Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy ČT 24

ČT 24 - Hlavní zprávy


 ČT 24 - Hlavní zprávy

Hacker Nikulin je vinen, rozhodla porota v San Franciscu. Hrozí mu 30 let vězení

Porota v San Francisku uznala vinným Rusa Jevgenije Nikulina, který byl obžalován z hackerských útoků. Uvedla to agentura Bloomberg. Dvaatřicetiletého Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.7.2020 | 7:57


Trumpův exporadce do vězení nepůjde. Prezident mu změnil trest

Americký prezident Donald Trump změnil trest, který soud vyměřil jeho dlouholetému příteli a někdejšímu poradci Rogeru Stoneovi v souvislosti s vyšetřováním vlivu Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Stone tak nebude muset do vězení, kde měl strávit 40 měsíců. Oznámil to Bílý dům.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.7.2020 | 7:36


Česko má za sebou nejteplejší den od začátku roku. Vedro utnuly večerní bouřky

Zatím nejvýše od začátku roku vystoupaly v pátek teploměry, na několika místech padly i denní historické teplotní rekordy. Nebylo jich ale mnoho, protože první polovina července bývá horká obvykle. Nejtepleji bylo v Brodě nad Dyjí, kde naměřili 34,2 stupně Celsia, přes 33 stupňů naměřili meteorologové na dalších sedmnácti stanicích. Horký den ale ukončily prudké bouřky, které přecházejí republikou. Na Vysočině padaly i dvoucentimetrové kroupy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 19:53


Chorvatsko a Bulharsko vstoupily do čekárny na euro. Na pozorování budou nejméně dva roky

Chorvatsko a Bulharsko byly přijaty do takzvané čekárny na euro, tedy do mechanismu směnných kurzů označovaného jako ERM-2. Oznámila to v pátek Evropská centrální banka (ECB). V příštích nejméně dvou letech budou muset obě tyto země udržovat kurz svých měn ve stanoveném pásmu vůči euru a nesmějí své měny devalvovat. Pak teprve mohou zavést euro a rozšířit počet členů eurozóny.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 19:08


Prázdný vlak jel pro cestující z havarovaného pendolina, sám se srazil s rychlíkem. Nehoda je bez zranění

Na hlavní trati, která vede z Prahy na východ, se v Běchovicích střetl rychlík s prázdnou soupravou. Ta jela pro cestující evakuované z pendolina po srážce s chodcem. Druhá nehoda se obešla bez zranění. Provoz mezi Libní a Běchovicemi byl však po ní zastaven a omezení na trati potrvají ještě nejméně do rána.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 18:16


Bratři se mi smáli, to mi pomohlo. Rocker se nesmí brát moc vážně, říká Miro Žbirka

Rocker se nesmí brát příliš vážně, jinak se z toho stane parodie, říká zpěvák Miro Žbirka. „Měl jsem dva starší bratry a u nás dominoval takový humor, že člověk musel být trochu otužilý,“ vzpomíná v Interview ČT24. Do kin v těchto dnech vstoupil jeho dokumentární portrét režiséra Šimona Šafránka nazvaný prostě Meky. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 18:14


Dezinfekce nestačí. Organizátoři festivalů by měli registrovat všechny účastníky, doporučuje epidemiolog

Vládní nařízení umožňuje pořádat festivaly do tisíce návštěvníků, o víkendu se v Ostravě konal například Beats for Love. Organizároři zrušeného Colours of Ostrava pořádají několikadenní program pod názvem Nefestival, program nezrušily ani Prázdniny v Telči. Podle epidemiologa Jiřího Berana by měli organizátoři kromě hygienických opatření provádět registraci všech účastníků.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 17:47


Německo i Komise vidí budoucnost ve vodíku. Berlín ho chce dovážet, Brusel plánuje obrovské investice

Evropská komise chce do deseti let dát 430 miliard eur na podporu produkce a spotřeby vodíku. Právě vodíkové technologie by měly podle ní pomoci evropskému hospodářství snížit emise skleníkových plynů. Hlavním stoupencem vodíkové strategie je Německo, které momentálně Unii předsedá. Spolková vláda plánuje dovážet obrovské množství takzvaného zeleného vodíku z Afriky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 17:43


Ukradené motory se vodním záchranářům vrátily, zloděj nenalezen. Pojišťovna chce proto zpět peníze za nové

Vodní záchranáři z Rozkoše musí vrátit pojišťovně peníze, které dostali na nákup nových lodních motorů místo dvou, které jim někdo ukradl. Situace se zkomplikovala, když policie ukradené motory našla. Nevypátrala však pachatele, a proto z krádeže nikoho neobvinila. Z pohledu pojišťovny se tedy žádná krádež nestala.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 17:39


Izrael kvůli epidemii na týden částečně uzavřel pět měst. Je mezi nimi i Jeruzalém

V Izraeli jsou kvůli dalším případům nákazy koronavirem od pátku uzavřeny části pěti měst. Jedním z nich je i Jeruzalém. O opatření rozhodla vláda. Jeruzalémský starosta Moše Lion vládní rozhodnutí podle médií kritizoval, protože podle něj povede k masové nákaze. Uzávěra má skončit za týden.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 17:33


Nakažená koronavirem jezdila taxíkem a chodila na nákupy. Policie ženu navrhuje obžalovat

Policie navrhuje obžalovat ženu z Novojičínska, která se nakazila nemocí covid-19 a nedodržovala nařízenou karanténu, viní ji z šíření nakažlivé nemoci. V době, kdy měla žena zůstat doma, chodila do obchodního centra a jezdila taxíkem. Moravskoslezský  kraj je přitom nemocí nejvíc postižen. Za týden přibylo devatenáct hospitalizovaných lidí.  


