Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy ČT 24

ČT 24 - Hlavní zprávy


 ČT 24 - Hlavní zprávy

Ledecká se v Crans Montaně zaskvěla, ve sjezdu ji porazila jen Goggiaová

Ester Ledecká potvrdila, že její pozice ve špičce rychlostních disciplín je stále pevnější. Česká obojživelnice, která září i na snowboardu, ve sjezdu v Crans Montaně útočila na vítězství, nakonec skončila o dvě desetiny vteřiny druhá za vedoucí lyžařkou Světového poháru Sofií Goggiovou z Itálie.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 15:05


Protilátkový koktejl funguje nejen jako lék, ale i jako prevence proti covidu, říká výrobce

Společnost Eli Lilly ve čtvrtek oznámila, že její doposud experimentální monoklonální protilátka zabránila infekcím covid-19 u obyvatel pečovatelských domů i personálu. Zjistila to v klinickém výzkumu, na který nyní upozornila. Je to poprvé, co nějaký výzkum prokazuje, že tato léčba zabraňuje infekci.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 15:05


Někteří Češi s dvojím občanstvím vyrazí pro vakcínu přes hranice. V Polsku očkují od 70 let

Někteří Češi z pohraničí, kteří mají kromě českého i polské občanství, začali využívat možnosti nechat se očkovat proti covidu-19 v Polsku. Sousední země začala od pátku nabízet možnost registrace na očkování lidem nad 70 let, zatímco v tuzemsku se mohou k vakcinaci registrovat až senioři nad 80 let. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 15:01


Část tunelu Blanka přišla o kolaudaci, zrušil ji soud

Nejdelší část tunelového komplexu Blanka, úsek Špejchar - Pelc Tyrolka, přišel o kolaudační souhlas. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, který zrušil kolaudaci z října 2019. Znovu ji tak musí posoudit pražský magistrát. Na dotaz ČT to uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Soud vyhověl žalobě spolku Holešovičky pro lidi, podle kterého magistrát nesplnil podmínky stavebního řízení.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 14:12


Místo pořádání kurzů pomáhají Senior Pointy s registrací k očkování

Senioři starší 80 let se již týden potýkají s úkolem, který je pro některé z nich velmi nezvyklý – objednat se na internetu na očkování proti koronaviru. Pomoc nabízí řada institucí, informační linku zřídilo ministerstvo zdravotnictví i některé kraje a radnice, někteří zájemci o očkování se ale raději obracejí na Senior Pointy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 13:21


Turecký ministr chce v EU odvrátit hrozbu sankcí za průzkum plynu ve Středomoří

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu jedná druhý den v Bruselu s unijními politiky o narovnání vzájemných vztahů pošramocených v poslední době několika spory. Že je tomu Ankara nakloněná, řekl nedávno i turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Z témat jednání se zdá, že nabízí přehodnocení svého postupu ohledně těžby ve Středomoří výměnou za bezvízové cestování a obchodní dohody.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 13:08


Tip z iVysílání: Důchodkyně Louisa prožívá na pobřeží animovaný příběh

Jean-François Laguionie natočil ve svých sedmasedmdesáti letech animovanou Louisu na pobřeží. Poetický a vizuálně podmanivý příběh o čiperné stařence, která zůstane sama v opuštěném městečku, si mohou diváci pustit v iVysílání do 26. ledna.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 13:01


Šéf Evropské rady Michel vyzval Putina k propuštění Navalného

Předseda Evropské rady Charles Michel v telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyzval Moskvu k propuštění uvězněného opozičního vůdce Alexeje Navalného. Informoval o tom jeho úřad v tiskové zprávě. Tuto výzvu ve čtvrtek večer podpořili prezidenti a premiéři unijních zemí, kteří zatčení Navalného jednotně odsoudili. Michel také uvedl, že unijní lídři budou na březnovém summitu debatovat o dalších vztazích s Ruskem. Příznivci Navalného chystají na sobotu demonstrace, ruské úřady hrozí jejich potlačením. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 12:49


Kosmonauti na ISS poprvé viděli „modrý výtrysk“, nadoblačný blesk směřující ze Země do kosmu

Vysoko nad bouřkovými mraky vznikají podivné elektrické záblesky, které jsou tak krátké, že očima nejsou vidět –⁠ odhalí je jen přístroje. Nové zařízení na ISS teď poprvé zaznamenalo jeden takový výboj shora, informovala kosmická agentura ESA.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 12:33


Skupina čelí obžalobě, že do Schengenu nelegálně přepravovala cizince

Okresní státní zastupitelství v Olomouci podalo obžalobu na organizovanou skupinu převaděčů. Podle ní zajišťovala nelegální přepravu do schengenského prostoru, zejména Vietnamců, ale i dalších cizinců. Případem se nyní bude zabývat soud, pachatelům hrozí až osm let vězení. Informaci České televizi sdělil státní zástupce Michael Šoka. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 12:29


Přerov má svou industriální perlu. Bývalá secesní elektrárna se stala kulturní památkou

Na seznam kulturních památek přibyla část objektu bývalé Městské elektrárny v Přerově. Podle památkářů jde o unikátní industriální stavbu vystavěnou v duchu geometrické moderny. Postavena byla podle návrhu pražského architekta Ladislava Skřivánka, do provozu byla uvedena v roce 1920.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 12:11


V centru Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, motiv neznámý

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. „Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel,“ řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 11:33


Soudce Sovák obviněný z ovlivňování řízení zůstane ve vazbě

Soudce pražského vrchního soudu Zdeněk Sovák, který čelí obvinění kvůli údajnému ovlivňování odvolacích řízení, bude i nadále stíhán vazebně. Do vazby Sováka poslal Obvodní soud pro Prahu 1 na začátku prosince, proti rozhodnutí si ale podal stížnost, kterou v pátek projednával pražský městský soud.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 11:26


Pro podezření z výtržnictví prověřuje policie potyčku ve sněmovně. Volný chce podat žalobu

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém nezařazený poslanec Lubomír Volný fyzicky napadl poslance, pro podezření z výtržnictví. Podávání dalších informací k případu si podle policejního mluvčího Jana Daňka vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Volný v pátek oznámil, že chce podat žalobu na ty, kteří jej podle jeho mínění napadli.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 10:52


Google hrozí Austrálii zablokováním vyhledávače

Americká internetová společnost Google varovala, že zablokuje svůj vyhledávač v Austrálii, pokud vláda prosadí nový zákon, kterým chce velké internetové společnosti jako Google a Facebook donutit, aby platily mediálním firmám za právo používat jejich obsah. Hrozba Googlu je eskalací sporu s vydavateli jako News Corp., který je pečlivě sledován po celém světě, uvedla agentura Reuters.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 10:51


