Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy ČT 24

ČT24 — Hlavní zprávy


 ČT24 — Hlavní zprávy

K recyklaci jde jen 19 procent PET lahví, upozorňuje Hladík. Brabec označil studii za „partyzánštinu“

Už od roku 2026 by mohli Češi nosit do obchodů zálohované plastové lahve a plechovky. Ministerstvo životního prostředí si od toho slibuje zvýšení recyklace. Šéf resortu Petr Hladík (KDU-ČSL) v Otázkách Václava Moravce řekl, že současný systém nefunguje, průzkum ukázal, že do recyklace zamíří ze žlutých kontejnerů jen asi 19 procent PET lahví. S tím nesouhlasí bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), podle kterého jsou lidé na systém barevných popelnic zvyklí a funguje dobře. Zmíněná studie je podle něj „partyzánština“.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.6.2024 | 17:02


Severní Kypr přitahuje investory z Ruska. Pravidla teď zpřísňuje

Severní Kypr zpřísnil pravidla nákupu nemovitostí pro cizince. Reaguje tak na obvinění, že umožňuje praní špinavých peněz. Mezinárodně neuznávaná část ostrova se po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu nepřipojila k západním sankcím, což přitahuje například Rusy nebo Íránce.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.6.2024 | 15:00


Poškozený hřbitov i koupaliště. Český Těšín odstraňuje následky bouře

Hasiči v Českém Těšíně na Karvinsku stále likvidují následky bouřky, která se v sobotu nad ránem prohnala městem a způsobila značné škody. Poškozené je například městské koupaliště, sportovní areál nebo hřbitov, informovala mluvčí radnice Nataša Cibulková a mluvčí hasičů Jakub Kozák.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.6.2024 | 14:32


Jurečka navrhne růst platů pro část zaměstnanců veřejné sféry

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce zvýšit platy nejhůře placeným zaměstnancům ve veřejné sféře o sedm až deset procent. Informoval o tom v Otázkách Václava Moravce. Uvažuje o tom, že by pracovníkům zařazeným do takzvané první skupiny, například školníkům či kuchařkám ve školách nebo zapisovatelkám u soudu, vzrostly platy od září. O návrhu by měla v úterý jednat tripartita. Odbory požadují růst mezd o patnáct procent pro všechny zaměstnance.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.6.2024 | 13:18


Černochová kritizovala komunikaci s Řehkou

Vztahy s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou jsou na profesionální úrovni dobré, komunikace ale v určitých záležitostech nefunguje, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Například o jeho zapojení do projektu Nemesis na nákup dronů pro Kyjev se dozvěděla z ČTK. Projekt podle ní navíc prošetřuje inspekce. Vedle toho ministryně potvrdila, že první dodávka munice z české iniciativy bude na Ukrajině do konce června. Není prý zároveň možné prozradit, zda už tam munice dorazila.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.6.2024 | 12:52


Pieta v Ležákách připomněla 82 let od vyhlazení obce nacisty

V místě bývalé osady Ležáky na Chrudimsku si v neděli lidé připomněli obec, která byla vyhlazena nacisty. Němci ji před 82 lety vypálili a obyvatele vyvraždili. Pietního setkání se zúčastnil mimo jiné prezident Petr Pavel, zástupci Senátu, Poslanecké sněmovny i některých ministerstev. Na místo přijeli také velvyslanci z Mexika, Japonska nebo Kanady.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.6.2024 | 10:30


Na Ukrajině roste počet dětí v domovech, často bez vyhlídek na novou rodinu

Více než třináct tisíc ukrajinských dětí zůstalo od začátku plnohodnotné ruské invaze bez rodičovské péče. Skoro dva tisíce jich kvůli válce osiřelo. Přibývá i rodin, které byly kvůli těžké sociální situaci zbaveny rodičovské péče. Adopce do zahraničí jsou pozastavené a výrazně se snížil také počet pěstounů, což dětem snižuje šance na náhradní rodinu. Na Ukrajině natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.6.2024 | 9:40


Ukrajinci podle Kremlu útočili na Ruskem okupovaný Krym pomocí amerických střel

Ukrajina útočila na Ruskem okupovaný Krymský poloostrov střelami dlouhého doletu ATACMS, uvedl Kreml. Moskvou dosazený gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev tvrdí, že zemřelo nejméně pět lidí a na 120 jich bylo zraněno. Ze zodpovědnosti za útok obvinilo ruské ministerstvo obrany primárně Spojené státy, které zbraně dodaly. Ukrajinská armáda zase hlásí ruský útok třemi raketami nad Kyjevskou oblastí.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.6.2024 | 8:40


