Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy ČT 24

ČT 24 - Hlavní zprávy


 ČT 24 - Hlavní zprávy

Na jihu Moravy začíná test chytré karantény

Na jižní Moravě v pondělí začíná testování takzvané chytré karantény. K vyhledání a izolaci lidí nakažených novým koronavirem poslouží hygienikům údaje od mobilních operátorů a bank. Počet nakažených novým typem koronaviru v Česku stoupl na 2817. Za neděli jich přibylo 160, což je nejméně za šest dní. Denní přírůstek tak klesl pod deset procent.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.3.2020 | 6:27


Trump čeká, že nejvíc úmrtí na koronavirus budou mít USA za dva týdny

Vědecké propočty naznačují, že počet úmrtí v souvislosti s koronavirem v USA pravděpodobně dosáhne vrcholu za dva týdny. V noci na pondělí našeho času to řekl prezident Donald Trump. Zároveň oznámil, že federální doporučení ohledně omezení kontaktů s lidmi, která byla původně vyhlášena na 15 dní, zůstanou v platnosti do konce dubna. Úřady pevninské Číny evidují za neděli 31 nových případů nákazy koronavirem a čtyři mrtvé. Z provincie Chu-pej nebyl hlášen žádný pozitivní test.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.3.2020 | 6:18


Finančník Dospiva získal titul JUDr. opsáním cizí práce, tvrdí slovenský list

Jeden z nejbohatších Čechů, spolumajitel skupiny Penta Investments Marek Dospiva získal v roce 2002 na Slovensku titul doktora práv opsáním cizí práce, napsal slovenský list Denník N na svém webu. Dospiva podle deníku podváděl, ale podobně jako v případě bývalého předsedy slovenského parlamentu Andreje Danka mu titul JUDr. už nelze odebrat, zákon to neumožňuje. Dospiva uvedl, že způsob získání titulu nepovažuje za vhodný a dnes by tak určitě nepostupoval.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2020 | 21:56


Orbán chce, aby jeho dekrety nemusel potvrzovat parlament

Maďarský parlament tento týden pravděpodobně schválí kontroverzní zákon, který rozšíří platnost dekretů, jež vláda v mimořádné situaci vydává. Podle opozice premiéru Viktoru Orbánovi legislativa zajistí bezprecedentní moc a obavy vyjádřila i Evropská komise.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2020 | 17:48


Ještě nedávno prázdné úřady práce teď řeší spoustu žádostí. Nejhůř jsou na tom lidé v exekuci

Řada lidí v současné situaci s pandemií koronaviru musí řešit výpadek příjmů. Lidé v exekuci nebo insolvenci jsou podle poraden při finanční tísni ohroženi nejvíc, protože jejich oddlužení může být vynucenou pauzou ve splácení ohroženo. Ministerstvo spravedlnosti proto nachystalo návod, jak v současné situaci postupovat. Strachu a paniky teď navíc využívají podvodníci.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2020 | 17:21


Mali zvolilo parlament. Teroristům, únosu šéfa opozice i koronaviru navzdory

K volebním urnám ve městech západoafrického Mali se od nedělního rána dostavil zatím skromný počet voličů. Již několikrát odložené parlamentní volby tentokrát tamní vláda nezrušila. Konají se tedy pandemii koronaviru či únosu hlavního představitele opozice navzdory. V zemi působí v rámci mezinárodní protiteroristické operace i čeští vojáci.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2020 | 16:37


Mráz se v Česku udrží i v dalších dnech, v ohrožení jsou ovocné stromy

Na většině území Česka bude v první polovině příštího týdne v noci mrznout a zejména v nižších polohách může mráz poškodit rostliny, především kvetoucí ovocné stromy. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zemědělcům a ovocnářům proto doporučuje, aby rostliny před mrazem přikryli nebo jinak ochránili.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2020 | 15:49


Stahování ze základen v Iráku. Vojáci koalice vedené USA reorganizují pozice na severu země

Vojáci koalice vedené Spojenými státy se stáhli ze základny K1 na severu Iráku. Ta je již třetím místem, které koaliční síly v březnu opustily v souladu s americkými plány na přesunutí jednotek jen do dvou míst v Iráku, napsala agentura AP. Vojáci v Iráku dosud působili jako součást mezinárodní koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2020 | 15:27


Klip týdne: Probuďte se! Korn představují toxickou izolaci

Nový videoklip ke skladbě Can You Hear Me představili američtí nu-metalisté Korn. Píseň pochází z posledního alba Nothing, jež vyšlo koncem loňského roku, a jde již o její druhou vizualizaci.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2020 | 14:32


Hygiena ruší karanténu. Obyvatelé Litovle a Uničova mohou od pondělí ven z obcí

Krajská hygienická stanice v Olomouci rozhodla o zrušení karantény v Litovli, Uničově a Července včetně všech místních částí. Velká část Olomoucka, která byla uzavřena před dvěma týdny kvůli velkému množství potvrzených případů nákazy koronavirem, se otevře v pondělí. Podle hygieniků toto opatření splnilo svůj účel. Hlídky státní a vojenské policie se z oblasti stáhnou po půlnoci. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2020 | 13:49


Lidé v domovech seniorů nebyli chráněni, ministerstvo situaci nezvládlo, tvrdí šéfka odborů

Ministerstvo zdravotnictví podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové nezvládlo distribuci zdravotnického materiálu. Uvedla to v Otázkách Václava Moravce. Personál v domovech důchodců podle ní často přicházel do kontaktu s pacienty, kteří měli podezření na nákazu koronavirem, a byl chráněn pouze bavlněnými nebo jednorázovými rouškami. Chybou podle Žitníkové bylo hlavně omezení prodeje roušek a respirátorů pouze přímo resortu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2020 | 13:24


Raději schodek 300 miliard než pád poloviny ekonomiky, míní Rusnok

Podpora ekonomiky ze strany státu je nyní tím nejpodstatnějším, i za cenu vysokého schodku státního rozpočtu. Shodli se na tom hosté Otázek Václava Moravce. Podle ekonoma Štěpána Jurajdy musí být v oblasti hospodářství reakce podobná reakci epidemiologů na koronavirus. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula volá po tom, aby stát proplácel pojištění zaměstnanců a zastavil insolvence. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok upozorňuje, že i přes všechna opatření tuzemská ekonomika neprojde krizí beze ztrát a stát nakonec může jen pomoci, ale situaci nevyřeší.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2020 | 13:21


