Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy ČT 24

ČT 24 - Hlavní zprávy


 ČT 24 - Hlavní zprávy

K vyhlášení nouzového stavu jsou poslanci odtažití. Vysvětlení chtějí slyšet i sociální demokraté a komunisté

Z vyhlídky na nouzový stav, který se chystá vyhlásit vláda, nejsou nadšeni poslanci. Před zahájením jednacího týdne ve sněmovně dali najevo výhrady i představitelé koaliční ČSSD a také KSČM, o jejíž hlasy se menšinový kabinet ve sněmovně opírá. Podobně jako opozice chtějí především slyšet podrobné zdůvodnění, proč je potřeba. Podle předsedy klubu ČSSD Jana Chvojky bude sněmovna ve středu o nouzovém stavu jednat. Hlasy poslanců k vyhlášení nouzového stavu nejsou potřeba, ale po 30 dnech je vláda potřebuje k případnému jeho prodloužení. Navíc může dolní komora nouzový stav zrušit.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.9.2020 | 13:39


Záchranné práce ve Vrběticích jsou u konce. Nález munice v areálu ale policisté nevylučují

Ve Vrběticích na Zlínsku, kde před šesti lety vybuchly dva sklady s municí, skončily záchranné práce. Policisté s hasiči při nich zajišťovali pyrotechnický sběr munice a jejích částí. Díky ukončení prací je znovu otevřená silnice mezi Haluzicemi a Lipovou. Zásah ale nekončí, v areálu budou pokračovat likvidační práce a stále jsou možné nálezy munice nebo zbraní.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.9.2020 | 12:42


Na Marsu jsou nejméně čtyři jezera s tekutou vodou. To největší má na délku 20 kilometrů, zjistili astronomové

Už před dvěma lety oznámili astronomové, že pod povrchem Marsu, pod jeho jižním pólem, se skrývá velké jezero. Nová pozorování to nyní nejen potvrdila, ale navíc odhalila, že takových jezer se tam nachází víc.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.9.2020 | 12:26


Domácnosti ve světě loni zbohatly o deset procent, české o devět, ukazuje studie

Hrubé bohatství domácností v 57 zemích, které sleduje studie Allianz, vzrostlo loni průměrně o 9,7 procenta, nejvíce od roku 2005. Také českým domácnostem se dařilo. Hrubé bohatství jim stouplo v průměru o devět procent, což je proti desetiletému průměru 5,9 procenta značný nárůst. Vyplývá to ze studie Allianz Global Wealth Report 2020, která detailně analyzuje úspory a dluhy v desítkách zemí světa.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.9.2020 | 12:09


Služka Hany Lasicové se dostala i k filmu. Prožije romantický vztah s panskou dcerou

Na Pardubicku se začalo natáčet historické romantické drama Služka. Snímek v režii Mariany Čengel Solčanské vychází ze stejnojmenné knihy Hany Lasicové. Obě také napsaly scénář. Příběh vypráví o dvou dívkách zmatených citovou nejistotou v dobách, kdy právo na lásku podle vlastního výběru bylo značně omezené.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.9.2020 | 11:59


Trump se střetne s Bidenem v první předvolební debatě. Čeká se, že proberou protesty i pandemii

Americký prezident Donald Trump se v noci na středu utká se svým demokratickým vyzyvatelem v boji o Bílý dům Joem Bidenem v první televizní debatě. Čeká se, že hlavními tématy večera budou uvolněný post soudce Nejvyššího soudu, koronavirus, poctivost voleb či nedávné protesty proti rasismu a s nimi související nepokoje v amerických městech.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.9.2020 | 11:58


Na Měsíc poletí vozítko Rašíd. Sondu tam za čtyři roky vyšlou Spojené arabské emiráty

Vrchní představitel Spojených arabských emirátů v úterý oznámil, že jeho země plánuje v roce 2024 vyslat sondu na Měsíc. SAE by se tak po USA, Sovětském svazu a Číně mohly stát čtvrtou zemí, která takovou sondu úspěšně vyslala. O přistání na Měsíci se pokusily také Indie, Izrael nebo Japonsko, ale tyto mise selhaly.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.9.2020 | 11:32


Začíná oprava Barrandovského mostu. Zatím omezí jen dopravu pod ním

Začíná rekonstrukce Barrandovského mostu. Řidiči, kteří po něm projíždějí, by zatím neměli nic poznat, omezení ale již čeká pod mostem v Modřanské ulici. Hlavní část oprav, během které budou na mostě samotném uzavřeny jízdní pruhy, začne až v roce 2022.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.9.2020 | 11:30


Francouzská policie vyklízí tábor migrantů v Calais kvůli zimě

Francouzská policie v úterý vyklízí rozlehlý stanový tábor migrantů v Calais, kde v provizorních podmínkách přebývá více než 700 lidí. Prefekt oblasti Louis Le Franc řekl, že nucené přemístění do ubytovacích zařízení po celé Francii souvisí s nadcházející zimou.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.9.2020 | 11:21


Svatý Václav i Jan Pavel II. v jednom kostele. V Novém Veselí vysvětil biskup dva nové zvony

Kostel v Novém Veselí na Žďársku dostal o víkendu dva nové zvony. Větší z nich je pojmenovaný podle patrona kostela svatého Václava a váží 500 kilogramů. Ten menší s hmotností 200 kilogramů nese jméno svatého Jana Pavla II. Římskokatolická farnost nechala oba zvony odlít v polské Přemyšli. Na výrobu se složili dárci, kteří přispěli částkou přes jeden milion korun. Během mše v rámci svatováclavské pouti zvonům požehnal pomocný biskup Pavel Konzbul.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.9.2020 | 11:18


Koktejl enzymů rozkládá plasty rychle a ekologicky. Přináší naději na svět nezamořený odpadem

Vědci našli „koktejl“ enzymů, který je schopný odbourávat umělé hmoty šestkrát rychleji než doposud. Podle autorů objevu by se mohlo jednat o revoluci v ekologické likvidaci a recyklaci plastů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.9.2020 | 10:59


Hrad chce v čele antimonopolního úřadu místo Rafaje Mlsnu, píší Lidové noviny

Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) by se měl stát náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, píšou Lidové noviny (LN). Podle nich prosazuje Mlsnu do čela antimonopolního úřadu Hrad a shoda na něm je i mezi představiteli vládní koalice. Současný šéf ÚOHS Petr Rafaj v poslední době čelí kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. K Rafajovu odvolání už prezidenta vyzvali premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prezident se k jejich argumentům nevyjádřil.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.9.2020 | 10:20