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 15:46


Ohnisko na Kutnohorsku. Vracejí se roušky, omezeny jsou hromadné akce

Lidé na Kutnohorsku musejí ve veřejných vnitřních prostorech opět nosit roušky, omezeny jsou hromadné akce a zakázány návštěvy ve všech zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory. Mimořádné opatření vydali hygienici kvůli ohnisku koronaviru v Církvici, platí od půlnoci na sobotu, oznámili mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová a starosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO). Další nové případy se objevují také na Jihlavsku.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 15:39


Benátky už chrání Mojžíš. Protipovodňové zábrany se budovaly 17 let

V laguně kolem Benátek z moře vyplulo 78 obrovských žlutých zábran, které mají toto historické italské město s řadou památek ochránit před záplavami způsobenými vysokým přílivem. Šlo o slavnostní test systému, který se začal budovat před 17 lety, ale kvůli sporům s ekology či korupčním aférám se výstavba protáhla.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 15:21


Nizozemsko zažaluje Rusko kvůli sestřelu MH17

Nizozemsko zažaluje Rusko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli sestřelení malajsijského letu MH17 nad východní Ukrajinou v červenci 2014. Zhruba dvě třetiny obětí tragédie pochází z Nizozemska, které považuje Moskvu za odpovědnou. Kvůli MH17 už jeden soud v Nizozemsku probíhá, obžalovaní jsou tři Rusové a jeden Ukrajinec ruské národnosti.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 14:51


Lidem na konci karantény už se nebude dělat PCR test. Nejsou infekční, uvedlo ministerstvo

Lidem na konci nařízené karantény a pacientům bez příznaků po dvoutýdenní izolaci se už nebudou dělat testy PCR. Budou považováni za neinfekční. Podle zjištění totiž virus u většiny lidí přežívá osm až deset dnů. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví. Změněný postup i úhrady platí podle resortu od 8. července.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 14:43


Pět klíčových otázek o koronaviru, na které nemá věda ani po šesti měsících odpověď

Nový koronavirus se poprvé objevil přibližně před půlrokem. Přestože ho studují desetitisíce vědců po celém světě, na některé zásadní otázky zatím věda odpovědi nenašla. Týká se to nejen jeho původu, ale třeba i toho, zda na něj vůbec může vzniknout účinné očkování.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 14:43


Muž pro napjaté vztahy. Český dialog s Ruskem má vést šéf zahraničního odboru Hradu Jindrák

Česká republika navrhla jako zmocněnce pro konzultace s Ruskem ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka. Uvedlo to ministerstvo zahraničí, podle kterého mají konzultace pokrýt celou šíři česko-ruských vztahů a nevěnovat se pouze dílčím aktuálním sporným záležitostem. Jindrák návrh potvrdil, podle něj se bude mandátem pro jeho jednání ještě zabývat vláda.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 14:08


Klip týdne: Kubišová přezpívala Modlitbu pro Martu. A pro filmového Havla

Olga Havlová by 11. července oslavila 87. narozeniny. Tvůrci chystaného hraného filmu Havel se první dámě k nedožitému výročí rozhodli věnovat ikonickou píseň – Modlitbu pro Martu. Marta Kubišová skladbu spojenou se sametovou revolucí nazpívala speciálně pro připravovaný snímek v nové verzi s dětským sborem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 13:44


O otevřené družiny je i letos o prázdninách zájem. Školy vycházejí vstříc hlavně pracujícím rodičům

Některé družiny zůstávají žákům otevřené i po skončení školního roku. Základní školy tak chtějí už tradičně ulevit pracujícím rodičům. Podle ředitelů a ředitelek, které Česká televize oslovila, se taková pomoc letos může hodit ještě víc než v předchozích letech. A to hlavně rodičům, kteří museli být v době nouzového stavu s dětmi doma a nyní si už nemůžou v práci dovolit další výpadek. Délka letního programu v družinách se liší, někde ho nabízí na dva týdny, jinde po celé prázdniny.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 13:13


Přibývá úrazů na trampolínách, koloběžkách i v bazénech. Záchranáři v létě vyzývají k opatrnosti

Úrazů na trampolíně nebo v zahradních bazénech v letních měsících podle záchranářů přibývá. Ti varují také před neopatrnou jízdou na koloběžkách. U dětských zranění je na vině hlavně nepozornost rodičů nebo chybějící ochranné pomůcky. U dospělých často hraje roli alkohol. Česká televize to zjistila oslovením krajských záchranných služeb.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 12:50


Kvůli Ujgurům uvalily USA sankce na čínské komunisty. Peking chystá odvetu

Spojené státy uvalily sankce na vysoce postavené představitele komunistického režimu kvůli porušování práv ujgurských muslimů. Peking považuje sankce za „hrubě poškozující“ vzájemné vztahy obou zemí, které utrpěly už kvůli pandemii koronaviru nebo čínského přituhování v Hongkongu, a chystá reciproční opatření.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 12:08


Recenze: Než skončí léto, lze žít a umírat zároveň

Krásný a dojemný, ale ne kýčovitý a sentimentální je australský film Než skončí léto režisérky Shannon Murphyové. V originále Babyteeth, tedy v doslovném překladu „mléčné zuby“. Snímek vstupuje do široké české distribuce poté, co otevíral přehlídku Tady Vary.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 11:55


Češi při vstupu do Británie už nemusí podstupovat izolaci. Řecko naopak cestovní opatření zpřísňuje

S cestami z České republiky do Velké Británie už není spojena povinnost absolvovat po vstupu na území ostrovního státu čtrnáctidenní izolaci. Anglie, Wales, Skotsko i Severní Irsko v pátek uvolnily cestovní omezení přijatá v boji proti koronaviru pro cestující z Česka a desítek dalších zemí. Opatření platilo plošně od 8. června, seznam zemí s výjimkou bude britské ministerstvo zahraničí průběžně přehodnocovat. Naopak Řecko zavádí od 14. července povinnost předložit negativní test na covid-19 pro všechny turisty, kteří do země přicestují přes pozemní hranici.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 11:50


O ošetřovné požádalo 450 tisíc lidí. Kvůli chybám ještě některým nepřišla ani dávka za březen

Zhruba 450 tisíc lidí požádalo kvůli zavřeným školám o ošetřovné. Tři sta tisíc žádostí zaměstnanců vyřizovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), na ministerstvo průmyslu pak dorazilo asi sto padesát tisíc žádostí živnostníků. Kvůli zahlceným úřadům, ale i chybám při odesílání elektronických žádostí nabíralo vyplácení dávek zpoždění. Některým rodičům například přišel březnový příspěvek až v červenci.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 11:38


Varnsdorf při provozu radarů nepostupoval podle zákona, rozhodl soud

Město Varnsdorf nepostupovalo podle zákona při pronájmu radarů soukromé firmě. Usnesení rady města, na které navázalo uzavření nájemní smlouvy na radary na měření rychlosti, jsou nezákonná a Krajský soud v Ústí nad Labem je pátečním rozhodnutím zrušil. Město kritizovanou smlouvu s firmou Water Solar Technology (WTS) provozující radary koncem loňského roku vypovědělo. V souvislosti s pronájmem radarů policie obvinila pět lidí včetně bývalého starosty Stanislava Horáčka.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 11:00


