezaměstnanost i prudké zdražování potravin.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 17:22


Herec Liev Schreiber znovu točí v Česku, hraje otce Anny Frankové. Navštívil také Ukrajinu

Americký herec Liev Schreiber až do října točí v Česku minisérii Small Light, potvrdila ČT24 Pavlína Žipková z oddělení Czech Film Commission Státního fondu kinematografie. Osmidílné drama vypráví o nizozemském páru, který během druhé světové války pomáhal skrývat Annu Frankovou a její rodinu. Schreiber hraje v projektu, jenž se objeví na streamovací platformě Disney+, otce Frankové Otta. Herec také v týdnu navštívil Ukrajinu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 17:08


Čínské investice pronikají do Izraele. Své výhrady vyjádřil i americký spojenec

Tváře čínských dělníků nelze v Tel Avivu přehlédnout. Žijí sice v uzavřených montovaných ubikacích, ale když se očkovalo proti covidu, najednou bylo vidět, jak mnoho jich ve městě je. O čínském vlivu v Izraeli informoval zpravodaj ČT na Blízkém východě David Borek. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 17:07


Zelenskyj vyzval OSN k zajištění demilitarizace a osvobození Záporožské jaderné elektrárny

Organizace spojených národů musí zajistit bezpečnost ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny a její osvobození od ruských vojsk, uvedl ve čtvrtek po setkání s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Varoval, že útoky na elektrárnu by mohly mít katastrofické následky pro celý svět.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 16:41


Sokolov koupí domy ve vyloučené lokalitě u nádraží. Až 150 lidí se bude muset vystěhovat

Město Sokolov ještě letos odkoupí domy v Nádražní ulici, kde žijí převážně sociálně vyloučení obyvatelé. Radnice tak využila nabídku soukromého majitele. Hlavní podmínkou k odkoupení zdevastovaných domů je ale vystěhování asi 150 nájemníků, z velké části Romů. Ti si teď budou muset najít bydlení jinde.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 16:17


Středozemní moře zasáhla nebývalá horká vlna. Zvyšuje hrozbu vzniku medikánu

Opakované vlny veder, které letos zažívá především západní a jihozápadní Evropa, se mimo jiné projevují výrazným prohříváním mořské vody, hlavně v západním Středomoří. Turisty na plážích Španělska a Francouzské riviéry čeká voda s teplotou 27 až 29 stupňů Celsia, na Baleárských ostrovech se moře prohřálo dokonce až na 30 stupňů. Vysoké teploty mořské vody mohou vyvolat vznik silných bouřkových systémů a za jistých meteorologických podmínek může v oblasti vzniknout i medikán, tedy středomořský hurikán.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 14:56


Příspěvky na bydlení by se mohly zvednout od října, zvažuje vláda

Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na bydlení. Příští týden požádá příslušné úřady o údaje pro případné navýšení částek, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Při zvýšení normativů se zvýší i dávka na bydlení. Normativy by se případně mohly zvednout od října, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Resort zvažuje také cílenější nastavení podpory, aby víc odpovídala situaci v jednotlivých místech republiky. Opozice doporučuje zvednout parametry dávky minimálně o polovinu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 14:37


V Brně bude k vidění Věstonická venuše. Výstava ukáže i ozdoby lidí v době kamenné

Nová výstava v brněnském pavilonu Anthropos hledá odpovědi na otázky, jak se zdobili a jak vypadali lidé doby kamenné. Tvůrci výstavy z Moravského zemského muzea (MZM) shromáždili unikátní nálezy – ozdoby z různých materiálů, venuše i další lidská zobrazení. Ve všech případech jde o originály, včetně slavné Věstonické venuše nebo torza loutky z hrobu šamana z Brna. Nejvzácnější exponáty přivezli pracovníci muzea ve čtvrtek dopoledne za asistence policejních těžkooděnců.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 14:32


Německo sníží DPH u zemního plynu, chce tak ulevit spotřebitelům, řekl kancléř Scholz

Německo dočasně sníží daň z přidané hodnoty (DPH) u zemního plynu z běžné devatenáctiprocentní sazby na sedm procent, aby spotřebitelům ulevilo od vysokých cen energií. V mimořádném prohlášení to po jednání vlády oznámil kancléř Olaf Scholz. Zdůraznil také, že vláda prověří, zda dodavatelé snížení daně ve vyúčtování zákazníkům plně zohlední.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 14:20


