Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy ČT 24

ČT 24 - Hlavní zprávy


 ČT 24 - Hlavní zprávy

Rusko přišlo navždy o Evropu jako největšího odběratele ropy a plynu, řekl šéf agentury pro energii

Rusko navždy přišlo o Evropu jako svého největšího energetického klienta, uvedl šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Dodal, že IEA očekává, že do konce prvního čtvrtletí příštího roku bude ruská produkce ropy nižší přibližně o dva miliony barelů denně. Letos v březnu těžba Ruska činila více než deset milionů barelů denně.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 17:00


Temnota mě bavila vždycky, přiznává Anna Bolavá. Ponurý je i její nový román

Spisovatelka Bohumila Adamová, píšící pod pseudonymem Anna Bolavá, opustila ve svém čtvrtém románu fiktivní maloměsto, které vystavěla ve svých třech předchozích knihách. Přesto pokračuje v cestě „do tmy“. V příběhu nazvaném Vypravěč stvořila prastarou legendu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 16:55


V sídle firmy Xixoio zasahovala policie. Podle HN.cz zadržela představitele firmy

V sídle obchodníka s digitálními aktivy Xixoio v Praze zasahovali policisté. Podle serveru Seznam Zprávy si vyžádali dokumenty od představitelů firmy. Zadržela rovněž představitele společnosti Richarda Watzkeho a Henryho Ertnera, uvádí server HN.cz.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 16:54


Policie na Plzeňsku pátrá po dvanáctileté dívce

Policie na Plzeňsku v úterý vyhlásila pátrání po pohřešované dvanáctileté dívce. Dopoledne odešla ze školy a od té doby o sobě nepodala žádnou zprávu. Informovala o tom policejní mluvčí Dana Ladmanová. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 16:24


V Moskvě začal soud s opozičním politikem Jašinem. Za zveřejnění záběrů z Buči mu hrozí 15 let

V Moskvě začal soud s opozičním zastupitelem tohoto města Iljou Jašinem, který šířil informace o vraždění civilistů v ukrajinské Buče během ruské okupace. Obžalovaný je z trestného činu diskreditace armády, kde je sazba až patnáct let ve vězení.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 16:22


Bachmut odolává. Rusko znovu spoléhá na dělostřeleckou převahu, síly se ale vyrovnaly

Bachmut sice odolává ruským útokům, z východoukrajinského města se ale stalo jedno z hlavních dějišť listopadových bojů. Postup vojsk v Doněcké oblasti se v podstatě zastavil, dělostřelectvo na obou stranách zintenzivňuje ostřelování a ztráty jsou obrovské. Město, ve kterém před válkou žilo kolem sedmdesáti tisíc lidí, je nyní v troskách. Šance, že by vyčerpané ruské jednotky město dobyly, je podle expertů velmi malá.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 15:57


V příštím roce neočekáváme dramatický nárůst nezaměstnanosti, řekl Síkela

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) neočekává, že by v příštím roce výrazně vzrostla nezaměstnanost. České televizi to řekl na konferenci, která se v rámci českého předsednictví Radě Evropské unie zabývá situací malých a středních podniků. Podle šéfa resortu bude na trhu práce dostatek volných míst i v případě, že některé firmy budou například kvůli drahým energiím snižovat stavy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 15:57


Vědci v Brně testují buněčnou terapii pro pacienty s nemocí motýlích křídel

Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a lékaři z Fakultní nemocnice Brno testují buněčnou terapii pro pacienty se vzácnou nemocí motýlích křídel. Zajímá je, nakolik podávaná buněčná terapie podporuje hojení chronických ran. Začali s klinickou studií, přípravek už podali prvnímu pacientovi.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 15:22


Vědecká šéfka WHO končí. Přiznala největší chybu v boji s covidem

V polovině listopadu oznámila indická pediatrička Soumya Swaminathanová na Twitteru, že ještě letos skončí ve funkci vedoucí vědecké pracovnice Světové zdravotnické organizace (WHO). V rozhovoru při této příležitosti popsala, která rozhodnutí pro ni byla nejtěžší a kde mohla WHO během pandemie covidu-19 udělat víc.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 15:22


Innogy od ledna zdraží části klientů elektřinu na cenový strop, průměrně si připlatí pětistovku měsíčně

Společnost innogy od ledna zvýší necelé desetině svých zákazníků ceny elektřiny. Tato část klientů tak bude od přelomu roku platit vládou zastropované ceny elektřiny, běžná domácnost si proti současnosti připlatí asi 500 korun měsíčně. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 15:07


Muž, který tvrdil, že lékaři v plzeňské nemocnici zabíjejí pacienty s covidem, míří znovu před soud

Pavel Hlávka, kterého soud původně zprostil obžaloby z šíření poplašné zprávy, před něj zamíří znovu. Plzeňský krajský soud zrušil osvobozující rozsudek na základě odvolání státního zástupce. České televizi informaci potvrdil místopředseda Okresního soudu Plzeň-město Josef Prach. Muž na internetu zveřejnil video, ve kterém natáčel lékaře a říkal, že v plzeňské nemocnici zabíjejí pacienty s covidem. Odůvodňoval to tím, že zdravotníci nechtěli jeho nemocné matce podat přípravek ivermektin, který však na covid nezabírá.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 14:59


Putin využívá zimu jako zbraň, je třeba dál podporovat Kyjev, řekl Stoltenberg

Severoatlantická aliance bude podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude potřeba, ubezpečil v úterý v Bukurešti šéf této organizace Jens Stoltenberg. Je důležité, aby ruský vládce Vladimir Putin na Ukrajině nezvítězil, řekl také po prvním dni jednání ministrů zahraničí NATO a dodal, že Rusko používá zimu jako zbraň. Putinova výhra by byla podle něj tragédie nejen pro Ukrajinu. Její ministr zahraničí Dmytro Kuleba požádal v úterý o rychlejší dodávky zbraní a generátorů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 14:50


Stíhání Fica i Kaliňáka bylo zrušeno, oznámil slovenský prokurátor

Slovenská prokuratura zrušila stíhání bývalého premiéra Roberta Fica, exministra vnitra Roberta Kaliňáka i dalších dvou osob v souvislosti s podezřením z dřívějšího zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům Ficovy strany Smer-sociálna demokracia. Vyplývá to z úterního vyjádření generálního prokurátora Maroše Žilinky, který na tiskové konferenci také řekl, že stíháním byly porušeny zákony. Fico v reakci uvedl, že skupina vyšetřovatelů a prokurátorů měla za úkol zlikvidovat opozici.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 14:34


