Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy ČT 24

ČT 24 - Hlavní zprávy


 ČT 24 - Hlavní zprávy

Pandemie ve světě: Německá vláda schválila protikoronavirovou brzdu, Anglie začíná očkovat Modernou

Německá vláda se dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele Merkelové umožní nehledě na postoj spolkových zemí aktivovat protikoronavirovou nouzovou brzdu. Od středy skončí stálé kontroly na hranicích mezi Spolkovou republikou a Českem. Ve Velké Británii dostali již všichni nad 50 let a všichni další lidé z prioritních skupin možnost nechat se naočkovat alespoň první dávkou vakcíny proti covidu-19. Do konce července by se tak mohli k očkování dostat všichni dospělí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 12:58


Komunisté požadují jednání s ANO, podle Filipa hrozí konec vládní tolerance

Komunisté chtějí jednat s lídry hnutí ANO o toleranční smlouvě, na jejímž základě podporují menšinový kabinet ANO a ČSSD v Poslanecké sněmovně, ještě v úterý. Minulý týden hovořili o schůzce ve středu. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat vypovězení smlouvy. Filip se současně ohradil proti komentářům ohledně požadavku komunistů na vznik banky ve vlastnictví státu, nejde podle něj o nemožný plán. Nelze jej ale realizovat do konce volebního období, tedy během necelých šesti měsíců.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 12:58


Odbory v Liberty Ostrava vyhlásily stávkovou pohotovost. Odmítají půjčování emisních povolenek

Všechny odborové organizace působící v hutním podniku Liberty Ostrava vyhlásily stávkovou pohotovost. Současná celkově složitá situace podle nich ohrožuje chod firmy. Britský vlastník Liberty Steel Group vyhlásil na začátku minulého měsíce insolvenci. Odboráři se také obávají, že ostravská společnost přijde o emisní povolenky, které si několik let šetřila.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 12:55


Festival Jeden svět se letos ptá, kdo „vypadává“ z videokonferencí i z běžného života

Filmový festival lidskoprávních filmů Jeden svět se letos bude konat virtuálně, což odráží i téma ročníku „Vypadáváš“. Úskalí přesunu společnosti do virtuálního prostoru, závislost na něm či manipulace skrze algoritmy prozkoumají desítky filmů. Přehlídka proběhne od 10. května do 6. června, první projekce začne ale již v úterý v 19 hodin.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 12:34


Za výbuch v Hamru na Jezeře může jeho oběť, zjistila policie

Policie uzavřela prověřování exploze v areálu firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku, při které bylo v listopadu 2019 zraněno osm pracovníků a jeden z nich následně v nemocnici zemřel. Vyšetřovatelé případ odložili, viníkem byl podle nich právě muž, který svým zraněním podlehl, řekla krajská policejní mluvčí Dagmar Sochorová. Policisté případ prověřovali pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, za které viníkovi hrozilo až deset let vězení.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 12:22


USA posílí kontingent v Německu. Austin potvrdil odklon od Trumpova plánu stahování vojsk

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent zhruba 35 tisíc mužů a žen. Při návštěvě Berlína to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Navýšení ocenila jeho německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová. Administrativa Donalda Trumpa chtěla stáhnout asi třetinu kontingentu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 12:17


Systém na elektronické dálniční známky nevrátí peníze za špatně zadanou značku. Ombudsman chce nápravu

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček vyzval ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) k řešení problémů u plateb za elektronické dálniční známky. Není totiž možné získat zaplacené peníze při nesprávně zvolené registrační značce zpět, zpětně ani nelze zadanou registrační značku opravit. Systém umožňuje zadat dokonce i registrační značky v nesprávném formátu. Společnost Cendis, která je správcem systému dálničních známek, slibuje nápravu do konce dubna.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 11:40


Prodejem předmětů s nacistickou tematikou v kauze Naše vojsko se má znovu zabývat policie, případ jí vrátil soud

Policie má podle soudu znovu prošetřit prodej propagačních předmětů s nacistickou tematikou v nakladatelství Naše vojsko. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 5, informovala mluvčí Jana Humeni. Státní zástupce obžaloval v lednu v souvislosti s prodejem předmětů jednoho člověka a firmu. Obvinění se týká podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a výtržnictví. Rozhodnutí soudu není pravomocné, státní zástupce proti němu podal stížnost.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 11:28


Proč je dubnové počasí aprílové? Nejen letos doprovází čtvrtý měsíc v roce rychlé zvraty teplot

Rychlé střídání zimního počasí se sněžením i v nížinách a ze dne na den zase letní dny jsou z celého roku nejčastější právě v dubnu. Ovšem letošní duben vypadá, jako by se v těch rychlých zvratech jak na horské dráze chtěl stát rekordmanem. Nabízí se otázka, jestli to není měsíc s vůbec největším rozdílem mezi nejvyšší a nejnižší teplotou, která kdy byla v Česku změřena – ale není. V tomto směru totiž drží prvenství únor.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 11:16


Březnová inflace stoupla na 2,3 procenta. Rostly ceny pohonných hmot nebo tabáku

Meziroční inflace letos v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se tak po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Březnová meziroční inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v prognóze. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 10:20


Komentátor Šídlo: To, že se ministr odvolává sám, jsem ještě neviděl

Bude to týden, co novináři skloňují nové jméno ministra zdravotnictví. Na odchod toho předešlého ale jen tak nezapomenou. Podle komentátora Seznam zpráv Jindřicha Šídla byl konec Jana Blatného (za ANO) tak bizarní, že vstoupí do kroniky. Pro pořad Newsroom ČT24 okomentoval okolnosti výměny ministrů i to, jakou roli v ní sehrála média.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 9:53


Primáti reagují na klimatické katastrofy tím, že se semknou, vyplývá z výzkumu po hurikánu

Portoričtí makakové se po hurikánu stali tolerantními i ke svým rivalům, ukázal výzkum. Podle vědců to naznačuje, jak by se chování primátů mohlo měnit se zesilujícími změnami klimatu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 9:08


Přes noc napadl sníh, hrozí nehody

Po nočním sněžení na Jesenicku napadlo až deset centimetrů sněhu, v Krkonoších dosáhla pokrývka 13 centimetrů. Silnice na celém území jsou sjízdné, řidiči by ale měli dbát zvýšené opatrnosti, a to zejména ve vyšších polohách. Výraznější problémy v souvislosti se sněžením zatím policisté neevidují. Na horách na východě bude sněžit do pátku. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 8:57


Jeskynní malby vznikaly ve stavu změněného vědomí, ukazuje výzkum. Mozek bez kyslíku byl tvořivý

