Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy I-Dnes

iDNES.cz – s námi víte víc


 iDNES.cz – s námi víte víc

Do Česka dorazily bouřky, u Českých Budějovic se vytvořila supercela

Na území Česka dorazily v pátek odpoledne bouřky, na většině území jsou slabší, na Moravě ale i s nárazy větru, informovali meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejnebezpečnější situace je podle nich v jižních Čechách, kde se bouřky zformovaly na linii konvergence.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 19:02


Skřítek, který nestárne. I díky Petrželovi se Slovácko tlačí do Evropy

Když je sám a všude kolem ticho, občas ho pohltí melancholie. Milan Petržela dobře ví, že se pomalu blíží konec. Však mu táhne na čtyřicet. „Ale jakmile si v kabině zavážu tkaničky, zase se nastartuju.“ A jak!
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 18:56


ONLINE: Vuelta startuje týmovou časovkou. Na trati je už i Hirt

Cyklistické čekání je u konce, poslední Grand Tour sezony je tady. První etapa španělské Vuelty se jede v nizozemském Utrechtu formou týmové časovky na 23,3 kilometrů. Kdo v ní zvítězí? Sledujte od 18:30 v podrobné online reportáži.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 18:34


Dodávky plynu přes Nord Stream se kvůli údržbě zastaví. Cena je na rekordu

Dodávky plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 se kvůli plánované údržbě opět zastaví. Podle ruské plynárenské společnosti Gazprom nebudou proudit do Německa od 31. srpna do 2. září. Po zprávě o přerušení dodávek se cena plynu v Evropě uzavřela na dalším rekordu, pokořila hranici 257 eur za megawatthodinu.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 18:33


Krvavě ho napadl bývalý hráč NBA, teď kočovník Callahan posílil Ústí

Americký rozehrávač Jordan Callahan bude playmakerem ústecké Slunety. Semifinalista uplynulé sezony Národní basketbalové příchod světoběžníka, který bude hrát už v jedenácté zemi, oznámil na sociálních sítích.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 18:28


Putin si stěžoval Macronovi na riziko katastrofy v záporožské elektrárně

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Ukrajinu z ostřelování Záporožské jaderné elektrárny, která je od března pod kontrolou ruských sil. Útoky na elektrárnu podle něj vytváří riziko katastrofy, řekl v pátek. Ukrajinská státní společnost Energoatom v pátek uvedla, že se Rusové chystají odpojit elektrárnu od ukrajinské sítě, omezili již přístup personálu.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 18:26


STALO SE DNES: Putin varuje před katastrofou. Sucho odhalilo válečné lodě

Vladimir Putin obvinil Ukrajinu z ostřelování záporožské elektrárny. Sucho v Evropě snížilo hladinu Dunaje a odhalilo válečné lodě. Piloti boeingu usnuli během letu do Addis Abeby, svůj cíl minuli. Vltavská přehrada Orlík se vypouští, nízká hladina zůstane až do března. Moskva má podle expertů ještě řadu možností, jak válku na Ukrajině eskalovat. Přinášíme přehled pátečních událostí.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 18:01


Šest krajanů v jednom dresu. Na českou kolonii se těším, říká bostonský útočník Nosek

Koncem minulého týdne se byli Tomáš Nosek s Filipem Zadinou a Janem Kolářem, který je po zranění, sklouznout v Pardubicích v malé hale enteria areny. Měli ji úplně pro sebe - Dynamo zrovna úspěšně válčilo v Jižním Tyrolsku na Dolomiten Cupu. Teď už hokejový centr Boston Bruins v NHL a pardubický odchovanec polyká dávky na soustředění v Kolíně.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 18:01


Šéf Tykačova impéria: Nabídli jsme státu levnější energii, vláda neměla zájem

Invaze Ruska na Ukrajinu v plné nahotě ukázala, jak křehká je energetická bezpečnost Evropy. V Rozstřelu to řekl Luboš Pavlas, generální ředitel Sev.en Energy, druhé největší energetické firmy v ČR. Podle něj by stát měl během současné krize upustit od „zelené ideologie“ a po vzoru Německa racionálně rozhodnout o prodloužení životnosti uhelných elektráren.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 18:00


