Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy I-Dnes

iDNES.cz – s námi víte víc


 iDNES.cz – s námi víte víc

Část slovenských dopravců zablokuje jediný přechod pro kamiony z Ukrajiny

Unie autodopravců Slovenska (UNAS) ve středu ohlásila časově neomezenou blokádu jediného hraničního přechodu Slovenska s Ukrajinou pro kamiony ve Vyšném Nemeckém. Protest, který má začít v pátek odpoledne, zdůvodnili snahou o zrušení volného vstupu ukrajinských kamionů na přepravní trh Evropské unie.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 19:23


Jen úroky dluhu stojí ročně 95 miliard, řekl Fiala. Ničíte zemi, opáčil Babiš

Rozpočet České republiky na příští rok se schodkem 252 miliard korun schvalují poslanci. Schodek už měnit nemohou, rozhodnou jen o více než stovce pozměňovacích návrhů na přesuny peněz v rozpočtu. „Musíme zlepšit stav veřejných financí,“ řekl před hlasováním premiér Petr Fiala. To je podle něj základní slib, který vládní strany daly voličům.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 19:20


Huť Liberty Ostrava stojí na okraji propasti, požádala o ochranu před věřiteli

Tři měsíce má jedna ze dvou největších hutí v republice Liberty Ostrava na vyřešení svých dluhů vůči společnosti Tameh. Ta firmě dodává energie. Podle informací MF DNES se částka šplhá až k 1,5 miliardě korun. Proti krokům věřitele se huť zajistila žádostí o vyhlášení moratoria u krajského soudu v Ostravě.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 19:11


Izraelci znásilňují a zabíjí Palestince, uvedla topmodelka. Pak se omluvila

Americká topmodelka palestinského původu Gigi Hadidová sklidila kritiku za svůj příspěvek na Instagramu, ve kterém obvinila Izrael, že unáší, mučí, znásilňuje a vraždí Palestince. Podle ní též drží děti jako válečné zajatce. Později se za svá slova omluvila s tím, že je proti únosům nevinných Izraelců, terorismu a antisemitismu.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 19:09


ONLINE: Basketbalistky USK hrají s Mersinem o vedení ve skupině Euroligy

Basketbalistky USK Praha hostí v Eurolize v repríze posledního semifinále Final Four turecký Mersin. Jde o přímý souboj o vedení ve skupině. S úřadujícím vicemistrem mají stejný počet 11 bodů a jsou před ním jen díky lepšímu skóre. Zápas sledujte od 19:00.v podrobné online reportáži.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 18:50


Fiala se bude snažit odvrátit protesty lékařů. Sejde se s jejich zástupci

Odvrátit protesty lékařů se pokusí premiér Petr Fiala. Sejde se s jejich zástupci. „Budu se snažit odblokovat situaci,“ řekl předseda vlády po jednání vlády. „Mým zájmem je, aby žádným způsobem nebyla ohrožena kvalita a dostupnost zdravotní péče,“ řekl Fiala. Pokusí se o to, co nedokázal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 18:44


Paul McCartney uspořádal v Brazílii překvapivý koncert. Potěšil 300 fanoušků

Paul McCartney byl zvyklý vyprodávat stadiony plné desítek tisíc fanoušků po celém světě. V úterý večer ale vystoupil na pódiu malého hudebního klubu v brazilském hlavním městě, kde zahrál pro 300 nadšených diváků. Informovala o tom agentura Reuters.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 18:42


K zimní olympiádě v roce 2030 má nejblíže Francie, pro rok 2034 Salt Lake City

Preferovanými kandidáty pro pořádání zimních olympijských her jsou Francie pro rok 2030 a Salt Lake City pro rok 2034. Výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru (MOV) je vybral pro cílená jednání, uvedla agentura AP. O pořadatelích obou nejbližších volných zimních olympiád se rozhodne příští rok v létě.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 18:42