Jednoduchá videohra odstartovala miliardový průmysl. Od vydání Pongu uplynulo padesát let

Dvě plošinky, mezi nimi létající kostička a souboj o to, kdo komu vstřelí víc branek. Tak vypadal Pong, první komerčně prodávaná videohra na světě. Firma Atari ji vydala před padesáti lety a položila základ nejprve zábavy pro pár nadšenců a později celého průmyslu, který v současnosti vydělává přes 200 miliard dolarů ročně a stále roste.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 14:21


Bělorusové se rozloučili se šéfem diplomacie. Jeho smrt provázely spekulace o zapojení Moskvy

V Minsku se naposled rozloučili s Uladzimirem Makejem, který v sobotu náhle zemřel ve věku 64 let ve funkci běloruského ministra zahraničí. Web k režimu kritického listu Naša Niva napsal, že podle jeho zdrojů blízkých rodině Makej zemřel na infarkt. Příčinou prý mohla být ruská invaze na Ukrajinu, která ministra silně zasáhla a po jejímž zahájení se u něj objevily problémy se zdravím. Smrt, a především absence oficiálního oznámení příčiny vyvolaly mnohé spekulace.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 14:01


Jiří Suchý propadl jednou provždy jazzu, v Semaforu ho hraje od valchy po bigband

Dramatik, textař a ředitel Divadla Semafor si v nové inscenaci splnil svůj sen. Do večera nazvaného Devatenáct tváří jazzu si vybral jazzové písně, které má rád celý život a opatřil je novými českými texty. Přizval Jitku Molavcovou i swingový bigband.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 14:01


Tři zastřelení u čakovické cyklostezky byli muž, žena a jejich dvouletý syn, oznámili policisté

Tři mrtví, které policie nalezla v sobotu u pražské cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany, byli podle kriminalistů čtyřiatřicetiletý muž, jeho o dva roky mladší družka a jejich dvouletý syn. Prozatímní zjištění vyšetřovatelů nasvědčují tomu, že se na místě stala dvojnásobná vražda a následná sebevražda. Kriminalisté to v pondělí napsali na Twitteru.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 13:28


Policie pátrá po dívce, utekla z pražského diagnostického ústavu

Po čtrnáctileté dívce, která utekla z diagnostického ústavu v Praze 4, pátrá policie. Mohla by být v Praze nebo v Mostě, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Dívka podle ní nebyla dosud pohřešovaná. Pokud o ní někdo ví, může zatelefonovat na linku 158 nebo to oznámit na kterékoliv policejní služebně.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 12:47


Liberální New York je diktátorský, svobodnější se cítím u ortodoxních Židů, říká Tuvia Tenenbom

Americko-izraelský spisovatel a novinář Tuvia Tenenbom navštívil Německo či Izrael a napsal o nich pohledem, který je některými vnímán jako provokativní. On sám ale říká, že pouze tlumočí názory lidí. „Čtenáři vidí, že kniha představuje lidi takové, jací jsou. Proto jsou mé knihy tak úspěšné,“ prohlásil v Událostech, komentářích. Nedávno v Praze uvedl vydání své novinky Po čem rabíni touží, v níž se vydal do obtížně proniknutelného světa ortodoxních Židů v Jeruzalémě. Tedy do světa, v němž vyrůstal. Kniha vyšla v Česku ve světové premiéře.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 12:28


Konference odmítla rozvolnění pravidel obchodu se slonovinou. Rozhodla i o lepší ochraně pěti set druhů

Konference v Panamě dojednala zpřísnění ochrany více než pěti stovek ohrožených druhů, lépe chráněni budou i žraloci a tropické dřeviny. Shodly se na tom signatářské země Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Podařilo se také zamítnout návrh, který by mohl vést ke znovunastartování obchodu se slonovinou nebo rohy nosorožců.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 12:20


Sněmovna přehlasovala Zemanovo veto, novelu služebního zákona opozice kritizuje

Funkce odborných náměstků na ministerstvech od ledna zaniknou a zároveň se zruší omezení v počtu náměstků členů vlády. Sněmovna totiž přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana. Opoziční poslanci novelu služebního zákona opět kritizovali, předseda SPD Tomio Okamura například hovořil o vzniku „trafik“ pro zástupce stran koalice. Dolní komora zároveň souhlasila s pobytem ukrajinských vojáků v Česku za účelem jejich výcviku. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 11:59


Vědci ze zlínské univerzity zkoumají využití zbytků z kapra na želatinu

Vědci z Fakulty technologické zlínské Univerzity Tomáše Bati zkoumají možné využití zbytků vzniklých při zpracování kapra obecného. Vedlejší produkty, jako jsou hlavy, šupiny, kosti, ploutve či kůže, se nevyužívají, tvoří přitom až polovinu hmotnosti ryb. Želatina má široké uplatnění, zejména v potravinářství, farmacii či kosmetice, poptávka po ní roste.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 11:53


Jako najít nového Beethovena. Životopisec objevil tisíce stran poznámek z přednášek Hegela

Při pátrání po pramenech o životě známého filozofa Georga Wilhelma Friedricha Hegela se v Německu podařilo najít dosud neznámé obsáhlé zápisky z jeho přednášek, které mohou vrhnout nové světlo na některé jeho myšlenky. Odborníci proto hovoří o objevu století.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 11:17


Souboj USA a Íránu na fotbalovém hřišti provází napětí, Teherán hrozí mučením

Na fotbalovém hřišti se v úterý střetnou diplomatičtí nepřátelé USA a Írán. Atmosféra před utkáním je zjitřená. Íránský režim podle CNN vyhrožuje rodinám reprezentantů vězením a mučením, pokud se hráči „nezachovají správně“. Kapitán národního týmu Ehsán Hadžsáfí se před šampionátem vyslovil na podporu protirežimních demonstrací a celý tým před prvním zápasem nezpíval státní hymnu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 11:07


Novým šéfem Lesů ČR bude dosavadní ekonomický ředitel Dalibor Šafařík

Novým generálním ředitelem Lesů ČR bude dosavadní ekonomický ředitel firmy Dalibor Šafařík. Na tiskové konferenci to oznámil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Šéf státního podniku, který spravuje téměř polovinu lesů v zemi, vzešel z výběrového řízení. Šafařík by se měl funkce ujmout v nejbližších dnech.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 10:18


Soud v Ostravě rozhoduje o obnově řízení v kauze Kramný, obhajoba má tři posudky

Krajský soud v Ostravě se začal zabývat návrhem na obnovu řízení v kauze Petra Kramného, který byl v roce 2016 odsouzen k 28 letům vězení za vraždu manželky a dcery na dovolené v Egyptě. Žádost podal Kramný prostřednictvím své advokátky, k ní se pak připojila i jeho matka. Součástí návrhu jsou tři nové znalecké posudky, které si nechala vypracovat obhajoba. Podle obhájkyně Kramného Jany Rejžkové vylučují elektřinu jako příčinu smrti.  