Volejbalistky zahájí evropskou kvalifikaci, prvním soupeřem bude Island

České volejbalistky v sobotu zahájí kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy, která je před podzimním mistrovstvím světa prvním vrcholem v nabité reprezentační sezoně. Vstoupí do ní v sobotu na domácí palubovce v Táboře proti Islandu, což by měl být papírově nejslabší soupeř.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 17:17


Finská premiérka podstoupila test na drogy. A uniklo další „odvázané“ video

Finská premiérka Sanna Marinová čelí dalšímu skandálu. Po uniklém videu, na kterém premiérka tančí a zpívá na soukromém večírku, finskou veřejnost šokovaly další záběry ze stejné noci. Vdaná předsedkyně vlády je na nich zachycena, jak intimně tancuje v nočním klubu s finským popovým zpěvákem a nechává se od něj líbat na krku. V pátek Marinová podstoupila test na drogy.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 17:08


Spánek skrývá mnohá tajemství. Souvisí s ním paměť i imunita, říká vědkyně

Teprve před deseti lety objevili vědci a lékaři v mozku glymfatický systém, jehož úkolem je likvidovat odpadní látky a toxiny. Odklízení „nepořádku“ probíhá především během hlubokého spánku. „Jak se ve stáří spánek změlčuje, zhoršuje se i ‚úklid‘,“ říká Jana Kopřivová z Národního ústavu duševního zdraví.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 17:00


Carapaz končí v Ineosu, jezdit bude za tým EF Education-EasyPost

Richard Carapaz skončí po sezoně v týmu Ineos Grenadiers a bude jezdit za EF Education-EasyPost. Americká cyklistická stáj oznámila posilu na webu několik hodin před startem Vuelty, na níž bude devětadvacetiletý Ekvádorec patřit k favoritům.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 16:44


Varhanní festival se letos stěhuje z Mořice do katedrály

Blížící se světoznámý Mezinárodní varhanní festival Moravské filharmonie Olomouc nabídne špičkovou varhanní hudbu. Letošní ročník připomene 200. výročí narození belgicko-francouzského skladatele Césara Francka, jehož tvorba bude prolínat všemi koncerty. K varhanám usednou světoví mistři.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 16:43


Ondrova cesta do olympijské Paříže: Nechci se zranit. Až do jara nebudu závodit

Rozmnožil svoji sbírku o další tři medaile z mistrovství Evropy, po jedné od každého kovu. Ale nemá zatím žádnou medaili olympijskou. Proto se z Mnichova stáčí pozornost lezce Adama Ondry už i k Paříži. Jak se na příští olympijské hry v roce 2024 co nejlépe připravit? Jak se nominovat? A jak reagovat na změněná pravidla?
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 16:40


Salač zazářil v Rakousku. V úvodních trénincích byl devátý

Filip Salač obsadil v úvodních trénincích na Velkou cenu Rakouska silničních motocyklů deváté místo. Na nejrychlejšího jezdce kategorie Moto2, kterým byl Somkiat Čantra z Thajska, ztratil český závodník 745 tisícin sekundy.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 16:24


Český čtyřkajak byl na ME při své premiéře na kilometru pátý

Čtyřkajak Tomáš Sobíšek, Michal Kulich, Vilém Kukačka, Martin Sobíšek obsadil ve finále mistrovství světa rychlostních kanoistů v Mnichově páté místo na kilometrové trati a postaral se o nejlepší český výsledek v pátečních bojích o medaile. Neolympijskou disciplínu ovládli domácí Němci, za kterými česká posádka zaostala téměř o pět sekund.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 16:21


Sluha, zednický mistr i tovaryš se kdysi tužkou podepsali na zeď zámku

Podkrovní schodiště zámku v Holešově na Kroměřížsku ukrývá podpisy řemeslníků. I když nemají zásadní historickou hodnotu, dokreslují stavební úpravy zámku za posledních 130 let a představují pozoruhodnou zajímavost.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 16:20


Inženýr z Ineosu světovým rekordmanem. Bigham ujel v hodinovce 55,55 km

Novým světovým rekordmanem v cyklistické hodinovce je Daniel Bigham z Británie. Na dráze ve švýcarském Grenchenu stihl 55,548 kilometru a výrazně tak překonal rekordní vzdálenost 55,089 km Belgičana Victora Campenaertse z dubna 2019.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 16:18