Odhalení ruských invazních plánů bouřlivou reakci Západu nevyvolalo. I Ukrajina byla skeptická

Několikaměsíční varování Spojených států ohledně ruských plánů na invazi velkých rozměrů vyvolalo mezi západními lídry skeptické reakce. Rezervovaný postoj k informacím rozvědky zastávali i ukrajinští představitelé, a to včetně prezidenta Volodymyra Zelenského, napsal americký deník The Washington Post (WP). Zelenskyj v reakci uvedl, že chtěl zabránit šíření paniky. Chaos by podle něj zemi ekonomicky oslabil a Ukrajina by padla v řádu dní.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 14:14


Mlejnek přispěl k objasnění kauzy Dozimetr před zahájením, řekl Fiala. Podle Deníku N radil svědkovi, aby šel na policii

Role šéfa civilní rozvědky (ÚZSI) Petra Mlejnka v objasnění korupční kauzy Dozimetr byla před zahájením a mimo rámec trestního řízení. Premiér Petr Fiala (ODS) tak upřesnil své středeční vyjádření. Zopakoval, že ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který Mlejnka do funkce vybral, má stále jeho důvěru. Podle zdrojů Deníku N předložil Mlejnek ministrům čestné prohlášení jednoho ze svědků z kauzy Dozimetr, kterému radil, aby se obrátil na policii.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 14:09


Na Česko se valí vlna planých neštovic. Bude však zvladatelná, tvrdí Fabiánová ze SZÚ

V Česku roste počet případů planých neštovic. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle jeho zástupkyně vedoucího oddělení epidemiologie infekčních nemocí Kateřiny Fabiánové by mohlo do konce roku přibýt mezi pětapadesáti a pětašedesáti tisíci nakažených, což je však zvladatelné.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 13:39


Šest evropských mocností v červenci poprvé neslíbilo nové zbraně pro Ukrajinu, píše Politico

Šest největších evropských zemí po celý červenec nenabídlo Ukrajině žádné dvoustranné závazky ohledně vojenské pomoci. Jde o první měsíc bez nového příslibu od ruského vpádu na Ukrajinu na konci února, píše server Politico s odvoláním na zveřejněné údaje výzkumníků z Kielského ústavu pro světové hospodářství (IfW). Údaje IfW se podle serveru týkají Británie, Francie, Německa, Španělska, Itálie a Polska.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 12:31


Moderní nástroje jsou často až příliš dokonalé, říká klavírista Lukáš Vondráček

Orchestr Collegium 1704 odjel do Varšavy. Na osmnáctém ročníku festivalu Chopin a jeho Evropa uvede dva koncertní programy. Součástí jednoho z nich bude vystoupení jednoho z nejslavnějších českých klavíristů současnosti Lukáše Vondráčka. Ten dlouhodobě žije ve Spojených státech, v Polsku uvede ne často hraný Dvořákův klavírní koncert, navíc poprvé v historii na dobový nástroj. Natáčela s ním Anna Zuzánková.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 12:27


Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici, dle Hradu plánovaně

Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na plánované kontrole vyživovací sondy. Po její kontrole bude propuštěn, řekl jeho kancléř Vratislav Mynář. Vyjmutí sondy, kterou prezidentovi lékaři zavedli po zdravotních potížích loni na podzim, bude podle něj přicházet v úvahu nejdříve ke konci roku. Prezident byl loni na podzim v nemocnici 48 dní, panovaly pochybnosti o tom, jestli je schopen plnit své pracovní povinnosti.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 12:21


Letní Floru Olomouc zrušila inflace. Brány výstaviště se ale otevřou na podzim i na jaře

Každoroční floristická výstava Letní Flora Olomouc letos neproběhne. Vedení se tak rozhodlo kvůli výraznému zdražování v souvislosti se strmým růstem inflace, podepsala se na tom i ruská agrese na Ukrajině. V plánu ale zatím zůstává podzimní i jarní etapa největší a nejstarší květinové výstavy v České republice. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 12:04


Čeští vědci zkombinovali léky na leukemii, život pacienta prodloužili o měsíce

Tým českých vědců z centra Biocev, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) přišel s kombinací léků na leukemii, která může prodloužit přežití pacientů. Studii publikoval i prestižní odborný časopis Blood Cancer Journal z Nature Publishing Group, informovala ve čtvrtek v tiskové zprávě 1. lékařská fakulta.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 12:01