Prehistorické skalní malby jsou mimořádně působivé. Vznikaly sice před desítkami tisíc let, ale ukazují značné znalosti i schopnosti svých tvůrců. Některé z těch nejdokonalejších jsou ponořeny do černočerné hlubiny jeskyní, k některým se sotva lze dostat, natož pak ocenit jejich uměleckou hodnotu. Odpověď na to, proč vznikly právě tam, hledali Jafit Kedarová a Ran Barkai z telavivské univerzity, informoval izraelský deník Haarec.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 8:48


Zapomenutý vynálezce Richard Trevithick se narodil před 250 lety. Otec Bafajícího ďábla byl Elonem Muskem 19. století

Osud smutných hrdinů průmyslové revoluce stihl anglického vynálezce Richarda Trevithicka, narozeného před 250 lety, 13. dubna 1771. Tento vizionář a dobrodruh měl veliký talent, jeho stroje však nenalezly komerční využití a on skončil život v chudobě. Nejvíce jej proslavil vynález první funkční parní lokomotivy v roce 1804.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 8:29


V pondělí přibyly téměř čtyři tisíce případů koronaviru. Německo ukončí stálé kontroly na hranicích s Českem

V Česku v pondělí přibylo nejméně nových případů koronaviru za pracovní den od 30. listopadu – 3843. Zjednodušené reprodukční číslo udávající rychlost šíření koronaviru se poprvé od osmého března dostalo nad jedna, jde ale zřejmě o výkyv způsobený nižším počtem testovaných o prodlouženém velikonočním víkendu. Počet úmrtí s covidem překročil 28 tisíc. Několik set praktických lékařů zatím nedostalo pro své pacienty žádnou vakcínu proti covidu. Německo ukončí stálé kontroly na hranicích s Českem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 8:19


Zaorálek má podmínky: musí skončit hradní zmocněnec pro Rusko a na kulturu přijít jiný kandidát

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) bude s premiérem a kolegy debatovat o nabídce vést ministerstvo zahraničí. Má však jasné podmínky: resort musí získat zpět řadu kompetencí včetně relace s Ruskem, která částečně přešla pod Hrad, nebo vztahů s partnery v EU. Na jeho místo v čele ministerstva kultury musí také přijít kompetentní kandidát, za něhož Jana Birkeho (ČSSD) nepovažuje. Výměnu ministrů navrhl předseda sociálních demokratů Jan Hamáček po stranickém sjezdu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 8:16


Reportéři ČT: Spory kolem sochy maršála Radeckého pokračují. Pro jedny „masový vrah“, pro jiné unikátní dílo

Jen co se trochu utišily kulturní války kolem sochy maršála Koněva, Mariánského sloupu a nejnověji Marie Terezie, je zde další spor o novou instalaci sochy česko-rakouského vojevůdce Josefa Václava Radeckého. Rodák ze středočeské Třebnice je známý jako vítěz nad Napoleonem v bitvě u Lipska, ale také jako potlačovatel italské národně osvobozenecké revoluce po roce 1848. Na to, kdo byl vlastně maršál Radecký, se pokouší v pořadu Reportéři ČT najít odpovědi David Vondráček.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 8:03


Student střední školy v Tennessee zemřel po přestřelce s policií

V prostorách střední školy Austin-East Magnet High School ve městě Knoxville v americkém státu Tennessee se v pondělí strhla přestřelka s policií. Zemřel při ní student a jeden ze zasahujících policistů utrpěl vážná zranění. Na Twitteru o tom informovaly úřady. Policie původně hovořila o několika lidech zasažených kulkami a o zatčeném člověku.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 6:29


Japonsko se rozhodlo vypustit vodu z Fukušimy do moře, některé země i organizace vyjádřily znepokojení

Japonská vláda v úterý rozhodla, že začne do dvou let vypouštět do moře více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima, kterou před deseti lety zničilo silné zemětřesení a následná vlna tsunami. Podle zahraničních médií to oznámil premiér Jošihide Suga. Úřady došly k závěru, že krok nebude mít přílišné negativní dopady na životní prostředí. S tím však nesouhlasí některé nevládní organizace či místní rybáři. Nelibost nad japonským rozhodnutím již vyjádřila také například Jižní Korea a Čína, oznámení Tokia naopak podpořil Washington.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.4.2021 | 5:56


V Minneapolisu pokračovaly protesty kvůli smrti Afroameričana, policie zatkla desítky lidí

Na předměstí amerického města Minneapolis v úterý večer pokračovaly nepokoje vyvolané smrtí mladého černocha, který v neděli zemřel v důsledku policejního zásahu. U policejní stanice v Brooklyn Center se podle médií navzdory nočnímu zákazu vycházení sešly stovky lidí, bezpečnostní složky proti nim použily zábleskové granáty a slzný plyn a asi čtyřicet z nich zadržely. Policistka, která v neděli údajně omylem vystřelila na černošského řidiče, dostala placené volno. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 22:36


Írán se přestane s EU bavit o lidských právech, reaguje na uvalení sankcí

Teherán oznámil, že hodlá přerušit „jakýkoliv dialog o lidských právech“ s Evropskou unií. Krok je reakcí na uvalení sankcí vůči osmi členům íránské bezpečnosti za jejich roli v násilném potlačení protestů v listopadu 2019. Oznámení přichází v době, kdy se unijní diplomacie snaží o obnovení dohody s Teheránem o jeho jaderném programu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 20:07


Kdyby vyhrál volbu předsedy ČSSD Petříček, z vlády bych odešel já, říká Hamáček

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) o víkendu obhájil místo předsedy ČSSD a v důsledku toho se stal od pondělí také pověřeným vedení ministerstva zahraničí místo svého protikandidáta Tomáše Petříčka (ČSSD). Kdyby ho Petříček ve volbě předsedy porazil, odstoupil by ale z ministerské pozice naopak Hamáček, řekl v Interview ČT24.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 19:57


Národní plán obnovy by měla vláda projednat ještě v dubnu, uvedl Havlíček

Národní plán obnovy byl podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) v pátek, po diskuzi v rámci členů koalice, poslán do meziresortního připomínkového řízení. To bude trvat několik následujících dnů. Chtěl by, aby ho ještě v dubnu projednala vláda, a poté bude okamžitě odeslán Evropské komisi.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 19:25


Petříček odchází, Zaorálek váhá a Birke čeká. ČSSD rozehrála rošádu v ministerských palácích