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 10:14


Nedvěd a celá správní rada končí v Juventusu, dle médií kvůli podezřelému účetnictví

Juventus Turín čekají velké změny. Předseda klubu Andrea Agnelli, viceprezident Pavel Nedvěd a kompletní správní rada rezignovali na své funkce. Důvodem je podle deníku Gazetta dello Sport podezření z falšování účetnictví.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 9:25


Ústavní soud zamítl stížnosti v kauze zneužití Vojenského zpravodajství

Ústavní soud zamítl stížnosti v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Jana Nečasová a tři bývalí zpravodajci dostali podmíněné tresty a zákazy činnosti. Mimořádný opravný prostředek využila bývalá šéfka kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) a jeho nynější manželka Jana Nečasová, stejně jako někdejší zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek. Soud se stížnostmi zabýval ve spojeném řízení, nakonec nevyhověl žádné z nich. Zpravodajci podle nálezu jednali v rozporu se zákonem, když přijali neformální pokyn od neoprávněné osoby. Soud také poukázal na to, že chybí náležité kontrolní mechanismy činnosti Vojenského zpravodajství.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 9:14


Reportéři ČT: Někdejší komunistický funkcionář se stal na úkor státu zámeckým pánem

Při prověřování majetku ruských oligarchů v Česku narazili Reportéři ČT na stopu rodiny Bažajevů s kontakty na Vladimira Putina. Má v Česku rozsáhlé majetky, přičemž část bohatství získali dokonce na úkor státu na základě zvláštního obchodního vztahu s někdejším komunistickým funkcionářem z Jihomoravského kraje. Vydělal i funkcionář František Zoubek, který se stal zámeckým pánem. Stál i za pádem kampeličky, kterou založil a kde přišli drobní střadatelé o své úspory. Dnes Zoubek všechna obvinění odmítá. Pro pořad Reportéři ČT natáčela Jana Neumannová a Ondřej Golis.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 8:24


Na části linky B nejezdilo metro, na Smíchovském nádraží spadla část stropu

V době ranní špičky byl na víc než hodinu přerušen provoz pražského metra na lince B v úseku Nové Butovice – Florenc, a to v obou směrech. Dopravní podnik uvedl, že důvodem byla technická závada ve stanici Smíchovské nádraží. Mluvčí DPP Aneta Řehková upřesnila, že spadl stropní podhled držící kabely. Cestující mohli využít náhradní autobusovou dopravu. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 8:06


Čína poslala policii do ulic Pekingu i Šanghaje. Má zatrhnout protivládní protesty

Velká přítomnost policie v centrech několika čínských měst včetně Pekingu, Šanghaje, Kantonu či Chang-čou brání novým protestům proti vládní politice nulové tolerance vůči covidu-19. V mnoha případech příslušníci bezpečnostních složek zastavují kolemjdoucí, kteří musejí ukazovat své mobilní telefony, zda v nich není podezřelý obsah nebo programy na obcházení cenzury, informovala v úterý agentura DPA.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 6:25


Legalizace konopí oslabí zločin, věří Michailidu. Jen málo, kontruje Frydrych

Na úřadu vlády minulý týden zasedla skupina, jež chystá uvolnění trhu s konopím. To by dle návrhu bylo možné koupit v certifikovaných prodejnách a v omezeném množství jej pěstovat. Podle zástupkyně ministra pro legislativu a členky Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Jany Michailidu (Piráti) však nejde o totální legalizaci. „Chceme, aby si lidé mohli regulovaně pořídit konopí mimo černý trh,“ říká. I částečná legalizace má však podle ředitele Národní protidrogové centrály (NPC) Jakuba Frydrycha svá rizika. „Návrh mění paradigma postoje ke konopí,“ myslí si. Ačkoliv potenciál pro zasažení černého trhu podle něj existuje, protiprávní nakládání s konopím bude existovat i po legalizaci.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 23:53


Případ Rohanové může pomoci k upřesnění pravidel, myslí si politolog. Podle ústavního právníka by se zákon měl upravit

Politolog z Masarykovy univerzity Michal Pink soudí, že velkou nevýhodou kandidátky na prezidentku Denisy Rohanové je to, že není příliš známá. Politolog tak očekává, že se bude snažit zviditelnit za každou cenu. Vnitro jí uznalo podpisy dnes už bývalých poslanců, jelikož kandidaturu podala v době, kdy ještě zákonodárci mandát měli. Podle Pinka tak případ Rohanové může pomoci k upřesnění pravidel, která občany opravňují stát se kandidátem na hlavu státu. Ústavní právník z Univerzity Karlovy Jan Wintr uvedl, že tato pravidla by se upravit měla. „Účelem je, aby kandidovali jen ti, kteří ověří minimální práh podpory. (…) Tím, že přinesou padesát tisíc podpisů nebo je podpoří poslanci a senátoři, kteří mandát drží zhruba v době, kdy jsou volby,“ dodal.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 23:07


Vzácný projev vnitropolitických sporů. Zelenskyj kritizoval Klička za nedostatečnou pomoc při blackoutu

Ukrajina kromě boje s ruskými okupanty svádí současně navenek méně viditelný boj vnitropolitický. Jeho vzácný veřejný projev okořenili dva přední protagonisté a rivalové ukrajinské politiky – prezident Volodymyr Zelenskyj a starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Hlava státu se do bývalého boxera opřela, protože podle něj nezvládal situaci v hlavním městě po útocích na ukrajinskou infrastrukturu. Kličko kritiku odmítl s tím, že jde o „politické tance“. Kyjev podle něj dělá dost.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 22:07


Jsem stejná jako obyčejní občané a vím, co je trápí, říká kandidátka na prezidentku Rohanová

Myslím si, že nejsem člověk, který žije v jakékoliv bublině, a přesně vím, co obyčejné lidi a firmy trápí, uvedla v Interview ČT24 prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, která kandiduje na funkci prezidentky republiky. Jako hlava státu by do politiky chtěla přinést „ženský prvek“ a sama sebe označuje za spíše levicově orientovanou. O post se uchází jako nezávislá, a to na základě podpisů dvaceti poslanců. Ti už teď mandát nemají, ale svou listinu odevzdala v době, kdy ho ještě měli. Česká televize postupně přináší rozhovory se všemi uchazeči o Hrad. Rozhovor vedl Daniel Takáč. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 21:53