Vladimír Merta pořád přepisuje. Mezitím „vykopal“ nové album

Písničkář a spisovatel Vladimír Merta slaví pětasedmdesát let. K narozeninám chystal velký koncert v pražské Arše s řadou hostů, třeba Ivou Bittovou nebo Petrem Niklem. Kvůli pandemii musel akci zrušit. Své jubileum oslavil ale vydáním nového alba. Nazval ho Vykopávky z Korintu. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 10:14


Rostliny si ohmatávají půdu pomocí plynných doteků, popsali čeští vědci

Rostliny si umí poradit s příliš tvrdou půdou, činí tak však málokdy. K rozeznání zhutnění zeminy přitom nepoužívají mechanická čidla, podobná lidskému hmatu, ale plynný hormon etylen. Pokud pak rostlina zjistí, že je půda příliš tvrdá, rozhodne se zřejmě podpořit kořeny v místech s lepšími podmínkami. Zjistil to mezinárodní tým, jehož součástí jsou vědci z Česka. Studii o objevu publikoval prestižní vědecký časopis Science.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 9:17


NASA chce poslat sondu k planetce Apophis. Měl by se tam vydat osvědčený OSIRIS-REx

Sonda OSIRIS-REx americké vesmírné agentury NASA po úspěšném splnění mise s dopravou vzorků z planetky Bennu na Zemi asi zamíří k dalšímu cíli. Uvažují o tom vědci, kteří stojí za programem sondy. Podle nich by novým cílem mohla být známější planetka Apophis, až se za osm let přiblíží k Zemi, napsal server Space.com.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 9:09


Sněmovna schválila učitelské platy na 130 procentech průměrných i kompenzační bonus

Sněmovna schválila úpravu, podle které by mohl být poměr učitelských platů k průměrné mzdě stanoven zákonem na 130 procent průměrné mzdy. Poslanci odsouhlasili také několik novel. Podnikatelé v úpadku tak budou zřejmě moci čerpat takzvaný kompenzační bonus 500 korun denně, a to zpětně. Ošetřovné by se zase nemělo dočasně počítat do příjmu při posuzování nároku na dávky, aby o ně lidé nepřišli. Souhlasili i s novelou o soudech a soudcích.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 8:42


Bělošští farmáři jsou v Jihoafrické republice v ohrožení, o genocidu ale nejde, říká novinář Houdek

Bělošští farmáři v Jihoafrické republice jsou cílem tak častých útoků, že někteří hovoří o takzvané bílé genocidě. Novinář a dokumentarista Lukáš Houdek do země odjel, aby téma zmapoval. Pořídil rozhovory zhruba s padesátkou lidí z různých sociálních skupin i názorových vrstev a o výsledek bádání se podělil v pořadu Události, komentáře.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 8:40


Hodnota bitcoinu klesla pod třicet tisíc dolarů

Hodnota digitální měny bitcoin se v pátek propadla pod třicet tisíc dolarů (644 tisíc korun) a míří k největšímu týdennímu poklesu od září. Prodloužila tak pokles z rekordního maxima, na které vystoupila před dvěma týdny, kvůli obavám z možné regulace a předchozímu prudkému růstu, napsala agentura Reuters.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 8:23


Francie bude požadovat negativní test, v Japonsku se údajně uvažuje o zrušení olympiády

Většina cestujících přijíždějících do Francie, včetně těch ze zemí EU, se bude muset od půlnoci ze soboty na neděli před vstupem do země prokázat negativním PCR testem na koronavirus. Opatření se však nebude týkat „nezbytných cest“, pendlerů z okolních zemí a pozemní dopravy. Maďarsko uzavřelo kontrakt na nákup ruské vakcíny. Na opačné straně světa – v Japonsku – se uvažuje o zrušení letních olympijských her.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 8:02


Vláda schválila nouzový stav. Očkování podle Blatného nevázne

Vláda prodloužila nouzový stav do 14. února. Kabinet také prodloužil platnost aktuálních opatření. Povolil ale činnost jeslí. Aktualizaci opatření PES, která by měla platit od 1. února, však vláda z časových důvodů neprojednala. „Bude o tom ještě debata. PES je složitý systém, kde doposud byly čtyři parametry a teď se to má ještě rozšířit o počet hospitalizovaných,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vystoupil v pátek s aktuálními čísly z očkování. Podle něj nevázne a je o něj zájem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.1.2021 | 0:07


USA otáčí v přístupu k pandemii. Biden nařídil roušky, posiluje testování a chce rychlejší vakcinaci

Nový americký prezident Joe Biden ve čtvrtek podepsal sérii exekutivních příkazů týkajících se zvládnutí pandemie, která si již v zemi vyžádala přes 408 tisíc úmrtí. Mimo jiné nařídil zahraničním cestujícím přijíždějícím do Spojených států povinnost prokázat se před odletem negativním testem a po příletu se uchýlit do karantény. Přijal rovněž opatření zaměřená na posílení testovacích a očkovacích kapacit či ke zmírnění dopadů pandemie na etnické menšiny.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 22:26


Zemřel válečný veterán Bernard Papánek. Bojoval u Tobruku i Dunkerku

Ve věku 101 let zemřel válečný veterán Bernard Papánek, v uniformě československé zahraniční armády bojoval u Tobruku a Dunkerku. Byl jedním z posledních pamětníků těchto bitev. Po válce ho až do emigrace pronásledovala Státní bezpečnost. Dostihly ho komplikace spojené s covidem-19 v nemocnici ve Skalici na Slovensku. ČT to sdělil dokumentarista Jan Plachý.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 21:32


Českým drahám se loni propadly tržby o polovinu. Rok 2021 přežijí bez pomoci, slibuje Bednárik

České dráhy si s nynější krizí poradí, pokud nepřijdou další významné restrikce, je přesvědčen jejich generální ředitel Ivan Bednárik. Odmítl, že by se chystal ve velkém propouštět nebo plošně snižovat mzdy. Zdůraznil, že se sníží platy úředníků, kteří v průměru berou kolem 60 tisíc, včetně generálního ředitele samotného. Ivan Bednárik byl hostem Interview ČT24.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 20:28