Vicepremiér Jan Hamáček nabídl křeslo ministra zahraničí – z něhož byl v pondělí odvolán Tomáš Petříček – šéfovi resortu kultury Lubomíru Zaorálkovi. Ten se ale ještě nerozhodl, zda ho přijme. Známý je už však jeho případný nástupce. Kulturu by nově vedl starosta Náchoda Jan Birke. Tato vládní rošáda mezi členy ČSSD je dozvukem jejího sněmu, na kterém minulý týden zvítězil Hamáček právě nad Petříčkem. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 18:53


„Chceme nárůst nájemního bydlení.“ Vláda schválila koncepci pro byty v Česku

Vláda v pondělí schválila novou koncepci bydlení na další roky. Má podpořit družstevní a nájemní bydlení, dále má podpořit institucionální a právní rámec sociálního bydlení a zlepšení jeho financování. Informovala o tom ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 18:02


V březnu by ve volbách vyhrála koalice Pirátů a STAN, ukázal model Data Collect

Ve volbách by v březnu zvítězila koalice Pirátů a hnutí Starostové a nezávislí. Získala by 28,5 procenta hlasů. Za ní by se umístilo s 22 procenty hnutí ANO. Vyplývá to z průzkumu agentury Data Collect pro Českou televizi. Kdyby strany kandidovaly samostatně, ANO by zvítězilo. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 17:44


Rybářská loď přivezla na ostrůvky Novomlýnských nádrží ovce a kozy. Budou tam spásat traviny

Na ostrůvky střední Novomlýnské nádrže se vrátily ovce a kozy. Pomohou tam spásat traviny, a obnovit tak původní faunu a floru. Zvířata tam už pošesté vyvezli pracovníci občanského sdružení Krok, které už roky s obnovou ostrovů v ptačí rezervaci pomáhá.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 17:30


Kdo není bohatý, jako kdyby v Indii neměl právo na život, míní cestovatelka Pavla Jazairiová

Po knihách o Africe, Izraeli, Palestině nebo Mexiku se spisovatelka, novinářka a cestovatelka Pavla Jazairiová znovu vrátila do Indie. V Interview ČT24 mluvila o další knize, která bude o globalizované Indii, již podle ní řadovým Indům „ukradly“ bohaté monopoly. Podle cestovatelky také v zemi začíná vřít náboženské napětí mezi hinduisty a muslimy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 17:07


Krajský soud v Hradci Králové dal muži za dvojnásobnou vraždu doživotí

Krajský soud v Hradci Králové uložil doživotí za dvojnásobnou vraždu. Rozsudek je pravomocný. Odsouzený Karel Šťovíček loni v létě uškrtil na Semilsku dvě ženy. Obžalovaný i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání,  sdělili zástupci krajského soudu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 17:06


Setkávat se lidé mohou nadále nejvýše ve dvojicích. Situace je křehká, řekl Arenberger

Platnost omezení shromažďování na skupiny o maximálně dvou lidech v pondělí potvrdila vláda. Důvodem je podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) epidemická situace. Počet nakažených sice klesá, pozitivní trend je ale křehký. Kabinet se věnoval také opatřením pro amatérské sportovce. I oni mohou trénovat jen po dvou, nebudou ale muset mít nasazenou roušku. Další uvolnění opatření lze očekávat nejdříve 26. dubna, uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 17:06


Poutníci zaplavili řeku. Hinduistická Kumbhaméla je pro ně symbolem nesmrtelnosti

Stovky tisíc hinduistů se o víkendu ponořily do toku Gangy ve městě Haridváru a Indie zahájila jeden z největších světových náboženských festivalů zvaný Kumbhaméla. Akce se uskutečnila i přesto, že úředníci poukázali na největší nárůst případů koronaviru v posledních třech měsících. Všichni účastníci jsou letos povinni před vstupem do areálu předložit negativní výsledek testu na covid. Hinduisté věří, že koupání v Ganze zbavuje lidi hříchů a během Kumbhamély přináší spásu z věčného koloběhu života a smrti.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 16:32


Syrské letectvo patrně použilo bombu s chlorem, uvedla Organizace pro zákaz chemických zbraní

Syrské letectvo v únoru 2018 na povstalci kontrolovanou oblast v provincii Idlib patrně shodilo bombu s chlorem. Uvedla to Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) ve své nově zveřejněné zprávě. Organizace zdůraznila, že pro své závěry má dostatečné důvody. Syrská vláda se k věci zatím nevyjádřila.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 15:53


Aplikovaná behaviorální analýza pomáhá dětem s poruchami autistického spektra

Říká se mu sice autismus, ale správně se tento problém označuje jako „poruchy autistického spektra“. Podle Světové zdravotnické organizace patří mezi psychické poruchy. Tento handicap výrazně ovlivňuje vnímání světa – lidé s ním hůře navazují vztahy, složitěji si hledají své místo ve společnosti. Navíc ovlivňuje jejich blízké – fyzicky, psychicky, finančně i sociálně. Přes výrazný pokrok v lékařské vědě také zatím neexistuje univerzální léčba, mnohým autistům se již ale daří alespoň částečně pomoci.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 15:25


České dráhy objednaly dvacet nových dálkových vlaků za 12,5 miliady korun

České dráhy objednaly 20 nových dálkových vlaků za 12,5 miliardy korun od konsorcia Siemens Mobility a Škoda Transportation. Dodávku bude tvořit celkem 180 vozů s kapacitou 555 míst k sezení a nejvyšší provozní rychlostí 230 kilometrů za hodinu. S jejich nasazením dopravce počítá postupně v letech 2024 až 2026 na linkách z Prahy přes Ústí nad Labem do Hamburku či přes Brno do Budapešti a Vídně, informoval dopravce. Zakázka počítá i s dalšími dvěma vozy pro Správu železnic.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 15:08


EU uvalila dočasná antidumpingová cla na hliníkové výrobky z Číny

Evropská unie stanovila prozatímní cla v rozmezí 19,3 procenta až 46,7 procenta na hliníkové ploché válcované výrobky z Číny. Předběžné vyšetřování totiž ukázalo, že se v unijních zemích prodávají za uměle nízkou cenu. Cla vstoupí v platnost v úterý.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 13:49


Zelení ukončili jednání o spolupráci s ČSSD, vedl je k tomu sjezd sociálních demokratů

Strana zelených ukončila vyjednávání s ČSSD o předvolební spolupráci, oznámil její spolupředseda Michal Berg. Sjezd sociálních demokratů a další kroky po něm nedávají Zeleným naději, že by bylo možné naplnit základní požadavek spolupráce, kterým je zásadní změna politické kultury v Česku. O ukončení předvolební spolupráce v pondělí Zelení informovali předsedu ČSSD Jana Hamáčka. O spolupráci strany vyjednávaly od ledna. Hamáček řekl, že se Zelenými o konci jednání osobně nemluvil a vzkazy přes média ho mrzí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 13:30