Orbán vyzval Jourovou kvůli slovům o nemocné demokracii k odstoupení. Šéfka Komise se za ni postavila

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval místopředsedkyni Evropské komise (EK) Věru Jourovou k odstoupení. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na Orbánův dopis předsedkyni Komise Ursule von der Leyenové, ve kterém ministerský předseda reagoval na slova Jourové o nemocné maďarské demokracii. Podle Orbána se Jourová dopustila „hanlivých veřejných prohlášení“ o Maďarsku. Šéfka EK se za Jourovou následně postavila. Prostřednictvím mluvčí uvedla, že má její plnou podporu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.9.2020 | 8:59


ŽIVĚ: Liniový zákon čeká na konečné slovo poslanců, sněmovna probere i plán armádních misí

Konečné slovy by měli poslanci vyřknout k liniovému zákonu neboli zákonu o urychlení výstavby klíčové infrastruktury. Již schválený předpis jim vrátili senátoři s doplňovacími návrhy. Dolní parlamentní komora by se měla vyjádřit také k plánu zahraničních misí armády na příští dva roky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.9.2020 | 8:54


Boje v Náhorním Karabachu pokračují, umírají i civilisté

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u horské enklávy Náhorní Karabach opět pokračovaly i přes noc, uvedla v úterý agentura Reuters s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev informoval, že při arménském ostřelování přišlo o život deset civilistů a další tři desítky byly zraněny. Arménské ministerstvo zahraničí naopak oznámilo, že při úterním ostřelování arménského města Vardenis byl zabit civilista.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.9.2020 | 8:24


K podpoře Bělorusů udělám vše, řekl Macron. Zopakoval, že Lukašenka neuznává

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý slíbil představitelce běloruské opozice Svjatlaně Cichanouské pomoc s vyjednáváním o propuštění běloruských politických vězňů. Po Macronově setkání s političkou, která byla podle opozice jasnou vítězkou srpnových prezidentských voleb v Bělorusku, to napsala agentura Reuters. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.9.2020 | 7:43


ŽIVĚ: Brífink po jednání ministrů Plagy a Prymuly o opatřeních na školách

Zdravotníků aktuálně nakažených covidem-19 je podle České lékařské komory už skoro 1700, z toho lékařů téměř čtyři sta, sester sedm set a ostatních pracovníků šest set. Podle zdravotnických odborů je třeba omezit zbytnou péči. V pondělí v Česku dohromady přibylo 1287 nově nakažených koronavirem. Číslo se už třetí den drží pod dvěma tisíci, v nepracovní dny se ale méně testuje.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.9.2020 | 6:54


Výrok Jourové o nemocné demokracii v Maďarsku má dohru. Tamní ministryně ji vyzvala k rezignaci

„Pan Orbán rád říká, že buduje neliberální demokracii. Já bych řekla, že vytváří nemocnou demokracii,“ uvedla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová pro německý Der Spiegel a vzbudila nevoli u vlády v Budapešti. Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová vyzvala Jourovou k rezignaci.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 21:03


Koronavirus si ve světě vyžádal milion mrtvých. Evropa znovu utahuje šrouby

Počet zemřelých s covidem-19 překonal na světě hranici jednoho milionu. Nejhorší situace zůstává ve Spojených státech, následují Brazílie a Indie. Onemocnělo už přes 33 milionů lidí, zhruba dvě třetiny se uzdravily. Kroky proti šíření nákazy v posledních dnech zpřísňuje řada evropských států. Například Slovensko zakáže až na výjimky hromadné akce, omezí provoz restaurací i počet lidí v prodejnách, zváží nouzový stav.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 19:13


Fond Neuron ocenil virologa Cihláře a epidemiologa Rašku

Za přínos v boji proti virovým a bakteriálním nákazám letos Nadační fond Neuron ocenil Tomáše Cihláře a Karla Rašku staršího. Virolog Cihlář působí v americké farmaceutické společnosti Gilead Sciences. Jeho tým vyvinul přípravek remdesivir, který se jako experimentální lék využívá pro léčbu lidí s těžkým průběhem covidu-19. Lékař a epidemiolog Raška, oceněný in memoriam, významně přispěl k vymýcení pravých neštovic. Při příležitosti ocenění fond v pražské Státní opeře uspořádal ceremonii věnovanou vědcům bojujícím proti pandemii.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 18:39


Mikuláš Minář končí ve spolku Milion chvilek, chce do politiky. Vedení přebírá Roll

Mikuláš Minář rezignoval na funkci předsedy spolku Milion chvilek. Chce založit hnutí, se kterým by se v příštím roce zřejmě zúčastnil sněmovních voleb. Řekl to serverům IHNED.cz a DeníkN. Milion chvilek pořádá demonstrace, při nichž kritizuje současnou politickou situaci a premiéra Babiše mimo jiné za střet zájmů. Nástupcem Mináře se stal dosavadní mluvčí Benjamin Roll, který zdůraznil, že Milion chvilek je občanská iniciativa a jako taková nikdy nebude kandidovat ve volbách.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 18:12


Druhá intifáda zkomplikovala cestu k palestinské státnosti. Začala před 20 lety

Od začátku druhé intifády uplynulo dvacet let. Ozbrojené palestinské povstání si vyžádalo tisíce mrtvých na izraelské i palestinské straně. Reagovalo na zklamané naděje po bezvýsledném mírovém summitu v Camp Davidu v červenci roku 2000. Zproblematizovalo historické hodnocení Jásira Arafata a posílilo skepsi Izraelců vůči mírovému procesu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 17:01


Začal festival Janáček Brno. Operu českého skladatele Osud uvedl oceňovaný režisér Carsen

Ve sváteční pondělí odstartoval festival Janáček Brno 2020. Slavnostně ho v Janáčkově divadle zahájila opera s názvem Osud. K Janáčkovu opernímu dílu se navíc vrátil jeden z nejlepších režisérů v oboru Kanaďan Robert Carsen. Pět již inscenovaných oper českého mistra rozšířil o šestou inscenaci vytvořenou speciálně pro Národní divadlo Brno.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 16:57


Česko by mělo dodržet závazek vůči NATO a vydávat na obranu dvě procenta HDP, řekl Babiš