Nebýt pořád k dispozici. Zaměstnanci by podle EP měli mít možnost odpojit se

Všichni zaměstnanci v zemích Evropské unie by měli mít možnost odpojit se mimo pracovní dobu od komunikace se svými nadřízenými a zaměstnavateli. Poslanci Evropského parlamentu v přijatém usnesení vyzvali členské státy, aby zavedly pravidla zajišťující lidem právo být mimo dosah šéfů. Evropská komise by podle zákonodárců měla připravit celounijní normu řešící problém, který zvýraznilo rozšíření práce z domova během covidové pandemie.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 19:38


Rusko je odpovědné za porušování lidských práv po válce s Gruzií, rozhodl Evropský soud

Evropský soud pro lidská práva (ECHR) ve čtvrtek rozhodl, že Rusko je odpovědné za porušování lidských práv v týdnech následujících po válce s Gruzií v roce 2008. Separatističtí vojáci podporovaní Moskvou podle něj mučili gruzínské válečné zajatce nebo bránili vysídleným Gruzíncům, aby se po válce vrátili domů. Rusko má nyní povinnost provést adekvátní a efektivní vyšetřování událostí, napsala agentura AFP. Tbilisi verdikt přivítalo, Moskva má výhrady.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 19:38


Jaderné ambice Íránu či vztahy s Ruskem a Čínou. Bidena čeká řada diplomatických výzev

Administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena obrací kurz zahraniční politiky. Jedna z priorit, která nesnese podle nastupujícího ministra zahraničí Antonyho Blinkena odklad, je Írán a jeho jaderné ambice. V seznamu nové diplomacie jsou i další žhavé položky jako Čína a Rusko.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 19:18


Zastavte Nord Stream 2 a uvalte sankce na oligarchy blízké Putinovi, vyzval europarlament unijní země

Poslanci Evropského parlamentu vyzvali země Evropské unie k zastavení stavby plynovodu Nord Stream 2 kvůli zatčení ruského opozičního politika Alexeje Navalného. V usnesení schváleném výraznou většinou hlasů také vyzvali k uvalení sankcí na oligarchy blízké prezidentu Vladimiru Putinovi. Unijní země jsou v pohledu na stavbu plynovodu rozděleny, klíčovou podporu Německa však projekt ani s ohledem na poslední vývoj neztratil. Šéf zahraničního výboru ruské Dumy usnesení EP označil za zasahování do vnitřních záležitostí a snahu zemí Unie odvrátit pozornost od jejich vlastních problémů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 18:09


Otcové zakladatelé i Rosa Parksová. Biden změnil dekorace Oválné pracovny

Americký prezident Joe Biden už vybavil Oválnou pracovnu novými dekoracemi. Na úpravy ostře sledovaného prostoru měli zaměstnanci Bílého domu jen několik hodin. Nový šéf je vyslal do depozitáře. Vrátily se závěsy z doby Billa Clintona a z jeho éry pochází i modrý koberec, jenž nahradil béžový Donalda Trumpa.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 17:56


Legendární hotel Opera v Jaroměřicích je na prodej, o jeho koupi uvažuje radnice

Jaroměřice nad Rokytnou se zajímají o koupi hotelu Opera v centru města. Ten byl hlavně v 80. letech proslavený po širokém okolí. Pomáhal také tamnímu turismu. Ekonomicky ale nepřežil koronavirovou krizi a majitel ho proto nabízí radnici. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 17:44


Starosta Vítkovic nechce v obvodu kontaktní centrum pro drogově závislé. Sepsal petici

Starosta Ostravy-Vítkovic zorganizoval petiční akci za přemístění kontaktního centra neziskové organizace, které pomáhá drogově závislým. Podle starosty jsou kvůli Renarkonu problémy, na které si stěžují místní obyvatelé. Ředitel organizace tvrdí, že problémy s centrem nesouvisí a že v místě byly vždycky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 17:06


V Česku se objevila ptačí chřipka, měly ji labutě na Písecku

V České republice se zhruba po roce znovu objevila ptačí chřipka. Zatím je potvrzená u dvou uhynulých labutí na Zlivickém rybníku na Písecku, oznámili zástupci Státní veterinární správy. Subtyp choroby je H5N8. Jde o nebezpečný virus pro ptačí populace, na člověka se ale podle veterinářů nepřenáší.  


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 17:00


Volný se ve sněmovně popral s kolegy, rezignovat odmítá

Vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného vyústilo při čtvrtečním jednání sněmovny o prodloužení nouzového stavu ve fyzickou potyčku s dalšími poslanci. Nastala poté, co osočil předsedajícího Tomáše Hanzela (ČSSD) a ten mu vypnul mikrofon. Volný kvůli incidentu rezignovat nechce. Řekl, že se cítí ještě více povolán k zastupování názoru lidí, kteří nesouhlasí s vládní reakcí na současnou situaci. Uvedl také, že fyzicky napaden byl on, byť je ze záběru jasné, že šarvátku vyvolal. Incident bude posuzovat mandátový a imunitní výbor. Ten se zřejmě bude zabývat i tím, že Volný a další nezařazený poslanec Marian Bojko odmítli ve sněmovně nosit roušky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 16:54


Filipovo tvrzení o smlouvě Jiřího Fajta bylo pravdivé, rozhodl odvolací soud

Kvůli výroku, že když byl Jiří Fajt ředitelem Národní galerie, uzavřel smlouvu sám se sebou, se předseda KSČM Vojtěch Filip nemusí omluvit. Pravomocně tak rozhodl pražský městský soud, ke kterému se Filip odvolal po původním rozhodnutí obvodního soudu. Kunsthistorik žaloval předsedu komunistů i kvůli dalším jeho výrokům. Ty vrátil městský soud k novému projednání.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 16:47


Skiareály chtějí co nejdříve obnovit provoz vleků. Změny v systému PES bude vláda schvalovat v pátek

Svazy lyžařských areálů a také obchodu a cestovního ruchu vyzývají vládu k co nejrychlejšímu povolení otevření středisek, bez hledu na termín změny současného pátého stupně protiepidemických opatření na čtvrtý. Provozovatelé mají nárok na kompenzace, to podle nich nestačí. Vláda má změny v protiepidemickém systému (PES) schvalovat v pátek.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 16:01


Vysočina má o čtyři kulturní památky víc. Pro některé majitele to ale je spíš danajský dar

Na seznam kulturních památek přibyly čtyři nové z Vysočiny. Památkovou ochranu mají v kraji už téměř tři tisíce objektů. Ne všichni majitelé nově zapsaných objektů ale mají radost. Dva už se odvolali na ministerstvo kultury. Památkovou ochranu vnímají spíše jako přítěž, obávají se totiž, zda seženou dostatek peněz na náročnější opravy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 15:44