Elon Musk oznámil, že Tesla bude mít do konce roku plně autonomní auta

Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk ve čtvrtek oznámil, že do konce roku bude mít tato společnost plně autonomní vozidla – tedy že dosáhne takzvané „Úrovně 5“. Musk stejný cíl ale předpovídal v minulosti už několikrát.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 9:44


Inflace v červnu zrychlila růst na 3,3 procenta. Zdražovaly hlavně potraviny a bydlení

Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily růst na 3,3 procenta z květnových 2,9 procenta. Zdražovaly hlavně potraviny a bydlení, ale dražší byl i alkohol a tabák. Naopak méně než před rokem lidé v červnu platili za dopravu a telekomunikační služby, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace překonala jak očekávání České národní banky (ČNB), tak analytiků. Ekonomika ale podle nich nečelí riziku příliš nízké inflace či dokonce deflace. ČNB tak nemá důvod uvažovat o dalším uvolňování své měnové politiky a naopak může být tolerantní k případnému dalšímu posílení koruny, shodli se.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 9:34


Poslanci schválili příspěvky pracovníkům na dohody, podpořili i paušální daň

Pracovníci na dohody zřejmě dostanou v případě výpadku příjmů kvůli epidemii koronaviru náhrady 350 korun za den. Sněmovna v pátek návrh zrychleně schválila. Dolní komora se zabývala také vládním návrhem na zavedení paušální daně pro živnostníky a schválila jej v prvním čtení. Sněmovna také podpořila postoj vlády k plánu Evropské komise na obnovu ekonomik po krizi a vyzvala premiéra Andreje Babiše, aby ho na Evropské radě podpořil. Vláda má k plánu výhrady.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 8:32


Návrh moderního Notre-Dame neobstál. Macron chce chrám obnovit do původní podoby

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce, aby pařížská katedrála Notre-Dame měla po rekonstrukci stejnou podobu, jakou měla před ničivým požárem z loňského dubna. Šéf Elysejského paláce to řekl po setkání s grémiem pro obnovu chrámu. Původně se přitom uvažovalo o vypsání mezinárodní architektonické soutěže na novou podobu ikonické památky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 8:23


Zkameněliny z Česka mění pohled na vznik zubů. Vědci se studií uspěli v časopise Science

Mezinárodní tým, jehož součástí jsou i čeští vědci, objevil zuby u zkamenělin vývojově nejstarších čelistnatých obratlovců (Acanthothoraci) ze sbírky Národního muzea v Praze. Doposud se předpokládalo, že se u čelistnatců vyvinuly mnohem později. Popsané zuby jsou navíc překvapivě podobné zubům moderních ryb a suchozemských obratlovců.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 8:05


Informace o ruských platbách za zabíjení západních vojáků se nepotvrdily, řekl v Kongresu americký ministr obrany

Informace o ruských platbách povstalcům výměnou za zabíjení amerických a dalších západních vojáků v Afghánistánu se nepodařilo potvrdit a neexistují ani důkazy o tom, že by některé údajně nabízené odměny vedly k úmrtím vojáků USA. Podle agentury Reuters to dnes v Kongresu prohlásili ministr obrany Mark Esper a nejvýše postavený americký generál Mark Milley.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 22:27


Virus neustupuje, ohniska tu budou, připouští Vojtěch. Proto je třeba jednotný postup, zní z TOP 09

Virus neustupuje a lokální ohniska tady budou, připouští ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v souvislosti s děním na Karvinsku. Za lokální opatření jsou podle něj zodpovědné příslušné krajské hygienické stanice. To však kritizuje člen zdravotnického výboru sněmovny a lékař Vlastimil Válek (TOP 09). „Měl by tu být jasný metodický pokyn ministerstva zdravotnictví, jak postupovat,“ uvedl. O situaci na Karvinsku a boji proti pandemii diskutovali v pořadu Události, komentáře i zástupci dalších sněmovních stran.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 22:03


Budeme-li rychle testovat, nemoc se z ohnisek nerozšíří, věří epidemiolog. Na Kutnohorsku jsou zpátky roušky

Česko registruje několik lokálních ohnisek koronaviru. Nejhorší zůstává situace na Karvinsku, primátor okresního města Jan Wolf (ČSSD) zdůrazňuje, že je potřeba konat, nikoliv o situaci diskutovat. Hlavní hygienička Jarmila Rážová věří, že situace je pod kontrolou. Optimistický je také epidemiolog Jiří Beran, pakliže hygienici zvládnou rychle vyhodnocovat vzorky a dohledávat kontakty. Lokálním ohniskům a opatřením proti dalšímu šíření covidu-19 se věnovala Devadesátka ČT24.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 21:51


Starostu jihokorejského Soulu našli mrtvého, spekuluje se o sebevraždě

Starosta Soulu a předpokládaný kandidát v prezidentských volbách Pak Won-sun, po němž intenzivně pátrala policie, byl nalezen mrtvý. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap. Čtyřiašedesátiletý starosta podle jihokorejských sdělovacích prostředků čelil obvinění ze sexuálního obtěžování. Policie po něm začala pátrat na žádost rodiny. Jeho smrt je zatím pokládána za sebevraždu, přesná příčina se vyšetřuje.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 21:28


Novým šéfem euroskupiny bude irský ministr financí Donohoe

Irský ministr financí Paschal Donohoe byl zvolen předsedou euroskupiny, vlivného orgánu složeného z devatenácti ministrů financí zemí platících eurem. Pětačtyřicetiletý konzervativní politik nahradí odstupujícího portugalského ministra financí Mária Centena v době, kdy ministry čeká rozhodování o podrobnostech balíku na pomoc unijním ekonomikám navrženého Evropskou komisí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 20:30


Kuba zápolí s nedostatkem potravin. Vláda vybídla obyvatele měst k pěstování plodin

Kuba se kromě koronavirové krize snaží zvládnout také nedostatek potravin. Situaci na karibském ostrově dlouhodobě komplikuje málo efektivní centrálně řízené plánování, rozpad tradičních obchodních vazeb i americké embargo. Vláda v Havaně v současnosti hledá řešení, začala proto propagovat farmaření i ve velkých městech.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 20:14


Sociální systém je pomalý a chybí nám data. Dohodářům jsme měli pomoci před dvěma měsíci, říká Daniel Prokop