Vědci našli kombinaci léků, která by mohla zabírat na agresivní nádory mozku

Imunoterapie v kombinaci s novými experimentálními léky by mohla pomoct lidem s agresivními nádory mozku. Naznačily to první výsledky studie, které vědci představili na výročním zasedání Americké asociace pro výzkum rakoviny. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 13:06


Německá koalice CDU/CSU projednává kandidaturu na kancléře. Ve hře jsou předsedové obou stran

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové podpořila kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil hesenský premiér Volker Bouffier. Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) ale v návaznosti na to podpořila svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera, který má rovněž kancléřské ambice. Nyní se oba předsedové musí dohnodnout. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 12:47


Svět knihy se odsouvá na září, Češi však od pondělí mohou vyrazit do knihoven

Veletrh Svět knihy se odsouvá. Největší knižní akce v Česku se měla původně konat na začátku června, organizátoři ji ale kvůli epidemické situaci posunuli na konec září. Ředitel veletrhu Radovan Auer sdělil, že neexistují informace o tom, jakými pravidly by se organizátoři měli v červnu při pořádání podobné akce řídit. V Česku se také v pondělí čtenářům otevřely knihovny.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 12:32


Zima to znovu zkouší, v Beskydech napadne v úterý až čtvrt metru sněhu

Česko čeká další záchvěv zimy. Již v pondělí bude hlavně v Čechách v polohách nad 500 metrů sněžit. V úterý má sněžit především na horách na Moravě a ve Slezsku. Český hydrometerologický ústav vydal výstrahu na nový sníh – napadne až 15 centimetrů, v Beskydech ale může přibýt i čtvrt metru. Sněžit bude zejména v Jeseníkách a Beskydech i v dalších dnech až do pátku.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 11:54


Britové se dočkali „dne svobody“. Otevřely se obchody a služby, posezení na zahrádkách restaurací kazila zima

Ve Velké Británii se otevřely obchody, zahrádky u restaurací, kadeřnictví, knihovny, posilovny i zoologické zahrady. Země tak díky klesajícím počtům nově nakažených a zdárně probíhajícímu očkování pokračuje v pozvolném uvolňování protiepidemických opatření, když už před měsícem znovu otevřela školy. Některé podniky přivítaly první návštěvníky již po půlnoci, před několika obchody se tvořily fronty.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 11:41


Tragickou nehodu dvou vlaků v Egyptě podle vyšetřování zavinily nedbalost a drogy

Březnovou srážku dvou vlaků v Egyptě podle místních prokurátorů způsobila hrubá nedbalost a roli sehrály také drogy. Vyšetřování havárie dále pokračuje. Při kolizi v governorátu Suhág, zhruba 440 kilometrů jižně od Káhiry, přišlo o život nejméně osmnáct lidí a dalších dvě stě utrpělo zranění.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 11:16


Su Ťij si vyslechla další obvinění. Žádá o setkání s právníky

Bývalá myanmarská premiérka a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z porušení zákona o zvládání katastrof v souvislosti s koronavirovou krizí. Po pondělním soudním jednání, které se konalo prostřednictvím videokonference, to řekl její právník, s nímž se politička nemůže osobně setkat. Vojenská junta po puči kupí obvinění proti demokraticky zvoleným politikům.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 11:07


Další chroničtí pacienti se mohou registrovat k očkování, od středy pak lidé nad 65 let

K očkování se mohou hlásit další chroničtí pacienti, kteří k němu dosud neměli přístup. Jde o osoby se vzácnými genetickými onemocněními nebo lidi, kteří například kvůli intelektové nedostatečnosti či jiným postižením nedokážou dodržovat protiepidemická opatření. Od středy se pak budou moci registrovat pacienti starší 65 let. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 11:04


Odbory a zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby prodloužila Antivirus do konce června

Vláda by měla prodloužit program Antivirus až do konce června, vyzvali zástupci odborů i zaměstnavatelů. Po jednání tripartity to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle ministra průmyslu a obchodu a současně ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) je na případném prodloužení shoda. Jednalo se také o očkování ve firmách. Havlíček uvedl, že budou moci začít očkovat, až nabídka vakcín v Česku převýší poptávku po nich. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 10:33


Prezident odvolal Petříčka z funkce ministra zahraničí. Zaorálek se zatím nerozhodl, zda ho nahradí

Prezident Miloš Zeman odvolal Tomáše Petříčka (ČSSD) z funkce ministra zahraničí, řízením resortu prozatím pověřil vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). Petříčka by mohl nahradit Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ten se ale zatím nerozhodl, zda nabídku přijme, rozhodnout by se měl v řádu několika dnů. Zaorálka by měl na ministerstvu kultury nahradit další sociální demokrat Jan Birke, který už potvrdil, že nabídku dostal a že ji přijme. Končící ministr zahraničí nezaznamenal od Hamáčka žádnou konkrétní kritiku své práce. Odvolání považuje za politické rozhodnutí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 10:25


Kreml odmítá vysvětlit Kyjevu, proč u jeho hranic a na okupovaném Krymu soustředí vojska

Rusko odmítlo pokusy Kyjeva začít jednat ohledně soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou a na okupovaném Krymu, píše agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské ministerstvo zahraničí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dožadoval jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem kvůli rostoucímu napětí mezi oběma státy, ale dosud prý neobdržel odpověď.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 10:22


Pobaltí se poprvé plně odpojilo od elektřiny z Ruska, píše Kommersant

Dva pobaltské státy se poprvé plně odpojily od elektřiny z Ruska, a to během zkoušky odpojení přenosových soustav, které je naplánováno na rok 2025. S odvoláním na své zdroje to napsal ruský list Kommersant.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 10:05


Za potíže v jaderném zařízení může Izrael, pomstíme se, vzkázal Írán

Írán z nedělního incidentu v jaderném provozu v Natanzu viní Izrael a hodlá se pomstít, varuje tamní ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Tel Aviv incident oficiálně nekomentoval, podle některých médií však útočila izraelská zpravodajská služba. Potíže elektrické distribuční soustavy se dle Teheránu obešly bez zranění a kontaminace.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 10:05


Startuje program na podporu podnikatelů Covid 2021, připraveno je šest miliard korun

Podnikatelé mohou od pondělní deváté hodiny ranní začít žádat o podporu z nového programu Covid 2021. Získat budou moci příspěvek 500 korun na zaměstnance na den za dobu od 11. ledna do 31. března. Podmínkou vstupu do programu je propad tržeb za leden až březen alespoň ve výši padesáti procent proti stejnému období loňského, nebo předloňského roku. Žádosti bude přijímat ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které dotační titul připravilo, prostřednictvím svého on-line informačního systému. Příjem bude otevřen do 31. května. Na pomoc je připraveno šest miliard korun.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 10:04