Senát zřejmě odmítne povinné kvóty na potraviny, podle ODS a STAN jsou nesmyslné

Zavedení povinných kvót na české potraviny v obchodech kritizují někteří senátoři, horní komora je zřejmě odmítne. Avizovali to senátoři z klubů ODS a STAN, které jsou nejsilnějšími frakcemi v horní komoře. Zákonodárci kvóty označili za nesmyslné. Podle občanských demokratů by vedly k výraznému zdražení potravin a nahrávají jen velkým potravinovým výrobcům. S návrhem má problém i Evropská komise. Bude zkoumat, jestli kvóty neomezí volný pohyb zboží.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 15:22


Česko zažije během jednoho týdne jaro i zimu

Následující dny přinesou dynamické změny počasí. V Česku se v pátek objeví až jarní teploty, které ale o víkendu vystřídá prudký pokles. Zajímavý bude i vývoj během příštího týdne, kdy se čekají celodenní mrazy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 15:08


Rajnišova rozhledna v Jeruzalémě dostala povolení k „trvalému pobytu“

V Jeruzalémě už tři roky stojí rozhledna, kterou navrhl architekt Martin Rajniš. Teprve nedávno ale získala povolení, že zde může zůstat natrvalo. Dřevěná věž tvarem připomíná izraelský kaktus.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 15:06


Vakcínu dostalo přes 150 tisíc lidí. Očkovací tempo ale kvůli výpadku klesne, v Praze více než v regionech

V Česku zatím dostalo vakcínu proti covidu-19 asi 1,5 procenta populace, což podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) řadí republiku k evropskému průměru. Ministerstvo nově začalo zveřejňovat denní statistiky o očkování, do středy nemocnice vykázaly téměř 155 tisíc aplikovaných dávek, v pracovní dny obvykle mezi 12 a 13 tisíci. Nyní však tempo očkování kvůli výpadku dodávek zvolní, kraje, kam šlo dosud méně vakcín, mají slíbené, že na ně výpadek nedolehne tolik jako na ty, kde jsou státní nemocnice. Podle ministra ubude volných termínů, na které se mohou lidé objednávat. Rezervační systém se zároveň od pátku pozmění.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 14:04


Aula Univerzity Tomáše Bati prochází rekonstrukcí. Novou podobu navrhla Jiřičná

Zlínská Univerzita Tomáše Bati (UTB) opravuje aulu Academia centra v budově Fakulty managementu a ekonomiky v Mostní ulici. Vnitřní prostory jsou po pětadvaceti letech opotřebené a vybavení zastaralé. Předpokládané náklady jsou šedesát pět milionů korun, práce by měly být hotové letos v červenci.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 13:50


Z unijních vyslanců pouhými pracovníky. Londýn odmítá přiznat zastoupení EU diplomatický status

Velká Británie odmítla v rozporu s obvyklou praxí udělit zastoupení Evropské unie v zemi diplomatický status, unijní vyslanci budou namísto toho považováni za pracovníky běžné mezinárodní organizace. S odvoláním na vyjádření britského ministerstva zahraničí o tom informovala agentura DPA. Podle ní rozhodnutí vzbudilo v Bruselu otevřenou nevoli.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 13:45


Základní sazba letos nad jedno procento zřejmě nestoupne, říká Rusnok

Česká národní banka (ČNB) v letošním roce základní úrokovou sazbu nad jedno procento zřejmě nezvýší. Pravděpodobně bude však úrokové sazby zvyšovat rychleji než Evropská centrální banka a hranici jednoho procenta u základní úrokové sazby překoná také dříve. Vyplývá to z vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka v rozhovoru pro Ekonomický magazín. Nyní je základní úroková sazba na 0,25 procenta.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 13:39


Německo bude od neděle považovat Česko za vysoce rizikové

Německo bude od neděle považovat Česko za epidemicky vysoce rizikovou oblast, což pendlerům zkomplikuje každodenní dojíždění za prací. Bavorsko bude vyžadovat testy každých 48 hodin, je ale podle českého ministerstva zahraničí připraveno po jednom testu týdně v Česku další testy českým pracovníkům hradit. Sasko přistoupilo na kompromis a bude požadovat jen dva testy na koronavirus týdně. Evropská unie také zavede v hodnocení nákazy kategorii zvláště rizikových zemí, jejichž obyvatelé budou potřebovat k cestám testy. Na večerním summitu lídrů to řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 13:34


Přibývá kauz, které končí dohodou o vině a trestu, žalobci čekají další růst

Po loňské novele trestního zákoníku a řádu vzrostl počet trestních řízení, která končí dohodou o vině a trestu. Řekl to nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V roce 2020 bylo takových dohod zhruba 250 a Zeman očekává další růst. Pro žalobce jsou dohody náročnější v přípravném řízení, ale poté šetří čas, který by jinak justice musela věnovat běžnému procesu s dokazováním.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 12:59


Americké akcie v den nástupu Bidena rostly. Těžily ale spíše z dobrých výsledků firem

Americké akcie při středeční inauguraci nového prezidenta Spojených států Joea Bidena posílily a obchodování uzavřely na nových rekordních maximech. Někteří analytici však upozornili, že spíše než s inaugurací to mělo souvislost se začátkem nové výsledkové sezony amerických firem. Ve čtvrtek americké akcie stagnovaly, prudce pak klesla cena digitální měny bitcoin, investoři se totiž bojí regulace v USA. Tu naznačila nová americká ministryně financí Janet Yellenová.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 12:50


Vrchní soud zpřísnil trest Rohelovi kvůli dětské pornografii v kauze Ateliér. Do vězení půjde na čtyři a půl roku

Vrchní soud v Praze zpřísnil trest Pavlu Rohelovi za výrobu a distribuci dětské pornografie v kauze Ateliér. Původní tříletý trest zvýšil na čtyři a půl roku vězení. Potvrdil mu také peněžitý trest. Na dotaz ČT to uvedla mluvčí vrchního soudu Simona Heranová. Krajský soud v Hradci Králové musí zároveň znovu posoudit, zda se Rohel dopustil zločinu obchodování s lidmi. Rohel byl posledním ze čtyřčlenné skupiny, u kterého dosud nepadl pravomocný trest.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 11:54


Karviná, Ostrava i Havířov patří mezi deset evropských měst, kde nejvíc zabíjí znečištěný vzduch

Velká mezinárodní studie odhalila, jak zásadní dopad má znečištěné ovzduší na lidské zdraví. Vědci studovali tento vliv ve více než tisíci evropských měst –⁠ a v první desítce těch, kde znečištění jemnými částicemi připravilo o život nejvíce lidí, se umístila rovnou tři města z Moravskoslezského kraje: Havířov, Karviná a Ostrava.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 11:51