Pandemie odhalila, že sociální systém neumí rychle pomáhat. Státu navíc chybí potřebné datové analýzy, tvrdí sociolog Daniel Prokop, který stojí v čele výzkumné společnosti PAQ Research. Sám se na některých protikrizových opatřeních podílel jako člen Národní ekonomické rady vlády, přesto uznává určitá pochybení. „Řada opatření byla pomalá, dohodářům jsme měli pomoci před dvěma měsíci,“ říká.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 19:43


Tři králové či Jožka Černý. Sněmovna navrhla adepty na státní vyznamenání

Na udělení nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva sněmovna navrhla prezidentu Miloši Zemanovi členy odbojové skupiny Tři králové Václava Morávka, Josefa Balabána a Josefa Mašína i další čtyři válečné veterány. K poslaneckým adeptům na medaili Za hrdinství patří záchranáři Jiří Stuška, Martin Mikloš a Jiří Vašica, kteří loni v říjnu pomáhali zraněným při hromadné nehodě, byť byli v tu dobu mimo službu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 19:18


Polsko v kostce. Kdo zvítězí ve Wieruszówě, vyhraje volby, praví zkušenost

Dramatický souboj slibuje nedělní finále polských prezidentských voleb. Některé průzkumy předpovídají těsné vítězství úřadující hlavě státu Andrzeji Dudovi, jiné stejně těsnou převahu opozičnímu kandidátovi Rafalu Trzaskowskému. Vyrovnané šance obou uchazečů získat úřad zároveň ukazují, jak je země rozdělená –⁠ na konzervativně a liberálně smýšlející voliče. Podle dosavadních zkušeností se prezidentem stane ten, kdo vyhraje ve městě Wieruszów. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 19:10


Z nebe přišlo vítězství i smrt. Bitva o Británii byla prvním německým klopýtnutím

Bitva o Británii je považována za první velký neúspěch Německa ve druhé světové válce. Ze strategického hlediska nešlo pro Hitlera o kdovíjaký problém – celý západ pevninské Evropy zůstal pod jeho kontrolou a svobodný zůstal jen ostrov za kanálem. Politicky ale lze hovořit hned o několikanásobném neúspěchu, a navíc západní fronta přece jenom úplně nezanikla, i když vedla pod vodou. Až dodatečně byla stanovena doba, po kterou bitva o Británii probíhala, na 10. červenec až 31. říjen 1940. Vypukla tedy před rovnými 80 lety.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 18:09


Komunisté a ANO jednali o toleranční smlouvě. Ve hře je prodloužení dovolené na pět týdnů

Komunisté žádají po hnutí ANO podporu pro svůj návrh na prodloužení zákonné dovolené pro zaměstnance o týden nejméně na pět týdnů. Předseda KSČM Vojtěch Filip po odpoledním jednání se zástupci vládního hnutí dále uvedl, že dalším sporným bodem jednání byla možnost vrátit se k otázce banky komerčního typu v rukou státu. Celkově předložili komunisté pět nových požadavků k dosavadním sedmi, které jsou součástí toleranční smlouvy. Dalším požadavkem je podle prvního místopředsedy a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka solární daň.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 17:47


Prokuratura má právo na Trumpovy finanční záznamy, rozhodl americký nejvyšší soud

Nejvyšší soud Spojených států rozhodl, že newyorská prokuratura má právo dostat finanční záznamy prezidenta Donalda Trumpa včetně daňových přiznání. Kongresu toto právo zatím nepřiznal a případ vrátil soudu nižší instance. Verdikt v ostře sledovaném sporu soudci vynesli v době kampaně před listopadovými prezidentskými volbami. Pro to, aby soud vyhověl žádosti prokuratury, hlasovalo sedm soudců. Proti byli pouze dva. Trump, který usiluje o znovuzvolení, se v reakci na rozsudek označil za oběť politického pronásledování.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 17:34


V Církvici na Kutnohorsku přibyli nakažení, v okolních obcích se opět zavádí nošení roušek

Hygienici zaznamenali dalších šest nakažených v ohnisku v Církvici na Kutnohorsku, celkem jich je 33. V některých okolních obcích se opět zavádí nošení roušek ve veřejných uzavřených prostorech, jako jsou obchody, pošta či obecní úřad, oznámila mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 16:34


Kauza Opencard: Soudce Sotolář podle policie trestný čin nespáchal, stíhat ho nebude

Policie se rozhodla, že nebude stíhat soudce pražského městského soudu Alexandra Sotoláře za manipulování s protokoly z případu Opencard. Podle ní totiž nespáchal trestný čin, uvedl Ondřej Trčka z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení na soudce, který čelí kárnému řízení, podal v únoru Nadační fond proti korupci.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 16:27


Vítkovice Heavy Machinery se nebudou reorganizovat, zřejmě skončí prodejem v konkurzu

Ostravská společnost Vítkovice Heavy Machinery, která je od 19. března v úpadku, skončí pravděpodobně prodejem v konkurzu. Firma stáhla svůj návrh na povolení reorganizace. Podle insolvenčního správce má společnost v důsledku pandemie koronaviru další existenční problémy a její prodej v konkurzu vidí jako jediné možné řešení.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 16:21


Seniorům podle nového výzkumu českých vědců prospívá biodynamické světlo

Vědecký experiment odborníků v berounském domově seniorů prokázal, že zdraví penzistů prospívá biodynamické světlo, které dokáže simulovat sluneční svit a večer zajišťuje jiné, vhodnější světelné spektrum. Na experimentálním výzkumu spolupracovali vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), dodavatel světelných systémů Spectrasol a specialisté z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 16:20


Indie chce mít očkování proti koronaviru do půlky srpna. Experti jsou znepokojeni

Spěch, s jakým chce indická vládní agentura testovat a schvalovat domácí očkování proti novému koronaviru, vyvolává u vědců z celého světa obavy. Indie chce podle oficiálních materiálů, které unikly na internet, vakcínu vypustit do světa už 15. srpna –⁠ což je příliš málo času na to, aby prošla správnými testy a kontrolami. Také podle indické akademie věd je tento cíl „nerozumný a bezprecedentní“.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 16:13


Soud uložil muži za financování terorismu tříletý podmíněný trest

Soud v Pardubicích potrestal Mohammeda Yousefa Al Samarraie třemi lety vězení s podmíněným odkladem na tři roky za financování terorismu. Podle obžaloby poslal v roce 2017 přes prostředníka svému synovi, o němž věděl, že je členem teroristické organizace Islámský stát, do iráckého Mosulu 54 tisíc korun. Rozsudek je pravomocný, státní zástupce i obhájce se na místě vzdali možnosti odvolání.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 15:31


Šéf Škody Auto Maier končí ve funkci. Jeho nástupce má být představen v srpnu

Předseda představenstva automobilky Škoda Auto Bernhard Maier končí po necelých pěti letech v čele společnosti. Jeho nástupce zvolí představenstvo společnosti v srpnu. Podnik o tom informoval v tiskové zprávě.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 15:20


Vteřina dějepisu: Kvůli komu ztratil Albrecht Dürer řeč?