Energetické úspory u veřejných budov se daří pomaleji, než by bylo třeba, tvrdí NKÚ

U veřejných budov se energetické úspory nedaří tak rychle, jak by bylo potřeba. Stát na ně neumí využít připravené peníze, vyplývá z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který prověřil dotace z operačního programu Životní prostředí (OPŽP) a programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Z obou programů je pro veřejné instituce k dispozici na energetické úspory přes 20 miliard korun, do poloviny roku 2020 šlo na tyto projekty 3,5 miliardy. Ministerstvo některé závěry odmítá.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 8:50


V pražském Braníku hořela hala, nejezdily tramvaje ani auta v Modřanské ulici

V pražské Modřanské ulici v pondělí ráno vzplála hala. Dopoledne hasiči požár lokalizovali, zásah ale ukončili až před 19:00, tedy po více než 13 hodinách. Do ovzduší podle chemiků hasičského sboru neunikly škodliviny. Původně doporučili obyvatelům Braníka, Kamýka a Modřan, aby nevětrali. Déle než sedm hodin nejezdily tramvaje po trati k nádraží Braník a do Modřan, uzavřena byla i souběžná frekventovaná Modřanská ulice.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 6:57


Nouzový stav skončil, část dětí se vrací do škol. Odborníci chtějí větší odstup před dalším krokem

S novým týdnem načalo Česko zcela novou kapitolu koronavirové epidemie. Po půl roce začal den, kdy neplatí nouzový stav, plošně již také neplatí žádné omezení volného pohybu včetně nočního zákazu vycházení. Stále zůstává omezená výuka ve školách, ale alespoň část dětí se do lavic vrací. Odborná skupina MeSES doporučila s dalším otevíráním počkat do 26. dubna. Neděle před otevřením škol přinesla nejnižší počet nakažených od loňského září – 976.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 6:45


Pandemie ve světě: Firma Johnson & Johnson zahájila dodávky vakcín do zemí EU

Evropská komise (EK) prostřednictvím svého mluvčího informovala, že firma Johnson & Johnson zahájila dodávky vakcín do zemí Evropské unie. Řada evropských států s příchodem jara uvolňuje restrikce uvalené kvůli šíření koronaviru.  Agentura Reuters uvedla, že počet obětí pandemie celosvětově přesáhl hranici tří milionů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 6:44


Výnosy státních dluhopisů rostou. Je to známka zotavování ekonomik, ale možná i předzvěst zdražení hypoték

Americké dluhopisové výnosy šly v posledních týdnech prudce vzhůru, což je známka mohutného ekonomického pokoronavirového zotavování a stejnou situaci vyvolávají i jinde po celém světě, včetně Česka, kde je ve srovnání se zeměmi regionu růst ještě rychlejší. Pokud bude toto tempo dále svižně pokračovat, mohlo by to však také vést ke zhoršení dostupnosti hypoték, značně navýšit náklady spojené s obsluhou státního dluhu nebo způsobit problémy s financováním firem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.4.2021 | 1:01


Země nomádů získala čtyři ceny BAFTA. Nejlepším hercem se stal Anthony Hopkins

Ceny Britské akademie filmového a televizního umění (BAFTA) za nejlepší film, herečku, režii i kameru si v neděli odnesl snímek Země nomádů (Nomadland) americké režisérky čínského původu Chloé Zhaové. Ocenění bylo uděleno také třiaosmdesátiletému Anthonymu Hopkinsovi. Ten získal cenu pro nejlepšího herce díky svému výkonu ve snímku Otec (The Father), kde hrál roli muže trpícího stařeckou demencí. Film, který natočil francouzský režisér Florian Zeller, rovněž obdržel cenu za nejlepší adaptovaný scénář.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 23:39


Tajit, nebo zveřejnit zdroj z kauzy Faltýnkova diáře? Investigativní reportéři se v tomto případě neshodnou

Jména, sumy, informace o dotacích a vlastnících firem. Útržky z diáře šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka od úterý zveřejňuje a analyzuje na serveru Seznam zpráv tým investigativního reportéra Janka Kroupy. Obsah zápisků už řešila Poslanecká sněmovna a zajímá se o něj i policie, kdo je od Faltýnka získal a předal novinářům, je ale tajné. Redakce Seznam zpráv se zdroj rozhodla utajit. Proč? A proč by ho naopak veřejnost znát měla? To zjišťoval pořad Newsroom ČT24.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 22:41


Petříček skončí ve vládě, jeho místo by měl zaujmout Zaorálek

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se na nedělní večerní schůzce s předsedou ČSSD a vicepremiérem Janem Hamáčkem dozvěděl o svém odvolání z vlády. Petříček to bez bližších informací sdělil ČTK, Hamáček na dotaz nereagoval. Podle spekulací médií má dosavadního šéfa diplomacie ve funkci nahradit současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a na jeho místo má přijít poslanec Jan Birke (ČSSD).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 21:28


Spekulace v médiích o výměně ministrů může být jen vypuštění balonku. Třeba jako u Plagy a Blatného

Po týdnech spekulací o konci Jana Blatného (za ANO) v čele ministerstva zdravotnictví uprostřed koronavirové pandemie došlo skutečně k jeho výměně. Den před jeho odvoláním média informovala ještě o plánované rošádě na ministerstvu školství, ta se nakonec nepotvrdila. Komentátoři teď přemýšlí nad tím, co je důvodem takových zpráv, jež novináři dostávají od zdrojů, kterým jinak věří. Na tolik informací o chystaných změnách ve vládě totiž doposud nebyli zvyklí. Téma zpracoval pořad Newsroom ČT24.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 21:20


Provoz v Natanzu byl obětí teroristického útoku, řekl šéf íránského jaderného programu

Elektrická distribuční soustava íránského jaderného provozu v Natanzu se během neděle potýkala s problémem. Šéf tamního jaderného programu Alí Akbar Sálehí ho odpoledne ve státní televizi označil za teroristický útok. Izraelská rozhlasová stanice Kan s odvoláním na zdroje z tajných služeb následně uvedla, že ho má na svědomí zpravodajská služba Mossad. Izrael se k věci zatím oficiálně nevyjádřil. Podle dřívějšího vyjádření íránských úřadů při incidentu nedošlo ke kontaminaci ani obětem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 20:49