Srp neuspěl s žalobou na písničkáře Hutku za výroky o udavačství

Soud zamítl žalobu bývalého předsedy Jazzové sekce Karla Srpa na písničkáře Jaroslava Hutku. Srp se domáhal omluvy za zpěvákovy výroky, že na Hutku donášel komunistické Státní bezpečnosti (StB). Rozhodnutí není pravomocné, Srp s ním nesouhlasí a vadí mu, že ho soud k věci nevyslechl. Hutka své výroky uvedl poté, co chtěl prezident Miloš Zeman prosadit Srpa do etické komise, která oceňuje účastníky protikomunistického odboje.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 11:11


Měl jsem Švachulovi nasypat kokain na stůl, aby byl vydíratelný, vypověděl svědek v kauze Stoka

Svědek v případu údajné korupce na radnici Brno-střed Basman Jaza u Krajského soudu v Brně řekl, že měl na pokyn nasypat tehdejšímu místostarostovi městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) trochu kokainu na stůl, aby byl vydíratelný. Nařídil mu to údajně jeho nadřízený, podnikatel Saman El-Talabani, který je v kauze mezi obžalovanými. Švachula už dříve uvedl, že to on sám byl obětí nátlaku.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 10:46


Tisíce Britů byly evakuovány uprostřed noční bouře a sněhu. Někteří nechtěli odejít kvůli strachu z nákazy

Ve Velké Británii se lidé přes noc evakuovali ze svých domovů kvůli záplavám, které v Anglii a Walesu způsobila bouře Christoph, informují britská média. Do bezpečí se lidé museli uchýlit z dvou tisíc domů z několika částí širší oblasti Manchesteru, z části Walesu a hrabství Merseyside na severozápadě Anglie.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 10:44


Google bude francouzským deníkům platit za autorská práva

Americký internetový gigant Google podepsal dohodu o placení autorských práv s lobbistickým sdružením Alliance de la presse d'information générale (Apig), které zastupuje francouzské celonárodní a regionální deníky. Dohoda přichází po měsících vyjednávání o tom, jak uplatňovat upravená pravidla Evropské unie o autorských právech, která vydavatelům umožňují požadovat poplatek od internetových platforem zobrazujících výňatky z jejich zpráv.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 10:01


Sluneční králové se v Národním muzeu zdrží až do začátku června

Národnímu muzeu se povedlo vyjednat prodloužení výstavy Sluneční králové. Autoři upozorňují, že je jedinečnou příležitostí zhlédnout pohromadě tolik významných exponátů vypovídajících o starém Egyptě. Zájemcům zůstane výstava zpřístupněna až do začátku června. Zatím je Národní muzeum, stejně jako další muzejní a galerijní instituce v zemi, kvůli epidemické situaci zavřené.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 9:54


Po Trumpovi zbyla rozdělená země, Bidenova inaugurace zdůrazňovala jednotu, píše americký tisk

Inauguračnímu projevu nového amerického prezidenta Joea Bidena dominovaly apely na sjednocení Spojených států, hodnotí středeční ceremonii americký tisk. Média zdůrazňují slova nastupující hlavy státu o konci „neobčanské války“ či o jednotě coby „cestě kupředu“. Vypořádání se s dosavadní polarizací vnímá tisk jako jednu z několika výzev, které před Bidenem stojí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 9:41


Brněnská firma postaví výzkumné zařízení pro vesmírnou stanici. Bude se v něm zkoumat imunita nebo recyklace moči

Brněnská společnost SAB Aerospace, která se specializuje na kosmický průmysl, pracuje na vybavení určeném pro Mezinárodní vesmírnou stanici. Podílí se na projektu Biomission 2019 švýcarského podpůrného centra Evropské kosmické agentury pro astronauty Biotesc. Její zařízení má umožnit zkoumání vývoje imunity, protilátek i recyklace moči. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 8:49


Blatný chce, aby nový PES platil od začátku února. Připustil i návrat prvního stupně do škol

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navrhne, aby aktualizovaná opatření v protiepidemickém systému PES platila od prvního února. V pátek novou tabulku předloží vládě. Už dříve avizoval, že v některých stupních rizika bude možné pořádat hromadné akce pro účastníky, kteří předloží negativní test. Pokud to dovolí epidemická situace, chtěl by také, aby se žáci prvního stupně vrátili s únorem do lavic. Za středu mezitím resort ohlásil 8162 nových případů koronaviru, index protiepidemického rizika zůstává druhý den na 73 bodech.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 7:28


Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 14. února

Vláda bude moci prodloužit nouzový stav do 14. února. Souhlasila s tím sněmovna podle návrhu KSČM, která menšinový kabinet ANO a ČSSD v dolní komoře toleruje. Ostatní opoziční strany návrh nepodpořily. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je nouzový stav nutným krokem k tomu, aby mohla dál platit plošná opatření. Menšinová vláda ANO a ČSSD chtěla dalších 30 dnů do neděle 21. února. V jednání sněmovna pokračovala po pauze, kterou si vynutila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s kolegy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 6:59


Zeman: ANO a ČSSD by mohly uzavřít koalici. Rusko by mělo nechat Navalného jít do voleb

ANO a ČSSD by mohly před volbami uzavřít koalici, řekl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro čtvrteční Mladou frontu DNES (MfD). Možnost sestavit vládu po volbách dá straně, ne koalici, která získá nejvíc poslanců. Vyzval také ruské vedení, aby nechalo opozičního politika Alexeje Navalného kandidovat ve volbách. Je prý zbytečné z něj dělat mučedníka.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 5:57


Kvóty pro české potraviny jsou podle Bendla hloupost bez šance, Faltýnek mluví o otevření debaty

Sněmovna přijala návrh SPD, který by zavazoval velké obchody od příštího roku povinně prodávat minimálně 55 procent vybraných potravin z české výroby. Kvóta se má zvyšovat až na 73 procent. Obchodníci varují před omezením výběru a zdražením, Evropská komise před porušením pravidel volné soutěže. Petr Bendl (ODS) v Událostech, komentářích označil návrh za hloupý a nerealizovatelný, Jaroslav Faltýnek (ANO) ho hájil jako otevření debaty o přiblížení výrobců ke konzumentům.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.1.2021 | 2:01


USA se vrací ke klimatické dohodě, končí i stavba hraniční zdi. Biden se vrhl do práce