Když Albrecht Dürer spatřil scénu klanění Beránku božímu na oltáři v Gentu, prý byl natolik uchvácen, že jen po několika hodinách zbožného přemítání obdivně políbil rám a bez jediného slova odešel. Kdo byl malíř, jehož dílo Dürera tak zasáhlo? Zemřel 9. července 1441 v Bruggách.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 15:11


Lékařská fakulta Ostravské univerzity zůstává bez akreditace. Letos nebude přijímat nové studenty

Lékařská fakulta Ostravské univerzity nebude moci přijímat nové studenty do magisterského programu všeobecného lékařství. Důvodem je její nedostatečné personální obsazení. Rozhodla o tom nepravomocně na svém mimořádném zasedání rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství (NAÚ). Sama Ostravská univerzita úřad ještě před rozhodnutím požádala o přerušení projednávání žádosti o akreditaci. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 14:53


Soud zprostil obžaloby bývalou šéfku ERÚ Vitáskovou

Krajský soud v Brně zprostil obžaloby bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou. Podle loňského rozsudku jihlavského okresního soudu zneužila svoji pravomoc, když jmenovala místopředsedkyní úřadu bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou, soud jí uložil podmíněný trest dva roky vězení s odkladem na 30 měsíců. Proti rozsudku se ale odvolal jak státní zástupce, tak Vitásková. Brněnský soud také zrušil loňský rozsudek jihlavského soudu, který za to Vitáskové podruhé uložil podmíněný trest. Rozhodnutí brněnského soudu je pravomocné.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 14:37


Jed plivající dinosaurus z Jurského parku vypadal úplně jinak. Vědci rekonstruovali opravdovou podobu Dilophosaura

Dinosaurus známý jako Dilophosaurus se objevil v řadě filmů – asi nejslavnější je jeho scéna z Jurského parku. Tam ho zobrazili jako jed plivajícího predátora s pohyblivým límcem kolem krku a dvěma výraznými hrboly na lebce. Nový výzkum ukazuje, že se Jurský park, jako u řady jiných dinosaurů, i u něj zmýlil.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 14:08


Z brněnského časostroje přestaly vypadávat kuličky. Lidé po nich budou muset pátrat po městě

Na náměstí Svobody v Brně se porouchal časostroj. Přestal vydávat kuličky, které si mohou lidé brát jako suvenýry. Kvůli opravě bude takzvaný brněnský orloj, který letos slaví desáté výročí uvedení do provozu, minimálně tři týdny mimo provoz. Město ale bude lidem po dobu přerušení provozu kuličky schovávat.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 14:04


V Německu narostl počet pravicových radikálů. Jde o největší nebezpečí, varuje Seehofer

Pravicový extremismus, rasismus a antisemitismus jsou podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera největším nebezpečím pro spolkovou republiku. Seehofer to ve čtvrtek řekl na tiskové konferenci v Berlíně při představení zprávy kontrarozvědky za loňský rok. Ta ukazuje, že v Německu výrazně přibylo trestných činů ze strany pravicových i levicových radikálů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 14:04


Putin se nehodlá vměšovat do případu Safronova, tvrdí mluvčí Kremlu

Ruský prezident a vedení země se nemohou zabývat vyšetřováním případu zadrženého poradce šéfa vesmírné agentury Roskosmos Ivana Safronova, uvedl ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Safronova ruská tajná služba FSB podezírá, že ještě jako novinář české rozvědce poskytl informace o dodávkách ruských zbraní na Blízký východ a do Afriky. Za vlastizradu mu hrozí až dvacet let vězení, petici na jeho podporu podepsaly desetitisíce lidí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 13:54


Chrám Hagia Sofia se přemění na mešitu, rozhodl Erdogan

Největší monument Turecka strávil posledních osm dekád jako muzeum. Měl to být kompromis mezi muslimským a křesťanským světem, jehož zástupci se pod obrovskou kupolí chrámu Hagia Sofia promodlili staletími (každá skupina jinými). Soud nyní rozhodl, že se z chrámu v roce 1935 stalo muzeum protiprávně. Prezident Recep Tayyip Erdogan následně podepsal dekret, podle kterého se budova přemění zpět na mešitu. Idea sekulárního Turecka, o němž snil jeho první prezident Mustafa Kemal Atatürk, se podle kritiků rozpadá kousek po kousku.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 13:53


V létě turisté, v zimě netopýři. U Oder zpřístupnili štoly starého břidlicového dolu

U města Odry na Novojičínsku zpřístupnili Flascharův důl z přelomu 19. a 20. století, ve kterém se v minulosti těžila břidlice. Nová turistická atrakce Nízkého Jeseníku bude návštěvníkům otevřená do listopadu. Poté se až do jara kvůli zimování netopýrů uzavře.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 12:44


V pátek se teploty vyšplhají nad třicet stupňů, o víkendu se ale opět ochladí

V Česku bude v pátek vedro a zejména ve středních a jižních Čechách a na jihu Moravy budou teploty odpoledne místy překračovat 31 stupňů Celsia. Postupně bude od západu přibývat oblačnost a na většině území Čech a na Českomoravské vrchovině se vyskytnou bouřky, které budou ojediněle silné a doprovázené silným větrem a krupobitím. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 12:43


Majitelé aut s podvodným softwarem mohou Volkswagen žalovat po celé EU, rozhodl soud

Spotřebitelé v Evropské unii mohou žalovat Volkswagen u soudu ve své zemi, pokud si zde koupili auto této společnosti s nainstalovaným softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. Rozhodl o tom ve čtvrtek Soudní dvůr Evropské unie. Rozsudek znamená, že německý výrobce automobilů by mohl čelit množství žalob od spotřebitelů po celé Unii. Volkswagen tento týden odmítl jednání o mimosoudním vyrovnání s českými klienty, které v kauze dieselgate zastupuje firma Safe Diesel. Soudní spor o odškodnění tak bude pokračovat, uvedla nyní Safe Diesel. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 11:45