Česko by mělo podle premiéra Andreje Babiše do roku 2024 dodržet závazek vůči NATO a vydávat na obranu dvě procenta HDP. Šéf vlády tak zpochybnil středeční oznámení ministra obrany Lubomíra Metnara a ministryně financí Aleny Schillerové, podle nichž je růst výdajů až na dvě procenta HDP během čtyř let nereálný. Česko letos vydá na obranu výrazně méně, 1,3 procenta HDP.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 16:45


„Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní.“ Zprávy o révě jsou i svědectvím o klimatu

V rámci září patří svátek svatého Václava k těm na pranostiky bohatším. A jak to tak bývá, najdeme pro 28. září lidové říkanky slibující jak slunečné, tak deštivé počasí. Kterým letos připíšeme body za splněnou vizi o budoucím stavu povětrnosti? A v čem může pěstování vína pomoci meteorologům a klimatologům? Odpovídá meteoroložka ČT Alena Zárybnická. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 15:47


Volební týden je tady. Strany i jednotlivci se utkají o moc v krajích a o křesla v Senátu

Česko vstoupilo do volebního týdne. Lidé rozhodnou o tom, kdo zasedne ve vedení třinácti krajů a kdo zaplní křesla třetiny Senátu. Volební místnosti se otevřou tradičně v pátek a v sobotu, tentokrát ale do volebního klání vstoupil i koronavirus, a to na ryze praktické úrovni; už ve středu a ve čtvrtek totiž odevzdají hlas lidé, kteří jsou v karanténě nebo izolaci. Volit budou speciálním způsobem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 15:36


Katalánský premiér byl sesazen soudem, separatisté protestují

Španělský nejvyšší soud potvrdil prosincový verdikt katalánského nejvyššího soudu, který na rok a půl zakázal vykonávat veřejně volené funkce předsedovi katalánské vlády Quimu Torrovi. Informují o tom tamní média. Podle nich Torru v úřadu premiéra tohoto španělského autonomního regionu dočasně nahradí vicepremiér Pere Aragones, než vládní koalice separatistických stran vybere nového předsedu regionální vlády. Separatistické organizace v reakci na verdikt na večer svolaly manifestace do řady katalánských měst.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 15:29


Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne, vyplývá z prognózy

Průměrná mzda v letošním roce i příštím roce po zohlednění inflace podle odhadů ministerstva financí klesne. Letos by měla průměrná hrubá mzda dosáhnout 34 682 korun a příští rok 35 006 korun. Reálný pokles by tak měl být letos o 1,6 procenta a příští rok o 0,9 procenta. Nominálně by měla průměrná mzda letos i příští rok mírně růst, vyplývá z aktuální zářijové prognózy zveřejněné ministerstvem financí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 15:00


„Lidská práva nejsou ideologie.“ Padesátka velvyslanců v Polsku vystoupila na podporu sexuálních menšin

Velvyslanci padesátky zemí včetně Česka a zástupci mezinárodních organizací v Polsku vyjádřili v otevřeném dopise podporu sexuálním menšinám, označovaným anglickou zkratkou LGBTI pro lesby, homosexuály, bisexuály, transgenderové a intersexuální osoby, a poukázali na potřebu usilovat o „nediskriminaci, toleranci a vzájemnou akceptaci“.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 14:09


Alexijevičová odletěla do Německa. Z vedení opoziční rady už v Bělorusku na svobodě nikdo není

Spisovatelka Světlana Alexijevičová, která jako jediná členka vedení Koordinační rady běloruské opozice zůstávala ve vlasti na svobodě, odletěla do Německa. Uvedl to server Tut.by s odvoláním na její spolupracovnici. Ostatní členové vedení rady již byli uvězněni, nebo donuceni k odjezdu z Běloruska. Generální prokurátor podezírá opoziční špičky ze snah o uchvácení moci a z poškozování národní bezpečnosti.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 14:08


Některé stanice při měření emisí podvádí, míní Asociace emisních techniků a opravářů

Asociace emisních techniků a opravářů (ASEM) má na základě dat ministerstva dopravy podezření, že řada stanic při měření emisí podvádí. Z její analýzy vyplývá, že i přestože je průměrné stáří aut v Česku kolem čtrnácti let, testy emisí na STK úspěšně projde až 98 procent aut. V sousedním Německu, kde je průměrné stáří devět let, uspěje jen 93 procent vozů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 13:57


Resort zemědělství chce pomoci rybářům z okolí otrávené Bečvy. Viník tragédie se hledá

Jde o největší ekologickou katastrofu svého druhu za posledních deset let. Kyanidový kontaminační mrak zanechal spoušť v podobě mrtvé řeky. V Bečvě uhynuly desítky tun ryb a situace se rovná ekologické katastrofě. Důsledky havárie pocítí i rybáři. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) jim slibuje pomoc. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 12:42


Trump léta neplatil žádné daně, píše NYT. Je to lež, reaguje Bílý dům

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů, píše The New York Times s odvoláním na daňové záznamy, které prý získal. V roce svého zvolení i následujícím podle listu zaplatil na federální dani z příjmů pouze 750 dolarů (zhruba 17 500 korun). Prezident informace odmítl jako lež. Svá daňová přiznání však dlouhodobě odmítá zveřejnit jako první prezident po mnoha letech.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 10:50


Stará Boleslav si připomněla svatého Václava, program byl kvůli covidu-19 omezený

Lidé v Česku si v pondělí připomněli národního světce a patrona Václava. Národní svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi letos provázala přísná opatření kvůli koronaviru. Centrum města, které v jiných letech zaplnily tisíce poutníků, bylo ráno nezvykle prázdné. Větší hloučky přicházely na náměstí až před slavnostní mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Účast byla však proti minulým rokům výrazně nižší. Akci poznamenalo také deštivé počasí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 10:19


Státní Lesy ČR jsou v pololetí ve ztrátě 480 milionů korun. Kůrovcová kalamita snižuje cenu dříví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vykázal v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám dřeva ztrátu 480 milionů korun. Loni do konce června měl zisk 169 milionů korun, řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Kůrovcová kalamita na hospodaření státního podniku negativně dopadá třetím rokem v řadě. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi a jejich hlavní snahou je zvládnutí kalamity.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 9:22


Karabachem duní těžká palba. Arménie mluví o desítkách mrtvých, Ázerbájdžán částečně mobilizoval