Ministerstvo žádá o odklad termínu, do kdy musí odpovědět ohledně údajného střetu zájmů Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Lhůtu chce posunout o dva měsíce na začátek června. Důvodem je současná krizová situace kvůli opatřením proti šíření koronaviru, uvedl server iRozhlas.cz.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2020 | 12:16


Schillerová navrhne pozastavit splácení hypoték a úvěrů. Chce i zrušit daň z nabytí nemovitosti

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) vládě ve středu navrhne plošně pozastavit splácení hypoték, spotřebitelských úvěrů i úvěrů podnikatelů na půl roku. Zároveň by podle ní měl být po dobu přerušení splácení snížený i úrok u těchto úvěrů. Podle ministryně by to nemělo ohrozit banky ani nebankovní poskytovatele úvěrů. Schillerová navrhne také zrušení daně z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh. S restrikcemi v ekonomice počítá  do konce 2. čtvrtletí. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2020 | 11:47


Po dlouhé nemoci zemřel polský skladatel Penderecki, autor hudby k filmu Katyň

Ve věku 86 let po dlouhé nemoci zemřel významný polský hudební skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki, který je považován za jednoho z klíčových představitelů hudební avantgardy druhé poloviny 20. století. O jeho úmrtí informovala rozhlasová stanice Radio Kraków, potvrdila jej umělcova rodina.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2020 | 10:47


KLDR otestovala dvě balistické rakety. V březnu už počtvrté

Severní Korea v noci odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu, jež dopadly do oceánu u jejího východního pobřeží. Podle agentury Reuters to potvrdily jihokorejská a japonská armáda. Pchjongjang v březnu otestoval své střely už počtvrté.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2020 | 9:59


Dluhy-Smith: Co se stane s demokracií po pandemii? Hrozí kontrolně-sledovací kapitalismus

Uprostřed globální pandemie koronaviru nesmíme zapomínat na souvislosti a výzvy, kterým západní civilizace dlouhodobě čelí, píše ve svém komentáři Radovan Dluhy-Smith z katedry rozvojových a environmentálních studií Univerzity Palackého v Olomouci. Dodává, že odborníci už dekády upozorňují na závažné limity globální ekonomiky, zejména pak na její dopad na životní prostředí a přírodu vůbec.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2020 | 9:47


V New Yorku do týdne nebudou k dispozici ventilátory, Madridu dochází místa na JIP

Slovensko proplatí větší část mezd zaměstnanců a podpoří také živnostníky. Nizozemsko stahuje z nemocnic statisíce vadných respirátorů z Číny. Kritická situace je ve Španělsku, v Madridu docházejí volná místa na jednotkách intenzivní péče. Ve světě je teď nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem ve Spojených státech, nejzasaženější oblastí je stát New York. Starosta Bill de Blasio varoval, že do týdne dojdou zásoby těch nejkritičtějších zdravotnických pomůcek, včetně ventilátorů. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uspořádal v Minsku hokejový turnaj s tím, že tento sport je nejlepší medicínou.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2020 | 8:23


Vláda zřejmě prodlouží omezení volného pohybu. Zemřela nakažená zdravotní sestra

Jednou z obětí nového typu koronaviru v Česku je zdravotní sestra z pražské Thomayerovy nemocnice. Zprávu v neděli večer přinesly Seznam Zprávy. Žena je tak zřejmě první obětí nákazy mezi zdravotníky. Vláda pravděpodobně minimálně o týden prodlouží omezení volného pohybu. České televizi to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Současné nařízení platí do 1. dubna. Domovy pro seniory mohou od pondělí přijímat jen ty klienty, kteří podstoupí test na přítomnost koronaviru s negativním výsledkem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.3.2020 | 7:29


Přes dvě stovky bývalých zdravotních sester se nabídlo s pomocí, přihlásit se můžou další

Personálu v nemocnicích pomáhají kromě mediků i bývalé zdravotní sestry. Sdružují se pod platformou Sestry v záloze. Kvalifikaci mají, stejně jako čas a chuť pomáhat. S iniciativou přišla minulý týden jedna z nich Renata Dubcová. Během několika dní se přihlásilo skoro dvě stě čtyřicet sester a také třicet zařízení, která je poptávají.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.3.2020 | 19:45


Pro karanténu platí stejná pravidla jako pro život na oběžné dráze, popsal astronaut Feustel

V izolaci a karanténě je v současné době více než miliarda lidí na celé Zemi. Jak zvládnout osamělost, prozradil americký astronaut Andrew Feustel, bývalý velitel Mezinárodní vesmírné stanice, v exkluzivním rozhovoru s Danielem Stachem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.3.2020 | 19:27


V domovech seniorů výrazně přibylo nakažených. Pomoc tam už míří, tvrdí Hamáček

V uplynulých dnech výrazně přibylo nakažených koronavirem mezi staršími lidmi v domovech seniorů po celé zemi. Jejich zřizovatelé si často stěžují, že nemají dostatek ochranných pomůcek. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v rozhovoru pro Českou televizi řekl, že pomoc od státu teď zamíří právě tam.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.3.2020 | 18:38


Turecko odvezlo poslední běžence z hranice s Řeckem do vnitrozemí

Přesně po měsíci je u konce krize na řecko-turecké hranici. S odvoláním na pandemii koronaviru Ankara oznámila, že nechala vyklidit tábor pro posledních šest tisíc běženců. Řecké zdroje tvrdí, že jich ve skutečnosti bylo několikrát míň. Migranti, kteří se týdny pokoušeli dostat do Evropské unie, se nyní stěhují zpět do uprchlických zařízení v tureckém vnitrozemí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.3.2020 | 18:04


Dozvuky války. Chorvatsko propustilo Srba vězněného za zločiny proti civilistům a vězňům

Bývalý velitel srbských polovojenských jednotek v Chorvatsku Dragan Vasiljkovič opustil chorvatské vězení poté, co si v něm odsloužil trest za válečné zločiny. Úřady jej následně vyhostily do Srbska. Informovalo o tom chorvatské ministerstvo spravedlnosti.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.3.2020 | 17:43


60 minut potmě pro planetu. Po celém světě zhasínají světla, v Česku se Hodina Země držela v sobotu večer

„Klima už jsme změnili, teď se pojďme změnit my.“ Motto letošního ročníku Hodiny Země míří do vlastních řad. Organizátoři akce světových rozměrů vyzývají, abychom si stanovili konkrétní závazek pro snížení svého dopadu na klima. V závislosti na časovém pásmu se světla symbolicky zhasínají po celém světě. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.3.2020 | 16:12