Joe Biden jen pár hodin po složení přísahy podepsal 15 nových exekutivních příkazů a dvě nařízení pro federální agentury v oblastech zdravotnictví, hospodářství, imigrace, ekologie či rovnosti. Některé z nich ruší vlajkové lodě politiky Donalda Trumpa. Takto rychlý a rozsáhlý start legislativní činnosti je podle CNN v moderních dějinách ojedinělý. Přijal také přísahu členů svého týmu a Senát mu schválil ředitelku tajných služeb.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 23:39


Druhé plošné testování pomůže dostat šíření covidu pod kontrolu, věří Matovič

Na Slovensku začalo druhé kolo plošného testování. Igor Matovič si od něj slibuje zmírnění šíření nákazy koronavirem. Podle něj pomůže tento krok dostat situaci pod kontrolu. Slovenský předseda vlády byl hostem Událostí, komentářů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 23:35


Podávání žádostí o covidové kompenzace jde pomalu. Ministerstvo prodloužilo termín

Ministerstvo průmyslu a obchodu prodlouží termín u některých kompenzačních programů pro uzavřené provozovny. V posledních dnech se potýká s výpadky při příjmu formulářů. Podle ministra Karla Havlíčka (za ANO) se systém nehroutí, jen je pomalejší. Například v programu Covid Gastro podle něj přibylo ve středu téměř šest tisíc žádostí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 20:54


Čína uvalila sankce na končícího amerického ministra zahraničí Pompea

Peking uvalil sankce na osmadvacet amerických činitelů včetně dosluhujícího ministra zahraničí Mikea Pompea. Viní je z vměšování se do vnitřních záležitostí Číny. S odvoláním na prohlášení čínského ministerstva zahraničí o tom informovala agentura Reuters. Pompeo v úterý v závěru svého působení na ministerstvu zahraničí označil zacházení Číny s menšinou Ujgurů za genocidu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 20:38


Kurzarbeit prošel do závěrečného čtení. Názory poslanců na jeho podobu se stále výrazně liší

Poslanci sice ve středu poslali do třetího, závěrečného čtení pravidla zkrácené práce, tedy takzvaného kurzarbeitu, ale stále zůstávají značně rozděleni v názorech na jejich finální podobu. Celkem bylo podáno více než třicet pozměňovacích návrhů, mezi nimi jsou i ty vzájemně protichůdné od vládních stran ANO a ČSSD. Dolní komora bude nová pravidla schvalovat pravděpodobně v únoru.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 19:30


Macron se chce vyrovnat s koloniální minulostí, o omluvě ale neuvažuje

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce podniknout „symbolické kroky“ k vyrovnání se s francouzskou koloniální minulostí v Alžírsku, ale o oficiální omluvě neuvažuje, uvedl úřad prezidenta. Macron tak reaguje na výsledky zprávy o kolonizaci a válce v Alžírsku, kterou osobně zadal k vypracování historiku Benjaminu Storovi, píší francouzská média.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 19:23


Joe Biden se před Kapitolem ujal úřadu. S Obamou si ťukli pěstí, hymnu zazpívala Lady Gaga


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 19:22


Zeman i Babiš pogratulovali Bidenovi k nástupu do Bílého domu

Prezident republiky Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) blahopřáli Joeu Bidenovi k převzetí úřadu amerického prezidenta. Podobně učinili i další čeští političtí představitelé. Bidenovu pozici a možnosti pak hodnotili například bývalí čeští ministři zahraničních věcí. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 19:13


Srpu a kladiva z budovy ústeckého krajského úřadu se chce nový hejtman zbavit

Nové vedení Ústeckého kraje chce nechat z průčelí budovy krajského úřadu odstranit plastiku srpu a kladiva. Sídlo úřadu čeká rekonstrukce, během které by deska se symboly totalitního režimu měla zmizet. Kraj by ji chtěl něčím nahradit, chystá k tomu uměleckou soutěž.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 19:01


Biden chce rozpojené státy znovu spojit. V projevu slíbil, že bude prezidentem všech

Joe Biden slíbil, že bude prezidentem všech Američanů. Chce bojovat stejně tvrdě za ty, kteří jej volili, i za ty, kteří mu svůj hlas nedali. Zdůraznil také, že se občané Spojených států musí sjednotit, aby mohli společně bojovat proti pandemii, rasismu a vnitřnímu terorismu. Biden složil slavnostní přísahu do rukou předsedy amerického nejvyššího soudu Johna Robertse a stal se 46. prezidentem Spojených států.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 19:00


Pfizer pošle v příštích týdnech o 30 procent méně vakcín. „Absolutně nespolehlivá firma,“ reagoval Babiš

Do Česka přijde v příštích třech týdnech o 30 procent méně dávek vakcíny od Pfizeru, než výrobce původně plánoval. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to firma nijak nezdůvodnila. Již nynější dodávka byla menší, podle ministerstva zdravotnictví asi o pětinu. V Praze, kam dosud směřovalo nejvíce vakcín, očekávají v následujícím týdnu propad na pouhých 60 procent dosavadního počtu dávek. Očkování nicméně pokračuje, vakcínu ve středu dostal i prezident republiky Miloš Zeman.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 18:00


Malotřídky chtějí, aby se do jejich lavic mohli vrátit všichni žáci

Zástupci malotřídních škol v Česku požadují, aby se do lavic mohli vrátit všichni jejich žáci bez ohledu na věk nebo třídu. S výzvou, kterou podpořilo už 662 malotřídek, se obrátili na premiéra Andreje Babiše (ANO), ministerstvo školství i zdravotnictví. Tyto školy mají výjimku – chodit do nich mohou i žáci třetích až pátých ročníků, ale jen v případě, že jsou ve třídě spolu s nižšími stupni.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 18:00


Server Ulož.to prohrál spor o stahování českých filmů. Musí odstranit Pelíšky nebo Kobry a užovky

Ze serveru Ulož.to nebude možné stáhnout Pelíšky a dalších pět českých filmů. Ve středu o tom pravomocně rozhodl pražský vrchní soud, který vyhověl žalobě agentury Dilia. Právní zástupce serveru řekl po zasedání novinářům, že rozsudek může mít negativní precedenční charakter a dopad na svobodu internetu. Ulož.to následně vydalo vyjádření, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle právníka agentury chtěla Dilia vyslat zprávu o tom, že filmy jsou na serveru nelegálně.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 17:53


Národní galerie prodlouží výstavu Rembrandta až do března

Národní galerie prodlouží výstavu Rembrandt: Portrét člověka. Expozice v paláci Kinských se měla původně uzavřít na konci ledna. Národní galerii se nyní ale podařilo vyjednat, že díla v Praze zůstanou až do 21. března.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 17:34