Boje v oblasti Náhorního Karabachu mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky pokračovaly i přes noc. Obě strany konfliktu nasadily těžké dělostřelectvo, uvedla agentura Reuters. Hlášena je smrt tří desítek vojáků i neupřesněného počtu civilistů, strany konfliktu své informace rozporují. Ázerbájdžán provedl částečnou mobilizaci, Arménie mobilizovala už v neděli.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 9:12


Navalnyj se zotavuje rychle. Ministr Scholz odmítá kvůli otravě rušit plynovod z Ruska

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, který prostřednictvím populárních videí obviňuje špičky tamního režimu z rozkrádání státních peněz, se z otravy látkou ze skupiny novičoků zotavuje rychleji, než se čekalo. Německé televizní stanici RTL to řekl jeho poradce Leonid Volkov. Je podle něj bedlivě střežen, protože jeho tým z otravy podezřívá ruské vedení. Pacienta léčícího se v Německu navštívila také Angela Merkelová. Ministr financí její vlády Olaf Scholz k případu řekl, že kvůli němu nechce zastavit stavbu plynovodu Nord Stream 2, k čemuž někteří politici vyzvali. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 8:14


Vláda bude ve středu schvalovat vyhlášení nouzového stavu, předpokládá Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že mimořádné jednání vlády bude ve středu schvalovat vyhlášení nouzového stavu. Řekl to v předvolební diskusi televize Nova. Návrh předloží ministr zdravotnictví Roman Prymula. Počet nově nakažených koronavirem stále stoupá, za 27. září byl největším nedělním nárůstem v Česku od začátku epidemie. Přibylo 1305 případů, předchozí neděli jich bylo 985. Nemocnicím v Česku dochází lék remdesivir na těžké formy nemoci covid-19. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál na základě informací Sekce nemocničních lékárníků.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  28.9.2020 | 7:33


Macron kritizoval neschopnost libanonských stran vytvořit vládu, dopustily se prý „kolektivní zrady“

Neschopnost libanonských stran dohodnout se na vytvoření nové vlády je kolektivní zradou, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, který se snaží prolomit pat v blízkovýchodní zemi zmítané politickou i hospodářskou krizí. Informovala o tom agentura AFP. Designovaný libanonský premiér Mustafá Adíb v sobotu oznámil, že neuspěl ve snaze vytvořit kabinet, a rezignoval.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 21:04


Zeman by považoval za zbabělost zrušení oslav 28. října na Hradě

Prezident Miloš Zeman by považoval za zbabělost, kdyby se letos na Pražském hradě nekonaly oslavy 28. října. Řekl to na Frekvenci 1. Umí si představit, že by se u příležitosti státního svátku připomínajícího vznik Československa musely nosit roušky ve Vladislavském sále a zrušila se následná recepce ve Španělském sále. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) označil hromadné akce za jednu z rizikových činností pro šíření koronaviru, hodlá navrhnout omezení účasti na volnočasových aktivitách na deset až 20 lidí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 19:48


Za nedodržování hygienických pravidel lidé platí pokuty. Za porušení karantény hrozí vězení

V souvislosti se stávajícím posilováním protikoronavirových opatření se také očekává větší nasazení policie, která bude dodržování pravidel kontrolovat. Vedle povinnosti nošení roušek ve vymezených případech dohlíží třeba i na to, aby provozovatelé hospod a barů zavřeli ve 22 hodin. Policisté případy řeší hlavně domluvou, udělit však mohou pokuty do deseti tisíc korun.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 18:06


Zájem o očkování proti chřipce roste. Otázkou zůstává, zda bude vakcín dost

Zájem o očkování proti chřipce letos vzrostl – místy i dvojnásobně. Aktuální poptávku zvyšují obavy ze souběhu nemoci s koronavirem. Česko letos objednalo 870 tisíc vakcín, tedy o pětinu víc než v jiných letech. Ministerstvo zdravotnictví se i tak obává, že to nemusí stačit. Lékaři chtějí upřednostňovat seniory, chronicky nemocné, diabetiky nebo kardiaky, ale i ty, kteří se nechávají proti chřipce očkovat pravidelně.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 17:49


Prahou prošlo procesí s palladiem, otevřelo svatováclavskou slavnost

Desítky věřících v neděli v Praze vyšly v tradičním průvodu s Palladiem země české, obrazem Staroboleslavské madony, který je po staletí jedním ze symbolů české státnosti. Pochod, který vpředvečer svátku svatého Václava pořádá Hnutí obnovy duchovních tradic ve spolupráci s Kolegiátní kapitulou sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi, začal v poledne mší ve svatojiřské bazilice na Pražském hradě a převzetím palladia u hrobu sv. Ludmily.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 17:06


Čína rozšiřuje tábory pro Ujgury, varují australští výzkumníci

Čína podle nejnovější analýzy Australského institutu pro strategickou politiku (ASPI) rozšiřuje koncentrační tábory v Sin-ťiangu. Komunistická vláda přitom tvrdí, že takzvané převýchovné tábory pro Ujgury a příslušníky dalších menšin postupně ruší a že se zadržení zařazují do společnosti.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 16:12


Žatec je připraven na druhý pokus o UNESCO, nově sází i na okolí města

V těchto dnech Žatec dopracoval potřebné dokumenty a znovu se chystá dostat na seznam UNESCO. Tentokrát má novou taktiku, kterou vymysleli experti poradního orgánu Výboru pro světové dědictví. Nově zpracovaná nominace má zdůraznit nejen chmelařskou jedinečnost Žatce, ale i jeho okolí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 16:09


Peníze za zrušené lety kvůli koronaviru získají všichni zpátky do konce roku, věří ředitel Kiwi.com

Pandemie koronaviru téměř ze dne na den zastavila veškerou leteckou dopravu. Aerolinky snižovaly platy, případně propouštěly a mnohé z nich ve snaze zabránit bankrotu zažádaly o státní pomoc. Cestujícím propadaly lety a řada z nich na své peníze dosud čeká. Jak ale uvedl v Otázkách Václava Moravce generální ředitel Kiwi.com Oliver Dlouhý, v tuto chvíli už z aerolinek dokázali vymoci kolem čtyřiceti až padesáti procent dlužných peněz a věří, že do konce roku uspokojí všechny.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 16:02


Jak bude Praha vypadat zítra? IPR představil novou podobu hlavního města

„Praha zítra?“ je název výstavy v Centru architektury a městského plánování pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR). V pěti sekcích návštěvníkům ukazuje, jak by se v nadcházejících letech mohla změnit podoba metropole. Některé projekty se už realizují, další jsou teprve ve fázi studií. Ve většině případů je investorem hlavní město.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 14:22