Recenze: Mekyho stojí za to poslouchat

Dokumentarista Šimon Šafránek vykolejil Miro Žbirku z linky „běžných“ populárních zpěváků a vřadil ho mezi pěvecké legendy, o nichž je dobré vědět víc. Tak lze zjednodušeně interpretovat nový celovečerní dokument, který si do názvu jednoduše vypůjčil Žbirkovu přezdívku – Meky. Divákům v kinech ho po premiéře na přehlídce Tady Vary představuje od 9. července.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 11:36


Remdesivir k inhalaci se začal testovat na lidech. Může pomoci pacientům s lehčím průběhem covidu

Společnost Gilead oznámila, že začala na lidech testovat novou formu remdesiviru. Podává se inhalováním – tedy vdechováním. Očekává se, že by tato forma léčby mohla sloužit i pro pacienty mimo nemocnice a současně by měla léčení zjednodušit a urychlit.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 10:57


Přísnější kontrola jízdy kamionů a nová pravidla pro jejich řidiče. Europarlament schválil silniční balíček

Evropský parlament (EP) ve čtvrtek přijal několik let vyjednávaná nová pravidla pro řidiče kamionů převážejících náklad po Evropě. Takzvaný silniční balíček zavádí příznivější pracovní podmínky pro řidiče a zároveň přísnější kontrolu bezpečné jízdy. Omezuje také možnosti převážet náklad v rámci jedné cizí země. Dopravci rovněž nebudou muset platit řidičům různé mzdy podle pravidel států, jimiž pouze projíždějí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 10:41


V kauze Bečvářova statku uložil soud úředníkům sedm a šest let

V případu restituce takzvaného Bečvářova statku soud nepravomocně potrestal bývalého referenta pražského pozemkového úřadu Jana Horáka a jeho nadřízenou Evu Benešovou sedmi a šesti lety vězení. Třetímu obžalovanému, Petru Chmelíkovi, uložil roční podmínku s dvouletým odkladem. Obžaloba trojici viní z toho, že nezákonně přiřkli Emilii Bednářové náhradní pozemky za nemovitosti původně patřící Janu Bečvářovi. Rozhodnutí není pravomocné.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 10:05


Nárůst domácího násilí během karantény způsobil strach z neznámého a ztráta komfortní zóny, tvrdí psycholožka

OSN žádá, aby státy v rámci boje s koronavirem neopomněly ani domácí násilí. Během nouzového stavu a karantén v jednotlivých zemích včetně Česka totiž přibývalo partnerské agresivity. Bílý kruh bezpečí evidoval v prvních týdnech omezení nárůst o 80 procent. Podle psycholožky Terezy Bydžovské, která byla hostem Událostí, komentářů, jde o kombinaci mnoha různých faktorů, velkou roli hraje strach z neznámého.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 9:51


Čeští vědci popsali jizvy v DNA. Může to pomoci v boji proti řadě nemocí

Vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR popsali způsob, jak sledovat místa, kde byla poškozena a následně opravena molekula DNA. Takzvané chromatinové jizvy, které zůstávají v buňkách pacientů s neurodegenerativním onemocněním, jsou podle tohoto výzkumu vlastně pamětí předchozích oprav. Objev může přispět k dalšímu výzkumu těchto nemocí i možné léčby.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 9:25


Srbové se bouří proti vládnímu postupu v pandemii. V Bělehradě se policie střetla s demonstranty

Srbská policie ve středu opět zasahovala slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili před budovou parlamentu v Bělehradě. Střety mezi protestujícími a policisty se odehrály již druhou noc po sobě, a to kvůli plánovanému zákazu vycházení v metropoli, který kvůli novému vzedmutí vlny nákazy koronavirem ohlásil prezident Aleksandar Vučić. Premiérka Ana Brnabičová po jednání krizového štábu uvedla, že zákaz vycházení nakonec zaveden nebude. Omezen je ale provoz restaurací a veřejné shromažďování. Navzdory tomu se ve čtvrtek večer sešly v Bělehradě opět tisíce lidí, protesty jsou zatím klidné.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 9:17


Němci v květnu vyvezli o 30 procent méně než loni. Propad byl hlavně u Británie a USA

Vývoz z Německa klesl v květnu meziročně o 29,7 procenta na 80,3 miliardy eur. Proti dubnu však stoupl o devět procent. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil německý statistický úřad. Ve stejný den uvedl slovenský statistický úřad, že celkový export ze Slovenska v květnu v porovnání se stejným obdobím loňska klesl o 33,9 procenta na 4,6 miliardy eur.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 9:15


USA zaznamenaly přes 60 tisíc nových případů covidu-19, v některých státech docházejí lůžka v nemocnicích

Spojené státy ve středu opět zaznamenaly kolem 60 tisíc nových případů nákazy koronavirem a 900 úmrtí připisovaných nemoci covid-19. Čísla z různých zdrojů se mírně rozchází, trend nicméně zůstává nepříznivý a v některých jižních státech už dochází volná místa na jednotkách intenzivní péče. Rekordní denní bilance nákaz ohlásily státy Tennessee, Západní Virginie, Utah, Missouri a Texas, napsal list The New York Times. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 8:41


„Nečisté zvíře“ jako domácí mazlíček. V Gaze jsou v módě psi, k nelibosti Hamásu

Radikální hnutí Hamás, které vládne palestinskému Pásmu Gazy, nedávno zakázalo venčení psů na veřejných místech. Podle Hamásu je jich příliš mnoho. Podle agentury AFP je v Gaze už několik let moderní vlastnit psa, byť muslimové obecně psy považují za nečistá zvířata dobrá tak nanejvýš k lovu nebo hlídání.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 8:25


Situace na Karvinsku je pod kontrolou, uvedl Vojtěch. Podle Jandy se vláda na region vykašlala

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve sněmovně řekl, že situace na Karvinsku se uklidňuje. Podle poslance a hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (ANO) jsou největším problémem omezené kapacity na testování. Opoziční poslanec Jakub Janda (ODS) míní, že se vláda na Karvinsko „vykašlala“.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 8:23


Popírání genocidy, mytologizace obětí. Válka o Srebrenicu pokračuje i čtvrtstoletí po masakru

„Strašlivý zločin“, „utrpení Bosňáků,“ ale také „zinscenovaná tragédie“ či „brilantně provedená vojenská operace“. Taková či podobná hodnocení srebrenického masakru zaznívají z úst některých srbských či bosenskosrbských politiků. Bez ohledu na postoj ke čtvrtstoletí starým událostem je spojuje jedna věc – nikdy v nich nezazní slovo „genocida“. A když už, tak jen v tom smyslu, že se nestala. Spor o srebrenickou genocidu je tak součástí války o interpretaci válečných událostí, která pokračuje i po 25 letech od ukončení bojů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 20:46