ZÁZNAM: Česká filharmonie hrála pro nemocnice, které bojují s koronavirem

Benefiční koncert pro pražské a brněnské nemocnice bojující s epidemií koronaviru připravila na sobotní večer Česká filharmonie. Kvůli zákazu pořádání společenských akcí hudebníci hráli před prázdným hledištěm pražského Rudolfina. Posluchači přesto o hudební zážitek nepřišli, koncert vysílala ČT art a bylo možné ho sledovat také přes internet, na facebookové stránce České filharmonie nebo v tomto článku. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.3.2020 | 14:23


Chybí strategie a výhled do budoucna. Jinak experti hodnotí komunikaci vlády kladně

Od vyhlášení nouzového stavu se situace a s ní i vládní opatření mění ze dne na den. Klíčová je v tomto kontextu komunikace. Podle vedoucí katedry marketingové komunikace a PR na Univerzitě Karlově Denisy Hejlové si vládnoucí politici vedou dobře. „Když to porovnáme se situací v ostatních zemí, se kterými se můžeme srovnávat velikostí, ekonomickou situací, tak u nás komunikace není vůbec špatná,“ myslí si. Děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Stanislav Balík je v hodnocení zdrženlivější. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.3.2020 | 12:42


Roušky ztěžují porozumění a vládní brífinky jsou psychicky náročné, říká tlumočník do znakového jazyka

Skryté titulky nebo tlumočníci do znakového jazyka jsou v hlavních zpravodajských pořadech České televize samozřejmostí. V době mimořádných opatření jsou ale na obrazovkách ještě častěji – neslyšícím divákům tlumočí třeba tiskové konference ústředního krizového štábu nebo vlády. Ty jsou náročné zejména psychicky, konstatuje tlumočník do znakového jazyka Jaroslav Švagr.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.3.2020 | 10:13


Za mřížemi si tajně vyrobili plamenomet i vlastní alkohol. Největší vězeňská vzpoura v dějinách země trvala dva týdny

Cepy, sekery i plamenomet – těmito zbraněmi před třiceti lety vězni v Leopoldově útočili proti bezpečnostním složkám. Při největší vězeňské vzpouře v Československu měli trestanci věznici pod kontrolou celé dva týdny. Ministerstvo vnitra proti nim muselo 28. března 1990 nasadit obrněné transportéry, vrtulníky a více než dva tisíce mužů. Vůdce vzpoury se za její potlačení symbolicky pomstil ještě rok a půl poté.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.3.2020 | 8:49


Nouzový stav má podle vlády trvat další měsíc. Opozice chce znát důvody

V Česku už je více než dva a půl tisíce nakažených koronavirem. Šíří se mimo jiné v domovech seniorů. I nadále platí nouzový stav, který chce vláda Andreje Babiše (ANO) prodloužit o 30 dní. O tom musí rozhodnout poslanci. Prezident Miloš Zeman odmítl výzvu advokátů k udělení amnestie. Mezi nakaženými je také biskup Karel Herbst, v domácí karanténě je proto i arcibiskup Dominik Duka.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.3.2020 | 8:41


S koronavirem si poradíme velmi dobře, pokud zemře méně než 20 tisíc lidí, míní ředitel britské NHS

Německý speciální letoun dopravil těžce nemocné z Itálie a Francie, jejichž kapacity jsou na pokraji možností. Na Slovensku budou moci otevřít některé menší obchody. V USA schválili test, který prý odhalí koronavirus za pár minut. Čínská metropole Wu-chan se začíná otevírat okolnímu světu, v sobotu tam zastavil první vlak po více než dvou měsících. Japonsko avizovalo rekordní injekci do ekonomiky. Šéf britské NHS prohlásil, že udrží-li se počet obětí pod 20 tisíci, zvládne Spojené království pandemii dobře. V Itálii počet mrtvých překonal hranici 10 tisíc. Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse celosvětově počet nakažených překonal 620 tisíc.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.3.2020 | 7:51


Nejsme ve válce. Stát vypnul trh, tak mu musí pomoci přežít, míní předseda ODS Fiala

Plošně, jednoduše a rychle. Podle předsedy Občanské demokratické strany (ODS) Petra Fialy by teď měla vláda co nejúčiněji podporovat českou ekonomiku a zamezit tak do budoucna nezaměstnanosti a krachu firem. Vedení státu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) podle něj sice vykročilo správným směrem, ale ne dost daleko. Upozornil také na to, že v případě návrhu na prodloužení nouzového stavu bude chtít od vlády slyšet řádné zdůvodnění. Zasahuje totiž zásadně do lidských práv, uvedl Fiala v Interview ČT24.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 20:58


Třicátým členem NATO se stala Severní Makedonie, její vstup do Aliance komplikoval spor s Řeckem

Severní Makedonie se v pátek stala třicátým členem NATO. Západobalkánské zemi se kvůli řeckým námitkám cesta do Severoatlantické aliance uvolnila až po loňské změně názvu státu. Její zástupci předali příslušné listiny na americkém ministerstvu zahraničí ve Washingtonu , aby mohly být v souladu s tradicí uloženy v depozitáři amerického Kongresu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 19:52


Filmová upoutávka týdne: Zpronevěru na škole se pokusí zahladit Hugh Jackman

Že i školní prostředí nabízí prostor ke zpronevěře peněz, ukáže film Bad Education (Špatná výchova). Vychází přitom ze skutečné události. V hlavních rolích se sešli Hugh Jackman, Allison Janneyová či Ray Romano.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 19:42


V Jihlavě v noci dohasili požár elektroodpadu, škoda je pět milionů korun

Hasiči v sobotu ráno před pátou hodinou zlikvidovali v jihlavské části Hruškové Dvory požár elektroodpadu ve firmě, která se zabývá jeho recyklací. Hořet začalo v pátek odpoledne, kvůli měření škodlivých látek v ovzduší přijela chemická laboratoř z Tišnova. Podle mluvčí krajských hasičů Petry Musilové nebyl nikdo zraněný. Příčinu vzniku požáru hasiči zjišťují. Škodu odhadli na pět milionů korun.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 19:39


Stát přidá peníze nemocnicím. Rezervy zdravotních pojišťoven zhubnou

Pandemie bude mít zásadní dopad na financování českého zdravotnictví. Ministerstvo odhaduje, že letos se systém propadne až do deficitu 40 miliard korun. Důvodem jsou vyšší náklady na péči i nastupující ekonomická recese. Letos by ještě mohly rekordní výpadek pokrýt rezervy pojišťoven. V příštím roce ale hrozí bez pomoci státu problémy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 19:09