SpaceX poslal do kosmu další várku satelitů Starlink. Už jich tam je přes tisíc

Americká soukromá společnost SpaceX ve středu úspěšně dopravila na oběžnou dráhu kolem Země už sedmnáctou sérii 60 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu z kteréhokoli místa na Zemi. Podařilo se přitom i opětné přistání stejného prvního stupně nosné rakety Falcon 9, který společnost využila k dopravě nákladu do vesmíru už poosmé.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 16:32


Vědci vypěstovali maso. Nová metoda umožní vybrat si, kolik tuku bude umělý steak obsahovat

Vědci z kanadské McMaster University vymysleli nový způsob, jak uměle vypěstovat maso, které podle nich chutí i strukturou věrně připomíná to tradiční. O svém produktu informovali v odborném časopise Cells Tissues Organs.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 16:31


Električtí úhoři útočí koordinovaně, překvapilo biology. Natočili soustředěný výboj deseti lovců

Hluboko v povodí brazilské Amazonky objevili přírodovědci malé jezírko napájené řekou –⁠ a v něm více než stovku dospělých elektrických úhořů, mnoho z nich větších než metr. Už to byl nesmírně zajímavý objev, protože doposud byly tyto ryby považovány za individualisty. Jenže další výzkum našel ještě něco zajímavějšího. Ukázal, jak se tato zvířata koordinují při lovu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 16:16


Ceny míří vzhůru, metry dolů. Bydlení Čechů se mění

Trh s bydlením na rozdíl od celé řady dalších oblastí ekonomiky pandemie moc nepoznamenala. Poptávka po bydlení zůstala loni obrovská, což se odrazilo i v rekordním objemu nově poskytnutých hypoték i v pokračujícím silném růstu cen bytů – Česko se v rámci EU dokonce drží na předních místech. Na druhou stranu průzkum Eurostatu ukazuje, že stále velká část Čechů žije jako „sardinky“, byť tento podíl klesá, a to navzdory rostoucí ceně. Přinášíme pohledy ekonomů i developerů, jak moc se bude v dohledné době bydlení v Česku měnit a jaké jsou aktuální trendy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 16:14


Výbuch plynu v Madridu zničil několik pater domu, zemřeli čtyři lidé

Centrem Madridu otřásla silná exploze, která zničila několik pater jedné budovy. Při neštěstí, které způsobil únik plynu, zemřeli čtyři lidé, dalších jedenáct bylo zraněno. Informoval o tom představitel španělské vlády v madridském regionu José Manuel Franco.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 15:35


Náhrady za nevydané pozemky se budou dál počítat podle vyhlášky z 90. let, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud zamítl návrh Nejvyššího soudu na zrušení části zákona o půdě. Nadále platí, že restituentům lze zvyšovat finanční náhradu za nevydané pozemky nad cenovou hladinu určenou podle vyhlášky z 90. let minulého století. Zákon se kvůli tomu měnit nemusí, jeho nedostatky lze překlenout výkladem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 15:08


Covidová ztráta čichu je stále záhada. Káva po ní lidem někdy voní jako hořící guma

Když se před rokem začal po světě šířit virus SARS-CoV-2, překvapilo řadu expertů, že nakažení lidé ztrácejí čich. Postupně se ukázalo, že je tento fenomén značně rozšířený a objevuje se i u osob, které mají jinak jen velice lehký průběh nemoci.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 15:03


Konec společného státu. Podkarpatská Rus byla před 75 lety připojena k Ukrajině

Zakarpatská oblast na dnešní Ukrajině je lákavou destinací pro české turisty. Svoji roli v tom hraje, kromě přírodních krás, i fakt, že bývala součástí někdejšího Československa. Podkarpatská Rus, jak zněl oficiální název oblasti, se stala součástí nové Československé republiky po první světové válce. Před sedmdesáti pěti lety ale byla oficiálně připojena k sovětské Ukrajině.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 15:00


Česká ekonomika poroste pomaleji, prohloubí se deficit. Ministerstvo zhoršilo odhad růstu

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta. Zároveň úřad očekává mírnější propad ekonomiky za loňský rok, a to o 6,1 procenta. Veřejné finance skončí za loňský rok kvůli dopadům pandemie ve schodku 5,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Letošní rok se deficit veřejných financí prohloubí na 6,6 procenta kvůli pokračující epidemii a dalším podpůrným opatřením.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 14:47


Pracovní trh potřebujeme otevřít migrantům mimo EU, věří němečtí experti

Pokud chce Německo alespoň stabilizovat pracovní sílu, musí svůj pracovní trh více otevřít obyvatelům zemí mimo Evropskou unii. Uvádí to závěrečná zpráva expertní komise pro otázky přistěhovalectví a integrace migrantů, kterou převzala německá kancléřka Angela Merkelová.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 14:23


Sčítání lidu může proběhnout i v době epidemie, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví

Při maximálním využití on-line formulářů a za velmi přísných podmínek se může i za epidemie koronaviru v březnu až květnu odehrát tradiční sčítání lidu. Rozhodlo o tom ministerstvo zdravotnictví. O postoji úřadu ve středu na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu informoval jeho šéf Jan Hamáček (ČSSD). Ministerstvo požádal o posouzení kvůli 11 tisícům komisařů, zejména z řad zaměstnanců České pošty, kteří se mají na sčítání podílet.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 14:10


Podle sněmovny má být komerční šíření nacistických symbolů trestné. Poslanci řešili i vydírání těhotných žen

Komerční šíření materiálu k propagaci národního socialismu a dalších podobných hnutí bude zřejmě trestné. Poslaneckou úpravu ve středu schválila sněmovna ve vládní novele trestního řádu a zákoníku, která se týká alternativních trestů. Zavedena by měla být také stálá zbraňová amnestie nebo terapeutické programy pro rizikové řidiče. Vládní předloha se týká i změn procesů souvisejících s alternativními tresty, s řadou sněmovních doplňků ji nyní dostanou k posouzení senátoři.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 13:52


Havel u snídaně, Mandlová ve vězení. Výstava netají nežádoucí okamžiky

Venkovní výstava v pražské ulici Na Příkopě ukazuje příklady cenzury a manipulace s fotografiemi ve dvacátém století. Instalaci Nežádoucí okamžiky připravila ze svého archivu Česká tisková kancelář. Lidé si mohou prohlédnout nezveřejňované snímky legionářů, emigrantů i prezidentů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 13:23


Biden a Harrisová složili přísahu. Funkcí se ujali i noví senátoři, což zajistilo demokratům většinu