Počet pokusů o ilegální vstup do USA klesl. Podle lidí z pohraničí to ale není díky Trumpově zdi

Poprvé za rok a půl v úřadu vyrazil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador na oficiální návštěvu do zahraničí. Ve Washingtonu bude jednat s Donaldem Trumpem o nové dohodě o volném obchodu mezi USA, Mexikem a Kanadou. Podle Bílého domu ale přijde řeč také na zajištění bezpečnosti společné hranice.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 20:20


Myslivci chtějí volnější pravidla, ochranářům a zemědělcům se to nelíbí

Na podzim se do sněmovny dostanou novinky od ministerstva zemědělství, které se týkají pravidel lovu. Neplatila by už plošně, ale podle revírů. Záleželo by na tom, jak je která oblast poškozená přemnoženou spárkatou zvěří. Šlo by o další úpravy mysliveckého zákona necelý rok od posledních změn.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 18:27


Lokální tratě už dlouho potřebují lepší zabezpečení, všechna jednání však dosud zkrachovala

Trat mezi Karlovými Vary a Perninkem, kde se v úterý stala nehoda, patří mezi desítky v takzvaném režimu D3. Ten značí nejjednodušší způsob zabezpečení, spoléhá totiž na lidský faktor. Tento režim už hluboko v minulém století umožnil snížit náklady na výpravčí a tím zachránit řadu tratí. Oběti úterní nehody ale zachránit nezvládl. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 18:19


V Kroměříži opravují Mlýnskou bránu. Připomene život unikátních biskupských gardistů

Mlýnskou bránu mezi zámkem a arcibiskupským gymnáziem v Kroměříži začali opravovat dělníci. Bývala součástí hradebního opevnění města. Po dokončení se dosud nepřístupné prostory otevřou veřejnosti jako expozice biskupské gardy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 17:55


V Krkonoších roztálo sněhové pole Mapa republiky, o dva týdny dříve než loni

V Krkonoších v pondělí 6. července roztálo sněhové pole Mapa republiky na úbočí Studniční hory. Stalo se tak o dva týdny dříve než loni, řekl náměstek ředitele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Jakub Kašpar. Mapa republiky bývá místem, kde na české straně Krkonoš zůstává sníh nejdéle. Traduje se, že dokud sníh na Mapě republiky neroztaje, nepřijde do hor letní počasí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 17:48


V Uherském Hradišti září rudá hvězda, upozorňuje prý na zchátralou věznici. Starosta podal trestní oznámení

Na soukromé budově na náměstí Míru v Uherském Hradišti se objevila rudá hvězda a azbukou napsaný nápis Kreml. Světelné zařízení v městské památkové zóně někdo nainstaloval v minulých dnech bez vědomí radnice. Starosta Stanislav Blaha (ODS) kvůli tomu podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Vlastníkem nemovitosti je společnost Simexco. Její jednatel Vilém Kubiš řekl, že instalace má upozornit na chátrání bývalé věznice v sousedství.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 17:43


Vztahy s Českem považuje Kreml za zkalené. Máme zájem, aby byly normální, reaguje Babiš

Na pozadí skandálu s obviněním ruského novináře Ivana Safronova z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou označil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Český premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci uvedl, že země má zájem o normální vztahy s Ruskem a velmi zodpovědně přistupuje k vzájemným konzultacím.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 17:27


Vrah syna německého exprezidenta stráví 12 let na psychiatrii

Dvanáct let odnětí svobody na specializovaném psychiatrickém oddělení vyměřil berlínský soud muži, který loni zavraždil lékaře Fritze von Weizsäckera, syna německého exprezidenta Richarda von Weizsäckera. Obžalovaný je podle expertů jen částečně příčetný, a proto nedostal doživotní vězeňský trest.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 16:52


Václav Buchtelík nemaluje mravenečky, raději trhá knihy a nebe

Vesmír, hlubiny moří a sopečná krajina jsou místa, která zajímají ostravského malíře Václava Buchtelíka. Na velkoformátových obrazech vytváří absurdní světy, inspirované obavami i sny. S poetickým názvem Pod doutnajícím nebem roztrhal jsem kůže knih svá díla nyní vystavuje v Dole Michal.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 16:48


Firma DEVA uzavírá ve Frýdku-Místku kvůli koronaviru provoz. V ohnisku se nakazilo nejméně 17 lidí

Společnost DEVA z Frýdku-Místku, v níž se objevil koronavirus, přerušuje na několik týdnů svůj provoz. Podle primátora Michala Pobuckého (ČSSD) je tam nakaženo nejméně 17 lidí, přístup firmy k řešení celého problému označil za zodpovědný. Jednatel společnosti Jiří Dedek uvedl, že by provoz mohl být obnoven 3. srpna.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 15:58


Evropská unie musí vyjít z krize jednotná a silnější, řekla před europoslanci Merkelová

Hlavní prioritou začínajícího německého předsednictví Evropské unie bude, aby blok ze současné krize vyšel jednotný a silnější. Europoslancům to v Bruselu řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Rychlé schválení balíku na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovými omezeními je přitom podle ní v zájmu všech zemí Unie.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 15:43


Přehrada Nové Heřminovy má ochránit tisíce lidí. Podle ekologů lze záplavám čelit levněji

Až 16 tisíc lidí by měla podle nové studie Povodí Odry ochránit před povodněmi chystaná přehrada Nové Heřminovy na Bruntálsku. Údaje se zaměřují především na takzvané citlivé objekty, jako jsou školy nebo domovy pro seniory. Výstavbu přehrady vodohospodáři plánují už více než 20 let, ekologové s ní ale nesouhlasí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 15:24


V zaplavených tůních se probudili komáři. Útočí hlavně na východní a jižní Moravě

Na Moravě letos hrozí přemnožení komárů. Lokálně zatopené tůně se staly útočištěm pro larvy na Břeclavsku a Hodonínsku. Na Litovelsku a v Poodří zase obce začaly instalovat speciální lapače nebo aplikovat postřiky, které mají komáry vyhubit. V nejpostiženějších lokalitách je odborníci počítají na desetitisíce.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 15:11