Za koronavirové krize sázet stromy. Lesy ČR nabízejí brigádu v době zavření škol

Stovky brigádníků po celém Česku sázejí stromy. Státní podnik Lesy České republiky nabídl studentům, kteří mají nyní kvůli pandemii nemoci COVID-19 přerušenou výuku, práci na obnově lesů po kůrovcové kalamitě. Brigádníci dodržují vládou nařízená opatření a pracují v malých skupinkách, s odstupem, se zakrytým nosem i ústy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 18:40


Zasažený filmový průmysl. Zahraniční produkce zmizely z Česka, některé se už nevrátí

Odsunuté premiéry, zastavená natáčení a stamilionové ztráty. Desítky společností zastavily výrobu, zahraniční štáby z Česka zmizely. O práci přišla také celá řada nefilmových profesí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 17:40


Hádky o děti kvůli obavě z nákazy koronavirem. Někteří rodiče odmítají střídavou péči

Část rodičů odmítá kvůli opatřením v boji s koronavirem předat dítě ve střídavé péči druhému rodiči. Vyhlášený nouzový stav ale podle odborníků na rodinné právo střídavé péči nijak nebrání. Upozorňují na to, že pokud dítě rodič nepředá, jde o maření úředního rozhodnutí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 16:40


Recenze: Nová syntéza s jazzem měla pro rockery z Blue Effectu efekt

Skupina Blue Effect nahrála počátkem 70. let, za doprovodu Jazzového orchestru Československého rozhlasu, desky Nová syntéza a Nová syntéza 2. Nedávno znovu vyšly jako dvojalbum jak na vinylu, tak na CD, a vybízejí proto k zamyšlení nad touto etapou ve vývoji naší významné kapely. Etapou, jež nebyla rozhodně jalová.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 15:56


Rekonstruovaný Negrelliho viadukt ukáže, co unese. Začínají jeho testy před otevřením

Tříletá oprava Negrelliho viaduktu je téměř u konce a začínají jeho zatěžkávací zkoušky. Měly by ukázat, co konstrukce udrží. Experti z Kloknerova ústavu se zaměří na úseky mostu na pravém Vltavském břehu od Masarykova nádraží po Sokolovskou ulici, zvláště se budou zabývat přemostěním Křižíkovy ulice. Zkoušky potrvají do neděle.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 15:45


Evropské akcie klesly, protože se Unie neshodla na stimulech

Evropské akcie v pátek oslabily poté, co se představitelé Evropské unie neshodli na podobě podpůrných opatření pro ekonomiky sužované koronavirovou krizí. Panevropský index STOXX 600 klesl o 3,26 procenta a uzavřel na 310,9 bodu. Za celý týden si však připsal zhruba šest procent, což představuje jeho nejvýraznější týdenní nárůst od roku 2011.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 15:12


Na Havlíčkobrodsku smetl vlak kamion, který vjel na přejezd. Pro řidiče musel přiletět vrtulník

Na železničním přejezdu ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku se v pátek ráno srazil osobní vlak s kamionem. Odhadnutá škoda je více než jeden milion korun. V osobním vlaku byli v době nehody čtyři cestující a dva pracovníci drah. Řidiče kamionu se středně těžkým zraněním přepravil vrtulník do nemocnice v Hradci Králové.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 15:04


25 českých filmů, které byste měli vidět, než... zmizí

Česká televize ze svého videoarchivu mimořádně vybrala pětadvacet kinosnímků, které poslouží jako ohlédnutí za tuzemskou porevoluční kinematografií. Společnou mají nominaci na některou z českých filmových cen (většina dokonce ocenění i získala) a také omezenou dobu, po kterou je lze zhlédnout. V iVysílání si tyto filmy můžete přehrát jen do 12. dubna 2020.  


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 15:03


Soud se postavil za restituentku v kauze Bečvářova statku. Přesto nemusela mít na pozemky nárok

Restituentka Emília Bednářová uspěla u správního soudu ve vleklé kauze takzvaného Bečvářova statku. Žalovala Státní pozemkový úřad (SPÚ), který označil dřívější rozhodnutí o jejích nárocích na pozemky na Žižkově a ve Strašnicích za nicotná. Podle soudu tím úřad obcházel zákon, zároveň to ale neznamená, že by měla Bednářová na pozemky nárok. Restituční kauza má i trestněprávní rovinu, obžalobě čelí tři úředníci pražského pozemkového úřadu. Podle státního zástupce měli způsobit škodu za 1,4 miliardy korun.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 15:00


Každý den 87 tisíc článků. Svět zaplavilo koronavirové zpravodajství

Státy po celém světě sčítají nakažené, oběti a uzdravené. Mediální analytici také počítají – kolik se o koronaviru napíše zpráv a jakou mají u publika odezvu. Datový tým z americké společnosti Chartbeat dva březnové týdny analyzoval všechny texty na internetu, které obsahují slovo „koronavirus“ nebo „COVID-19“, čili nemoc, kterou způsobuje. Došel k počtu 1,3 milionu článků a závěru, že čtenáře bude takový obsah s velkou pravděpodobností zajímat i dál.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 14:16


Týden obrazem: Stalin v roušce, jestřáb na Manhattanu a virus k jídlu

O kolik peněz přišla zoologická zahrada v Seattlu, jak vypadá prázdné molo v Santa Monice, proč obědvají Číňané ve stanu a jak se změnili čokoládoví zajíčci? Tyto i další události a zajímavosti uplynulého týdne ukazuje galerie fotografií pořízených předními světovými agenturami.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 13:54


Tato bouře odhalila ego i sounáležitost, řekl papež František v mimořádném požehnání Urbi et Orbi

Kvůli koronavirové pandemii udělil papež František mimořádně požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu). Obvykle tak činí pouze o Vánocích a Velikonocích. V požehnání vyzval k jednotě, solidaritě a pokoře. „Neslyšeli jsme chudé, neprozřeli jsme tváří v tvář válkám a nespravedlnostem. Je čas si vybrat mezi tím, na čem záleží, a tím, co pomíjí,“ zdůraznil František. Poděkoval také zdravotníkům i pracovníkům, kteří zajišťují chod společnosti. Požehnání pronesla hlava církve bez přítomnosti věřících.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 13:21


Slunečnou sobotu vystřídá nedělní ochlazení. Bude i sněžit

Víkendové počasí bude nejprve slunečné, během nedělního dne ale přijde od severozápadu oblačnost. Přinese nejen snížení teploty, ale také přeháňky, které večer přejdou ve sníh. V některých místech českých hor se stále drží více než metr sněhu, horská služba ale návštěvníky varuje před lavinami.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 13:19