Před schválením rozpočtu na rok 2023 se koalice shodla, že přesune přes miliardu do školství

Vládní koalice se sice už dohodla na definitivní podobě státního rozpočtu na příští rok se schodkem 295 miliard korun, ale před středečním závěrečným hlasováním chtějí vládní poslanci ještě víc než jednu a čtvrt miliardy korun přesunout. České televizi to potvrdil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Peníze z takzvané rozpočtové rezervy mají zamířit hlavně do školství, konkrétně na platy asistentů pedagogů, ale také na obědy v jídelnách. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 20:22


Z kusu trubky, sekyry a plynu ze sporáku bylo topení. Chersoňany zachraňuje důvtip

Ukrajina se kvůli ruskému bombardování stále potýká s výpadky elektřiny. V Kyjevské oblasti, kde je situace nejhorší, je bez stálých dodávek proudu část obyvatel. Rozvody nejen elektřiny ale i vody se snaží úřady opravovat. Obnovit přívod elektrické energie se po více než měsíci částečně podařilo také v Chersonu na jihu země, informuje z místa reportér ČT Jan Šilhan.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 19:39


Vědci se podívali do mozku lidí trpících migrénou. Našli tam klíč k pochopení bolesti

Mezinárodní vědecký tým se podíval hluboko do lidského mozku, aby zjistil, jaký vliv na něj má migréna. Díky nové analýze teď odborníci doufají, že by mohli přijít s účinnou léčbou tohoto pro mnohé chronického problému.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 19:38


Spotřebitelská novela upravuje reklamace, nákup v e-shopech i informace u slev

Před nepoctivými praktikami obchodníků by měla zákazníky nově chránit novela zákona, kterou už podepsal prezident. Lidé by měli mít například lepší přehled o tom, jak velkou slevu prodejci skutečně nabízejí. Upravuje například i to, v jakém stavu lze vracet zboží z e-shopů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 19:20


Čínské demonstranty žene frustrace z covidových opatření. Podle Baara lidé ztrácí ostych a strach z perzekucí

V Číně přerostl odpor proti politice nulové tolerance k šíření nemoci covid-19 v otevřené protesty. Jde o největší protirežimní vzepětí za posledních třicet let. Směřuje i proti prezidentu Si Ťin-pchingovi, který si tvrdé potírání koronaviru vzal za své. Podle biochemika Libora Grubhoffera je tam nulová tolerance ke covidu v současnosti nesmysl. Politický a kulturní geograf Vladimír Baar podotýká, že odpor občanů změnu nemusí přinést, protože jich zatím jsou možná desítky tisíc, ale ne miliony. Situaci se věnoval pořad 90' ČT24.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 18:40


Každý potřebuje pít jiné množství vody, ukazuje studie v žurnálu Science

Doporučení vypít osm sklenic vody denně je pro většinu lidí pravděpodobně přehnané. Informoval o tom list the Guardian s odvoláním na studii, podle které může tato rada například jen v Británii vést k tomu, že se každý den vyplýtvá asi dvacet milionů litrů pitné vody.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 18:17


Březina se nakonec neodvolá proti tomu, že ho úřad nezaregistroval jako kandidáta na prezidenta

Podnikatel a bývalý poslanec Tomáš Březina se neodvolá proti rozhodnutí ministerstva vnitra, které ho nezaregistrovalo do lednových voleb hlavy státu. Úřad mu uznal po kontrole chybovosti jen 45 894 podpisů občanů, podle zákona je pro kandidaturu potřeba přes padesát tisíc. V oficiálním vyjádření Březina nicméně uvedl, že je přesvědčený, že by s odvoláním uspěl, protože měl podpisů dost. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 17:50


Havajská sopka Mauna Loa vybuchla, láva se zatím nedostává přes její okraj

Sopka Mauna Loa na ostrově Havaj vybuchla krátce před půlnocí havajského času  (před jedenáctou hodinou středoevropského času ), poprvé od roku 1984. Láva se zatím nedostává přes její vrchol, a obyvatelům na úpatí tak nyní nehrozí nebezpečí, uvedla v předběžném oznámení Americká geologická služba (USGS).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 17:36


Starosta Londýna mluví o možnosti regulovat nájemné. Ceny závratně narostly

Londýn bojuje s extrémně drahými nájmy. Poptávka po bytech totiž výrazně víc než dřív převyšuje nabídku. Starosta britské metropole dokonce mluví o možnosti nájmy zmrazit.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 17:23


V Česku se točí akční film Ballerina. Zabijáky v něm hrají de Armasová a Reeves

V ulicích pražského Starého Města se o víkendu točily scény amerického akčního thrilleru Ballerina. Snímek, v němž má hlavní roli herečka Ana de Armasová, vznikal v minulých dnech hlavně v okolí Národního divadla. V projektu, který se má dějově odehrávat ve světě představeném snímky o zabijákovi Johnu Wickovi, se má v menší úloze objevit i jeho představitel Keanu Reeves.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 16:54


Zeman podepsal daň z neočekávaných zisků a zastropování elektřiny

Od příštího roku dopadne na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky daň z mimořádných zisků. Zvýší se rovněž limit pro registraci i plátců daně z přidané hodnoty z nynějšího jednoho milionu korun na dva a spolu s tím se zvýší i limit pro využití paušální daně. Zákon zaručující takzvaný daňový balíček v pondělí podepsal Miloš Zeman, který rovněž potvrdil novelu energetického zákona. Ta zavádí horní hranici cen elektřiny u výrobců, takzvané zastropování, od něhož si vláda Petra Fialy (ODS) slibuje na odvodech vybrat osmdesát miliard korun ročně. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 16:27


Vyvěšením vlajek s Putinem na budově ministerstva vnitra se začala zabývat NCOZ

Vyvěšením české a ukrajinské vlajky vedle ruského prezidenta Vladimira Putina na budově ministerstva vnitra v Praze se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Na dotaz České televize o tom informoval její mluvčí Jaroslav Ibehej. Ministerstvo vnitra vyvěsilo na státní svátek 28. října na budovu svého úřadu českou a ukrajinskou vlajku, mezi které umístilo podobiznu ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 15:49


Rusové se snaží udržet východ Chersonské oblasti. Podle analytiků má jejich obrana limity

Jakmile si Ukrajinci vybudují silné postavení na pravém břehu Dněpru, nebudou Rusové schopni východní část Chersonské oblasti dlouhodobě udržet. Předpokládá to vedoucí tiskového střediska operačního velitelství Jih Natalia Humeniuková. Podle analytiků Institutu pro studium války (ISW) se sice armáda Ruské federace na případnou ukrajinskou protiofenzivu přes řeku připravila, její obrana má však určité nedostatky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 15:41