Inflace v eurozóně v červenci vystoupala na 8,9 procenta. Nejvyšší hlásí Estonsko

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 8,9 procenta z červnové hodnoty 8,6 procenta. Inflace tak vystoupila na další maximum. V konečné zprávě to ve čtvrtek uvedl evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předběžné údaje z konce července. Za vysokou inflací stojí zejména prudký růst cen energií. V celé Evropské unii inflace v červenci zrychlila na 9,8 procenta z červnových 9,6 procenta, uvádí evropský statistický úřad.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 11:58


Odměny podle spolehlivosti provozu. Ministerstvo chystá změny ve Správě železnic

Ministerstvo dopravy chystá systémové změny ve Správě železnic. Upravit se má především fungování organizace včetně odměňování jejího vedení, nově má odrážet skutečnou spolehlivost železniční sítě v provozu. Resort tím reaguje na problémy při výlukách na tratích včetně hlavního koridoru mezi Prahou a Ostravou, kde vlaky nabírají v některých případech i hodinová zpoždění. Informoval o tom ministr dopravy Martin Kupka (ODS). O změnách by měla v příštím týdnu jednat správní rada Správy železnic.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 11:48


Četl jsem od něj jen pár stránek, řekl médiím muž, který zaútočil na Rushdieho

Čtyřiadvacetiletý Hadi Matar, který je podezřelý z útoku na spisovatele Salmana Rushdieho v New Yorku, ve čtvrtek před velkou porotou u soudu popřel vinu. Matar čelí obvinění z napadení a pokusu o vraždu druhého stupně. „Asi mě překvapilo, když jsem slyšel, že přežil,“ řekl Matar, který v pátek během přednášky v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 10:59


Ministryně obrany Černochová ocenila roli Polska při pomoci Ukrajině

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) jednala ve čtvrtek v Polsku se svým protějškem Mariuszem Blaszcakem. Hlavním tématem setkání byla situace na Ukrajině. Ministryně ocenila roli polské vlády při distribuci vojenské pomoci na Ukrajinu i při pomoci uprchlíkům v Polsku.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 10:36


Pamětníci romského holocaustu odcházejí, nesmí se z nich stát jen věty v učebnicích, řekl při pietě Fiala

Osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. Při pietním aktu v Hodoníně u Kunštátu v tamním Památníku holocaustu Romů a Sintů na Moravě to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Lidé si tam připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 10:32


V Jihomoravském kraji vyjížděly po bouřkách desítky jednotek hasičů

S menšími následky se bouřky prohnaly Českou republikou. Třeba v Jihomoravském kraji vyjížděly večer desítky jednotek hasičů. Podle jejich mluvčího ale nebylo nutné svolávat posily. Bouřky byly nejsilnější na Znojemsku, strom ale spadl také třeba na tramvajové koleje v Brně. Na východě republiky by ale měly být tropické teploty nad třicet stupňů Celsia i v pátek.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 10:16


V prvním kole prezidentské volby vede Babiš, druhou by vyhrál Pavel, ukázal model Medianu

Pro první kolo prezidentské volby má stále největší podíl hlasů šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ale v druhém kole by ho porazil někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Median. V prvním kole se na společné třetí místo za Babišem a Pavlem posunuli senátor Marek Hilšer a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 10:15


Celníci odhalili nelegální výrobce cigaret, daňové úniky přesáhly 170 milionů korun

Celníci během dvou rozsáhlých razií na několika místech republiky objevili tuny tabáku, miliony kusů cigaret či velmi výkonné linky na výrobu cigaret a dalších tabákových výrobků. Rozkryli daňové úniky dohromady za víc než 170 milionů korun. Po první akci policisté obvinili čtrnáct osob z krácení daní. Při druhé celníci odkryli mezinárodní skupinu osob, která obchodovala s nelegálně vyráběnými cigaretami na území více států. Kriminalisté stíhají dvanáct podezřelých.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 9:29