Sami v pandemii. Z pláží, ulic i měst během karantény téměř zmizeli lidé

Vylidněné pláže, prázdné ulice, zavřené obchody, prázné vozy jindy přeplněného metra. Kvůli trvající pandemii koronaviru vyhlásilo mnoho vlád a zemí pro své obyvatele karanténu a domácí izolaci. Občasní kolejdoucí tak mají možnost poznávat jindy přelidněná místa tak, jak je ještě nikdy neviděli – zcela bez lidí. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 12:29


Rutina, cvičení a chuť zkoušet něco nového. Astronauti i experti na izolaci radí, jak přečkat karanténu

Kvůli koronaviru se ocitly v nedobrovolné izolaci stovky milionů lidí, kteří se nyní musí vyrovnat s tím, jak dočasně žít bez osobního kontaktu. Rady ostatním proto nabízejí představitelé profesí zvyklých na osamění, od posádek ponorek po astronauty. Řešení nabídla i Evropská kosmická agentura (ESA), která přes internet odvysílala pětihodinový program Vesmír nás spojuje, ve kterém astronauti, vědci a umělci hovořili o tom, jak zvládnout nucené sociální odloučení.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 11:52


Zlínská Zoo se pochlubila mládětem lenochoda. Je mu měsíc a má se k světu

Zlínská zoologická zahrada představila mládě lenochoda dvouprstého. Na svět přišlo v polovině února, zdárně prospívá a podle všech pozorování je ve skvělé kondici. Matkou mláděte je sedmiletá samice jménem Zlínská, která se v zoo narodila a pro kterou to je první potomek.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 11:47


Změna času tentokrát na noční vlaky nedopadne, všechny jsou zrušeny. Letní čas ale začíná

V noci na neděli začne platit letní čas. Noc bude o hodinu kratší, ve dvě hodiny středoevropského času náhle budou tři hodiny středoevropského letního času. Vzhledem k trvajícímu utlumení veřejného života bude bezprostřední dopad menší – například nejezdí noční vlaky, které obvykle bývají kvůli posunu času zpožděné. Přesto, nebo snad proto je ale potřeba dát pozor na to, že je o hodinu více a vzít to v úvahu také v pondělí při cestě do práce.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 11:29


Titul Zlatý Ámos získal Tomáš Míka z gymnázia v Táboře. Největší sympaťák je z Rajnochovic

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Tomáš Míka z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře. Na trůnu vystřídal Pavlínu Kopáčikovou ze Základní školy Vacov na Prachaticku. Míka je šestnáctým mužem, který za posledních 27 let anketu vyhrál. V internetovém hlasování zvítězil Vladimír Švarc ze základní školy v Rajnochovicích na Kroměřížsku, stal se tak Ámosem sympaťákem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 10:43


Gantz překvapivě předsedou Knesetu. Nahrává to spekulacím o dohodě s Netanjahuem

Lídr izraelské opozice a hlavní rival premiéra Benjamina Netanjahua Benny Gantz byl zvolen předsedou parlamentu. Výsledek hlasování je velkým překvapením a podle agentury Reuters může představovat pro Netanjahua šanci, že zůstane ve funkci. Web listu The Times of Israel píše, že určitá dohoda mezi oběma politiky už existuje, ale zatím nebyla oficiálně potvrzena.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 10:29


U Hustopečí vykvetly mandloňové sady. Tradiční slavnosti ale letos nebudou

Tisíce lidí měly o nadcházejícím víkendu procházet mandloňovými sady nad městečkem Hustopeče na Břeclavsku. Slavnosti mandloní a vína ale letos překazila opatření související s pandemií koronaviru.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 10:26


Když karanténa přijde pozdě. Íránci na počátku epidemie líbali svatyně, teď plní masové hroby

Svět kritizuje Írán za opožděnou reakci na epidemii koronaviru. Islámská republika bojuje s nákazou od února, až tento týden ale definitivně zakázala pohyb mezi městy. Teherán zprvu mluvil o „zbrani nepřátel režimu“ a zavádění celoplošné karantény odmítal. Jedním z důvodů byla zřejmě snaha neodradit Íránce od voleb, ale také potřeba udržet dobré vztahy s Čínou. Podle studie jedné z teheránských univerzit by přitom na nemoc COVID-19 mohly zemřít až miliony lidí. Z Íránu se nákaza rozšířila po celém Blízkém východě a země se ocitla v izolaci, jakou nezažila ani v době tvrdých amerických sankcí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 10:22


Škoda Auto prodloužila odstávku výroby. Produkci utlumují i další firmy

Automobilka Škoda Auto v pátek prodloužila odstávku výroby ve všech třech českých závodech kvůli pandemii koronaviru nejméně do 14. dubna. Původně se měla výroba spustit 6. dubna. Provoz v Česku i ve světě dočasně přerušují i další firmy a lídři zemí EU se zatím nedokázali dohodnout na tom, jakou sílu mají mít opatření určená na pomoc ekonomikám poškozeným koronavirovou krizí. Koncern Volkswagen už také oznámil, že by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru nepodaří dostat pod kontrolu. Mezinárodní měnový fond čeká letos pokles globální ekonomiky. Američané schválili rekordní finanční injekci. Půjde na ni 2,2 bilionu dolarů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 10:14


Stav Čecha léčeného remdesivirem se výrazně zlepšuje, oznámila nemocnice

Stav pacienta s COVID-19, kterému lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) tři dny podávají experimentální lék remdesivir, se výrazně zlepšil. Muž, kterého nemocnice přijímala se selháním plic, mohl být odpojen od přístroje ECMO, který zajišťuje mimotělní okysličování krve. Ředitel VFN David Feltl nicméně novinářům na odpoledním briefingu řekl, že stav pacienta zůstává velmi vážný, navíc se zlepšoval už před podáním léku. Zdůraznil, že je nutné především řešit testovací kapacity a možnosti zdravotnického personálu, který nyní podle něj pracuje na hraně sebeobětování.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 10:07


Italští experti uvažují o exhumaci těl zemřelých v prosinci. Virus se podle nich do země mohl dostat už vloni

Italští vědci zkoumají, zda se koronavirus nedostal do Itálie mnohem dříve, než se dosud předpokládalo. V Lombardii, kde nyní denně umírají stovky lidí s nemocí COVID-19, totiž zdravotníci loni na podzim zaznamenali neobvykle vysoký počet pacientů se zápalem plic a příznaky chřipky. To by podle nich mohlo naznačovat, že koronavirus se možná nepozorovaně šířil měsíce předtím, než se ho podařilo poprvé detekovat, napsala agentura Reuters. Jiní odborníci ale tuto hypotézu odmítají.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 9:14