Nezávislé maďarské novináře podpořilo vydavatelství Zdeňka Bakaly, tisk ho přirovnal k Sorosovi

Portál Index.hu byl jedním z mála maďarských médií, které se nebály kritizovat vládu Viktora Orbána, a patřil k nejčtenějším zpravodajským webům v zemi. S novým vlastníkem ale přišly v létě změny – skončit musel dosavadní šéfredaktor, na jeho podporu pak odešla téměř celá redakce. Ti nyní zakládají nové médium „Telex“, které má být kritické, objektivní a nezávislé stejně jako dřívější Index. Ke startu ale potřebuje peníze, které jim mimo jiné slíbil majitel české Economie Zdeněk Bakala. Proč ho maďarský list pojmenoval českým Sorosem? A jak se teď změní mediální scéna v Maďarsku? To jsou otázky pro pořad Newsroom ČT24.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 14:06


Klip týdne: Lindsey Stirling jako bohyně Artemis

Novinku v podobě skladby Til The Light Goes Out představila tento týden americká houslistka Lindsey Stirling. Píseň pochází z jejího zatím posledního alba Artemis, které vyšlo loni v září. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 13:56


Arménie vyhlásila všeobecnou mobilizaci a stanné právo. Nad Černou zahradou znějí výstřely

Arméni a Ázerbájdžánci se vzájemně obvinili z útoků v oblasti Náhorního Karabachu. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany podle ruské tiskové agentury TASS oznámilo, že síly protivníka ostřelovaly jeho armádní pozice i obce a mezi civilisty jsou mrtví a zranění. Arménská vláda naopak informovala, že vzdušné síly protistrany začaly útočit a ázerbájdžánská armáda bombardovala obce včetně karabašské metropole Stěpanakertu ovládaného proarménskými silami. Obě země svolaly mimořádné schůze parlamentu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 13:42


Babiš chce zrušit superhrubou mzdu na stálo. Reaguje na kritiku vicepremiéra Hamáčka

Podle ministerského předsedy Andreje Babiše (ANO) chce vláda zrušit superhrubou mzdu na stálo, daně ale snížit jen na dva roky. V sobotu přitom řekl, že chce superhrubou mzdu zrušit na dva roky. Reaguje tím na kritiku vládního kolegy a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). Ten v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že jeho strana nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji znovu zavedl.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 13:36


Stát pandemii zvládá, míní Hamáček. Připustil ale, že by v budoucnu mohl vyhlásit nouzový stav

V uplynulém týdnu se změnilo personální rozložení na ministerské šachovnici. Rezort zdravotnictví opustil Adam Vojtěch a nahradil ho epidemiolog Roman Prymula (za ANO). Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) změnu vítá, zlepšila se podle něj komunikace ze strany ministerstva zdravotnictví. Šéf nejsilnější opoziční strany ODS Petr Fiala si naopak na komunikaci stěžuje. Podle Hamáčka stát pandemii zvládá. V případě naplnění kapacity lůžek nebo chybějícím personálním silám by ale musela vláda uvažovat o nouzovém stavu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 13:00


Vláda škrtá v příjmech miliardy, Schillerová věří v růst díky spotřebě. Ekonomové jsou skeptičtí

Souběžně s negativními hospodářskými dopady pandemie nového koronaviru připravila česká vláda několik opatření, která ještě více omezují příjmy státního rozpočtu na příští rok. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) věří, že se z krize půjde proinvestovat a že příjmy zajistí spotřeba občanů, ekonomové jsou ale k takové představě převážně skeptičtí. Hospodaření státu a plánovanému deficitu se věnovala Zuzana Černá pro pořad 168 hodin.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 11:46


Bělorusové znovu zaplnili ulice proti Lukašenkovi. Hackeři na webu televize ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by. Také o víkednu vyšly proti režimu Alexandra Lukašenka demonstrovat davy lidí, policie mnohé zatkla. V sobotu si média všimla, že příslušníci neměli žádná označení.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 10:08


Švýcaři v referendu odmítli zrušit volný pohyb na hranici s Evropskou unií

Švýcaři odmítli v referendu zrušení smlouvy s Evropskou unií o volném pohybu osob. Proti se vyslovilo 61,7 procenta hlasujících, informovala švýcarská média. Otázku iniciovala nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP). Podle ní smlouva umožňuje masové přistěhovalectví do země. Švýcaři hlasovali ještě o dalších čtyřech celostátních a několika regionálních otázkách.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 9:35


Mladá konzervativní právnička kandiduje do Nejvyššího soudu. Trump chce poměr 6:3

Americký prezident Donald Trump si za kandidátku na novou doživotní soudkyni Nejvyššího soudu USA vybral konzervativní právničku Amy Coneyovou Barrettovou. Ta by měla nahradit liberální kolegyni Ruth Baderovou Ginsburgovou, která zemřela minulý týden ve věku 87 let. Schválení konzervativní soudkyně Senátem by posílilo konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 8:12


Prymula: Volnočasové aktivity se asi omezí na deset až dvacet lidí

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) předpokládá, že ohlášené omezení volnočasových aktivit bude znamenat maximální účast deset až dvacet lidí. Vyhlášení příslušného opatření očekává ve středu nebo v pátek, řekl v pořadu Partie na televizi Prima. Neočekává také, že by se v rámci opatření proti koronaviru uzavíraly základní školy, pravděpodobný je ale podle něj přechod středních škol na dálkovou výuku. Opatření považuje za nutná ke snížení reprodukčního čísla šíření koronaviru, nyní je mezi 1,26 a 1,29.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  27.9.2020 | 7:33


Slováci mají obavy o zimní sezonu. Země hlásí rekordní přírůstky koronaviru i přes omezení na hranicích

Už před týdnem slovenské úřady kvůli koronaviru omezili Čechům vstup do země. Pro tamní turismus je to citelný zásah. Češi tvoří nejpočetnější zahraniční klientelu. I přes restrikce na hranicích ale dál rekordně roste počet případů nemocných koronavirem. Za pátek jich přibylo poprvé přes pět stovek. Slovenští podnikatelé v cestovním ruchu už začínají mít obavy i o zimní sezonu a žádají vládu o pomoc.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 18:29


Indie poskytne své kapacity na výrobu vakcín celému lidstvu, slíbil v OSN indický premiér Módí