Očkování proti koronaviru v Číně zrychluje, přesto má oproti plánu zpoždění

Čína chce do konce roku vyrobit tři miliardy dávek vakcín proti covidu. Hodlá také vylepšit jejich účinnost. Testy v Brazílii ukázaly, že proti některým symptomům chrání látka jen z půlky. Země s 1,4 miliardy obyvatel současně dohání zpoždění v očkování. Zatím tam zdravotníci podali asi 160 milionů dávek. V posledních dnech ale tempo prudce zrychluje - v průměru Čína rozdá skoro pět milionů dávek denně. K motivaci úřady využívají jak pobídky, tak pohrůžky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 19:45


Babiš chce, aby ministr zdravotnictví dostával od epidemiologů rady rychleji. Oznámil i další úlevy z maturit

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) dává svá doporučení ministru zdravotnictví pozdě. Není to úplně chyba, ale vláda tomu musí dát jiná pravidla, domnívá se premiér Andrej Babiš (ANO). Řekl to ve svém pravidelném projevu na sociálních sítích. Ujistil také, že maturitní didaktické testy nebudou muset skládat ani ti studenti zdravotních a sociálních oborů, kteří mají dálkové, večerní či kombinované studium.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 19:13


Popravu odbojáře Procházky odložil Hitler, až Německo zvítězí. Gilotině nakonec neunikl

I více než sedmdesát let po konci nacistické okupace vydávají archivy nové dokumenty. Jeden odhaluje podrobnosti o osudu brigádního generála in memoriam Olega Václava Procházky. Do jeho případu se osobně vložil Adolf Hitler.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 18:44


V Praze v Černokostelecké ulici hořelo. 14 lidí je zraněných, z toho šest dětí

Při požáru v Černokostelecké ulici v Praze bylo zraněno čtrnáct lidí, nejméně dva jsou ve vážném stavu - deset lidí je v nemocnici. Mezi zraněnými je i šest dětí. Na místo letěl vrtulník. Požár je pod kontrolou a hasiči nyní byt odvětrávají. „V ulici Černokostelecká zasahují profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu ve třetím patře obytného domu. Nasazena je výšková technika a proud vody vnitřní částí budovy,“ napsali v 17:30 na svém Twitteru Hasiči Praha.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 18:28


Hladina Mrtvého moře klesá na rekordní úroveň. Důvodem je hlavně zemědělství

Hladina Mrtvého moře v listopadu poprvé ve známých dějinách klesla na úroveň minus 435 metrů. Nejnižší místo planety tak dál překonává vlastní rekordy - hlavně kvůli odklánění Jordánu pro hospodářské účely. Přesto je tu naděje - třetí deštivá zima za sebou vodní deficit aspoň zčásti zmírnila.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 17:45


Alternativa pro Německo na sjezdu volební lídry nevybrala. Shodla se, že chce opustit EU

Alternativa pro Německo (AfD), která je nejsilnější opoziční stranou ve Spolkovém sněmu, na víkendovém sjezdu v Drážďanech volební lídry nevybrala. Chce tak učinit až později na základě celostranického hlasování. Strana, která je považována za populistickou až krajně pravicovou, se naopak dohodla, že jejím programovým cílem je odchod Německa z Evropské unie.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 17:25


Babiš a resort zdravotnictví odmítli Petříčkovu pomoc při shánění vakcín, řekl šéf diplomacie

Ministerstvo zahraničí opakovaně nabízelo na dřívějším jednání krizového štábu spolupráci při shánění vakcín, setkalo se ale s odmítnutím ze strany resortu zdravotnictví a premiéra Andreje Babiše (ANO). V nedělních Otázkách Václava Moravce (OVM) to řekl šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). Hosty pořadu dále byli europoslankyně a místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná a předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 17:04


Soudce Čapka čeká kárné řízení, kvůli účasti na oslavě Petra Bendy

Lednová oslava narozenin podnikatele Petra Bendy bude mít dohru i u Nejvyššího správního soudu. Předseda okresní instance v Teplicích totiž podá kárnou žalobu na svého podřízeného Miroslava Čapka. Podle svých slov má dost důkazů o jeho účasti na akci, která odporovala protiepidemickým regulím. Sám Čapek už dřív v ČT popřel, že by v hotelu byl.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 16:57


Söder oznámil, že chce být kandidátem na kancléře. CDU/CSU hodlá do voleb vést i Laschet

Bavorský premiér a zároveň šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder chce vést německou vládní konzervativní unii CDU/CSU do voleb jako kandidát na kancléře. Prohlásil to po zasedání poslanecké frakce CDU/CSU. O post volebního lídra se uchází i premiér Severního Porýní-Vestfálska a předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, který o svém zájmu mluvil už v minulosti. Oba zdůraznili, že dohody chtějí dosáhnout co nejdříve.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 16:23


Předsedové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL podepsali koaliční smlouvu Spolu

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka podepsali koaliční dohodu jimi tvořené volební koalice Spolu. Do říjnových sněmovních voleb chtějí jít s kampaní pod heslem „Dáme Česko dohromady“. Předseda ODS Fiala řekl, že cílem koalice je vyhrát volby. Prohlásil, že je čas spojit rozdělenou zemi a ukončit éru populismu. Jurečka potvrdil, že koalice nebude uvažovat o spolupráci s komunisty, SPD a hnutím ANO.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 15:55


Česko navštíví nový slovenský premiér, setká se i s prezidentem Zemanem

Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Mimo jiné se setká s prezidentem Milošem Zemanem. Podle informací od prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se schůzka uskuteční ve čtvrtek na zámku v Lánech.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 14:42


Naše příjmy na naše výdaje dlouhodobě nestačí, shodli se Rusnok a Zamrazilová

Je nutné si přiznat, že současné příjmy státního rozpočtu dlouhodobě nestačí na jeho výdaje a že aktuální míra sociálního státu není udržitelná. V debatě o zadlužování se na tom v Otázkách Václava Moravce shodli guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok a předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Rusnok také řekl, že se neobává inflačního šoku. Oba ekonomové ale souhlasí s tím, že je otázkou, co s cenami udělá rozvolnění protipandemických opatření.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 14:32


„Ztratili jsme téměř dědečka národa,“ řekl k úmrtí Philipa jeho druhorozený syn princ Andrew

„Je to velká ztráta. Myslím, že bych to řekl tak, že jsme ztratili téměř dědečka národa,“ řekl novinářům princ Andrew k úmrtí svého otce prince Philipa. Druhorozený syn královského páru tak učinil po nedělní bohoslužbě, která se konala v katedrále v Canterbury. Princ Philip, manžel britské královny Alžběty II., zemřel v pátek ve věku 99 let. Andrew svého otce označil za „pozoruhodného muže“.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 14:07