Pumový útok v kábulské mešitě má přes dvacet obětí a desítky zraněných

Nejméně jednadvacet lidí zahynulo a 33 dalších bylo zraněno při středečním večerním pumovém útoku v kábulské mešitě. Podle agentury Reuters o tom informovala tamní policie. Mezi zraněnými jsou i děti. Bilance může nadále stoupat, silný výbuch mešitou otřásl v době večerních modliteb.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 9:16


30 let zpět: Poslanci hovořili o rozdělení Československa

V létě 1992 Československo směřovalo k rozdělení na dva samostatné státy. O tom, co všechno to bude obnášet, se v parlamentu bavili poslanci vládnoucí ODS se svými opozičními kolegy.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 8:05


Marže u pohonných hmot byly v červenci vysoké. Ministerstvo připravilo návrh regulace

Marže na čerpacích stanicích v červenci výrazným způsobem vzrostly. Ministerstvo financí proto poslalo do užšího připomínkového řízení návrh regulace cen pohonných hmot, aby byl k 1. září připraven k podpisu. Resort sleduje nezvyklé chování na některých místech, a podá proto k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podnět k prošetření. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) rovněž zvažuje prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin, které má zatím platit do 30. září. Šéf resortu také zopakoval svůj dřívější záměr, že u nafty by mohlo být snížení trvalé.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 7:36


Severní Karolína zakázala potraty po dvacátém týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně už nejsou legální po dvacátém týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl soudce William Osteen. Dosud byly ve státě potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba do 24. až 28. týdne těhotenství. Severní Karolína byla dosud útočištěm pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.8.2022 | 5:52


Zemřel bývalý politický vězeň Světlík. Pomáhal lidem v komunistických lágrech, sám byl za to odsouzen

Ve věku 98 let zemřel v úterý bývalý politický vězeň Jiří Světlík, oznámila organizace Post Bellum, kterou o úmrtí informovala Světlíkova rodina. Za komunistické totality Světlík strávil více než deset let za mřížemi kvůli zapojení do skupiny, která pomáhala vězňům v lágrech. V roce 2018 získal Cenu Paměti národa, kterou uděluje Post Bellum od roku 2010 pamětníkům zlomových momentů minulého století za statečné postoje.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 21:15


Podoba úsporného tarifu nabírá konkrétnější obrysy, přesná výše podpory ale zatím zůstává nejasná

Ačkoliv se zpřesňují parametry úsporného tarifu pro domácnosti, k jednání o konkrétních částkách se ministři stále nedostali. Shoda je však na tom, že proplácet se bude přes zálohy na elektřinu. A ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s Energetickým regulačním úřadem také prověří, jestli dodavatelé energií vyměřují svým zákazníkům zálohy poctivě. Pokud by lidem připadala nově vypočtená výše záloh přemrštěná, budou se moci obrátit právě na regulační úřad.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 20:52


Slova palestinského předáka pobouřila židovské organizace i Německo, Scholz čelí kritice za mlčení

Obrovské pobouření vyvolal nejen v Německu výrok předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. Během tiskové konference po setkání s kancléřem Olafem Scholzem prohlásil, že Izrael spáchal na Palestincích od konce druhé světové války padesát holocaustů. Kancléř na Abbásova slova reagoval až po několika hodinách.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 20:25


Schillerová: Pokud klub bude chtít hlasování o nedůvěře vládě, podpořím to. Je to politický symbol

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová podpoří snahu vyvolat hlasování o nedůvěře vládě v případě, že se pro to poslanecký klub většinově vysloví. Přestože tato strana nemá dostatek hlasů na to, opravdu dosáhnout vyslovení nedůvěry kabinetu, označila takový akt za důležitý politický symbol, zejména s ohledem na aktuální kauzu kolem šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka. Řekla to v Interview ČT24. Hovořila i o prezidentských volbách, do nichž je podle ní ANO připraveno postavit i jiného kandidáta, pokud se šéf hnutí Andrej Babiš rozhodne do klání nevstoupit. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 19:51


České dráhy mají potíže na lince do Berlína. Doplácejí na to cestující

České dráhy mají problém se zajišťováním prestižní linky z Prahy do Berlína a Hamburku. Vlaky provozují i na německém území pro Deutsche Bahn. Tamní personál ale odmítá vagony převzít, pokud mají závady. V úterý takto zůstaly asi tři stovky lidí bez náhrady v Děčíně.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 19:39