Cestu autem na dovolenou ztíží na některých místech opravy

Češi začínají odjíždět na dovolené. K cestě třeba na Slovensko, do Chorvatska nebo Itálie využívají hlavně auta. I letos musí počítat s tím, že silničáři na řadě míst cesty opravují nebo staví úplně nové. Dopravní policie zase apeluje na obezřetnost – tedy hlavně neriskovat, dodržovat rychlost a bezpečný rozestup. Během letních prázdnin totiž každý rok při nehodách zemře na silnicích bezmála stovka lidí.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.6.2024 | 6:05


Návrh výpovědí bez udání důvodu předloží ODS a TOP 09 sněmovně i bez vládní shody

Vládní strany se neshodnou na případném zavedení výpovědí bez udání důvodu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) poslanci návrh i tak předloží ve sněmovně. Pravděpodobně ale podporu nezíská. Kromě některých vládních stran totiž výpovědi bez udání důvodu odmítá i opozice. ODS a TOP 09 chtějí úpravu připojit k další novele zákoníku práce, kterou kabinet ještě neprojednal.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.6.2024 | 21:22


Lesní požáry sužují Řecko. Za jedním má být ohňostroj z jachty

Hasiči na řadě míst Řecka stále bojují s lesními požáry, zatímco někteří lidé se navzdory neustálým varováním chovají nezodpovědně a ke vzniku požárů tak v suchém a horkém počasí přispívají. Agentura DPA informovala mimo jiné o lesním požáru na ostrově Hydra způsobeném ohňostrojem, který dělali turisté na jachtě poblíž pobřeží. V pátek zemřel pětapadesátiletý dobrovolný hasič, který pomáhal bojovat s požáry na severozápadě Peloponéského poloostrova v regionu Elida.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.6.2024 | 18:49


Útok Rusů v Charkově má tři oběti. Zasáhli i bytový dům

Nejméně tři lidé zahynuli a dalších více než padesát utrpělo zranění při ruském vzdušném útoku na Charkov, uvedli ukrajinští činitelé. Rusové zasáhli v druhém největším ukrajinském městě bytový dům. V noci na sobotu ruské ostřelování ve třech ukrajinských regionech poškodilo energetickou infrastrukturu a zranilo nejméně dva zaměstnance jedné z elektráren, informovalo ukrajinské ministerstvo energetiky.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.6.2024 | 16:21


Šéf OSN: Izrael musí v Gaze zajistit pořádek, dochází k rabování pomoci

Izrael má jako okupační mocnost povinnost zajistit veřejný pořádek a bezpečnost v Pásmu Gazy, aby se k civilistům dostala humanitární pomoc, uvedl v pátek mluvčí generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Organizace OSN už dříve varovaly, že na území, kde se tísní 2,3 milionu lidí, hrozí hladomor kvůli válce Izraele s teroristickým hnutím Hamás, jež trvá už přes osm měsíců.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.6.2024 | 14:19


Brňané teď musejí jezdit jinam, hájí stavbu haly Vaňková. Opozice kritizuje financování

Hokejový šampionát v Praze a Ostravě přitáhl do měst tisíce fanoušků z Česka i zahraničí. S nimi přišla také spousta peněz, které lidé ve městech utratili. Ekonomickým přínosem nyní argumentuje například vedení města Brna, které začalo se stavbou nové multifunkční haly. Naopak opozice kritizuje způsob financování projektu. Na řadě podobných staveb v Česku se finančně podílí Národní sportovní agentura, ta má pro letošní rok připraveno sedm miliard korun. Jaké mají podobně velké projekty plusy a minusy, řešil nový pořad České televize Zkraje.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.6.2024 | 13:47


Architekti Máje pracovali i s vůní, říká Procházka. Rezignovalo se na celistvost, míní Hlaváček

Design, který v Česku nemá obdoby, hodnotí vedoucí partner a jednatel firmy Prochazka & Partners Radek Procházka rekonstrukci interiéru obchodního domu Máj v Praze. Tým architektů se podle něj inspiroval v evropských metropolích, kromě vizuálu pracoval i s akustikou a vůní. Cílem byla zábava, dodal v pořadu 90' ČT24. Náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (STAN) nesouhlasí, podle něj se rezignovalo na celistvost obchodního domu. Ale je podle něj dobře, že rekonstrukce nastartovala debatu o způsobu práce s takovými památkami.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.6.2024 | 13:28