Polní nemocnice mají pomoci v boji s koronavirem

Stany s červenými kříži, zdravotníci v ochranných oblecích, armáda v rouškách a pracovních rukavicích. V boji s pandemií koronaviru vznikají po světě improvizované polní nemocnice. Ty mají pomoci se současnou nedostačující kapacitou lůžek – a přispět k překonání nejnáročnějšího období nákazy. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 8:50


ČEZ bude pokračovat v přípravě těžby lithia u Cínovce

Energetická společnost ČEZ bude s australskou společností European Metals Holdings (EMH) pokračovat v přípravě těžby lithia u Cínovce v Krušných horách. Firma Severočeské doly ze skupiny ČEZ vstoupí do české firmy Geomet, která je dceřinou firmou EMH a je držitelem přednostních práv na průzkum a využití ložiska, potvrdil mluvčí ČEZ Roman Gazdík. V další fázi projektu, zhruba do roku 2023, se podle něj uskuteční nejrůznější testy horniny a postupu výroby. Budou provedeny mimo lokalitu, těžba zatím nezačne. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) označil dohodu za velký úspěch.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 8:30


V pražské zoo se narodilo slůně. A další mládě je v Údolí slonů na cestě

V pražské zoologické zahradě se v pátek nad ránem narodilo mládě slona indického. Matkou je slonice Tamara a slůně je podle vedení zoo v pořádku. Zoologická zahrada v Troji v nejbližších dnech očekává ještě porod druhé březí slonice, Janity. Otcem v pátek narozeného i očekávaného slůněte je samec Ankhor. Pražská zoo chová slony od roku 1933. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 8:22


Polovina Rusů chce, aby Putin vládl až do roku 2036. Zbytek změny v ústavě odmítá

Návrh na změnu ústavy, který by umožnil šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi setrvat v čele státu až do roku 2036, rozpoltil ruskou společnost. Schvalující a odmítavé názory jsou rozděleny skoro půl na půl, upozornil list Vedomosti s odvoláním na průzkum nezávislého střediska Levada. K novele ústavy se měli Rusové vyjádřit příští měsíc v takzvaném referendu, to se však kvůli koronaviru odkládá.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 8:21


Australský Velký bariérový útes po letošním horkém létě opět vybledl

Letecké snímky ukázaly, že australský Velký bariérový útes, největší korálový útes světa, po letošním horkém australském létě opět vybledl. Ztráta barvy signalizuje uhynutí korálů, na vině jsou nejspíše únorové vysoké teploty mořské vody. V posledních pěti letech je to již potřetí, kdy k takovému rozsáhlému poškození útesu došlo, píše BBC.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 7:49


Počet nakažených koronavirem v Česku stoupl na 2279, návrat k normálu je zatím podle Babiše nejasný

Česko má k pátečnímu večeru 2279 potvrzených případů nákazy koronavirem, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Laboratoře dosud otestovaly přes 31 tisíc lidí. Dále platí nouzový stav, který se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) prodlouží o 30 dní. „Myslím, že se tomu nevyhneme,“ uvedl ministerský předseda. Dále pro ČT uvedl, že zájem vlády je co nejdříve se vrátit do normálního stavu. „Kdy to bude, ale teď říct nemůžu,“ dodal. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 6:36


Paříži hrozí naplnění nemocnic do dvou dnů. Britský premiér Johnson má COVID-19

Britský premiér Boris Johnson oznámil, že se nakazil koronavirem. Má jen mírné příznaky a bude dál stát v čele vlády. Francouzský premiér Édouard Philippe varoval, že v Paříži se mohou do 48 hodin naplnit nemocnice, a do poloviny dubna prodloužil opatření v zemi. Spojené státy přijaly rekordní finanční injekci; od pátku evidují nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem na světě a v zemi rychle přibývají další, což vyvolává obavy v sousedním Mexiku. Čína hlásí stále méně nových případů a zakazuje vstup cizincům. Německo oznámilo plán na masivní testování, zintenzivnit ho chce i Slovensko. Itálie zaznamenala dosud nejvíce obětí v jednom dni. Irsko zavede omezení pohybu obyvatel.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.3.2020 | 6:21


Lídři EU žádají další kroky na podporu ekonomiky, podle Macrona čelí Unie smrti Schengenu

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se po šestihodinovém videosummitu zcela neshodli na podobě podpůrných opatření pro ekonomiky sužované koronavirovou krizí. Lídři dali ministrům financí další dva týdny na přípravu konkrétních kroků. V přijatém společném prohlášení také vyzvali Evropskou komisi a další unijní instituce, aby připravily akční plán na dobu po pandemii.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 23:16


USA obvinily Madura z narkoterorismu, za pomoc při jeho dopadení vypsaly odměnu

Spojené státy obvinily autoritářského prezidenta Venezuely Nicoláse Madura a několik jeho spolupracovníků z narkoterorismu. Za informace vedoucí k prezidentově dopadení nabízejí 15 milionů dolarů (371 milionů korun). Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza k obvinění uvedl, že odrážejí posedlost washingtonských elit Venezuelou.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 19:20


Je to bolestná zkouška, ale dává příležitost ke sblížení, táhneme za jeden provaz, hodnotí kardinál Duka

Šíření nákazy koronavirem, první úmrtí v Česku a omezený pohyb na veřejnosti považuje pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka za bolestnou zkoušku. Česká společnost z ní zatím vychází podle něj dobře, lidé si pomáhají a rodiny mají možnost se stmelit. Duka to řekl v pořadu Interview ČT24.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 19:04


Cestovní kanceláře nabízejí za letní dovolené hlavně poukazy. Peníze klientům vracet nechtějí

Letní dovolenou si už koupilo nebo rezervovalo víc než půl milionu Čechů. Teď řeší, jak získat peníze zpět. To je ale obtížné. Cestovní kanceláře nabízejí spíše jiné termíny, nebo předplacené poukazy s delší dobou využití.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 19:00


Inteligentní karanténa bude založená na datech z mobilů a platebních karet

Ministerstvo zdravotnictví využije údaje o poloze osob s potvrzenou nákazou novým koronavirem – použije na to data z jejich mobilů a platebních karet. Chce tak zrychlit trasování nakažených a zachytit až osmdesát procent nových případů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 16:34


Islamisté zabili na ostrově Čadského jezera desítky vojáků

Extremistická organizace Boko Haram napojená na takzvaný Islámský stát povraždila 92 vojáků Čadu. K útoku došlo na ostrově uprostřed Čadského jezera. V oblasti, kde se střetávají hranice čtyř států, deset milionů lidí sužuje hladomor a nemoci. Nájezdy ozbrojenců humanitární krizi ještě prohlubují a uprchlické tábory v okolí plní statisíce nových utečenců.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 16:31