Soutěsky ve Hřensku jsou plné popadaných stromů. Sezonu ještě stihneme, věří převozníci

V soutěskách řeky Kamenice ve Hřensku začal úklid stromů, které do nich popadaly během mohutného požáru, který zachvátil přes tisíc hektarů národního parku České Švýcarsko. Kvůli popadaným kmenům není řeka v soutěskách splavná, s vytahováním ohořelých stromů proto nyní pomáhají i převozníci, kteří tudy jindy vozí turisty. Doufají, že plavby budou moci obnovit ještě letos, jisté to ale není. Rizikem zůstávají svahy nad Kamenicí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 19:23


Požáry dál sužují Evropu. Kouř z Portugalska zahalil čtyři sta kilometrů vzdálený Madrid

V Portugalsku se znovu rozhořel jeden z nejničivějších lesních požárů posledních let. Hasiči přitom tvrdili, že už mají oheň v pohoří Serra da Estrela pod kontrolou. Hoří i na několika dalších místech Evropy, kterou trápí mimořádné sucho. Naopak v Paříži vlnu veder ukončil jiný extrém, město poničila silná bouře.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 18:25


Každý sedmý nezletilý má zkušenost s posíláním intimních záběrů, policie varuje před zneužitím materiálů

Každý třetí dospělý a každé sedmé dítě někdy někomu poslali své intimní fotky nebo videa. V případě nezletilých pak skoro pětina uvedla, že byl tento obsah zneužit. Vyplynulo to z výzkumu agentury Median pro policii a společnost ESET. V případě nezletilých jde o šíření dětské pornografie. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 18:24


Krymský most je třeba zničit, zní z Kyjeva. Rusové kontrolují každého, kdo jej chce překročit

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak v rozhovoru pro britský list The Guardian uvedl, že je potřeba zničit Krymský most. Dopravní stavba spojující kontinentální Rusko s Krymem vznikla po ruské anexi poloostrova jako propagandistický projekt režimu Vladimira Putina. V minulých dnech došlo na Krymu k několika explozím, které zasáhly ruské vojenské základny a muniční sklady. Ukrajina se k nim oficiálně nepřihlásila, podle okupačních sil šlo o sabotáž.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 18:05


Vláda nepodá žalobu na EK kvůli sankci za chyby v zemědělských dotacích

Kabinet Petra Fialy (ODS) rozhodl, že nepodá žalobu k Soudnímu dvoru EU na Evropskou komisi kvůli pokutě více než 3,2 milionu eur (zhruba 80,3 milionu korun) za chyby v zemědělských dotacích. Její součástí je i sankce za střet zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) ve výši 30 606 eur (zhruba 751 tisíc korun). Informoval o tom ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Vláda řešila také zaměstnávání učitelů nebo omezení teroristického obsahu na internetu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 17:39


Hajdaj: Odejít z Luhanské oblasti je stále možné, bezpečná trasa ale vede přes Rusko

Několik osad v Luhanské oblasti stále zůstává pod kontrolou Ukrajiny. Spolupracovnici České televize Julii Netidovové to řekl šéf vojenské státní správy oblasti Serhij Hajdaj. Potvrdil také, že muže, kteří přistoupili na možnost mít pas samozvané republiky, ruská armáda povolává do služby. Opustit Luhanskou oblast je podle Hajdaje pro civilisty stále možné, nejbezpečnější variantou ale zůstává cesta přes Ruskou federaci.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 16:57


Vše, co je na východ od Brna. Dům umění zahajuje novou sezonu výstavami Pulicara a Ambrůze

Novou sezonu zahajuje dvěma výstavami Dům umění města Brna. Sochař Jan Ambrůz, který se k vystavování vrací po delší odmlce, představuje pomocí oválných tvarů například brněnská místa nebo prostředí přírody. Fotograf Jaroslav Pulicar pak zachytil situační okamžiky mimo jiné v Rumunsku nebo na Ukrajině.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 16:02


Zástupkyně ombudsmana Šimůnková rezignuje. Nesouhlasí s přístupem Křečka

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat na svou funkci. Nesouhlasí s názory a profesním i lidským přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, nechce ho už dál zastupovat a spolupracovat s ním. Křeček podle svých slov dál s Šimůnkovou ve funkci počítal. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 15:41


Spalničky v Zimbabwe za týden zabily přes 150 dětí. Úřady viní sekty odmítající očkování