Zeman nebude vetovat novelu volebního zákona. In memoriam vyznamená Kellnera

Prezident Miloš Zeman uvedl, že nebude vetovat novelu volebního zákona a po schválení parlamentem ji podepíše. Serveru Blesk.cz také řekl, že nesouhlasí s korespondenční volbou, kterou zamýšlí do zákona vložit Senát. Označil ji za hloupost, zároveň ale naznačil, že by takovou změnu neblokoval. V rozhovoru hlava státu také zmínila záměr udělit zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi in memoriam Řád bílého lva.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 11:57


Na Donbasu byl zabit další voják. Moskva v případě pokračující agrese ponese následky, varoval Blinken

Další ukrajinský voják přišel podle armádního komuniké o život při nepřátelském ostřelování ukrajinských pozic v Donbasu na východě země, jehož část ovládají Ruskem koordinované síly. Na východě Ukrajiny roste v posledních týdnech napětí v souvislosti s posilováním ruské vojenské přítomnosti u hranic s Ukrajinou. Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že současné ruské chování v oblasti by mohlo mít následky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 11:51


Hnutí ANO se v březnovém modelu vrátilo před Piráty, za jejich koalicí se STAN ale dál zaostává

Březnový výzkum agentury Kantar CZ naznačuje, že se nyní zastavil rostoucí trend přízně Pirátů i klesající trend hnutí ANO. V aktuálním modelu pro samostatné strany se tak ANO opět umístilo na první pozici, Piráti jsou druzí. Pořadí dalších stran, které se dostaly na pětiprocentní hranici a výš, se oproti únorovému dotazování nezměnilo. Stejně tak v případě modelu pro koalice dál náleží prvenství spojenectví Pirátů a STAN, ovšem jejich náskok se snížil. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura Kantar CZ pro Českou televizi.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 11:51


Gagarin se vznesl do kosmu na plamenech Vostoku. Raketa i kosmická loď byly zázrakem sovětské vědy

První let člověka do vesmíru byl 12. dubna 1961 triumfem sovětské technologie. Vývoj a výroba kosmické lodi Vostok (rusky východ) spojily to nejlepší z mnoha oborů – výsledkem byl robustní stroj, který předběhl svou dobu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 9:37


O půlnoci končí nouzový stav. Hospitalizovaných s covidem-19 dál ubývá, reprodukční číslo ale stouplo

O půlnoci z neděle na pondělí v Česku končí nouzový stav. Opatření proti šíření koronaviru se nově budou řídit pandemickým zákonem. Řada opatření tak zůstává i nadále kvůli vážné epidemické situaci platná. Proti tomu se ohradili například zátupci horských profesí, cykloprotest pak v neděli organizovalo politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES. V sobotu přibylo 2198 potvrzených případů, v mezitýdenním srovnání o čtyřicet víc. Reprodukční číslo stouplo na 0,9. V nemocnicích je nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27. prosince.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 8:20


Karibský ostrov Svatý Vincenc pokryl sopečný popel, další výbuchy mohou následovat

Východokaribský ostrov Svatý Vincenc pokryl prach z pátečního výbuchu sopky La Soufrière. Na ostrově je stále cítit zápach síry, sopečný popel je všudypřítomný a zastiňuje také slunce, viditelnost je kvůli popelu nízká. Ti, kteří nejprve odmítali evakuaci, většinou v neděli nakonec své domovy také opustili. Vědci varují, že výbuchy mohou pokračovat ještě několik dnů nebo i týdnů a další výbuchy mohou být horší než ten první.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.4.2021 | 8:00


V Rakousku zadrželi možného pomocníka útočníka z Vídně, tvrdí tamní média

Rakouská policie zatkla muže, kterého podezřívá, že byl zapojený do přípravy loňského teroristického útoku, při němž islámský radikál zavraždil ve Vídni čtyři lidi. V sobotu o tom informovaly deník Kronen Zeitung a agentura APA.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.4.2021 | 22:49


NASA odložila let vrtulníku Ingenuity na Marsu. Odstartuje nejdříve ve středu

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. V sobotu o tom informoval na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Americká vesmírná agentura předběžný termín prvního letu Ingenuity původně stanovila na tuto neděli. První možný termín letu je však kvůli odložení středa 14. dubna.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.4.2021 | 22:18


Projekt Krev legionáře dává hrdinům první světové války tváře. Pomohla i reportáž ČT

Po déle než sto letech se lze podívat do tváří více než čtrnácti tisíc legionářů. Za necelé tři týdny díky reportáži České televize nahrálo do internetové databáze s názvem „Krev legionáře“ fotografie svých předků skoro tisíc lidí a stále přibývají další. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.4.2021 | 19:06


Arenberger vládě navrhne, aby se venku a uvnitř mohli sejít jen dva lidé. Vydal mimořádné opatření

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) navrhne v pondělí vládě, aby se venku a uvnitř mohli nadále setkávat jen dva lidé. Od začátku nového týdne, kdy už v zemi nebude platit nouzový stav, mělo být původně podle rozhodnutí bývalého ministra Jana Blatného (za ANO) povoleno setkávání až dvaceti lidí pod širým nebem a deseti uvnitř budov. Sobotní mimořádné opatření je účinné od pondělí, navazuje tak na opatření k nouzovému stavu. Arenberger už v pátek večer uvedl, že se mu mírnější opatření nelíbí. Vzniklo v první polovině tohoto týdne, kdy neměl možnost ho ovlivnit, protože ještě nebyl ministrem. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.4.2021 | 18:47


Cestovní kanceláře se chystají na turistickou sezonu. Za hranice plánuje vyrazit až milion Čechů

Cestovní kanceláře s optimismem vyhlížejí začátek turistické sezony. Někteří z prodejců hlásí oproti loňsku až trojnásobný zájem o letní dovolenou. Dovolenkáři si podle nich zvykli na protikoronavirová opatření, podle odhadů cestovních kanceláří má o dovolenou u moře letos zájem až jeden milion Čechů. Při cestování jim přitom pravděpodobně budou pomáhat covidové pasy, jejichž koncept chystá EU.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.4.2021 | 18:33


Nejméně 300 miliard, odhaduje Schillerová deficit na rok 2022. Víc peněz chce armáda i školství

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) by ráda udržela schodek státního rozpočtu v roce 2022 pod 400 miliardami. I tak půjde zřejmě o druhý nejhorší deficit v historii České republiky. Ministerstvo právě pracuje na první verzi, kabinet ji projedná v červnu. K prioritám patří další přidávání důchodcům i učitelům, víc peněz do zdravotnictví i na obranu. Výrazné úspory, po nichž volá hlavně pravicová opozice, vláda nechystá.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.4.2021 | 18:20