Köstl jako nový šéf: Šeriff nepodceníme. Debakl byl anomálie, Řím se tady trápil

Asi sto kilometrů od Tiraspolu má část rodiny. Na břehu Černého moře v Oděse, což je třetí největší město sousední Ukrajiny, žijí rodiče i dědeček jeho manželky. Ta odtud zároveň pochází. Pro Jaroslava Köstla, zastupujícího slávistického trenéra, bude čtvrteční utkání Evropské ligy na Šeriffu zvláštní a speciální z mnoha důvodů.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 18:36


Biatlonistky neudržely v Östersundu druhou pozici, ve štafetě doběhly šesté

Po krátké pauze pokračuje ve švédském Östersundu Světový pohár v biatlonu, soutěžní program druhého týdne zahájila ženská štafeta na 4x6 kilometrů. Česká čtveřice ve složení Tereza Voborníková, Jessica Jislová, Markéta Davidová a Lucie Charvátová závod skvěle rozběhla a dlouho držela druhé místo, nakonec ale skončily reprezentantky šesté. Vítězství slaví Norky, pomohlo jim k němu i velké švédské zaváhání na poslední střelecké položce.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 18:35


ONLINE: O místo v osmifinále Ligy mistrů hraje PSV, naději na postup mají i United

Středeční zápasy pátého kola fotbalové Ligy mistrů můžou s jistotou poslat do osmifinále další tři kluby. Blízko vyřazovací fázi je Arsenal nebo Neapol, od 18:45 hraje o postup i PSV Eindhoven v Seville. Naději má stále i Manchester United, který bojuje na Galatasarayi. Všechna utkání můžete sledovat v podrobných online reportážích.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 18:29


Policisté hledají dvě sestry z Prahy, nezletilé dívky odešly samy ze školy

Dvě dívky z Prahy, sestry ve věku deset a 12 let, odešly ve středu samy ze školy a nedaly o sobě zatím nikomu vědět. Po dívkách, které se jmenují Barbora a Karolína Binderovy, pátrají policisté a prosí o pomoc i veřejnost. Rodina má o dívky i vzhledem k nynějším nízkým venkovním teplotám strach.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 18:27


PROGRAM: Biatlonovou sezonu 2023/2024 ozdobí MS v Česku, co další závody?

První startovní výstřel Světového poháru padl 25. listopadu 2023 ve švédském Östersundu, poslední závodníci vypálí 17. března 2024 v kanadském Canmore. Vrcholem biatlonové sezony bude mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, které proběhne od 7. do 18. února 2024. Do kalendáře elitního seriálu se po pěti letech vracejí zámořské zastávky v Kanadě a Spojených státech. Podívejte se na kompletní přehled závodů.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 18:23


Na Ukrajině padl další ruský generál. Putinova armáda přišla již o sedmého

Na Ukrajině přišel o život další ruský generál, a to nejspíše již sedmý, uvedla na svém ruskojazyčném webu stanice BBC. Podle ní hned několik ruských zdrojů podporujících válku Ruska proti Ukrajině informovalo o smrti generálmajora Vladimira Zavadského, sloužícího jako zástupce velitele 14. armádního sboru.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 18:16


Silnice u Dobrušky se opět zavře, firma dokončí likvidaci ekologické havárie

Silničáři ve čtvrtek na týden zcela uzavřou hlavní tah I/14 mezi Dobruškou na Rychnovsku a Novým Městem nad Metují. Před měsícem tam havarovala polská cisterna a tři osobní auta, přitom se do okolí rozlila chemikálie. Specializovaná firma tam dokončí likvidaci následků ekologické havárie.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 18:12


U Prahy vznikla jedna z největších střešních fotovoltaik. Plánují se další

Na střeše budovy logistického parku CTPark Prague East v Nupakách jižně od Prahy vyrostla jedna z největších fotovoltaických elektráren v Česku. Solární projekt o výkonu 2 MW odstartoval spolupráci developerské firmy CTP a energetické společnosti ČEZ ESCO na výstavbě elektráren na skladech a v logistických parcích.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 18:00


Praha v žebříčku nejkulturnějších měst světa zazářila, je cenově dostupná

Portál Time Out, který se zabývá cestováním a pohostinstvím, sestavil žebříček dvaceti světových metropolí, jež nabízejí nejlepší kulturní zážitky. V průzkumu, do kterého se zapojilo více než 21 tisíc lidí, se Praha umístila na druhém místě a překonala tak i města jako Paříž nebo New York. Nejbohatší kulturní vyžití nabízí hlavní město Mexika.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 17:55