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo během pouhého týdne 157 dětí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 15:37


„Je to pouze padesát let!“ Americká filmová akademie se apačské herečce omluvila za posměch

Americká filmová akademie se omluvila indiánské aktivistce a herečce z kmene Apačů Marii Louise Cruzové, známé jako Sacheen Littlefeatherová, za urážky, kterým v roce 1973 čelila po svém projevu na Oscarech. Umělkyně tehdy vystoupila na slavnostním ceremoniálu místo herce Marlona Branda, aby promluvila o zobrazování původních obyvatel Ameriky v hollywoodských filmech. Publikum ji z pódia vypískalo.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 15:13


V září odstartuje druhé milostivé léto, dává šanci na oddlužení

V září začne takzvané milostivé léto. Na tři měsíce nabídne lidem, kteří mají exekuce na dluhy u veřejných institucí, šanci oddlužit se. Zjistit by si měli výši původního dluhu, který zbývá srovnat. Případně by se měli objednat do odborné poradny. Seznámit by se měli také s přesným postupem. Vyzvali k tomu ve středu pracovníci Charity ČR, která pro zájemce připravila webové stránky s informacemi. Pomoc nabízejí i další organizace. Ministerstvo financí navíc ve středu navrhlo třetí opakování akce na příští rok, v ní by šlo dosáhnout odpuštění dluhu za nedoplatky daní.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 15:05


NASA popsala asteroid, který má vlastní měsíc

Mise Lucy odstartovala do vesmíru na podzim loňského roku. Jejím cílem je výzkum asteroidů, které doprovázejí planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slun ce. Má trvat dvanáct let a má přispět k pochopení formování Sluneční soustavy. Teď si připsala velmi zajímavý objev.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 15:01


Moderní pesticidy poškozují mozek včel, ty neudrží směr letu

Když chce policie rychle zjistit, jestli je řidič střízlivý, nechá ho chodit po přímce. Stejný test využívají i neurologové k diagnostice neurologických poruch, při nichž jsou narušené části mozku, které koordinují pohyb. Teď vědci provedli hmyzí verzi této zkoušky, aby poprvé prokázali, že moderní pesticidy poškozují nervový systém včel tak, že je pro ně obtížné pohybovat se rovně. Výsledky výzkumu vyšly v odborném časopise Frontiers in Insect Science.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 14:48


Izrael a Turecko obnoví diplomatické vztahy

Izrael a Turecko se rozhodly plně obnovit diplomatické vztahy, včetně vzájemného vyslání velvyslanců, informovala kancelář úřadujícího izraelského premiéra a ministra zahraničí Jaira Lapida. Ankara potvrdila, že jmenuje nového velvyslance v Izraeli.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 14:45


Výbušniny zamořily Ukrajinu. Miny leží v Černém moři i na půdě o čtyřnásobné rozloze Česka

Boje na Ukrajině probíhají pouze na části území, obyvatelé napadené země jsou ale v nebezpečí všude, a to jak kvůli dopadajícím raketám, tak kvůli minám v půdě a mořských vodách. Minami je zamořená asi polovina území Ukrajiny. Výbušniny kontaminovaly také zemědělskou půdu a vody Černého moře, což ještě ztěžuje už tak komplikovanou produkci a vývoz potravin do světa. Odminování přitom může zabrat desítky let. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 14:17


Čínské jednotky se v Rusku zúčastní vojenského cvičení

Čínská armáda vyšle vojáky do Ruska, aby se zúčastnili společného cvičení. Do manévrů se má zapojit také Indie, Bělorusko, Mongolsko, Tádžikistán a další státy. Informuje o tom čínské ministerstvo obrany.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 14:10


Ministerstvo prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům odpovídající zálohy, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že vláda nenechá občany „padnout“, podle něj lidé zaplatí za bydlení maximálně třicet procent svých příjmů, v Praze třicet pět procent. Vláda nechá ministerstvo průmyslu a obchodu prověřit, zda dodavatelé nezneužívají zálohy na energie. Stát nebude podle šéfa resortu Jozefa Síkely (za STAN) při nedostatku plynu preferovat průmysl před domácnostmi. V určité fázi je ale možné, že se i ony budou muset částečně omezit, například kdyby Česko mělo o pomoc s dodávkami plynu požádat okolní státy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 13:55