Rouška symbolem boje proti neviditelnému nepříteli. Čechy zakrývání úst neobtěžuje

Nařízením vlády se od 19. března stala neodmyslitelnou součástí dnešních dní ústní rouška. Jejich nedostatek hlavně v počátku nutil k improvizaci. Jakým způsobem se s nošením ochranných prostředků vyrovnáva česká veřejnost, ukazují fotogalerie z různých koutů Prahy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 15:52


Méně letadel na obloze znamená problém pro meteorology. Chybí jim data o počasí

Jednou z nejviditelnějších součástí koronavirové pandemie jsou zrušené lety. Aby se omezilo šíření viru, velká část států zavedla zákazy dopravy – kvůli tomu létá výrazně méně letadel. To má dopad i na schopnost předpovídat počasí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 15:29


Nemůžeme hrát, ale můžeme snít. Česká filharmonie představuje 125. sezonu

Skladbami Dmitrije Šostakoviče a Gustava Mahlera se chystá Česká filharmonie začít svou 125. sezonu. V ní filharmoniky čekají mimo jiné rezidence v San Sebastianu a Edinburghu, cesta do Číny či koncerty k výročí sametové revoluce. S ohledem na opatření proti šíření nemoci COVID-19 nepředstavil přední tuzemský orchestr připravované novinky ve svém sídle v pražském Rudolfinu, ale ve videu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 15:08


Slovensko testuje na koronavirus jen na třetinu své kapacity. Chybějí odběrová místa

Slovensko provádí v přepočtu na obyvatele výrazně méně testů na koronavirus než například Česko či Rakousko. Tamní státní laboratoře by přitom zvládly vyhodnocovat mnohonásobně víc vzorků. Nemá jim je ale kdo dodat, protože v zemi je nedostatek odběrových míst. Do testování se dosud nemohly zapojit ani soukromé laboratoře. Podle hygieniků využívá Slovensko v tuto chvíli jen přibližně třetinu své testovací kapacity.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 14:12


Schillerová nechce odškodné za ušlý zisk pro firmy. Podle Stanjury by měla rezignovat

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odmítla právní výklad, podle kterého by firmy zasažené opatřeními vydanými podle krizového zákona měly nárok na odškodné za ušlý zisk. Podle některých právníků i opozice se vláda změnou právního základu pro vydávání restriktivních opatření chtěla vyvléct z odpovědnosti za úhradu škod. Vláda ale oznámila, že ke změně došlo proto, že podle zdravotnického zákona je možné vydávat restriktivní opatření i po skončení nouzového stavu. Ten v Česku platí od 12. března na dobu třiceti dnů. Místopředseda opoziční ODS Zbyněk Stanjura řekl, že by měla Schillerová ve funkci skončit.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 14:03


Kámen po kameni. Dobrovolníci pečují o hradby zříceniny Lukov

Zvelebování zříceniny Lukov pokračuje. Letos budou dobrovolníci na hradu poblíž stejnojmenné obce na Zlínsku pracovat především na památkové obnově západní obvodové hradby dolního hradu, která se těsně dotýká předbraní. Několik let ale budou opravovat i hradby horního hradu. Vše ručně, jen s využitím speciální rampy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 13:26


Beskydy ukrývají rysy i vlčí smečku. Po medvědech nenašli ochranáři ani stopu

Mapování velkých šelem v Beskydech potvrdil výskyt smečky vlků a několika rysů. Na stopy medvěda vlčí hlídky během únorového hledání nenarazily, loni se přitom v Beskydech pohybovali dva. S mapováním šelem pomáhaly Agentuře ochrany přírody a krajiny desítky dobrovolníků.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 12:59


Česká národní banka očekává recesi. Výrazně snížila základní úrokovou sazbu

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek jednomyslně rozhodla o snížení základní úrokové sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento. ČNB čeká silnou recesi, ve které česká ekonomika setrvá po zbytek roku.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 12:58


3D tiskem proti koronaviru. Univerzity ve spolupráci s firmami vyrábějí ochranné pomůcky

Výrobou reagují na koronavirovou nákazu firmy a další instituce. Třeba strojírenská Sigma z Lutína dodává filtry, kterými se plní masky vyvinuté vědci z Českého vysokého učení technického (ČVUT). Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) pak pomocí 3D tiskáren vyrábí bezpečnostní štíty,  kvůli nedostatku se zaměřila i na odběrové tyčinky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 11:17


Zemědělské sucho se začne v Česku rychle rozšiřovat, varují experti

Zemědělské sucho zatím panuje v Česku jen na velmi omezených malých územích. Střednědobé předpovědi však ukazují, že po dobrém stavu, který panoval zhruba šest týdnů, se sucho začne prohlubovat. Nejpostiženější budou místa, kde menší množství jarních srážek v minulosti nahrazoval ještě tající sníh, který je nyní už jen v nejvyšších polohách. Nejvíce se má situace zhoršit během pár dnů v Libereckém kraji, řekl Miroslav Trnka z vědeckého týmu, který vytváří portál InterSucho.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 10:18


Někdejší tajemník SPD narazil s dovoláním. Podmínka za nenávistné výroky platí

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70 tisíc korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud a potvrdila ho mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 10:12


Vláda bude vyplácet živnostníkům měsíčně 15 tisíc, ECB zároveň otevírá cestu k neomezenému tištění peněz

Poškození živnostníci dostanou 15 tisíc měsíčně a dosáhnou i na ošetřovné, oznámila ve čtvrtek vláda. Nálada spotřebitelů se však v řadě evropských zemí kvůli koronaviru prudce zhoršuje.  V Německu se tak její index na duben propadl na nejnižší úroveň od roku 2009. Podobnou situaci hlásí i Francie. Evropská centrální banka už také oznámila, že ruší limit pro nákup dluhopisů zemí eurozóny. Připravila si tak cestu k neomezenému tištění peněz na boj s koronavirem. Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se však ani po pěti hodinách videosummitu věnovaného koronaviru neshodli na společném prohlášení. Italský premiér Giuseppe Conte se podle prohlášení svého úřadu postavil proti ekonomické části prohlášení a požaduje ráznější hospodářské kroky. Na ty však nechtějí přistoupit další země.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 9:32