Nemocnice zavřou celá oddělení. Válkovi na pacientech vůbec nezáleží, řekl Kubek

Nemocnice se budou snažit v prosinci zachovat akutní provoz v maximální možné míře. Plánovaná péče bude někde omezena o 80 a víc procent, řekli zástupci Sekce mladých lékařů. V některých regionálních nemocnicích budou podle lékařské komory uzavřená celá oddělení.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 17:42


USA obvinily Inda z plánu vraždy separatisty. Muž čeká, až ho vydají Češi

Spojené státy obvinily indického občana ze spiknutí s cílem zavraždit vůdce sikhských separatistů. Newyorská prokuratura ve středečním prohlášení uvedla, že obviněného Nikhila Guptu letos v červnu zadržely české úřady a čeká se na jeho vydání.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 17:42


STALO SE DNES: Před soud jde miliardové pašování drog, vážná nehoda zavřela D11

K soudu jde rozsáhlý případ pašování kokainu a hašiše za několik miliard korun. Přes jedenáct hodin byla neprůjezdná dálnice D1 po noční hromadné nehodě. Severní Korea se zmínila o nesouhlasných hlasech ve společnosti. Vladimir Putin neuzavře mír na Ukrajině do volby prezidenta USA. Bojová vozidla pěchoty VP CV90 se Česku prodraží. Přinášíme přehled středečních zpráv.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 17:38


Turnaj plný inovací. Tenisté zápasí bez rozehrávky a poprvé v Saudské Arábii

Už od svého založení v roce 2017 platí za podnik určený k testování různých inovací, s tou možná největší přišli jeho pořadatelé letos. Turnaj mistrů pro hráče do 21 let zamířil jako první akce ATP do Saudské Arábie. Kromě nové destinace však organizátoři přichystali další novinky, už tak rychlé a dynamické zápasy se ještě přiostří, tenisté nasadí měřící zařízení a pohybující se fanoušci uvidí na kurt ještě lépe.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 17:14


Myslel, že píše Scarlett Johansson. Love-GPT ho obral o statisíce, varuje šéf Genu

Zabezpečení osobních dat na internetu se stává stále důležitějším tématem. K tomu má napomoct například evropská digitální peněženka, na jejímž vývoji se podílí nástupnická společnost Avastu – Gen. Její ředitel Ondřej Vlček v rozhovoru pro iDNES.cz popisuje také e-doklady, které v Česku budou platit od ledna.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 17:01


Přehrada na Vltavě u Větřní měla zatopit i Rožmberk, popisuje památkář

Podolský řetězový most v Budějovicích, údolí mezi Větřním a Vyšším Brodem zatopené obrovskou přehradou nebo zámek v Kolodějích zničený rozlitou Lužnicí. Podobné plány ukazuje památkář Martin Gaži v knize Nepohodlná sestra modernizace s podtitulem Památková péče a vltavská kaskáda vodních děl.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 17:00


Do Evropy pronikl čínský zápal plic. Česko pátrá po antibiotikách

Zápaly plic způsobené bakteriemi, které v poslední době ve větších počtech u dětí zaznamenali v Číně, se podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka objevily v několika případech i v Evropě. Česko proto prověřuje dostupnost typu antibiotik, která na ně účinkují. Novináře chce informovat za týden na tiskové konferenci.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 16:57


Soud zamítl žalobu Kladna, které kraj vyloučil ze systému hromadné dopravy

Soud ve středu zamítl města žalobu Kladna na Středočeský kraj, která se týkala financování veřejné dopravy. Podle soudce Petra Šuránka nebyla žaloba podle práva. Kladno na hejtmanství podalo žalobu poté, kdy se s krajem nedohodlo na způsobu placení veřejné dopravy. Omezily se některé spoje a Kladno přestalo být součástí jednotného systému pražské a středočeské dopravy.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  29.11.2023 | 16:48


Osobni asistence.cz
nabízím asistenci * asistenti pro osoby s postižením * asistence * hospice a umírání


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[72]