Joe Biden složil slavnostní přísahu a stal se šestačtyřicátým prezidentem Spojených států. Na tribuně Kapitolu se funkce viceprezidentky ujala také Kamala Harrisová. Biden jmenoval úřadující ministry zahraničí, spravedlnosti a financí, Harrisová přijala přísahy nových senátorů. Obavy z nepokojů v metropoli se zatím nepotvrdily. Donald Trump se s úřadem rozloučil na vojenské letecké základně Andrews v Marylandu a odletěl na Floridu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 13:03


Na záda nám dýchají další varianty koronaviru přicházející z různých míst světa, říká Hajdúch

Mutační rychlost koronaviru je nižší než třeba u HIV, podotýká Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Množsví zasažené populace covidem je ale podle něj obrovské, a to pravděpodobnost vzniku nových variant zvyšuje, upozornil ve Studiu ČT24.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 12:08


Traumata mají dlouhý podpis. Matky jimi mohou ovlivnit své potomky, naznačuje výzkum

Pokud je žena v dětství emočně zanedbávaná, může to v budoucnu ovlivnit vývoj jejích potomků. Poukázala na to nová studie, kterou publikoval časopis Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging. U dětí takových matek totiž vědci zjistili změny v oblastech mozku, které zpracovávají strach a úzkost. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 10:40


Státníci gratulují Bidenovi a doufají v bezpečnostní či klimatickou spolupráci

Nástup nového amerického prezidenta Joea Bidena je šancí oživit vztahy Evropské unie se Spojenými státy, které za poslední čtyři roky značně utrpěly, věří předseda Evropské rady Charles Michel. Slovenský premiér Igor Matovič čeká uklidnění, které prospěje celému světu. Do Washingtonu gratulovali britský premiér Boris Johnson, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, izraelský premiér Benjamin Netanjahu i papež František.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 10:36


Zabil po válce ze msty pět malých dětí, nejmladší zastřelil v postýlce. Vrah Němců byl ale asi sám kolaborantem

Květen 1945, konec války. Radost ze znovunabyté svobody se ale mnohde rychle tavila v hněv proti všemu německému bez ohledu na reálnou vinu. Němečtí civilisté se stávali terčem nadávek a lynčování, ale i vražd. A mstít se chtěl i profesor Vladimír Malý. V prvních poválečných dnech zabil v Českých Budějovicích dvě ženy a pět dětí. Tomu nejmladšímu bylo jen 15 měsíců. Přestože se tak stal jedním z nejhorších masových vrahů na našem území, k soudu se dostal až po šesti letech – zřejmě i vlivem své spolupráce s komunisty.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 10:23


Vláda zvažuje povinné respirátory v MHD, zjišťuje, jestli jich je dost

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nechce rozvolňovat epidemická opatření, po souhlasu sněmovny s prodloužením nouzového stavu prodlouží ta nyní platná. Souhlasí s tím také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který to řekl po jednání Ústředního krizového štábu. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) není na stole ani další zpřísnění systému PES. Vláda ale zvažuje, že by zavedla povinnost nosit ve veřejné dopravě a v obchodech místo roušek respirátory kategorie FFP2. Rozhodnutí by mohlo padnout již v pátek.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 7:52


Poslanci schválili zákaz dvojí kvality potravin. Část výrobků také bude muset pocházet z tuzemska

Sněmovna schválila zákaz prodeje potravin dvojí kvality. Původní návrh zmírnila na potraviny s podstatně odlišným složením. Podle novely budou také muset obchody nad 400 metrů čtverečních prodat určitý poměr základních potravin pocházející z Česka. Poslanci přijali i zahrádkářský zákon. V úvodu zasedání složil slib nový poslanec Jan Jakob (TOP 09). V dolní komoře nahradil bývalého předsedu poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska. Poslanci poslali do závěrečného čtení kurzarbeit, podáno k němu však bylo více než třicet pozměňovacích návrhů. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.1.2021 | 7:33


Rozsvítil česká města a zavedl první pražskou tramvajovou linku. Před 80 lety zemřel František Křižík

Před 80 lety, 22. ledna 1941, se ve stínu nacistické okupace roznesla zpráva o smrti nejvýznamnějšího vynálezce české historie, takzvaného „českého Edisona“, Františka Křižíka. Zemřel v nedožitých 93 letech na rodinném zámku ve Stádlci u Tábora, kde trávil své stáří. Jeho pozůstatky byly převezeny do Prahy, kde byl s národními poctami pochován na Vyšehradském hřbitově. Pohřeb českého velikána se stal tichou manifestací proti probíhající německé okupaci. Slavný vynálezce byl mezi Čechy ikonou, přitom mu ale úspěch nebyl předurčen.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.1.2021 | 15:48


Nová smlouva OSN zakazuje nukleární zbraně. Jaderné velmoci ji ale nepodporují

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní (TPNW) před třemi lety v OSN podpořilo přes sto států. Nyní dohoda vstupuje v platnost a ratifikovala ji padesátka zemí převážně z Afriky a Jižní Ameriky. Jaderné velmoci ale mezi signatáři úmluvy chybí a dokument nechtějí uznat ani členské země NATO či američtí spojenci Austrálie nebo Japonsko. Podle českého ministerstva zahraničí TPNW nezbaví svět jediné hlavice. Zastánci jaderného odzbrojení přesto slaví a doufají, že smlouva zahájí cestu k odstranění nukleárních zbraní – podobně jako byly postupně zakázány například biologické či chemické zbraně.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  5.1.2021 | 16:18


PŘEHLEDNĚ: Jak se zaregistrovat na očkování proti covidu

Ministerstvo zdravotnictví v pátek 15. ledna spustilo rezervační systém pro očkování proti covidu-19. Přihlásit se zatím mohou jen lidé nad 80 let. Pro ostatní se systém otevře od 1. února. Lidé ale mají podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) počítat s tím, že nemusejí dostat ihned po registraci termín očkování, protože vakcín je omezené množství. Od pátku 22. ledna se pak systém částečně mění. SMS s přístupovým kódem k rezervaci nově přijde až v době, kdy bude volný termín.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  5.1.2021 | 10:50


Kamala Harrisová se stala první viceprezidentkou

Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral senátorku za stát Kalifornie Kamalu Harrisovou. Pětapadesátiletá politička, která má indicko-jamajské kořeny, má za sebou dlouhou kariéru ve státním zastupitelství. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.8.2020 | 15:47


Nový koronavirus


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.1.2020 | 12:37


Osobni asistence.cz
adresy organizací * hospice v ČR * o bolesti a její léčbě * dekubity - proleženiny


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[71]