Po bouřce bylo bez elektřiny několik tisíc domácností

Hasiči měli kvůli bouřkám, které provázely kroupy a silný vítr, od pátečního večera do sobotního rána přes tisíc výjezdů, nejčastěji odstraňovali popadané stromy nebo odčerpávali vodu. Nejhorší byla situace v Moravskoslezském, Jihomoravském a Libereckém kraji. Bez elektřiny bylo ještě v sobotu odpoledne kolem deseti tisíc domácností. Večer kolem 18:00 to už byly jen asi čtyři tisíce, a to zejména na Karvinsku.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.6.2024 | 8:42


NATO má vést „zaříkávač Trumpa“. Rutte je zdatný vyjednavač

Jense Stoltenberga s největší pravděpodobností vystřídá v čele NATO nejdéle sloužící nizozemský premiér Mark Rutte. Ten si už zajistil podporu všech 32 členů Aliance včetně dlouho vzdorujícího Maďarska. Rutte je věrným spojencem Kyjeva a kromě pomoci Ukrajině usiluje o zvyšování evropských výdajů na obranu. V Nizozemsku říkají Ruttemu „teflonový Mark“, přízeň lidí si získal skromností i svými vyjednávacími schopnostmi. Společnou řeč dokázal najít i s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.6.2024 | 6:10


Novým ukrajinským velvyslancem v Česku bude Vasyl Zvaryč

Novým ukrajinským velvyslancem v České republice bude Vasyl Zvaryč, který byl dosud v čele ambasády v Polsku. Jmenoval ho prezident Volodymyr Zelenskyj, vyplývá z informací na webu ukrajinské hlavy státu. Kdy se Zvaryč ujme funkce v Praze, nebylo z prohlášení ukrajinské prezidentské kanceláře jasné.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.6.2024 | 22:41


Keňské protesty proti zvýšení daní vede generace Z

V Keni se rozhořely tisícihlavé protesty proti vládním plánům na zvýšení daní. Policie v ulicích hlavního města Nairobi i jinde zadržela stovky lidí, místní média informují i o úmrtích. Protesty z veliké části vedou mladí lidé z takzvané generace Z, podle kterých vyšší daně jen zmizí v kapsách politiků a nezlepší ekonomický stav země. Třetí a závěrečné čtení kontroverzního zákona se očekává v úterý 25. června.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.6.2024 | 15:58


Smer po kritice mírní návrhy na omezení shromažďování, na zákonu o RTVS trvá

Nejsilnější slovenská vládní strana Smer-sociálna demokracia (Smer) premiéra Roberta Fica mírní po kritice ze strany opozice a nevládních organizací podobu návrhů na omezení shromažďovacího práva a jiných opatření, která vláda navrhla po květnovém atentátu na Fica. Vyplývá to z pátečního vyjádření poslance Smeru a policejního exprezidenta Tibora Gašpara. Vládní koalice ale dál trvá na tom, aby součástí změn bylo zavedení doživotní renty a státní ochranky pro další bývalé vrcholné politiky, byť by to pomohlo patrně pouze Ficovi samotnému. Zákon o RTVS nicméně vládní strany v parlamentu prosadily a ten tak míří k podpisu prezidentovi.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.6.2024 | 14:07


Praha podala trestní oznámení v kauze Dozimetr, audity ukazují na korupci

Praha podala kvůli kauze Dozimetr trestní oznámení, audity provedené v pražském dopravním podniku (DPP) ukazují na to, že byly některé zakázky předražené, že firma nevýhodně vynakládala finanční prostředky a že v ní byla korupce, řekl v pátek mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.6.2024 | 12:00


Oběti střelby na filozofické fakultě připomíná pomník. Vzniká centrum odolnosti

Je důležité, aby Univerzita Karlova (UK) i česká společnost byly odolné, připravené a dbaly na psychické zdraví, řekla rektorka UK Milena Králíčková na úvod zhodnocení šesti měsíců, které uplynuly od tragické střelby na Filozofické fakultě UK. Pro zvýšení odolnosti vysoké školy vzniká nové Centrum resilience. Zástupci univerzity i někteří pozůstalí si odpoledne oběti střelby připomněli minutou ticha a položením květin u dočasného pomníku.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.6.2024 | 11:06


ANO vystoupí z liberální frakce europarlamentu

ANO vystoupí z liberální frakce Renew Europe v Evropském parlamentu (EP) i z evropské strany ALDE, oznámil předseda hnutí Andrej Babiš. V dosavadní frakci by podle něj ANO nemohlo plnit svůj program. O postoji hnutí rozhodlo ve čtvrtek předsednictvo. Podle šéfky frakce Valérie Hayerové je odchod ANO z Renew Europe „dlouho očekávaným rozvodem“.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.6.2024 | 10:51