Průšvih v Záporožské elektrárně visí na vlásku, míní Drábová. Česku však podle ní nic nehrozí

Podle informací ukrajinského státního dozoru je Záporožská elektrárna ve stabilním stavu. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová mluví o napjaté situaci, ale díky ukrajinské obsluze a robustnosti bloků zatím elektrárna drží. I v případě havárie by však podle ní důsledky pro Česko byly zanedbatelné, nejhůře postiženou by zůstala oblast sto padesát až dvě stě kilometrů od elektrárny.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 13:30


Práce policie se změnila, Mareš zavzpomínal na poslední kauzy. Vrací se Případy 1. oddělení

Ve třetí řadě úspěšného kriminálního seriálu Případy 1. oddělení se ve třinácti dílech vracejí známí hrdinové po šesti letech s novými kauzami v nové době. Třetí řada, opět inspirovaná skutečnými policejními případy, odstartuje v pondělí 5. září ve 20:10 hodin na ČT1.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 13:20


Muž se přiznal k vraždě matky a jejího druha. Soud ho potrestal 16 lety vězení

Krajský soud v Brně potrestal třiadvacetiletého muže, který zavraždil svou matku a jejího druha, šestnácti lety vězení. Hrozil mu přitom až výjimečný trest. Po odpykání trestu nastoupí zabezpečovací detenci. Muž se k činu přiznal, nebylo tak nutné provádět zevrubné dokazování. Obžalovaný se dvojnásobné vraždy dopustil loni 22. prosince ve Znojmě po předchozí rozepři. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 13:20


Kvůli zakázce na dezinfekci stadionů policie obvinila šest lidí a čtyři firmy

V kauze podezřelé zakázky Fotbalové asociace ČR na dezinfekci stadionů policisté obvinili šest fyzických a čtyři právnické osoby z podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti. Fyzickým osobám hrozí v případě prokázání viny vězení od dvou do osmi let.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 13:03


„Superúředník“ Hůrka skončí na ministerstvu vnitra

Náměstek resortu vnitra pro státní službu Petr Hůrka na konci září skončí ve funkci. Uvedl, že své působení na ministerstvu spojil s přípravou materiálu o modernizaci státní správy, který ve středu odevzdal.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 12:47


Ve čtvrtek bude až 34 stupňů, před víkendem se citelně ochladí

Teploty přes 34 stupňů Celsia vystoupají ve čtvrtek nejen na jižní a střední Moravě, ale také v Praze, ve středních Čechách či Polabí. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) rozšířil výstrahu na velmi vysoké teploty. V pátek vydrží tropické počasí už jen na jihovýchodě republiky, v ostatních částech země se citelně ochladí, někde až k 20 stupňům, a může i vydatně pršet.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 12:09


Omezení na trati u Bohumína po červnové nehodě pendolina potrvají do konce srpna

Až do konce srpna potrvají omezení, která jsou stále na železniční trati v Bohumíně, kde se koncem června srazil vlak pendolino s posunovací lokomotivou. Jde o významnou trať z Česka do Polska. Pracovníci Správy železnic (SZ) ještě opravu kolejiště nedokončili, řekla mluvčí Nela Eberl Friebová. Vlaky místem projíždějí pomaleji a mohou nabrat zpoždění až půl hodiny. Červnovou nehodu nepřežil strojvedoucí a pět lidí utrpělo zranění.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 12:01


Registr vozidel už je opět plně funkční, několik hodin byl částečně mimo provoz

Registr silničních vozidel byl od dopoledne několik hodin částečně mimo provoz. Technická porucha v systému po většinu úředního dne neumožňovala generovat a tisknout dokumenty, řada úřadů proto nepoužívala registr vůbec. Technický problém se nakonec podařilo opravit zhruba po 16:00, informoval mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 11:54


Přední republikánka Cheneyová neuspěla v primárkách. Porazila ji Trumpova kandidátka

V republikánských primárních volbách ve státě Wyoming jasně vyhrála právnička Harriet Hagemanová podporovaná bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ve vnitrostranickém hlasování porazila současnou kongresmanku a exprezidentovu kritičku Liz Cheneyovou. Cheneyovová patří k výrazným tvářím republikánů a před dvěma lety ve stejných volbách drtivě zvítězila. Republikáni vybírali své lídry také na Aljašce.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 11:43