Benzin je v Česku nejlevnější za téměř čtyři roky

Benzin je u čerpacích stanic v České republice nejlevnější za téměř čtyři roky, nafta za 2,5 roku. Pokles cen dál zrychluje, v uplynulém týdnu se průměrná cena benzinu Natural 95 i nafty snížila o víc než korunu. Natural 95 stál ve středu průměrně 28,83 koruny za litr, tedy o 1,26 koruny méně než o týden dřív. Průměrná cena nafty klesla za týden o 1,13 koruny na 28,60 korun za litr, vyplývá z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 8:38


Sacré-Coeur, nacisté a koronavirus. Kousek Paříže má díky filmovým kulisám karanténu ve stylu 40. let

Pro část obyvatel pařížské čtvrti Montmartre je celostátní karanténa o něco specifičtější než pro zbytek Francie. Prožívají ji totiž v prostředí přetvořeném do stylu 40. let minulého století, upozornila agentura Reuters. Ve dvou místních ulicích zůstaly kulisy z natáčení historického filmu, které náhle přerušilo vyhlášení povinné izolace obyvatelstva.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 8:27


Útočník z Christchurche se nečekaně přiznal. Hrozí mu doživotí

Australan obviněný z loňského teroristického útoku na věřící u dvou mešit v novozélandském městě Christchurch se ke svým činům nečekaně přiznal. Informují o tom místní média. Devětadvacetiletý Brenton Tarrant při nejhorším teroristickém útoku v dějinách Nového Zélandu postřílel 51 lidí. Za to mu hrozí doživotí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 7:42


Ve Francii pomohl přetíženým nemocnicím rychlovlak. Americký Senát schválil podporu ekonomiky

Speciálně vypravený francouzský rychlovlak TGV převezl ze Štrasburku dvacet pacientů s těžkým průběhem nemoci COVID-19 do nemocnic na západě země, které nejsou tak vytížené jako zařízení na východě Francie, kde je ohnisko epidemie. Španělsko kvůli pokračujícímu nárůstu nemocných i obětí prodlužuje stav nouze, výrazné omezení pohybu lidí tam bude platit do 11. dubna. Americký Senát v reakci na pandemii koronaviru schválil rekordní finanční balík na podporu ekonomiky v hodnotě 2,2 bilionu dolarů (55,2 bilionu korun). Podle propočtů agentury AP už celosvětový počet registrovaných nakažených přesáhl půl milionu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 7:06


Poškození živnostníci dostanou patnáct tisíc měsíčně a dosáhnou i na ošetřovné

Živnostníci postižení státními opatřeními proti šíření nového koronaviru budou moct žádat každý měsíc o patnáctitisícovou podporu. Ministři se na tom dohodli na jednání vlády. Dílčí úleva už v pátek čeká provozy nabízející opravu, údržbu a instalaci strojů a zařízení pro domácnost – přestane se na ně vztahovat zákaz prodeje. Tužší režim se naopak od čtvrtka týká pendlerů, kteří až na drobné výjimky nesmí pravidelně přejíždět hranice. Ve čtvrtek země evidovala 1925 nakažených a devět obětí nemoci COVID-19. Uzdravilo se 10 lidí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.3.2020 | 6:31


Kdo přišel o práci kvůli koronaviru, může najít nové uplatnění. Vláda chce udržet a rozhýbat dopravní stavby

Těžce poškozenou českou ekonomiku by měly rozhýbat také dopravní stavby. Plánuje to tak alespoň vláda. Rozpočet na ně chce ještě letos zvednout o 6,5 miliardy. Státní organizace už začaly chystat tendry na všechny stavby, na které letos mohou získat povolení.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.3.2020 | 17:19


Tři pozitivní informace o vývoji pandemie koronaviru

Radost z prvních teplých slunečních paprsků a končící zimy letos na severní polokouli narušila přísná omezení vycházení kvůli koronaviru. Podle některých studií však může teplejší počasí v boji s pandemií pomoci, tak jako pomáhá při šíření jiných onemocnění dýchacích cest včetně chřipky nebo rýmy. Vědci současně upozorňují, že není velký důvod obávat se mutace viru. Rychle také přibývá testovaných.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.3.2020 | 16:12


Nadějné knižní vyhlídky: Novomanželská pouť Od oltáře do Santiaga

Novomanželé Lukáš a Jana Hanušovi dali výpověď v práci a vydali se z Kuřimi až k Atlantiku, do jednoho z nejznámějších poutních míst. Přes 3300 kilometrů a 103 dní strávili pouze spolu a spolu také o své pouti napsali knihu. V nakladatelství Cosmopolis vyjde 3. dubna.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.3.2020 | 12:14


Co se v kultuře (ne)děje: Koncerty až do domu

Kde nehrajou, a naopak kam za kulturou, když se „nic neděje“? V průběžně doplňovaném přehledu zrušených či přesunutých akcí a zároveň nových uměleckých programů na internetu reagujeme na aktuální situaci v kultuře. Ta je poznamenaná útlumem veřejného života v souvislosti s opatřeními proti šíření nového koronaviru. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2020 | 11:50


OTÁZKY A ODPOVĚDI: Omezení pohybu, obchodů i úřadů. Co jak funguje v Česku v době koronaviru?

Česko má za sebou čtrnáct dní v nouzovém stavu. Jaké služby fungují, kdy chodit do obchodu a doručuje Česká pošta zásilky? Odpovědi nabízí webové stránky jednotlivých úřadů a institucí, souhrn nabízíme zde.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.3.2020 | 18:52


30 let zpět: Ať žije Kocourkov

„Ať žije Kocourkov!“ skandovalo se v roce 1990 před budovou Federálního shromáždění. A důvod? Pomlčka v názvu Československa.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1990.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.3.2020 | 22:50


30 let zpět: Hledání StB v jihlavském podzemí

Zbraně nebo přislušníci Státní bezpečnosti (StB) se podle neověřených informací z doby totality mohli před třiceti lety ukrývat v jihlavském podzemí. Komise, která se pod město vypravila, tam ale nic takového nenašla. Podívejte se na dobový materiál z televizního vysílání. Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1990.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.3.2020 | 22:48


30 let zpět: Krypta na Vítkově

V roce 1990 se poprvé po 41 letech otevřela krypta v památníku v Praze na Vítkově. Byli u toho přítomni i pyrotechnici. Podívejte se na původní reportáž včetně původní nedokonalé zvukové stopy.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1990.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.3.2020 | 22:47


30 let zpět: Jak se bude prodávat benzin?

Bude se prodávat benzin na talony a nebo za hotové peníze? Podívejte se na rozhovor s Vladimírem Dlouhým.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1990.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.3.2020 | 22:45


Nový koronavirus


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.1.2020 | 12:37


Osobni asistence.cz
adresy organizací * sociální služby * asistence * adresy organizací


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[71]