Kapacity na výrobu vakcín v Indii budou v boji proti pandemii covidu-19 využity k pomoci celému lidstvu. Slíbil to indický premiér Naréndra Módí na všeobecné rozpravě 75. zasedání Valného shromáždění OSN.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 18:26


Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy a související snížení daně jen na dva roky, potvrdil Babiš

Vláda podle Andreje Babiše (ANO) navrhne zrušení superhrubé mzdy a související snížení daně pro čtyři a půl milionu zaměstnanců jen na dva roky. Premiér tento záměr potvrdil České televizi. Kabinet tak vyhoví požadavku prezidenta Miloše Zemana, který navrhl omezení platnosti snížení daní minulou neděli na jednání v Lánech a současně kritizoval fakt, že by kvůli zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnácti procentní sazby ze mzdy hrubé vypadly z veřejných financí každý rok desítky miliard korun.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 18:14


Se změnou počasí napadl i první sníh. Centimetrové pokrývky udělal na Šumavě a v Krušných horách

Na Šumavě a v Krušných horách napadl první sníh. Nahrála tomu rapidní změna teploty. Během dvou dnů se propadly o více než patnáct stupňů. Například na šumavské Kvildě bylo ve čtvrtek ještě 20 stupňů, v sobotu dopoledne teplota spadla pod bod mrazu. Mnozí turisté tak museli přehodnotit své plány. Ochlazení přineslo sníh i v dalších evropských zemích. Například ve Švýcarsku ho napadlo 25 centimetrů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 18:02


Obchody, kavárny i restaurace vnímají výrazný úbytek zákazníků. Česká města znovu začínají zet prázdnotou

Majitelům obchodů, kaváren, ale i restaurací nebo stánkařům takřka po celém Česku chybějí zákazníci. Turisté téměř nejezdí a čeští zákazníci zpravidla nedokážou ztráty obchodníkům v kamenných prodejnách plně vynahradit. Podle asociace obchodních center velké domy tratily kvůli pandemii až kolem dvaceti miliard korun. A v kombinaci se špatným počasím pak i velká města na první pohled zejí prázdnotou.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 17:44


Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda, píše agentura AFP

Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo, mohl souviset s karikaturami proroka Mohameda, jež dříve časopis otiskl. Napsala to agentura AFP s odvoláním na své zdroje, podle nichž hlavní podezřelý z útoku po pátečním zadržení řekl, že karikatury proroka islámu neschvaluje. Po útoku bylo zatčeno osm lidí, z toho jeden byl propuštěn.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 17:26


Tunel mezi Německem a Skandinávií je u soudu. Ekologové se obávají o útesy

V Německu začal soud, který může rozhodnout osud jedné z největších a nejnáročnějších staveb Evropy. Projekt podmořského tunelu, který má zemi spojit s Dánskem, napadli ekologové. Už teď se navíc stavba potýká s rostoucími náklady. Uvažuje se i o dalších možnostech propojení Skandinávie s Německem, které by se protáhly až do České republiky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 16:59


Policie našla kanál, kterým vtekl kyanid do Bečvy. Původce hledá dál

Vsetínští kriminalisté při vyšetřování masivního úhynu ryb v řece Bečvě našli vyústění kanálu, ze kterého vtekl kyanid do řeky. Na kanál je napojeno mnoho společností a policie nyní zjišťuje, ze které mohla nebezpečná látka do řeky uniknout. Původce kontaminace zůstává neznámý, škody nejsou vyčísleny.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 16:35


Letouny L-159 Alca slaví dvacet let ve službě českému letectvu

Bitevní letadla L-159 Alca slouží taktickému letectvu české armády přesně dvacet let. S prvními dvěma stroji začali vojenští letci na čáslavském letišti létat v první polovině roku 2000. Teď mají v Čáslavi 24 těchto českých bitevníků, z toho osm jsou dvoumístné cvičné verze.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 16:19


Polské vládní strany zažehnaly krizi podpisem koaliční smlouvy

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly novou smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. O dosažení shody informoval podle agentury AP předseda největší strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski. Podle něj zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 15:35


Ukrajina drží smutek za oběti leteckého neštěstí. Selhal zřejmě senzor

Ukrajina drží státní smutek kvůli páteční havárii vojenského letounu s 27 armádními piloty a kadety na palubě, píše server Ukrajinska pravda. Pouze dva lidé havárii přežili, jeden z nich ale vážným zraněním krátce nato podlehl. Antonov An-26 se zřítil při přistávacím manévru u města Čuhujiv v Charkovské oblasti a po dopadu na zem začal hořet. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 14:28


Deště zvedly v podhůří Beskyd hladiny řek. V Moravskoslezském kraji zasahovali hasiči

Poslední zářijový víkend je v Česku deštivý. Ve Zlínském a Moravskoslezském kraji lijáky zvedly hladiny řek. Druhý stupeň panoval dle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na Bystřičce. Večer už ale na žádném toku druhý stupeň nepanoval. První stupeň pak platil na třech řekách ve Zlínském kraji. Na Opavsku nebo v Ostravě zasahovali hasiči, odčerpávali hlavně sklepy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 13:17


Koronavirus srazil domácnostem příjmy. Kvůli pandemii přišly v průměru o třináct tisíc korun

Kvůli koronaviru přišly české domácnosti v průměru o třináct tisíc korun, vyplývá z průzkumu agentury MindBridge. Víc než polovina Čechů podle ní měla snížené příjmy nebo zvýšené výdaje. Část lidí ale naopak krizi využila k investicím nebo začala šetřit na horší časy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 12:58


Jourová: Orbán vytváří nemocnou demokracii, stav médií je alarmující

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová se obává o osud demokracie a práva v Evropské unii. V novém vydání magazínu Der Spiegel upozornila na to, že nezávislost médií je podrobována zkoušce v takřka všech unijních státech. Ohýbání zásad právního státu vidí hlavně v členských zemích na východě, zejména v Maďarsku či Polsku.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 12:06


U Teplic ráno vykolejil nákladní vlak. Nehoda se obešla bez zranění, škoda je asi 10 milionů

Nedaleko Teplic ve stanici Úpořiny vykolejil nákladní vlak naložený uhlím. Nikomu se nic nestalo. „Předběžně se mluví o škodě kolem deseti milionů korun,“ řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Příčina vykolejení se vyšetřuje. Zprovoznění tratě je otázkou dnů, řekla mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová. Na místo zamířil vyprošťovací tank drážních hasičů z Prahy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 12:06