„Katar má kostlivce ve skříni,“ říká dánský novinář, kterému ochranka vyhrožovala zničením kamery

Ze světového fotbalového šampionátu v Kataru přicházejí i zprávy o omezování práce zahraničních reportérů. Někteří novináři se totiž nezaměřují jen na sportovní výkony, ale pátrají i po údajném porušování lidských práv v této zemi. Úřady navíc povolují bez omezení natáčet jen na místech přesně určených pro turnaj. Tématu se věnoval nedělní Newsroom ČT24, který přinesl i svědectví dánského novináře Rasmuse Tantholdta televizní stanice TV 2. Tamní bezpečnostní ostraha ho vyrušila přímo v živém vysílání, kdy se moderátor ptal na práci novinářů v Kataru. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 15:28


Irští regulátoři kvůli nedostatečné ochraně dat vyměřili firmě Meta pokutu 265 milionů eur

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) vyměřila americké internetové společnosti Meta Platforms pokutu 265 milionů eur (zhruba 6,5 miliardy Kč), a to kvůli nedostatečné ochraně osobních údajů uživatelů. Komise to v pondělí uvedla v tiskové zprávě. Meta je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 15:28


Do dvou let může vzniknout univerzální vakcína proti chřipce. Technologie mRNA už funguje na zvířatech

Univerzální vakcína proti chřipce, která chrání proti všem kmenům viru, by mohla být k dispozici během příštích dvou let. Stanici BBC to řekl virolog John Oxford z londýnské univerzity Queen Mary. Očkovací látka proti všem kmenům viru je považována za významný krok v ochraně před potenciálně ničivou pandemií chřipky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 15:14


Obcházení sankcí bude v celé Unii trestné. Shodla se na tom Rada EU

Státy Evropské unie ve snaze zlepšit účinnost unijních sankcí proti ruskému režimu v pondělí zařadily jejich obcházení na seznam evropských zločinů. Oznámila to Rada EU, v níž zasedají ministři členských zemí. Krok může otevřít cestu k zabavování majetku ruských bank či oligarchů, k němuž vyzývají některé evropské země. Unie se však nejprve musí shodnout na podrobných pravidlech stanovujících konkrétní provinění a možné tresty.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 14:46


Američtí těžaři se mohou vrátit do Venezuely. Na příjmy ale Madurův režim nedosáhne

Venezuelská vláda a opozice se v sobotu vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 14:41


VZP bude letos hospodařit s nižším schodkem, než plánovala. Bude činit 1,5 až 3,5 miliardy

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bude letos zřejmě hospodařit se schodkem 1,5 až 3,5 miliardy korun podle vývoje nákladů na péči v posledních dvou měsících roku. Po jednání správní rady to řekl její místopředseda Miroslav Kalousek (TOP 09). Jde o nižší schodek, než který pro letošní rok pojišťovna plánovala – původně měl být 5,9 miliardy korun. Podobný plánuje i pro příští rok, výdaje převýší příjmy o 5,5 miliardy korun. Rada rovněž schválila celkovou částku 981 milionů korun na příspěvky na prevenci jako konečnou. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 14:10


Rektorem Ostravské univerzity akademický senát zvolil Petra Kopeckého

Novým rektorem Ostravské univerzity (OU) by se měl stát Petr Kopecký z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty. V prvním kole volby o tom v pondělí rozhodl Akademický senát OU. Kopecký získal 23 hlasů z celkového počtu 38 senátorů, ke zvolení bylo potřeba hlasů minimálně dvacet.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 14:01


Když se spojí Mozart a Salieri, je z toho Molieri. Formanův film stojí podle Plachetky na velké umělecké licenci

Operní pěvec, basbarytonista Adam Plachetka vydal po dvou letech nové album s názvem Molieri. Jak slovní hříčka napovídá, jde o kompilaci operních árií Wolfganga Amadea Mozarta a Antonia Salieriho. Spolupracoval na něm s Czech Ensemble Baroque a dirigentem Romanem Válkem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 14:00


Kvůli výbuchu muničního skladu v Bílině navrhla policie obžalovat dva bývalé policejní pyrotechniky

Policisté navrhli obžalovat dva bývalé policejní pyrotechniky kvůli předloňskému výbuchu muničního skladu v Bílině na Teplicku. Státní zástupce by měl o návrhu rozhodnout do konce roku. ČT to řekl náměstek ústeckého krajského státního zástupce Dan Anděl. Podle deníku Právo čelí obvinění bývalý ředitel policejních pyrotechniků Michal Dlouhý a jeden z jeho podřízených. Muniční sklad vybuchl v září 2020, nikdo při tom nebyl zraněn.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 13:52


Středočeský kraj od dubna zdraží jízdné ve veřejné dopravě, nejvíc vyskočí ceny krátkých jízd

Středočeský kraj od dubna příštího roku zdraží jízdné ve veřejné dopravě. Důvodem je růst nákladů na elektřinu a paliva. Nejvíc zdraží krátkodobé jednorázové jízdné, patnáctiminutová jízdenka nově vyjde na 20 korun místo současných čtrnácti. Časové kupony budou dražší o pět procent. Rozhodli o tom v pondělí krajští zastupitelé. Část opozice návrh kritizovala, podle zastupitele za ANO Roberta Bezděka nezohledňuje sociálně ohrožená území. Radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN) namítl, že tarify nemohou nahrazovat sociální politiku státu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 13:45


Vodné a stočné v Hradci Králové zdraží od nového roku o pětinu

Vodné a stočné zdraží v Hradci Králové od ledna o pětinu na 128 korun za metr krychlový. Nové ceníky se dotknou i dalších měst a obcí na Hradecku. Podle vodohospodářů je důvodem hlavně zdražení energií a dalších nákladů. Průměrná tříčlenná domácnost si tak za rok připlatí za vodu zhruba o dva tisíce dvě stě korun více než letos. Hradecké vodárny v okrese zásobují pitnou vodou přes 170 tisíc lidí. Zdražení vodného a stočného během pondělka oznámily i jiné společnosti z dalších částí republiky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 13:28


30 let zpět: Založení Moravskoslezského sněmu v Brně

V Brně byl před 30 lety založen Moravskoslezský sněm, jehož členy byli někteří poslanci Federálního shromáždění i České národní rady. Do doby ústavního zřízení zemské samosprávy chtěl sněm apelovat svými usneseními na českou vládu i Národní radu. Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 13:23