Soud poslal ostravskou Liberty do úpadku

Krajský soud v Ostravě poslal do úpadku hutní společnost Liberty Ostrava, která na sebe podala minulý týden insolvenční návrh. Vyplývá to z usnesení zveřejněného v insolvenčním rejstříku. Firma uvedla, že její závazky po lhůtě splatnosti převyšují pět miliard korun. Huť nemá peníze na mzdy, zaměstnancům tak jejich náhradu bude minimálně po dobu tří měsíců vyplácet stát prostřednictvím úřadu práce. Vláda chce najít pro podnik investora. Insolvenčním správcem soud určil pražskou společnost TP Insolvence. Podle hejtmana kraje a společnosti Tameh měla zadlužená Liberty v úpadku skončit už dříve.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.6.2024 | 10:51


Případ výbuchu v Chorvatsku převezmou české úřady

Chorvatská policie v pátek vyslechla 46letého Čecha v souvislosti se středečním výbuchem u města Obrovac, který usmrtil dítě a další osoby zranil. Po výslechu policie propustila muže na svobodu a vyšetřování přenechá českým úřadům, uvedl web stanice N1. Podle kriminalistů muž dopustil, aby si dítě odneslo výbušné zařízení nalezené na vojenském cvičišti. Následně dítě mělo zařízení přivést k explozi během neplánované zastávky kvůli poruše vozidla.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.6.2024 | 9:10


Poslanci schválili korespondenční volbu ze zahraničí

Češi žijící v zahraničí patrně budou moci už v příštích řádných sněmovních volbách využít hlasování poštou, nebudou muset osobně na zastupitelské úřady jako doposud. Novelu v pátek schválila sněmovna. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) předpokládá, že volba případným ústavním testem projde. Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) doplnila, že návrh postoupí Senátu tak, aby voliči v zahraničí mohli pohodlněji hlasovat co nejdříve. Předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že koalice si z hlasování udělala svůj fetiš.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.6.2024 | 9:00


Česko zasáhly bouřky, hasiči měli stovky výjezdů

Po vysokých teplotách přišly v pátek do Česka bouřky. Nejdřív výrazně zasáhly Jihočeský kraj, dál postupovaly v pásu přes Středočeský kraj, Prahu až k Ústeckému a Libereckému kraji. Večer se pak objevily na Moravě, silná bouřka s deštěm zasáhla například Brno. Meteorologové upozornili na to, že po 20:00 mohou mít některé bouře zejména na Moravě extrémní sílu. Po celém Česku řešili hasiči kvůli bouřkám v pátek na sedm set případů. Pro většinu Moravy a celé Slezsko platí vysoká výstraha před silnými bouřkami až do sobotního rána.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.6.2024 | 8:43


Za budovu pro úředníky na Václavském náměstí dá magistrát miliardy

Zástupci Prahy a Komerční banky (KB) podepsali smlouvu o prodeji společnosti VN 42, která vlastní kancelářskou budovu na rohu Václavského náměstí a Štěpánské ulice. Město bance zaplatí 3,54 miliardy korun, vlastníkem bude od 1. července. Do budovy se z pronajatého Škodova paláce v Jungmannově ulici nejpozději do jara roku 2028 přesunou magistrátní úředníci. Banka v budově zůstane do 31. prosince 2026 a městu bude platit nájem.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.6.2024 | 7:54


Rusko hlásí masivní úder ukrajinských dronů

Ruské ministerstvo obrany hlásí likvidaci 114 ukrajinských dronů nad anektovaným Krymem, Černým mořem, Krasnodarským krajem a Volgogradskou oblastí během noci na pátek. Moskva rovněž uvedla, že zničila šest bezposádkových plavidel ukrajinského námořnictva v Černém moři. Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk naopak informoval o sestřelení všech čtyř ruských řízených střel.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.6.2024 | 6:48


Ve druhém kole přijímaček neuspělo 701 deváťáků

Ve druhém kole přijímacích zkoušek se na střední školy v Česku nedostalo 701 žáků devátých tříd. Celkem se jich hlásilo 6293, uspělo tedy 89 procent z nich, uvedl resort školství. Nejvíce nepřijatých, a to 349 bylo z Prahy, ze Středočeského kraje neuspělo 168 deváťáků. Výsledky druhého kola přijímacích zkoušek na střední školy jsou od pátku dostupné na webu systému DiPSy. Na veřejně přístupném místě je mají zveřejnit také školy, které druhé kolo vyhlásily.
Zdroj:ČT24 — Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.6.2024 | 6:32


Osobni asistence.cz
informační portál * sociální služby * informační portál * dekubity - proleženiny


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[71]