Izraelská vláda jedná o uzavření měst, podle televize je mezi nimi i Jeruzalém

Izrael čelí druhé vlně koronaviru, jen za poslední den v zemi přibylo 1289 nakažených. Tamní vláda rozhodla o znovuzavedení části opatření proti nákaze včetně uzavření barů a nočních klubů nebo omezení návštěvnosti restaurací a synagog. Kabinet také jedná o uzavření devíti měst s vysokým počtem infikovaných. Podle izraelské televize by k nim měl patřit Jeruzalém, Lod, Ramla nebo Ašdod.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 15:05


Poslanci schválili upravený státní rozpočet na rok 2020. Počítá s rekordním deficitem půl bilionu korun

Sněmovna schválila ve středu další prohloubení schodku letošního státního rozpočtu o 200 miliard na rekordních půl bilionu korun. K rozpočtové novele podali poslanci 25 pozměňovacích návrhů v celkovém objemu asi 165 miliard korun. Při závěrečném hlasování však sněmovna schválila pouze návrhy přesunů peněz, se kterými přišel premiér Andrej Babiš (ANO) a poslanec KSČM Jiří Dolejš. Ostatní pozměňovací návrhy neprošly. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 12:14


Chybí důkazy o vlastizradě, hájí se Safronov. Podle vyšetřovatelů předal Česku tajné informace

Obhájce zadrženého poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivana Safronova tvrdí, že chybějí důkazy, které by jeho klienta usvědčovaly z vlastizrady. Ruská policie Safronova podezírá, že českým tajným službám předal informace o ruských dodávkách zbraní na Blízký východ a do Afriky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 11:28


Spor o Lidový dům. Nejvyšší soud přiznal právníku Halbichovi odměnu

Právník Václav Halbich dostane 16,8 milionu korun za práci, kterou odvedl pro ČSSD ve sporu o Lidový dům. Rozhodl o tom Nejvyšší soud. Sociální demokracie peníze před 20 lety uložila do soudní úschovy, nebylo totiž jasné, komu odměna náleží. Podle sociální demokracie rozhodnutí potvrdilo, že strana postupovala správně, když peníze složila do úschovy, sdělila její mluvčí Eva Gregorová. Na Ústavní soud se chce po verdiktu obrátit společnost Alba, které postoupil svou pohledávku vůči ČSSD advokát Zdeněk Altner.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 10:38


Daň z nabytí nemovitosti bude minulostí, odpočty u hypoték však zůstanou, rozhodla sněmovna

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Neprošel však souběžný návrh na zrušení daňových odpočtů u hypoték. Poslanci také vyřkli poslední slovo i k prohloubení schodku letošního státního rozpočtu na půl bilionu korun. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 7:24


Světoví vládci, koronavirus nebo migrace. V Bratislavě vystavují karikatury o aktuálním dění

V Bratislavě zahájili venkovní výstavu Euforion, jejímž předmětem mají být aktuální témata pohledem šesti karikaturistů ze zemí visegrádské čtyřky, Německa nebo Spojených států. Česko na exhibici přitom zastupuje Pavel Reisenauer. V létě se kresby představí i v Praze.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  7.7.2020 | 20:11


Po Toufarovi další exhumace. V hromadném hrobě hledají archeologové ostatky Zdeny Mašínové

Na ďáblickém hřbitově v Praze se připravuje další exhumace významné osobnosti. Po umučeném faráři Josefu Toufarovi by archeologové mohli vyzvednout také ostatky Zdeny Mašínové. Jestli na místě opravdu jsou, zjistí v příštích dnech sonda. Písemné dokumenty chybějí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  7.7.2020 | 18:36


Od čtvrtka bude kometa Neowise nad obzorem po celou noc. Jak ji pozorovat?

Od čtvrtka 9. července nastávají nejlepší podmínky pro pozorování komety Neowise. Nad obzorem zůstane po celou noc, lidé by ji mohli pouhýma očima vidět až do poloviny srpna. Neowise patří podle astronomů k nejjasnějším kometám za posledních třináct let.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  7.7.2020 | 16:02


Antisemitská pachuť po Corbynově vedení. Starmer chce zpět důvěru britských Židů

Na konci června, po dvou měsících v pozici labouristického lídra, udělal Keir Starmer první změnu ve svém stínovém kabinetu. Z pozice stínové ministryně školství odvolal čtyřicetiletou rodačku z Manchesteru Rebeccu Long-Baileyovou. Na sociální síti totiž sdílela článek plný konspiračních teorií namířených proti židovské komunitě. Po neúspěchu svého předchůdce Jeremyho Corbyna se tak Starmer pokouší s údajným antisemitismem ve straně vypořádat.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  7.7.2020 | 13:53


30 let zpět: Albánští utečenci v Praze

Do Prahy přiletěl vládní speciál  suprchlíky, kteří na československé ambasádě hledali politický azyl. Většina z nich ale chtěla z Československa odcestovat do třetích států.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1990.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.6.2020 | 11:06


30 let zpět: Nepovedený prodej bytů

V Žatci byla většina bytů majetkem bytového podniku. Ten se tyto byty rozhodl prodat, aniž by o tom jejich obyvatelé věděli.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1990.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.6.2020 | 11:05


30 let zpět: Předseda vlády o zdražování

Rozhovor Vladimíry Pavlíčkové s premiérem Petrem Pithartem k problému zdražování. Všechny tři vlády měly podle Pitharta komunikovat maximálně otevřeně. Poznamenal, že se nezdražuje, ale jen došlo k odbourání dotací.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1990.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.6.2020 | 11:03


Kultura zkrátka aneb Krátké zprávy z kultury

Koronavirus nekoronavirus, v kultuře se děje spousta věcí, které by bylo škoda propásnout nebo o nichž by bylo milé alespoň vědět. A na všechny se v článcích webu ČT24 určitě nedostane. Snažíme se je tedy zachytit alespoň v pel-melu krátkých zpráv.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.5.2020 | 10:30


PŘEHLEDNĚ: Nezůstaňte na hranici. Které státy se otevírají a které cizince nepouští?

Od poloviny června mohou Češi bez omezení cestovat do většiny evropských zemí. Kam se ale reálně dostanou, záleží i na podmínkách ostatních států. Ty také začínají rozvolňovat opatření na hranicích, obecně však platí, že vyzývají potenciální cestující k obezřetnosti. Ministerstvo zahraničí pak vybízí Čechy, kteří se chystají vycestovat, k registraci v systému DROZD, který pomáhá organizovat pomoc občanům v nouzi. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.5.2020 | 13:55


Nový koronavirus


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.1.2020 | 12:37


Osobni asistence.cz
poskytovatelé péče * o bolesti a její léčbě * péče o nemocné * mapa webu


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[71]