Projekt na stavbu lázeňského komplexu u Nových Mlýnů má územní rozhodnutí

Stavba lázeňského komplexu v Pasohlávkách na Brněnsku odhadem za dvě miliardy korun získala územní rozhodnutí, oznámila v pondělí starostka Pasohlávek Martina Dominová (Moravané). Stavbu lázní plánuje několik let čínská firma RiseSun, podle Dominové nyní pracuje na dokumentaci pro stavební povolení. Kromě toho chce kraj v blízkosti lázní postavit léčebné Sanatorium Pálava odhadem za miliardu, podle hejtmanova náměstka Jana Zámečníka (KDU-ČSL) by mělo nabídnout přes 160 lůžek.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 12:47


Kdybych se zeptal, o čem je život, tak jediná správná odpověď je, že o vztazích, říká Kašparů

Psychiatr, spisovatel a řeckokatolický kněz Jaroslav Maxmilián Kašparů si myslí, že v adventní době je důležité se zastavit a ztišit, což ale může být kvůli několika krizím složité. V Interview ČT24 uvedl, že si přestáváme rozumět, ačkoliv pokud o něčem život je, tak jsou to právě vztahy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 12:36


Záchranáři na italském ostrově Ischia našli osmou oběť sesuvů, pátrání pokračuje

Záchranáři na italském ostrově Ischia našli v pondělí osmou oběť sobotních sesuvů půdy. Podle úřadů se jedná o patnáctiletého chlapce, jehož mladší sourozenec byl potvrzen jako mrtvý již o víkendu. Při sesuvu půdy zemřelo i třítýdenní miminko. Po dalších pěti pohřešovaných záchranáři stále pátrají. Odstraňování nánosů bahna je boj s časem, naděje na nalezení živých rychle klesá, uvedla agentura ANSA.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 12:22


Policie v Ostravě pátrá po klokanovi, utekl ze soukromé zoo

Policie v Ostravě pátrá po klokanovi, který utekl ze soukromé zoo v areálu Skalka family park v ostravské části Vřesina. Zvíře by nemělo být nebezpečné. Lidé, kteří jej uvidí, se mají obrátit na policii, uvedla mluvčí Eva Michalíková.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 12:15


Začíná Czech Space Week. Česko zvýší příspěvek na kosmické programy o 60 milionů korun

Novinky v kosmickém průmyslu v Česku představí pátý ročník festivalu Czech Space Week, který se koná v Praze od pondělí do pátku. Jednou z hlavních akcí je Space2Business v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie. V Kongresovém centru se má věnovat mimo jiné spolupráci Evropy se státy z Afriky či Blízkého východu. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) navíc na tiskové konferenci uvedl, že Česko navýší příspěvek na investice do kosmických programů evropské vesmírné agentury ESA o 60 milionů na přibližně 1,6 miliardy korun ročně.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 12:13


Rakouská stávka ochromila železniční dopravu, týká se to i spojů do Česka

Rakouští železničáři vstoupili o půlnoci z neděle na pondělí do jednodenní stávky. Zasaženy jsou i mezinárodní spoje včetně těch mezi Rakouskem a Českou republikou či Německem. Stávka se projevuje i zvýšeným provozem na rakouských silnicích. V Linci situaci ještě dál zkomplikovala akce klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří se přilepili k vozovce na jednom z dálničních přivaděčů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 11:54


Olomoucká charita pořádá sbírku na nákup generátorů pro Ukrajinu, pomůžou lidem při výpadcích elektřiny

Olomoucká arcidiecézní charita vyhlásila sbírku na pořízení generátorů k nouzové výrobě elektřiny pro Ukrajinu. Dlouhodobé výpadky elektřiny ohrožují životy zejména civilního obyvatelstva, a to napříč celou zemí. Charita požádala o zhruba 280 kusů generátorů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 10:08


Po 37 letech na ulici má žena manžela, práci i bydlení. Vlastní klíče držela poprvé v životě

Střechu nad hlavou i práci má dnes žena, která strávila desítky let v pražských ulicích s levným krabicovým vínem v ruce. Zkušenost s životem bez domova je ovšem pro práci v sociálním podniku Pragulic zásadní. Je totiž průvodkyní – ukazuje lidem místa, kde žila. S bývalou bezdomovkyní, která se dokázala vrátit do společnosti, natáčely pro 168 hodin Darina Vlková a Eva Koryntová.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 9:57


Klienti potřebují péči, ale dostávají rány. Pracovníkům v některých centrech sociální péče chybí vzdělání a schopnosti

Soudy i krajský úřad se nedávno zabývaly událostmi v jindřichohradeckém centru sociální péče, které vyvrcholily smrtí klientky. Do vězení za to šel pečovatel. Nebyl to jediný případ znepokojivé praxe. Ombudsman podal trestní oznámení kvůli situaci v jiném zařízení sociální péče ve středních Čechách. Novinář Respektu Petr Třešňák, který o situaci v oblasti sociální péče dlouhodobě píše, připomněl i případy týrání psychiatrických pacientů v Praze. Na situaci v domovech sociální péče v Česku se ve 168 hodinách zaměřil Jaroslav Hroch.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 8:36


Ministerstvo rozdává miliardy na dávkách, jejich dopad ho ale nezajímá, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nemá přehled o tom, jak státní a evropské dotace pomáhají rodinám, sleduje jen počet rodin, ke kterým peníze míří, nikoli konkrétní přínos. V tiskové zprávě to uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který kontroloval rozdělení devíti miliard korun mezi roky 2018 a 2020. Ministerstvo se závěry NKÚ nesouhlasí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 8:09


Desetitisíce lidí bez proudu a zavřené školy. Malé letadlo narazilo v Marylandu do drátů

Malé letadlo narazilo v neděli večer v americkém státu Maryland do elektrického vedení, které bylo pod napětím, a uvázlo v drátech. Kvůli nehodě se bez dodávek proudu na několik hodin ocitlo asi 120 tisíc lidí, píše web stanice CNN.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 7:25


„Chceme svobodu!“ Číňané v ulicích řady měst kritizovali lockdowny i prezidenta

Nepopsané listy papíru, státní hymna i nápadité slovní hříčky se staly způsobem, jak Číňané při víkendových protestech vyjadřovali svou nespokojenost s vládou v Pekingu a její přísnou covidovou politikou. Na prestižní pekingské univerzitě Čching-chua se například studenti vyfotografovali s Fridmanovou rovnicí, která je pojmenována po ruském fyzikovi, jehož jméno připomíná výraz „free man“, svobodný člověk, uvedla agentura AFP.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 7:25