U Chebu se podařilo vyprostit vykolejenou lokomotivu. Provoz je plně obnoven

Na železniční trati mezi Chebem a Tršnicemi se podařilo ve středu dopoledne dostat zpět na koleje lokomotivu, která v úterý ráno skončila mimo kolejiště. Díky tomu už na hlavní trati z Chebu do Karlových Varů jezdí vlaky bez omezení. Některé soupravy musely doposud jezdit přes Františkovy Lázně, což způsobovalo zpoždění pět až deset minut. Provoz se podařilo plně obnovit po 13:00.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 11:17


Neshledali jsme důvody k odvolání Mlejnka, řekl po jednání vlády Rakušan

Vláda na své středeční zasedání pozvala šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka. Diskutovali jsme s ním všechny otázky v důvěrném režimu, neshledali jsme důvody k jeho odvolání, řekl po jednání šéf resortu vnitra Vít Rakušan (STAN). Mlejnek čelí kritice kvůli kontaktům s lobbistou Michalem Redlem, který je stíhán v korupční kauze Dozimetr. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že kabinet obdržel informaci, podle které Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy. Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová to nepotvrdila.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 10:17


V Jablonci nad Nisou vyhořely historické Sluneční lázně

V Jablonci nad Nisou shořela ve středu ráno větší část areálu Slunečních lázní u přehrady Mšeno, stát zůstala zhruba třetina. Objekty z roku 1927 byly ve špatném stavu, už několik let se ve městě vedly diskuse, zda historické stavby zrekonstruovat, nebo zbourat a postavit na jejich místě moderní budovu. Škody magistrát předběžně odhadl na deset milionů korun, řekla vedoucí kanceláře primátora Jana Matěchová. Příčiny požáru vyšetřují hasiči i policisté. Podle krajské policejní mluvčí Dagmar Sochorové na místo povolali psovoda se psem speciálně cvičeným na vyhledávání hořlavin.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 8:45


30 let zpět: Česko potřebuje nový ropovod

Válka na Ukrajině vynesla do popředí závislost evropských zemí na ruské ropě. Tato otázka se však u nás řešila už před více než 30 lety. Tehdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý v létě 1992 informoval, že Česko právě kvůli závislosti na černém zlatu z Ruska potřebuje postavit nový ropovod z německého Ingolstadtu.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.8.2022 | 7:18


Jak moc ochladit planetu? Vědci uvažují, co se stane po dosažení nulových emisí

Spousta světových vědců i politiků se soustředí na dosažení nulových emisí skleníkových plynů, které by měly zastavit katastrofální klimatické změny. Ale překvapivě málo se uvažuje o tom, co bude následovat, pokud se to podaří. Podle nové studie v odborném časopise Nature Climate Change je následné dění klíčové pro další desetiletí i staletí lidské civilizace.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  16.8.2022 | 16:56


Lékaři poprvé změnili u dárcovské ledviny krevní skupinu

Vědcům se podařilo změnit krevní skupinu tří dárcovských ledvin. Jde podle nich o převratný objev, který by mohl výrazně zvýšit šance pacientů čekajících na nalezení vhodného orgánu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  16.8.2022 | 16:05


Policie ukončila pátrání po tříletém chlapci

Policie ukončila celostátní pátrání po tříletém chlapci, kterého odvedla jeho matka, ačkoliv bylo dítě rozhodnutím soudu svěřené do péče jiné blízké příbuzné. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  16.8.2022 | 14:01


Policie hledá patnáctiletého chlapce, utekl z ústavu

Pražští policisté hledají patnáctiletého chlapce, který ve čtvrtek utekl z Dětského diagnostického ústavu v Michli. Může se pohybovat po celém Česku. V minulosti byl pohřešován už sedmkrát. Policisté prosí veřejnost o pomoc při pátrání. Na webu to uvedl jejich mluvčí Jan Daněk.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  4.8.2022 | 14:39


Katastrofické povodně v Česku v letech 1997 a 2002


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.7.2022 | 12:39


Ruská invaze na Ukrajinu


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.1.2022 | 10:57


Osobni asistence.cz
o bolesti a její léčbě * příspěvky na péči * hospice v ČR * prevence vzniku dekubitů


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[71]