Vakcínu mohou dostat i mladiství od šestnácti let, pokud to jejich zdravotní stav vyžaduje

K očkování se v Česku můžou hlásit i někteří pacienti starší šestnácti let. Kódy, přes které registraci v centrálním systému vytvoří, dostanou u ambulantních specialistů. Vhodná je pro ně ale pouze vakcína od společnosti Pfizer. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.4.2021 | 16:51


Další ministerská rošáda? Uvidíme, co řekne ten druhý, shodují se Hamáček s Petříčkem

Výsledky dvoudenního on-line sjezdu sociálních demokratů by se mohly odrazit i ve vládě. Sociální demokraté mimo jiné vyměnili místopředsedy, v této funkci skončil i ministr zahraničí Tomáš Petříček – neúspěšný vyzyvatel Jana Hamáčka v souboji o šéfa ČSSD. Podle informací České televize by po neúspěchu na sjezdu mohl Petříček nabídnout k dispozici také svůj ministerský post.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.4.2021 | 16:41


Kauza zakázek na reklamní plochy v Praze se vrací k soudu

Městský soud v Praze zrušil osvobozující verdikt v kauze údajné manipulace s pronájmem reklamních ploch v metropoli. Obvodní soud podle nadřízené instance pochybil, když nehodnotil některé důkazy, které měly svědčit o ovlivňování zakázky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.4.2021 | 16:12


Školy jsou připravené, pokyny mají, shodují se hejtmani a učitelé. Otázkou je citlivost antigenních testů

V pondělí se vrátí část žáků do škol – bude to menšina, ale zároveň nezanedbatelné množství dětí. Všechny podstoupí testy na covid-19. Podle hejtmanů Ivo Vondráka (ANO) a Martina Kuby (ODS) i viceprezidenta Asociace ředitelů základních škol Jaroslava Jiráska jsou školy na začátek testování v rámci možností připravené, i když připustili, že se mohou objevit potíže. Lékař Pavel Dřevínek ale varoval před přeceňováním schopností antigenních testů, upozornil na jejich nízkou citlivost zvláště u lidí, kteří jsou ještě v inkubační době. O návratu do škol i epidemické situaci diskutovali politici i odborníci v pátečních Událostech, komentářích.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.4.2021 | 23:07


Gorilí samci se bijí do hrudi, aby vypadali větší před svými rivaly, tvrdí vědci

Opakovaným boucháním se do hrudi chtějí gorilí samci vzbudit dojem, že jsou větší než ve skutečnosti. Poukázala na to studie, kterou publikoval odborný časopis Scientific Reports. Podle vědců se tak tito primáti s vysokou pravděpodobností chtějí vyhnout nebezpečnému souboji.  


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.4.2021 | 16:58


Ze stávky chtěli revoluci. Kladenské radikály před stoletím řešil soud, Zápotockého poslal do vězení

Prosinec roku 1920 se nenesl v klidné předvánoční náladě, ale naopak v revolučním duchu. V řadě měst se tisíce dělníků rozhodly připojit ke stávkám, obsadily podniky, radnice, elektrárny. Jedním z ohnisek bylo Kladno, kde stávku vedl i budoucí prezident Antonín Zápotocký. Žádal nejen zvýšení mezd dělníků, ale i konec vlády. Po zatčení tisíců protestujících ale nakonec stávky ustaly. Soud před sto lety, 13. dubna 1921, rozhodoval i o osudu kladenských radikálů, Zápotocký skončil ve vězení. Konflikt, kvůli kterému bylo na části území vyhlášeno i stanné právo, přitom začal jako vnitrostranický spor sociálních demokratů o vlastnictví Lidového domu. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.4.2021 | 14:37


Gagarinův let do vesmíru


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.4.2021 | 17:08


Než se vydala do kosmu první lidská bytost, musely zemřít desítky zvířat

Když se dostal před šedesáti lety do kosmu první člověk, nebyl to skok do neznáma; lidé se o cestu vzhůru snažili stovky let a Gagarinův let byl jen vyvrcholením těchto snah. Na oběžnou dráhu se ale dostal také s dopomocí desítek zvířat, která vesmírné cesty s lidskou posádkou testovala dříve - a zaplatila za to životy. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.4.2021 | 13:04


30 let zpět: Skončil Mezinárodní veletrh spotřebního zboží v Brně

Mezinárodní veletrh spotřebního zboží v Brně před třiceti lety doprovázelo vysoké zastoupení asijských firem, stížnosti na byrokratické překážky ve vzájemném obchodu i plány Samsungu na investice a zřízení výroby přímo v Československu.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1991.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.4.2021 | 11:23


30 let zpět: Otevření velkoobchodu

Špatná ekonomická situace státního podniku Konzervárny a lihovary Nové Město nad Metují přiměla vedení podniku ke změně obchodní strategie. Firma otevřela v Černošicích nad Labem velkoobchod s kompletním sortimentem zboží. Obchod byl sice určen především pro podnikatele, ale nakupovat v něm mohl kdokoliv, a to za ceny až o deset procent nižší než v obchodech.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1991.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.4.2021 | 11:22


Z kolchozu do kosmu, z kosmu do učebnic. Gagarin se stal prvním člověkem ve vesmíru

Ve středu 12. dubna 1961 ráno se nad kazašským kosmodromem Bajkonur ozval signál, oznamující všem v doslechu, že začíná nová éra lidstva - éra pilotovaných letů do vesmíru, kterou otevřel sedmadvacetiletý sovětský kosmonaut Jurij Gagarin. Před šedesáti lety se stal prvním z řady 565 pozemšťanů, kteří měli dodnes to štěstí, že mohli vidět modrou planetu z vesmíru.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  6.4.2021 | 14:41


Gagarin nás všechny pozval do vesmíru

Dvanáctého dubna je to šedesát let od chvíle, kdy člověk poprvé obletěl Zemi. Sovětský kosmonaut Jurij Gagarin otevřel lidstvu úplně nové možnosti, sám za to ale zaplatil nejvyšší cenu. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  6.4.2021 | 11:59


30 let zpět: Nedostatek octa v obchodech

Před třiceti lety byl v tuzemsku nedostatek octa v obchodech a zvýšená poptávka přímo u výrobců. Reportáž ukazuje reakce veřejnosti na fámu o chystaném nepřiměřeném zdražování octa.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1991.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2021 | 13:41


Nový koronavirus


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.1.2020 | 12:37


Osobni asistence.cz
prevence vzniku dekubitů * asistence * prostředky pro ošetřování dekubitů * výživa nemocných


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[71]