Zpěvák, herec, aktivista. Každý je „expert“ na covid, jejich názory ale tříští společnost

Ve snaze ozvláštnit zpravodajství o koronaviru sahají česká média v posledních dnech i po respondentech, jejichž názory jsou mnohdy až extrémní, případně postrádají kvalifikaci pro komentování pandemie. Dramaturgové a editoři tak proti sobě staví odpůrce roušek zubaře Romana Šmuclera a biologa varujícího před katastrofou Jaroslava Flegra a vedle toho zmiňují klipy celebrit jako Janka Ledeckého, Lucie Bílé nebo Báry Basikové, které koronavirus zlehčují. Komu dát prostor a komu už ne? Jaký názor je ještě „zdravý“ a jaký už je na hraně dezinformace? Tyto a další otázky pokládal pořad Newsroom ČT24.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 11:53


„My víme, co děláme, víme, proč to děláme.“ Taková slova chybí, říká šéfredaktor Respektu

Koronavirus rozděluje společnost. Podle psychiatra a psychoterapeuta Tomáše Rektora říká  teď jeden extrém to, že „všichni zemřeme“, a na druhé straně stojí, „popřu cokoliv, se děje“, uvedl v pátečním pořadu Události, komentáře. Může to být i z toho důvodu, že „společnost není řízena, nemá lídra“, míní druhý host, šéfredaktor Respektu Erik Tabery. Zatímco totiž na jaře zněl víceméně „jeden hlas“, nyní tomu tak není, dodává.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 11:16


Google po volbách v USA zablokuje politickou reklamu v obavě ze lží ohledně sčítání hlasů

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy „odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů“.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 8:31


Za pátek přibylo 2946 odhalených nákaz. Strmě rostou hospitalizace

Počet případů nemoci covid-19 v Česku v pátek stoupl opět o 2946, což je nejvýraznější denní nárůst za tento týden a druhý nejvyšší od březnového začátku pandemie v Česku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Podíl potvrzených případů covidu-19 na počtu testů byl v pátek třetí nejvyšší od začátku epidemie. Stoupl ze čtvrtečních 12,61 procenta na 13,34 procenta. V sobotu večer zatím testy potvrdily 1247 případů. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  26.9.2020 | 7:32


Cílem kurzarbeitu není nahradit personální politiku firem, ale pomoct kmenovým pracovníkům, míní Samek

Kurzarbeitem by měli být kryti zaměstnanci, kteří jsou ve firmě natrvalo, domnívá se místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek. Prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner podotkl, že řada společností ale potřebuje pracovníky také na kratší dobu. Oba byli hosty pořadu Události, komentáře. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.9.2020 | 22:20


Vyrovnání s komunistickou minulostí potrvá ještě dvacet let, říká historik Vaněk

Vyrovnání s komunistickou minulostí české společnosti potrvá ještě dvacet let. V Interview ČT24 to řekl ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Miroslav Vaněk, podle kterého to bude možné teprve ve chvíli, kdy se Češi ke komunistické čtyřicetileté periodě nebudou vztahovat emotivně.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.9.2020 | 19:23


Princ Charles se stal tváří internetové televize, chce tak bojovat proti změně klimatu

Princ Charles, následník britského trůnu, se představil v nezvyklé roli – jako šéfredaktor internetové televize. Na pěti webových kanálech bude vysílat krátké dokumenty a inspirativní videa, která mají pomoct v boji s klimatickými změnami a za ochranu životního prostředí. Jeho mladší syn Harry se mezitím pustil do filmového podnikání.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.9.2020 | 18:37


Obyvatelé bytů po H-Systemu zpochybňují cenu, kterou za ně mají zaplatit. Chtějí slevu 85 procent, dostali 15

Družstvo Svatopluk, které sdružuje část obyvatel bytů po H-Systemu v Horoměřicích, zpochybňuje stanovenou cenu, za kterou by si obyvatelé měli své domovy odkoupit. Věřitelský výbor jim nabízí patnáctiprocentní slevu oproti tržním cenám, podle Svatopluku by ale měla být sleva 85procentní. Družstvo navíc tvrdí, že je vlastníkem inženýrských sítí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.9.2020 | 18:35


Spor o testování seniorů na koronavirus zdarma rozděluje Středočeský kraj. Hejtmanka Jermanová ho hájí, opozice kritizuje jako nebezpečný populismus

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v pátek řekl, že příští týden bude omezeno shromažďování lidí hlavně ve volnočasových aktivitách. Mají kandidáti na hejtmana ve Středočeském kraji dostatek informací o vývoji situace a jak by postupovali v řešení koronavirové krize?  Diskutovali o tom v debatě.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.9.2020 | 17:50


Bratři Kühnovi jsou nad zlato. Jazzem napříč hranicemi si získali Zlatou Prahu

Festival Zlatá Praha letos posedmapadesáté představil pozoruhodné televizní dokumenty a záznamy o divadle, tanci a hudbě. Přehlídku, kterou organizuje Česká televize, tradičně uzavřelo vyhlášení vítězů, i když tentokrát kvůli pandemii covidu-19 v komorním provedení. Hlavní cenu – Grand Prix – si odnáší německý dokument o jazzujících bratrech Kühnových. Česká televize obdržela Český křišťál za záznam opery Její pastorkyňa. Uděleno bylo i ocenění za zvláštní počin v době pandemie. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.9.2020 | 17:24


Filmová upoutávka týdne: Colin Firth a Stanley Tucci ujíždějí demenci

Sam a Tusker spolu žijí více než dvacet let. Jejich další plány však zkomplikuje diagnóza – Tusker trpí prvními známkami demence. Než se jeho mysl ztratí v nenávratnu, vydávají se navštívit přátele a připomenout si známá místa. Britské romantické drama Supernova slibuje silné emoce.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.9.2020 | 16:13


Týden obrazem: Protest na ledové kře, Měsíce na Zemi a bublinové stany

Kdy Donald Trump mluvil v OSN k vyprázdněnému sálu, proč se v Číně vyrábí „Ježíšek“, co je korejský svátek Chuseok a jak vypadají svatební šaty princezny Beatrice z Yorku? Tyto i další události a zajímavosti uplynulého týdne ukazuje galerie fotografií pořízených předními světovými agenturami.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.9.2020 | 15:54