Opravy vodovodu na pražském Žižkově omezí provoz tramvají v Seifertově ulici

Opravy vodovodního řadu v ulicích Seifertova a Víta Nejedlého na pražském Žižkově omezí od pondělí provoz tramvají. Práce mají skončit v pondělí 5. prosince a nebudou mít vliv na zásobování obyvatel pitnou vodou. Zhruba desítka tramvajových linek bude jezdit po změněných trasách, vyplývá z informací webu dopravního podniku.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.11.2022 | 7:07


V Belgii a Nizozemsku vypukly po fotbalové výhře Maroka nepokoje. Dva policisté byli zraněni

V několika belgických a nizozemských městech vypukly nepokoje po nedělní výhře Maroka nad Belgií na mistrovství světa ve fotbale. V Bruselu policie nasadila na rozehnání davu vodní děla a slzný plyn. V metropoli zadržela zhruba desítku lidí a dalších osm ve městě Antverpy na severu země. V nizozemském přístavu Rotterdam byli zraněni dva policisté. Informovala o tom agentura AP.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 23:51


Musíte si zvyknout na to, že v médiích pracují i „barevní“, říkají romští novináři

Účastníci demonstrací na romské redaktory pokřikují rasistické urážky. Jindy lidé zase zpochybňují jejich novinářskou profesionalitu, nebo jim rovnou zruší rozhovor. Reportéři Richard Samko z ČT, Patrik Banga z iDnesu i slovenský novinář Jozef Šivák z televize TA3 pro pořad Newsroom ČT24 popsali realitu Romů pracujících v médiích.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 17:38


V Íránu zadrželi neteř duchovního vůdce Chameneího. Kritizovala režim

Íránské úřady zadržely tento týden neteř duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Faríde Moradchaníová nahrála video, v němž kritizovala potlačování protestního hnutí v zemi a označila íránskou vládu za „vražedný režim, který zabíjí děti“, informovala v neděli agentura AFP.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 17:21


Ceny chat a chalup začaly klesat, po konci covidových uzávěr už o ně není takový zájem

Zájem o chaty a chalupy začal klesat a s ním i jejich ceny. Podle oslovených realitních makléřů se trend z doby covidových uzávěr obrátil. Tehdy byl zájem lidí o rekreační objekty nebývale velký, teď ustupuje – i kvůli energetické krizi.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 16:10


Obyvatelé Chersonu se setkávají u nabíjecích zdrojů. Snaží se znovu propojit se světem

Cherson v sobotu poprvé od osvobození spustil dodávky elektřiny, a to jen pro klíčové instituce. Ačkoliv to vypadalo, že by se do města mohla vrátit základní elektrická síť, v neděli zůstalo prakticky bez proudu. Lidé spoléhají na generátory, vlastní vynalézavost – anebo na speciálně vyhrazená místa.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 15:38


Mezi učiteli a učitelkami zeje platová propast. Muži dostávají průměrně až o dva a půl tisíce víc

Mezi ženami a muži ve školství se zvyšují platové rozdíly. Ještě výraznější nepoměr vykazují výdělky řídících pedagogů. Podle ministerských statistik za první letošní pololetí berou učitelé v průměru až o dva a půl tisíce korun hrubého víc než učitelky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 15:34


Česká pravoslavná církev má ekonomické problémy. Část duchovních viní její vedení

Česká pravoslavná církev se podle řady duchovních dostala do vážných ekonomických problémů. Propustí desítky lidí. Část věřících a kněžích viní ze špatného hospodaření vedení církve. Kritizují ho také za to, že jim neumožňuje dostatečný přístup k dokumentům o hospodaření.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 14:45


Zdraží vlaky, autobusy i městská doprava. Někteří dopravci navýší ceny až o patnáct procent

Jízdenky podraží. Cenu plánují zvednout téměř všichni železniční dopravci. Cestující si připlatí i v meziměstských autobusových spojích a za veřejnou dopravu v řadě měst. Vláda si chce navíc udělat analýzu, jestli by státnímu rozpočtu pomohlo další omezení slev na jízdném pro studenty a seniory.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 14:27


Rakouští železničáři budou v pondělí stávkovat. Omezí to i spoje s Českem

Rakouské odbory chytají kvůli sporu o platy na pondělí celodenní stávku na železnicích. Dotknou se údajně všech spojů, včetně těch s Českem. České dráhy upozorňují, že k některým omezením v dálkové dopravě může dojít už v neděli a také v úterý.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 12:54


Největší podporu pro prezidentskou volbu mají nyní Babiš a Pavel, ukázalo šetření pro ČT

Do prezidentských voleb zbývá sedm týdnů. Kdyby se konaly nyní, získali by podle průzkumu v prvním kole největší podporu Andrej Babiš a Petr Pavel. Šetření pro Českou televizi zpracovaly firmy Data Collect a Kantar CZ.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 12:36


Potraviny budou zdražovat i v příštím roce. Táhnout vzhůru je budou nejen drahé energie

Ceny potravin budou růst i v příštím roce,  k jejich pozvolnému snižování by snad mohlo dojít v jeho závěru. Shodli se na tom hosté pořadu Otázky Václava Moravce (OVM). Shodu našli také v tom, že pokud nedojde k zastropování cen energií i pro velké firmy (obchodní řetězce či potravináře), ať už na evropské, či národní úrovni, také se to výrazně promítne do cen potravin. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 12:10


Fiala požádá Jurečku, aby funkci ministra životního prostředí vykonával do konce roku

Premiér Petr Fiala (ODS) požádá Mariana Jurečku (KDU-ČSL), aby funkci ministra životního prostředí vykonával až do konce roku. Pokud nenastanou žádné nepředvídatelné okolnosti, bude poté připraven navrhnout do funkce lidoveckého ministerského kandidáta Petra Hladíka. Premiér to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce. Uvedl také, že platí závazek, že celková daňová zátěž nesmí vzrůst a odmítl snižování hranice zastropování energií.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 11:30


Coby vojenský pilot už zažil řadu krizových situací, jako nový astronaut musel prokázat týmového ducha

Český vojenský letec Aleš Svoboda se stal členem záložního týmu pro lety do vesmíru Evropské kosmické agentury (ESA). V rozhovoru pro ČT, který vedl Daniel Stach, říká, že je v rychle se rozvíjejícím odvětví důležité získat know-how a budovat si své místo. V náročném výběrovém řízení uspěl mezi více než 22 tisíci konkurenty. Musel prokázat týmového ducha, ale i psychickou odolnost a fyzickou zdatnost.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 11:10