Kvůli slávě zažívám obtěžování i sexualizaci, říká hvězda Stranger Things

Herečka Millie Bobby Brownová (18), jejíž zatím nejznámější rolí je Eleven v seriálu Stranger Things, si postěžovala na těžký úděl slavných lidí. Vyprávěla o svých strastech na sociálních sítích, hledání identity a potížích během vyrůstání ve světle reflektorů.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 16:00


Od prvního telefonátu mi bylo jasné, že je Calgary vítězný tým, hlásí Kadri

Před třemi lety přestup do Calgary odmítl, nyní chce týmu pomoci k zisku Stanley Cupu. Hokejový útočník Nazem Kadri se stal novou posilou Flames, kteří přes léto poměrně výrazně obměnili svou soupisku. „Je přesně typem hráče, kterého potřebujeme,“ kvitoval příchod centra s libanonskými kořeny generální manažer Brad Treliving.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 16:00


Tahle liga je i pro starý. Slovácko má v Evropě rekord, blíží se mu jen Plzeň

Jen fotbalová Plzeň se takovému číslu v evropských pohárech aspoň přiblížila. 31,2 let. Průměrný věk základní sestavy Slovácka ve čtvrtečním utkání proti AIK Stockholm a také nový rekord. Žádný český klub ještě v soutěžích UEFA nenasadil starší tým.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 15:58


VIDEO: Opilého řidiče zastavil po honičce s policisty až PIT manévr

Řidič na Jičínsku ujížděl policejním vozům dlouhých 30 kilometrů. Zběsilou honičku ukončil až zastavovací pás a takzvaný PIT manévr. Muž se přiznal, že před jízdou pil alkohol, hrozí mu pokuta a až jeden rok vězení.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 15:58


Velký Posměch. Žďár zkouší na druhý pokus opravit rybník, o milion dráž

Rybník Velký Posměch na okraji žďárské průmyslové zóny se revitalizace snad přeci jen dočká. Na druhý pokus. Původně vybraná firma rekonstrukci za 5,1 milionu korun nezahájila. Opakovanou soutěž vyhrál jiný zájemce. To už ale bylo s nabídkou o více než milion korun vyšší.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 15:52


Blíží se nové bouřky s lijáky. Studený západ a horký východ dělilo 20 °C

Českou republiku v pátek rozdělují vysoké teplotní rozdíly. Nejvyšší a nejnižší teploty dělilo ve tři odpoledne 20 stupňů. Na východu republiky nadále panují tropy, naopak v nejzápadnější části země místní zažívají po tropických dnech ochlazení. Ke všemu se objeví silné bouřky s přívalovým deštěm. Na východ země dorazí v pátek večer. Meteorologové varují před hrozícími povodněmi a kroupami.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 15:51


Čidla ukazují na nedostatek míst pro rezidenty, řešením jsou parkovací karty

Inteligentní systém řízení dopravy našel v Pardubicích ulice, kde se parkuje dlouhodobě nejhůře. Nedostatek míst se ukazuje hlavně v červené zóně v okolí náměstí Legií či ulic Havlíčkovy a Štefánikovy. Radní města proto zvažují větší ochranu rezidentů.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 15:49


Nehraj si na mistra a ještě si hoď. Jak Veselý vládl kvalifikační skupině

Je jen o dva roky mladší než Barbora Špotáková, další z úspěšných českých oštěpařských veteránů. Loni prožil na hrách v Tokiu znovuzrození a odvážel si z Japonska bronzovou medaili. Letos se chtěl pokusit o podobný průlom na světovém šampionátu v Eugene, jenže do závodu tam vůbec nenastoupil. Evropské mistrovství v Mnichově je však v podání devětatřicetiletého Vítězslava Veselého úplně jiným příběhem.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 15:46


Piloti boeingu usnuli a přeletěli cíl. Vzbudila je až automatická výstraha

Ne jeden, ale oba piloti usnuli během svého pondělního letu společnosti Ethiopian Airlines z Chartúmu do Addis Abeby. Zatímco se je řídicí letového provozu cílového letiště neúspěšně snažili kontaktovat, jejich stroj plul dál oblohou a nezačal ani klesat.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  19.8.2022 | 15:45


Osobni asistence.cz
mapa webu * o bolesti a její léčbě * poskytovatelé péče * práva pacientů


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[72]