Český román vrací do Divadla na Vinohradech Scheinpflugovou a Čapka

Pražské Divadlo na Vinohradech se pustilo do adaptace Českého románu Olgy Scheinpflugové. Kniha, psaná v napjatých dobách, je odkazem ke snahám o československou samostatnost, především se ale stala dokladem velkého milostného vztahu mezi autorkou a jejím manželem – spisovatelem Karlem Čapkem. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.9.2020 | 15:13


Co svede deset záchytných parkovišť? Středočeští lídři debatovali o dopravě v kraji

Dopravní komplikace ve středních Čechách – především ve spojení na Prahu, kam mnozí zajíždějí do práce – by středočeští volební lídři řešili výstavbou nových záchytných parkovišť, větším využíváním železnice i podporou cyklistiky. Za důležité pak považují dobudování dálniční sítě včetně vnějšího pražského okruhu a úpravu rozpočtového určení daní, která by kraji vynesla víc peněz na silnice II. a III. tříd.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.9.2020 | 14:53


Senát jako pojistka demokracie? Za poslední dva roky senátoři prosadili změny zákonů ve třetině případů

Senátorům se daří prosazovat změny návrhů zákonů přibližně ve třetině případů. Pokud horní komora parlamentu návrh zákona zamítne, v drtivé většině jej následně přehlasují poslanci ve sněmovně absolutní většinou. Vyplývá to z databáze sněmovních tisků za poslední dva roky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.9.2020 | 14:47


Zpěvní ptáci zareagovali na pandemii covidu. Zní teď pro samice víc sexy

Dokladů o tom, jak ztichnutí lidské civilizace během pandemie covidu-19 ovlivnilo přírodu, stále přibývá. Nejnověji ornitologové prostudovali reakci severoamerických zpěvných ptáků na utlumení lidské činnosti při takzvaném „lockdownu“.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.9.2020 | 13:38


U bývalé redakce Charlie Hebdo byli pobodáni dva lidé. Útok vyšetřuje protiteroristický úřad

Při útoku u bývalé redakce satirického časopisu Charlie Hebdo byli vážně zraněni dva lidé, původní informace hovořily o čtyřech zraněných. Policie v souvislosti s útokem zatkla nejprve dva lidi, později během dne dalších pět osob. Vyšetřování činu převzal protiteroristický úřad prokuratury. Redakce Charlie Hebdo čelila v posledních dnech výhrůžkám kvůli opětovnému otištění karikatur proroka Mohameda. Zda mají výhrůžky s aktuálním útokem souvislost, zatím není jasné.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.9.2020 | 12:45


V první televizní debatě kandidátů na prezidenta v USA dominoval Kennedy. Nixon podcenil vizáž

Před šedesáti lety se konala první prezidentská debata ve Spojených státech, která se vysílala v televizi. Před kamerami se sešli kandidáti John Fitzgerald Kennedy a Richard Nixon. Oba podle historiků debatovali zručně, demokrat Kennedy svým charismatem ale Nixona, který byl po viróze, zcela zastínil. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.9.2020 | 10:18


Ekologové popsali, kam se mohou šířit obří sršně mandarínské. Vyhovuje jim teplo a mírné zimy

Biologové z Washingtonské státní univerzity přišli s předpovědí, jak a kam se bude po světě šířit sršeň mandarínská. Jejich model ukazuje, že jí vyhovuje velký rozsah prostředí – a má tedy potenciál rozšířit se po velké části Spojených států amerických i Evropy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.9.2020 | 11:29


Nejchladnější místo severní polokoule už není v Rusku, ale v Grónsku. Meteorologové tam naměřili minus 69,6 °C

Světová meteorologická organizace (WMO) potvrdila, že teplota –69,6 °C (–93,3 °F) zaznamenaná 22. prosince 1991 na automatické meteorologické stanici v Grónsku je tou vůbec nejnižší, jaká kdy byla na severní polokouli naměřena.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.9.2020 | 11:29


Nový krevní test odhalí rakovinu léta před jejími projevy. Na 90 procent

Jedním ze „svatých grálů“ medicíny je včasný test, který by dokázal odhalit rakovinu už v počátku, tedy ještě předtím, než se buňky začnou šířit, a v době, kdy je ještě léčba poměrně snadná a bezpečná. Vypadá to, že letos takový test vznikl.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.9.2020 | 15:56


Za růstem emisí oxidu uhličitého stojí procento nejbohatších, ukázal výzkum Oxfamu

Mezi roky 1990 a 2015 bylo jedno procento nejbohatších lidí na Zemi zodpovědné za dvojnásobek emisí oxidu uhličitého než celá chudší polovina lidstva. Popsal to výzkum neziskové organizace Oxfam a Stockholmského environmentálního institutu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.9.2020 | 13:44


30 let zpět: Houby a munice

Lesy kolem Mimoně na severu Čech skýtaly v září 1990 mimořádnou houbařskou žeň. Mělo to ovšem jeden háček. Jelikož se jednalo o vojenský újezd, ve kterém donedávna hospodařila sovětská armáda, nacházeli tu houbaři kromě hřibů také ostré náboje a granáty.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1990.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.9.2020 | 18:47


30 let zpět: Vlády se shodly na pravidlech malé privatizace

Prezident Václav Havel se zúčastnil jednání federální vlády a obou vlád národních, na kterém se rozhodovalo o pravidlech malé privatizace. Ke které zvažované variantě se přikláněl prezident a na jakém znění návrhu zákona se nakonec shodly vlády?Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1990.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.9.2020 | 18:45


30 let zpět: Výstražné stávky proti malé privatizaci

Proti navrhované podobě malé privatizace pořádali výstražné stávky provozovatelé prodejen prakticky po celé zemi včetně hlavního města. Poslechněte si, jaké byly jejich požadavky a jaká dilemata musela řešit vláda při rozhodování o tom, do jaké míry těmto požadavkům vyhovět.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1990.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.9.2020 | 18:43


Kandidátky do krajských voleb


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.9.2020 | 19:01


Kultura zkrátka: Festivalu spisovatelů nezbývá než doufat a Rychlé šípy oslaví dvacet let

Koronavirus nekoronavirus, v kultuře se děje spousta věcí, které by bylo škoda propásnout nebo o nichž by bylo milé alespoň vědět. A na všechny se v článcích webu ČT24 určitě nedostane. Snažíme se je tedy zachytit alespoň v pel-melu krátkých zpráv. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.5.2020 | 10:30


Nový koronavirus


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.1.2020 | 12:37


Osobni asistence.cz
osobní asistence * výměna odkazů * dekubity - proleženiny * adresy organizací


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[71]