V Číně se rozšiřují protesty kvůli covidovým restrikcím, někde volají po konci prezidenta

V mnohamilionové čínské Šanghaji v neděli stovky lidí znovu demonstrovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením. S odvoláním na očitého svědka o tom informuje agentura AFP. Protesty v Číně v posledních dnech sílí a v některých městech se přelévají i do požadavku na odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga. Britská veřejnoprávní rozhlasová a televizní stanice BBC uvedla, že čínská policie napadla a na několik hodin zadržela jejího zpravodaje informujícího o protestu v Šanghaji.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 10:57


Počet obětí po sesuvu půdy na Ischii vystoupal na sedm, záchranáři pátrají po pohřešovaných

Sobotní půdní sesuv na italském ostrově Ischia má sedmou potvrzenou oběť. Mezi mrtvými, které v neděli záchranáři nalezli, jsou dvě děti, novorozenec a starší žena, napsal list La Repubblica. Po dalších pohřešovaných, kterých podle agentury ANSA zbývá pět, se stále pátrá. Hledání bude pokračovat přes noc. ANSA dříve uvedla, že psi lokalizovali patrně osmou oběť, ta ale není oficiálně potvrzená.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 9:37


Na Ukrajině za den, co v Afghánistánu za měsíc. Západ dohání resty v zásobách munice

Západ se mylně domníval, že dělostřelecká a tanková válka v Evropě už se nebude opakovat, a zmenšil své zásoby zbraní. Podle představitelů NATO je však množství dělostřelectva ve válce na Ukrajině naprosto ohromující. Napsal to list The New York Times (NYT), podle něhož se nyní Spojené státy a Severoatlantická aliance snaží vyzbrojit Kyjev i doplnit vlastní arzenál.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 8:27


Severní Korea chce být nejmocnější jadernou silou světa, prohlásil Kim Čong-un

Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že cílem Pchjongjangu je mít nejmocnější jaderné síly na světě. Vyjádřil se tak při ceremoniálu, kdy povýšil několik desítek armádních důstojníků podílejících se na nedávném odpalu největší severokorejské balistické střely.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.11.2022 | 5:52


Krize je zažehnána, řekl Heger. Slovenská vláda a lékařské odbory dospěly k dohodě

Slovenská vláda dospěla s lékařským odborovým svazem (LOZ) k dohodě ohledně splnění jeho požadavků, včetně zvýšení platů lékařů. Oznámili to premiér Eduard Heger a šéf LOZ Peter Visolajský. Kvůli sporu více než 2100 lékařů v zemi už dříve hromadně podalo výpovědi a jejich výpovědní lhůta by vypršela už příští týden. Na hrozící odchod tohoto počtu lékařů se nemocnice začaly připravovat i tím, že ohlásily rušení plánovaných operací.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.11.2022 | 23:16


Proběhl další rychlý závod o dotace pro školství. Úředníci však slibují změnu

Zřizovatelé základních škol si zopakovali podávání žádostí o dotace na lepší vybavení. Když ministerstvo pro místní rozvoj vypsalo výzvu na začátku listopadu, velký počet zájemců systém zahltil. Nyní ji rozdělilo do dvou dnů. Jestli obec peníze získá, závisí hlavně na rychlosti podání žádosti.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.11.2022 | 21:05


Některé polské školy nemají na vytápění. Peníze na energie chybí i kostelům

Některé vysoké školy v Polsku ve svých rozpočtech nenašly peníze na provoz přes zimu. Důvodem jsou vysoké ceny energií a především elektřiny. Zvažují proto on-line výuku nebo dřívější zkoušky. Obavy o svůj provoz mají i některé kostely.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.11.2022 | 16:39


U Nelahozevsi leží sudy s jedovatou chemikálií

Obyvatelé Nelahozevsi mají obavy z tisíců sudů s jedovatou chemikálií, které volně nehlídané leží nedaleko města. Část jich firma odvezla na skládku u Mostu, kde skončily nelegálně zakopané. V kauze jsou obviněni manažeři dvou firem. Zbytek nádob zůstal na původním místě a nově je část sudů i odkrytá.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.11.2022 | 16:03


Izraelské ambice na Sinaji připomínají omšelé činžáky. Před 40 lety tam vznikalo město Ofira

Před čtyřiceti lety dokončil Izrael stahování ze Sinajského poloostrova, který na základě mírové smlouvy získal zpátky Egypt. Odešlo všech zhruba sedm tisíc izraelských osadníků. Připomínky izraelské vlády nad poloostrovem však zůstávají dodnes. Jednou z nich je město Šarm aš-Šajch. Mezi novými hotely se ukrývají zbytky izraelského města Ofira.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.11.2022 | 15:59


Adventní koncerty České televize pomůžou i letos potřebným

Česká televize i letos navazuje na tradici Adventních koncertů. Věnovány jsou na podporu čtyř neziskových organizací, které si mezi sebe letos rozdělí výtěžek rovným dílem. Patronátů se ujme čtveřice osobností z českotelevizního zpravodajství. První koncert uslyší diváci ČT1 první adventní neděli od 17:30. V jedné z nejstarších charitativních sbírek v Česku přispěli dosud dárci téměř stotřicítce organizací více než čtvrt miliardou korun.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.11.2022 | 16:48


30 let zpět: Německý příspěvek na odsiřovací techniku pro elektrárny Prunéřov

Německé ministerstvo životního prostředí podepsalo spolu s českými resorty životního prostředí a průmyslu dohodu, jejíž součástí byl příspěvek na pořízení odsiřovací techniky pro elektrárny Prunéřov I. Německá strana poskytla dar ve výši 23 milionů marek.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.11.2022 | 11:09


Nekončící pátrání po Ester. Kostýmní výtvarnice svým způsobem skrytě spolurežírovala slavné filmy v 60. letech

Šlo o nepolapitelnou osobnost, která o sobě říkala, že „snad trochu rozumí filmu“, přitom neformálně a neviditelně ovlivňovala ty nejznámější představitele české nové vlny. Filmová výtvarnice Ester Krumbachová za sebou nechala rozsáhlou pozůstalost dopisů, fotografií, polaroidů, básní, kreseb, kostýmních návrhů, esejů i amuletů, k nimž se dlouho nemohl nikdo dostat. Letos se však část jejího archivu objevila on-line. Co o ní její pozůstalost říká?


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.11.2022 | 10:24


Drahé Česko, ...?


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.10.2022 | 14:20


Ruská invaze na Ukrajinu


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.1.2022 | 10:57


Osobni asistence.cz
klienti osobní asistence * sociální služby * osobní asistence * aspekty péče o nemocné


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[71]